*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1392910 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1386 στις: Ιούλιος 02, 2013, 04:52:28 μμ »
Για να μην βαφτίζουμε το κρέας ψάρι λοιπόν, μετά τις σημερινές επίσημες δηλώσεις και συναντήσεις του Μητσοτάκη με την ΟΛΜΕ προκύπτουν τα εξης:
1. Θέμα διαθεσιμότητας εκπαιδευτικών υφίσταται, ο αριθμός δεν διευκρινίζεται, αλλά το νούμερο των 5.000 που ακούστηκε προσεγγίζει με μικρή απόκλιση (10-15%) την πραγματικότητα.
2. Γίνεται μια προσπάθεια (και εκεί στόχευαν τα δημοσιεύματα των προηγούμενων ημερών για 8 και 10 χιλιάδες) να σπρωχθούν να ζητήσουν οι συνάδελφοι εθελοντικά να βγούνε σε διαθεσιμότητα-κινητικότητα, γνωρίζοντας εκ των προτέρων οτι θα μετακινηθούν στην πρωτοβάθμια. Σκοπός της Κυβέρνησης να ελαχιστοποιήσει το πολιτικό κόστος και πιθανές δικαστικές δικαιώσεις μελλοντικά κάποιων από τους μετακινούμενους.
3. Ως δέλεαρ για την εθελοντική ένταξη σε "διαθεσιμότητα-κινητικότητα" θα είναι ο μικρός χρόνος διαθεσιμότητας, όπου οι συνάδελφοι θα αμοίβονται με τα 3/4 του μισθού τους.

Vadi θα μας τρελλάνεις. μα το μέτρο της κινητικότητας, είναι το ίδιο με της διαθεσιμότητας. Διαθεσιμότητα ονομάζεται το εργασιακό καθεστώς που διέπει τον εργαζόμενο που εντάσσεται στην κινητικότητα στο χρονικό διάστημα που είναι ανάμεσα στην παλιά και τη νέα του θέση. Δηλαδή: "σήμερα φεύγω από τη δευτεροβάθμια και είμαι σε καθεστώς διαθεσιμότητας μέχρι να μετακινηθώ εκεί που πρέπει να μετακινηθώ. Αν κρατάει μία μέρα, έναν μήνα ή 10 μήνες δεν έχει σημασία, πάλι διαθεσιμότητα είναι. Μην αλλάζουμε τα πράγματα.

Τέλος, γιατί μου αρέσει να είμαι ξεκάθαρος. Μου αρέσει περισσότερο, και νομίζω πως είμαι και πολύ καλύτερος σε αυτό, να διδάσκω στη δευτεροβάθμια. Με κάθε τρόπο θα προσπαθήσω να αποφύγω τη μετακίνηση στην πρωτοβάθμια. Αν συμβεί βέβαια θα δώσω τον καλύτερο εαυτό μου, αλλά ελπίζω τελικά να μην μετακινηθώ. Αν όντως δοθεί η δυνατότητα για εθελοντικές μετακινήσεις, πιστεύω πως αρκετές χιλιάδες συνάδελφοι θα το ζητήσουν μόνοι τους και τότε ίσως προκύψει και η πολυπόθητη οργανική στη δευτεροβάθμια. Έχω κουραστεί τόσο πολύ στα 9 χρόνια που είμαι διορισμένος να είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ που αν ήξερα οτι έχει οργανική στο Νεοχώρι Έβρου ή στην Κάλυμνο, πολύ πιθανά θα έκανα αίτηση για μετάθεση, αρκεί να μπορεί κάποιος να μου εγγυηθεί οτι δεν θα κλείσουν το σχολείο και θα μπορώ να υπηρετώ στο συγκεκριμένο σχολείο για πολλά χρόνια. Αυτό είναι το μεράκι χιλιάδων συναδέλφων, το παράπονό τους και ο λόγος που κάποιοι από αυτούς δεν μπορούν να αποδώσουν και όπως πρέπει. Έναν ολόκληρο χρόνο δημιουργείς βάσεις, χτίζεις σιγά σιγά, το εργαστήριο σου, τα υλικά σου, τις δραστηριότητες με τα παιδιά και το έργο σου ποτέ δεν έχει συνέχεια. Κάθε χρόνο τσιγγάνος σε άλλο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:03:23 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1387 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:04:28 μμ »
@perastikos_kav

