*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1393255 φορές)

0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1218 στις: Ιούνιος 29, 2013, 07:39:19 μμ »
προκειμενου να την πληρωσουν αθωοι για να γλιτωσουν τα κομματοσκυλα χωρις προσοντα.ομως δεν τους βγαινει.....
Δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα όσο φαίνεται. Έστω ότι βγαίνει σε διαθεσιμότητα και τείνει προς απόλυση ένας εκπαιδευτικός Χ ειδικότητας σε κάποια περιοχή. Αποκτά έννομο συμφέρον, κινείται δικαστικά, στέλνει εισαγγελείς να ελέγξουν όλες τις οργανικές που δόθηκαν στον κλάδο του στη συγκεκριμένη περιοχή τα τελευταία χρόνια και εφόσον διαπιστωθεί ότι έστω μία δόθηκε χωρίς να υπάρχει πραγματικό οργανικό κενό τότε άλλοι είναι αυτοί που θα κινδυνέψουν με διαθεσιμότητα - απόλυση, αγωγή - χρηματική αποζημίωση κλπ (με τις ευλογίες του νέου πειθαρχικού δικαίου βεβαίως βεβαίως). Και αυτή είναι μόνο μια διάσταση του τι μπορεί να επακολουθήσει.
Πες τα Χρυσόστομε! Εννοείται αυτό. Όλοι δικαστικά θα κινηθούμε αν τολμήσουν να κάνουν αυτά που διαρρέουν οι παπαγάλοι. Δεν θα πληρώσουμε εμείς το μάρμαρο για όλους και για όλα. Ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του σ'αυτή τη χώρα επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:44 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1219 στις: Ιούνιος 29, 2013, 07:59:04 μμ »
συμφωνώ μαζί σας ως προς το τελευταίο ( τα προηγουμενα, η αλήθεια ειναι δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα ) απλά σας εφιστώ την προσοχή ως προς την περίοδο παραγραφής των αδικημάτων ( νομίζω ειναι η πενταετία αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρη επ΄αυτού ).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dennisathens13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1220 στις: Ιούνιος 29, 2013, 08:17:34 μμ »
Καλησπερα και παλι παιδια.Παρατηρώ να μην έχει γίνει καμία αναφορά για την πρωινή συνέντευξη στον alpha 989 του υπουργού ο οποίος σε ερώτηση δημοσιογράφου για την διαθεσιμότητα απάντησε ότι δεν έχει να δώσει το υπουργείο μας άλλο εκπαιδευτικό στην κινητικότητα , έδωσε ήδη 10000 αναπληρωτές.Οπότε ηρεμήστε και μην σας αγχώνουν καλοθελητές.

Αποσυνδεδεμένος dennisathens13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1221 στις: Ιούνιος 29, 2013, 08:21:42 μμ »
Σας δίνω  το link μπείτε ακούστε το και πείτε τις απόψειςσας http://www.alpha989.com/Home.aspx?a_id=256

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:44 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1222 στις: Ιούνιος 29, 2013, 08:23:16 μμ »
Μήπως θυμάσαι περίπου σε ποιο λεπτό το λέει; δεν έχω διάθεση να τον ακούω 20 λεπτά.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1223 στις: Ιούνιος 29, 2013, 08:31:37 μμ »
Περίπου στο 10 και μισό.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1224 στις: Ιούνιος 29, 2013, 08:32:45 μμ »
Οκ ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1225 στις: Ιούνιος 29, 2013, 08:35:02 μμ »
denisathens, δε λέω να τρελαθούμε κι όλας αλλά φοβάμαι ότι η άποψη του να μην αγχώνεται κανείς είναι πολύ επικίνδυνη. Το χειρότερο είναι να σε καθησυχάσει κάποιος, έτσι πετυχαίνει το σκοπό του και στη "φέρνει" ενώ   εσύ κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1226 στις: Ιούνιος 29, 2013, 08:42:21 μμ »
Πάντως δεν άκουσα να λέει πουθενά οτι το Υπουργείο δεν έχει να συνεισφέρει άλλους εκπαιδευτικούς στην κινητικότητα. Είπε οτι το Υπουργείο έχει ήδη συνεισφέρει στην κινητικότητα μέσω των 10.000 λιγότερων αναπληρωτών και συνολικά 11.000 ανθρώπων μαζί με τους συμβασιούχους των ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Στη συνέχεια χρυσώνει το χάπι για τους αναπληρωτές λέγοντας οτι θα προσπαθήσει πολλοί από τους 10.000 να προσληφθούν σε προγράμματα μέσω ΕΣΠΑ (δε λέει οτι στα προγράμματα θα παίρνουν τα μισά χρήματα στην καλύτερη περίπτωση).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1227 στις: Ιούνιος 29, 2013, 08:49:54 μμ »
Βασικά σε κάποιο σημείο λέει ότι έχει συνεισφέρει πολλούς ο τομέας της εκπαίδευσης και θα συνεισφέρει και τις συγκεκριμένες θέσεις.
Από κει και πέρα θα γίνει αξιοποίηση του υπάρχοντος προσωπικού.
Ενα θέμα μου είναι βέβαια αν στην κινητικότητα συνυπολογίζονται οι συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου (αναπληρωτές).
Αντιγράφω από Patreas

