*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1392985 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2254 στις: Ιούλιος 07, 2013, 10:14:29 μμ »
Τελικα , αν και 13 χρονια στα σχολεια ... ειμαι ποοοοοοολύ πισω ... χαμπαρι δεν πηρα !!! το 2001 (ειχα και ενα χρονο αναπληρωτης , απο το 1995) ειδα , απλα, το νομα μου στους διορισμούς απο την επετηρίδα .... έκτοτε δεν ξανασχοληθηκα  ... τωρα περιμενω να δω το ονομα μου στις νεες λίστες .... αντε να δουμε ποιοι θα ειναι οι αλλοι 1999 ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:25:18 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2255 στις: Ιούλιος 07, 2013, 10:24:58 μμ »
Εγώ δεν άκουσα το Μητσοτάκη να λέει το προαναφερθέν. Το μόνο που έχει πει είναι ότι για καθεμιά απόλυση, θα υπάρχει μια πρόσληψη μέσω ΑΣΕΠ.Νομίζω το είπε στον Παπαχελά.
Μπορει να ειπε αυτο, αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.
Ο "μπουσουλας" ειναι το αναθεωρημενο μνημονιο το Μαιο 2013, στο οποιο αναφερονται χοντρικα και επιγραμματικα τα εξης:
-Σε διαθεσιμοτητα εως τελους 2013 25,000 ατομα
- Απολυσεις 4000 μεχρι τελους 2013
-Απολυσεις αθροιστικα 15,000 μεχρι τελους του 2014 (δηλ 11,000 το 2014)
-Μειωση αρ. ΔΥ  κατα 150,000 (κατ ελαχιστον) εως το 2015, μεσω προωρων συνταξιοδοτησεων και απολυσεων
-Προσληψη για καθε εναν που φευγει με αλλο (μεσω ασεπ αποκλειστικα)
-Επειδη σε καποιες υπηρεσιες θα  γινουν οπωσδηποτε προσληψεις εξειδικευμενου προσωπικου (!) , πρεπει να γινουν μαζικες απολυσεις ωστε να δημιουργηθει το απαραιτητο δημοσιονομικο  κενο για προσληψη αυτων που χρειαζονται σε αυτες τις θεσεις. (μαλλον για ΣΔΟΕ πιθανολογω).
-Μετα 12μηνο, αν δε βρεθει θεση για οσους ειναι σε κινητικοτητα θα επερχεται απολυση.

Αυτα ολα αναφερονται σε λινκ που εχει ηδη παρατεθει απο την αρχη

http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/occasional_paper/2013/pdf/ocp148_en.pdf

Προσωπικα παντως πιστευω τα εξης:
-Διαθεσιμοτητα ειναι ο προθαλαμος της απολυσης.
-Οι απολυσεις θα γινουν κατα κυριο λογο απο τη διαθεσιμοτητα
-Η εστιαση στους εκπαιδευτικους ως προς την αντληση προσωπικου για  διαθεσιμοτητα, καταδεικνυει απο ποιους θα γινουν οι επερχομενες απολυσεις
-Δεν πιστευω οτι θα γινουν οι προσληψεις που λεει το μνημονιο (1:1 για αυτους που αποχωρουν), αλλα θα ειναι σημαντικα λιγότερες.  Το προβλημα ειναι να απολυσουν, μετα ποιος νοιαζεται ...

**Τα παραπανω ειναι τα ελαχιστα υποχρεωτικα απο το μνημονιο. Πιθανον να απαιτηθουν και εκτακτα με ή χωρις αναθεωρηση του μνημονιου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2013, 02:30:56 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2256 στις: Ιούλιος 07, 2013, 10:27:23 μμ »
Εκτός από επετηρίδα ή εξετασεις ΑΣΕΠ , με ποιον αλλο τροπο μπορούσε καποιος εκπαιδευτικος να διοριστει ? Αυτοι οι δυο τροποι ηταν απολυτα διαφανείς και δεν επιδέχονταν κομματικές παρεμβασεις. Δεν γνωρίζω αλλους τροπους. Οσο αφορα , ομως , αλλες υπηρεσίες και αλλα υπουργεία , εκει γινοταν ο κακος χαμος. Αγριο στριμωξίδι στις πορτες των βουλευτικων γραφειων. 
Ειμαι σιγουρος οτι ο Μητσοτακης , οταν αναφέρεται σε "διορισμούς χωρις ΑΣΕΠ απο το 1994" δεν αναφερεται σε εκπαιδευτικούς.