Σε πολλά συμφωνώ μαζί σου. Μην ξεχνάς όμως βασικά πράγματα.
Αν το κάνει τώρα οι 5000 ως τον Σεπτέμβρη πρέπει να είναι στα σχολεία.
Αν καταργήσει κλάδο οι συνάδελφοι δεν είναι πουθενά.
Επίσης θέλω να μας πουν τα σχέδια και για τις άλλες ειδικότητες πλην αυτών που είναι στην αβθμια.
Δεν καλύφθηκα πλήρως από τις σημερινές δηλώσεις.

guestteacher

  • Επισκέπτης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 05:14:29 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1389 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:12:02 μμ »
Συμφωνώ σε αυτό που έγραψες, αλλά αν συμφωνείς κι εσύ μαζί μου, σημαίνει οτι τελικά έχουμε διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών. Αν θυμάμαι καλά (ίσως κάνω λάθος) έλεγες οτι δεν υπάρχει περίπτωση διαθεσιμότητας εκπαιδευτικών.  Προφανώς πάλι θα κάνει μερική κατάργηση οργανικών θέσεων και μετά σύσταση οργανικών στην πρωτοβάθμια κλπ και ίσως αφήσει 15 μέρες ή ένα μήνα, ανάμεσα στις δύο αποφάσεις για να γλιτώσει και 1,5-2 εκατομμύρια ευρώ το κράτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:03:23 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1390 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:20:14 μμ »
Επειδή έχω γράψει αρκετά ήμουν ξεκάθαρος για τις απολύσεις.
Οτι δεν θα γίνουν.
Είχα γράψει για εθελοντικές μετατάξεις.
Και πιθανόν να είχα γράψει χωρίς διαθεσιμότητα (δεν επιμένω) αλλά επαναλαμβάνω αν η μετάταξη αφορά το ίδιο εργασιακό καθεστώς (μονιμότητα, αναγνώριση προυπηρεσίας κ.τ.λ.) ίσως είναι το μικρότερο κακό από το σενάριο κατάργησης κλάδου...
Ομως αν εσύ προτιμάς και καλά κάνεις υποχρεωτική μετάθεση άλλος μπορεί να προτιμάει εθελοντική μετάταξη.
Για να το πω πιο απλά θα μπορούσε σε μια νύχτα να καταργήσει τους ΠΕ19 ή τους ΠΕ20 και για ένα χρόνο να μην προσλάβει αυτήν την ειδικότητα;
Θα μπορούσε να το κάνει και για οποιοδήποτε άλλο κλάδο υπαρκτό ή όχι;
Δεν υποστηρίζω ότι η τακτική είναι σωστή. Αλλά άλλο απολύω και άλλο αυτό που κάνει.
Στο χέρι μας είναι το παιχνίδι να είναι ξεκάθαρο και να μην αργοπορησουν...εκεί θα παραδεκτώ συνδικαλιστική ηγεσία που έχει προτάσεις και σχέδιο.
Γιατί το τι θα γίνει το ήξεραν...τουλάχιστον τα υψηλά κλιμάκια αυτής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2013, 12:31:08 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1391 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:21:03 μμ »
Συνάδελφε κινητικότητα θα υπάρξει το Σεπτέμβριο αφού δεν  προλαβαίνουν νωρίτερα.
Αν θες την άποψη μου θα είναι υποχρεωτική γιατί ελάχιστοι συνάδελφοι εκ των ειδικοτήτων θέλουν να μεταφερθούν στην α/θμια.
Απολύσεις δε θα γίνουν όπως έχω υποστηρίξει εδώ και καιρό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 05:23:36 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1392 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:23:28 μμ »
@vadi

Που το ξέρετε ότι οι εθελοντικές μετατάξεις είναι λίγες;
Μαζέψτε τα στοιχεία από τις διευθύνσεις και ξανασυζητάμε αν είναι λίγες.
Και υπόψη αυτές αναφέρονται σε 480 σχολεία μόνο...