Employees counted as transferred to the mobility scheme will originate from those that are employed by the general government (ESA95 definition) on a permanent employment contract or on a contract of indefinite duration.. To πρώτο ισχύει. Το δεύτερο; Μήπως το παρακάμπτουν με πάγιες και διαρκείς ανάγκες δηλαδή οι ανάγκες υπάρχουν άλλο αν το προσωπικό κάθε φορά είναι διαφορετικό; Για να δουμε.

Κατά τα άλλα τόσο καλά λόγια είχα να ακούσω και εγώ δεν ξέρω από πότε...όχι τίποτα άλλο αλλά όταν με βρίζουν νιώθω καλύτερα...τώρα μια αμηχανία την έχω...πολλές γλύκες....και από δημοσιογράφους;;;

Πάντως και το ρεπορτάζ που ανέφερε ο seagal και είναι της Μαρίας Σπυράκη λέει κάτι παρόμοιο για αναπληρωτές...

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26509&subid=2&pubid=113069827



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2013, 08:56:29 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1228 στις: Ιούνιος 29, 2013, 08:59:46 μμ »
Προσωπικά προτιμώ να είμαι "με το όπλο παρά πόδας" . Δεν τους εμπιστεύομαι και ξέρω οτι προσέχουν μέχρι και το τελευταίο "και" στις διατυπώσεις τους. Θα πω ένα απλό παράδειγμα. Αρχικά το 2009-2010 θυμάμαι οι τότε υπουργοί του ΠΑΣΟΚ λέγανε "δεν πρόκειται αν γίνουν απολύσεις στο δημόσιο", μετά από ένα χρόνο λέγανε: "δεν πρόκειται να γίνουν μαζικές απολύσεις στο δημόσιο" ο Μανιτάκης έλεγε "δεν δέχομαι να κάνω τυφλές απολύσεις στο δημόσιο". Δηλαδή μπορεί να είναι και μαζικές. Καταλαβαίνω εγώ από αυτή τη μετατόπιση. Όταν θα γίνουν οι απολύσεις (δεν μπορώ να ξέρω το πότε) θα είναι και τυφλές και μαζικές.


Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1229 στις: Ιούνιος 29, 2013, 09:04:20 μμ »
Μα η κινητικότητα σημαινει οτι πρεπει να βγουν με το 75% του μισθου τους και να μετακινηθουν σε αλλη θεση μεσα σε ενα διαστημα ενος χρονου. Μα οι αναπληρωτες εχουν ειδη απολυθει οι ανθρωποι σε τι κινητικοτητα να μπουν? Εγω νομιζω προσπαθει απλα να ηρεμησει τους εκπαιδευτικους, δεν στεκουν αυτα..Patreas τι λες?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2013, 09:11:13 μμ από melo »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1230 στις: Ιούνιος 29, 2013, 09:09:23 μμ »
Οι αναπληρωτές σε καμία...οι μόνιμοι ίσως μέσω μετατάξεων ( θέσεις εκπαιδευτικών) για να καλύψουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες;
Σε συνδυασμό με παραίτηση του Υπουργείου από μαζικές προσλήψεις μονίμων ή ΙΔΑΧ;
Αλήθεια γιατί σήμερα μετά τη συνάντηση του Υπουργού με τον Κούλη δεν αναφέρει κανένα μέσο κάτι που μπορεί να ειπώθηκε μεταξύ τους;
Γιατί μόνο η Σπυράκη και ο Υπουργός λένε πάνω κάτω τα ίδια;
Επίσης κάπου αναφέρει η Σπυράκη και για αξιολόγηση...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2013, 09:12:15 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1231 στις: Ιούνιος 29, 2013, 09:09:31 μμ »
Ακριβώς. Πιο πολύ να μας κοιμίσει νομίζω οτι θέλει, γιατί αύριο ξεκινάει το συνέδριο της ΟΛΜΕ και δεν θέλει να έχει φασαρίες, ή να παρθεί καμιά απόφαση για καλοκαιρινές κινητοποιήσεις. Σίγουρα προτιμούν να μας πιάσουν στον ύπνο.  Ελπίζω, όσοι μας εκπροσωπούν στο συνέδριο να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων και με αυτά που θα αποφασίσουν να δείξουν αποφασιστικότητα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160945
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 31
Επισκέπτες: 577
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.