Εγω , παντως ειμαι ετοιμος .... βυσμα δεν εχω , οποτε , την πατησα ...
Οι εκπαιδευτικοί από το '98 και μετά διορίζονται σε ποσοστό 40% και με βάση την προυπηρεσία τους ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Εδώ λοιπόν έχουν παιχτεί και κομπίνες με χαριστικές προσλήψεις σε ΠΔΣ, ειδική αγωγή, Σιβιτανίδειο, ωρομισθίες, εκκλησιαστικά λύκεια, αθλητικά σχολεία κλπ. Συν του ότι με τα έκτακτα 30μηνα που έβγαιναν κατά καιρούς (διορισμός όσων είχαν πάνω από 30 μήνες προυπηρεσία), το 40% των διορισμών εκτός ΑΣΕΠ έφτανε να είναι πολύ περισσότερο.

Στο σχολειο μου είναι μόνιμη συναδελφος με προϋπηρεσία μόνο στην Σιβιτανίδειο και επιτυχια ΑΣΕΠ. Που την κατατασεις;

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2257 στις: Ιούλιος 07, 2013, 10:30:07 μμ »


Εγώ δεν άκουσα το Μητσοτάκη να λέει το προαναφερθέν. Το μόνο που έχει πει είναι ότι για καθεμιά απόλυση, θα υπάρχει μια πρόσληψη μέσω ΑΣΕΠ. Νομίζω το είπε στον Παπαχελά.
Μπορει να ειπε αυτο, αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.
Ο "μπουσουλας" ειναι το αναθεωρημενο μνημονιο το Μαιο 2013, στο οποιο αναφερονται χοντρικα και επιγραμματικα τα εξης:
-Σε διαθεσιμοτητα εως τελους 2013 25,000 ατομα
- Απολυσεις 4000 μεχρι τελους 2013
-Απολυσεις αθροιστικα 15,000 μεχρι τελους του 2014 (δηλ 11,000 το 2014)
-Μειωση αρ. ΔΥ  κατα 150,000 (κατ ελαχιστον) εως το 2015, μεσω προωρων συνταξιοδοτησεων και απολυσεων
-Προσληψη για καθε εναν που φευγει με αλλο (μεσω ασεπ αποκλειστικα)
-Επειδη σε καποιες υπηρεσιες θα  γινουν οπωσδηποτε προσληψεις εξειδικευμενου προσωπικου (!) , πρεπει να γινουν μαζικες απολυσεις ωστε να δημιουργηθει το απαραιτητο δημοσιονομικο  κενο για προσληψη αυτων που χρειαζονται σε αυτες τις θεσεις. (μαλλον για ΣΔΟΕ πιθανολογω).
-Μετα 12μηνο , αν δε βρεθει θεση για οσους ειναι σε κινητικοτητα θα επερχεται απολυση.

Αυτα ολα αναφερονται σε λινκ που εχει ηδη παρατεθει απο την αρχη

http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/occasional_paper/2013/pdf/ocp148_en.pdf

Προσωπικα παντως πιστευω τα εξης:
-Διαθεσιμοτητα ειναι ο προθαλαμος της απολυσης.
-Οι απολυσεις θα γινουν κατα κυριο λογο απο τη διαθεσιμοτητα
-Η εστιαση στους εκπαιδευτικους ως προς την αντληση προσωπικου για  διαθεσιμοτητα, καταδεικνυει απο ποιους θα γινουν οι επερχομενες απολυσεις
-Δεν πιστευω οτι θα γινουν οι προσληψεις που λεει το μνημονιο (1:1 για αυτους που αποχωρουν), αλλα θα ειναι σημαντικα λιγωτερες.  Το προβλημα ειναι να απολυσουν , μετα ποιος νοιαζεται ...