ΥΓ. επαναλαμβάνω λοιπόν γιατί κάποιοι πιθανόν να μην έχετε καταλάβει. Το 75% για 2 μήνες αφορά 300 ευρώ (περίπου). Οσο η προκαταβολή ενοικίου αλλού.
Δεν λέω τι θα κάνετε απλά λέω...οι εθελοντικές μετατάξεις πάνε σετάκι με υποχρεωτικές μεταθέσεις που δεν χρειάζονται καν αξιολόγηση. Δηλαδή με λίγα λόγια και σε νησί μπορεί να πας με μετάθεση και να συμπληρώνει ώρες σε δημοτικό...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 05:27:11 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1393 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:26:04 μμ »
Έχει βγει εγκύκλιος εθελοντικών μετατάξεων;;;;;
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1394 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:28:10 μμ »
@vadi

εδώ παιδί μου έχουν σφαχτεί ειδικότητες και ειδικότητες...

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1395 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:28:45 μμ »
και κατι ακόμη...η ειδικότητα των ΠΕ19-20 είναι η τελευταία που θα καταργηθεί αν καταργηθεί γιατι ειναι η πιο χρησιμη..οι Πληροφορικοί μπορουν να δουλεψουν και στους δημους...πχ

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1396 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:28:54 μμ »
Συνάδελφε κινητικότητα θα υπάρξει το Σεπτέμβριο αφού δεν  προλαβαίνουν νωρίτερα.
Αν θες την άποψη μου θα είναι υποχρεωτική γιατί ελάχιστοι συνάδελφοι εκ των ειδικοτήτων θέλουν να μεταφερθούν στην α/θμια.
Απολύσεις δε θα γίνουν όπως έχω υποστηρίξει εδώ και καιρό.

Συνάδελφε επέτρεψε μου να σου θυμίσω οτι έλεγες πως δεν υπάρχει πιθανότητα διαθεσιμότητας εκπαιδευτικών. Μα η διαθεσιμότητα είναι το ένα από τα τρία κομμάτια της κινητικότητας. Διαφωνώ οτι δεν υπάρχουν συνάδελφοι που επιθυμούν τη μετακίνηση τους στην πρωτοβάθμια. Στην πληροφορική για μόνο 480 θέσεις, οι οποίες δεν ήταν εκ των προτέρων γνωστές ποιες είναι, είχαν πάνω από 1500 ενδιαφερόμενους. Ας έδινε τη δυνατότητα στους γυμναστές να ζητήσουν μετάταξη, εκεί να δεις αιτήσεις. Το παράπονο χιλιάδων γυμναστών της βθμιας ήταν οτι δεν είχαν το δικαίωμα να κάνουν αιτήσεις για μετάταξη. Ίσως το είχαν προαποφασισμένο ο μεγάλος αριθμός των μετατάξεων να γίνει μέσω της διαθεσιμότητας-κινητικότητας.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1397 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:30:07 μμ »
Έχει βγει εγκύκλιος εθελοντικών μετατάξεων;;;;;

Είχε δοθεί η δυνατότητα στους ΠΕ 19-20, στους ΠΕ 05, ΠΕ 07 και καλλιτεχνικών αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1398 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:31:08 μμ »
Προφανώς θα αναφέρεσαι στην σύσταση οργανικών ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ19-20, ΠΕ32  στην α/θμια, γιατί εγω δεν γνωρίζω για εγκύκλιο εθελοντικών μετατάξεων!
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1399 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:31:23 μμ »
Η επιχείρηση "σοκ & δέος" από πλευράς κυβέρνησης και ψυχολόγων για ακόμη μία φορά πέτυχε... αφού εξαπολύθηκε τόσος τρόμος περί απολύσεων και διαθέσεων από κυβερνητικά στελέχη και ΜΜΕ, η όποια απόφαση περί υποχρεωτικών μετακινήσεων και μετατάξεων θα μοιάζει όαση μπροστά στον τρόμο της απόλυσης... Και θα πούμε και ευχαριστώ... ή να το πω πιο "κομψά"... να δείτε που στο τέλος θα μας πουν και μ...ς...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 586
Σύνολο: 600

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.