Πάντως προς το παρόν πρέπει να παραδεχτούμε ότι η μεγάλη δεξαμενή κινητικότητας είναι οι ΟΤΑ που είναι και τα δικά τους τα παιδιά ("οι Μπαλασόπουλοι")...παιδιά κυρίως ΥΕ και ΔΕ...γιατί εξ όσων γνωρίζω στο ΥΠΕΠΘ εξακολουθούμε να διατηρούμε το δικαίωμα τουλάχιστον να αυτοπροσδιοριζόμαστε ως ΠΕ...αν δεν κάνω λάθος δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:25:18 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2258 στις: Ιούλιος 07, 2013, 10:32:31 μμ »
(...)  Το προβλημα ειναι να απολυσουν , μετα ποιος νοιαζεται ...

**Τα παραπανω ειναι τα ελαχιστα υποχρεωτικα απο το μνημονιο. Πιθανον να απαιτηθουν και εκτακτα με ή χωρις αναθεωρηση του μνημονιου.

Hannibal ante portas
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2259 στις: Ιούλιος 07, 2013, 10:35:14 μμ »
Οι εκπαιδευτικοί από το '98 και μετά διορίζονται σε ποσοστό 40% και με βάση την προυπηρεσία τους ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Εδώ λοιπόν έχουν παιχτεί και κομπίνες με χαριστικές προσλήψεις σε ΠΔΣ, ειδική αγωγή, Σιβιτανίδειο, ωρομισθίες, εκκλησιαστικά λύκεια, αθλητικά σχολεία κλπ. Συν του ότι με τα έκτακτα 30μηνα που έβγαιναν κατά καιρούς (διορισμός όσων είχαν πάνω από 30 μήνες προυπηρεσία), το 40% των διορισμών εκτός ΑΣΕΠ έφτανε να είναι πολύ περισσότερο.

Στο σχολειο μου είναι μόνιμη συναδελφος με προϋπηρεσία μόνο στην Σιβιτανίδειο και επιτυχια ΑΣΕΠ. Που την κατατασεις;
Δεν κατατάσσω προσωπικά κανέναν πουθενά, παρά μόνο για όσους γνωρίζω συγκεκριμένα πράγματα. Απλά ανάφερα το πως είχαν τα πράγματα τα τελευταία χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος giannis10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2260 στις: Ιούλιος 07, 2013, 10:35:39 μμ »
nikitas
Ο πρώτος ΑΣΕΠ για ΠΕ19 ΠΕ20 έγινε το 2000.

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2261 στις: Ιούλιος 07, 2013, 10:36:33 μμ »
γιατί εξ όσων γνωρίζω στο ΥΠΕΠΘ εξακολουθούμε να διατηρούμε το δικαίωμα τουλάχιστον να αυτοπροσδιοριζόμαστε ως ΠΕ...αν δεν κάνω λάθος δηλαδή...

κάνεις λάθος, γιατί είναι θέμα χρόνου κι όχι επιλογής να βγάλει το Παιδείας εγκύκλιο για την εφαρμογή της γνωμοδότησης του ΝΣΚ 54/2013.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2262 στις: Ιούλιος 07, 2013, 10:53:40 μμ »
3 σφηνάκια για καληνύχτα

1) Οι του ΑΣΕΠ θεωρείτε τους υπόλοιπους 40% ως παρείσακτους; Δεν μου λέτε παίδες γιατί τόσο καιρό πηγαίνατε και δουλεύατε ως αναπληρωτές κάποιοι στην ίδια λίστα με τους παρείσακτους; Και τα δικα μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου; Η δεν μου αρέσει κάτι και δεν το υποστηρίζω ή το δεχομαι
2) Οι της Δημοτικής Αστυνομίας δεν διορίζονταν με διαδικασίες ελεγχόμενες από ΑΣΕΠ; Τουλάχιστον έτσι λένε για την πλειοψηφία από αυτούς. Αν ισχύει τότε πως βγαίνουν σε διαθεσιμότητα; Η΄ άλλος ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών και άλλος των Δημ. Αστυνόμων;
3) Με τα σενάρια έχουμε ξεπεράσει και τον Κωνσταντινίδη. Τελικά είμαστε ικανοί με τις λίστες να καλύψουμε και τους 25.000 διαθεσίτες και τους 15.000 απολυμένους...

Η πλάκα είναι ότι και κάποιος να ξέρει κάτι (εγώ δεν ξέρω τίποτα) και να μας πει τι πρόκειται να γίνει στο τέλος δεν θα τον πιστέψουμε...λοιπόν εγώ ξέρω κάτι...ότι και να πούμε εδώ δεν θα αλλάξει κάτι...αν σκάσει κάτι θα δούμε πως θα το αντιμετωπίσουμε...το λέω γιατί πιο πολύ μας χαλάνε τα σενάρια και στο τέλος ότι γίνει θα μας φανεί και ως φυσιολογικό. Ως τότε δεν σταματάμε να αυτοαπολυόμαστε και να αυτοαπολύουμε;

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2263 στις: Ιούλιος 07, 2013, 10:59:03 μμ »
Στο σχολειο μου είναι μόνιμη συναδελφος με προϋπηρεσία μόνο στην Σιβιτανίδειο και επιτυχια ΑΣΕΠ. Που την κατατασεις;

Δεν κατατάσσεται σε αυτούς που έχουν διοριστεί με ΑΣΕΠ κατά τη γνώμη μου διότι :
μπορεί να έγραψε 60% , ένας άλλος να έγραψε 65% (αλλά δεν είχε προϋπηρεσία στη Σιβιτανίδειο ) και διορίστηκε αυτή και όχι ο άλλος ( γιατί η βάση μπορεί να ήταν στο 75% ) .

Είμαστε εκτός θέματος όμως .  Το θέμα είναι πως κακώς τώρα πάνε να απολύσουν υπεράριθμους τους οποίους αυτοί δημιούργησαν .  Να πάνε στο διάολο λοιπόν αυτοί που τους δημιούργησαν , μαζί με τους συνδικαλιστές και τις λοιπές προοδευτικές δυνάμεις που πάθαιναν αναφυλαξία όταν άκουγαν για ΑΣΕΠ και αντιπρότειναν μαζικούς διορισμούς . Να πάνε στο διάολο οι κυβερνώντες , οι  συνδικαλιστές  ,  αυτοί που έλεγαν πάντα όχι σε όλα χωρίς να αντιπροτείνουν τίποτα στοιχειωδώς σοβαρό . Τέλος να πάνε στο διάολο όσοι ψηφίζουν τους ναζιστές και νομίζουν πως έτσι τιμωρούν τους υπεύθυνους .  Οι τελευταίοι να πάνε στο διάολο και να μην ξανάρθουν .

Υ.Γ.  ξέχασα να στείλω κανέναν στο διάολο ?     

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2264 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:00:53 μμ »
στους διορισμένους προσθέστε και κάποιους που εργάζονταν στις σχολές μαθητείας του οαεδ και εν μία νυκτί βρεθήκαν στους πίνακες των εκπαιδευτικών του υπεπθ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2265 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:08:44 μμ »

guestteacher, οι άλλοι όμως έχουν σύλλογο διορισμένων με ΑΣΕΠ;

knkn, δεν τους στέλνεις όλους να τελειώνουμε;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2266 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:10:23 μμ »
3 σφηνάκια για καληνύχτα

1) Οι του ΑΣΕΠ θεωρείτε τους υπόλοιπους 40% ως παρείσακτους; Δεν μου λέτε παίδες γιατί τόσο καιρό πηγαίνατε και δουλεύατε ως αναπληρωτές κάποιοι στην ίδια λίστα με τους παρείσακτους; Και τα δικα μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου; Η δεν μου αρέσει κάτι και δεν το υποστηρίζω ή το δεχομαι
2) Οι της Δημοτικής Αστυνομίας δεν διορίζονταν με διαδικασίες ελεγχόμενες από ΑΣΕΠ; Τουλάχιστον έτσι λένε για την πλειοψηφία από αυτούς. Αν ισχύει τότε πως βγαίνουν σε διαθεσιμότητα; Η΄ άλλος ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών και άλλος των Δημ. Αστυνόμων;
3) Με τα σενάρια έχουμε ξεπεράσει και τον Κωνσταντινίδη. Τελικά είμαστε ικανοί με τις λίστες να καλύψουμε και τους 25.000 διαθεσίτες και τους 15.000 απολυμένους...

Η πλάκα είναι ότι και κάποιος να ξέρει κάτι (εγώ δεν ξέρω τίποτα) και να μας πει τι πρόκειται να γίνει στο τέλος δεν θα τον πιστέψουμε...λοιπόν εγώ ξέρω κάτι...ότι και να πούμε εδώ δεν θα αλλάξει κάτι...αν σκάσει κάτι θα δούμε πως θα το αντιμετωπίσουμε...το λέω γιατί πιο πολύ μας χαλάνε τα σενάρια και στο τέλος ότι γίνει θα μας φανεί και ως φυσιολογικό. Ως τότε δεν σταματάμε να αυτοαπολυόμαστε και να αυτοαπολύουμε;

   Θέλω να πω κάνα-δυο πραματάκια, χωρίς να μέμφομαι τη μία ή την άλλη ομάδα. Περισσότερο αποτελούν διαπιστώσεις. Στην Ελλάδα, έχουμε την τάση να κόβουμε και να ράβουμε την αλήθεια, για να τη φέρουμε στα μέτρα που μας βολεύει. Επίσης, έχουν την τάση να γενικεύουμε και να υπεραπλουστεύουμε καταστάσεις και γεγονότα, γιατί έτσι μας εξυπηρετεί, προκειμένου να μπορέσουμε να τη 'βγούμε' στον απέναντι, ή, τουλάχιστον, σε αυτόν που θεωρούμε απέναντι.
    Λοιπόν, προς τους συναδέλφους που έχουν διοριστεί με την προϋπηρεσία τους. Είναι λάθος να λέμε ότι ο γραπτός διαγωνισμός του ΑΣΕΠ δεν αποτελεί ασφαλές δείγμα αξιολόγησης. Όσο κι αν δεν αρέσει, αποτελεί. Όσοι διορίστηκαν μέσω γραπτού διαγωνισμού, σαφώς διορίστηκαν αξιοκρατικά και δίκαια. Είναι αυτονόητο.
     Αυτό, βέβαια, για να πάω και σε όσους έχουν διοριστεί με ΑΣΕΠ, δε σημαίνει ότι είναι οι μόνοι που αξίζουν να δουλεύουν στη δημόσια εκπαίδευση. Δεν είναι όλοι οι 30μηνίτες, 16μηνίτες και του ενιαίου βύσματα, που έχουν μαζέψει πλασματικές προϋπηρεσίες με χίλιους-δυο σκοτεινούς τρόπους και σας τρώνε τις θέσεις. Για κάθε έναν που διορίστηκε με την 'αμαρτωλή' ΠΔΣ, την οποία επικαλείστε συχνά, υπάρχουν 90 που την προϋπηρεσία τους τη μάζεψαν με κόπο και ιδρώτα στα ξερονήσια. Εξάλλου, είναι δεδομένο ότι πολλοί από τους διορισθέντες με την προϋπηρεσία τους, είναι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και μάλιστα με καλή βαθμολογία.
     
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος athnitsop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2267 στις: Ιούλιος 07, 2013, 11:21:21 μμ »
Τελικά για τον πιο "μορφωμένο" κλάδο του δημοσίου (μην πω και της υφηλίου), είμαστε μεγάλα χαϊβάνια. Κλείστε επιτέλους το ρημάδι το topic. Αύριο όλοι στους δρόμους, όσοι μπορούν Αθήνα και οι υπόλοιποι στις τοπικές τους συγκεντρώσεις.
Καληνύχτα μας ... κυριολεκτικά, μεταφορικά και δυστυχώς όπως φαίνεται για πάντα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160935
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 585
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.