*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1393105 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2380 στις: Ιούλιος 08, 2013, 02:29:52 μμ »
... Εδώ επιτρέψτε μου να σας πω μου θυμίζετε τον Κοτσυφάκη... η καλύτερα δεν έχετε μεγάλη εμπειρία από σχολεία... είναι αυτοί οι οποίοι δεν κάνουν μάθημα... είναι αυτοί οι οποίοι προκαλούσαν αναστάτωση στις σχολικές αίθουσες και μαζεύανε οι μαθητές υπογραφές για να τους διώξουν... είναι αυτοί οι οποίοι αν ανοίξεις τα τετράδια των μαθητών τους στις τάξεις όπου διδάσκουν θα συνειδητοποιήσεις πως περισσότερα ξέρει ο μανάβης της γειτονιάς τους... Είναι αυτοί για τους οποίους τα τελευταία χρόνια, δίνουν εντολή τα ΠΥΣΔΕ να μην τους δίνουν ώρες μαθήματος αλλά να τους απασχολεί ο διευθυντής με κάτι άλλο για να μην υπάρχουν εντάσεις στις τάξεις και στους συλλόγους... να πω κι' άλλα?... ή μήπως δεν υπάρχουν συνάδελφοι τέτοιου είδους?... Εντάξει ρε παιδιά... είπαμε... μπορεί και εγώ να απολυθώ αύριο μεθαύριο αλλά δεν μπορεί ο πατέρας μου που δούλεψε 30 χρόνια οικοδομή να του κόβουν την σύνταξη από τα 600 στα 540 και τέτοιοι "συνάδελφοι" μου απλώς να έρχονται στα σχολεία για να πίνουν τους καφέδες τους, να κάνουν μία δύο ώρες για το ξεκάρφωμα και να μην τους αναθέτουν και τίποτα και να πληρώνονται στο ακέραιο σαν να μην συμβαίνει τίποτα... γιατί σου λένε οι διευθυντές... "είναι προβληματικοί"... Να πω κι' άλλα ή μήπως προσεδαφίστηκα από άλλον Γαλαξία στην Ελλάδα του μνημονίου?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2013, 02:35:56 μμ από alexandr75math »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:59:55 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2381 στις: Ιούλιος 08, 2013, 02:35:24 μμ »
... Εδώ επιτρέψτε μου να σας πω μου θυμίζετε τον Κοτσυφάκη... η καλύτερα δεν έχετε μεγάλη εμπειρία από σχολεία... είναι αυτοί οι οποίοι δεν κάνουν μάθημα... είναι αυτοί οι οποίοι προκαλούσαν αναστάτωση στις σχολικές αίθουσες και μαζεύανε οι μαθητές υπογραφές για να τους διώξουν... είναι αυτοί οι οποίοι αν ανοίξεις τα τετράδια των μαθητών τους στις τάξεις όπου διδάσκουν θα συνειδητοποιήσεις πως περισσότερα ξέρει ο μανάβης της γειτονιάς τους... Είναι αυτοί για τους οποίους τα τελευταία χρόνια, δίνουν εντολή τα ΠΥΣΔΕ να μην τους δίνουν ώρες μαθήματος αλλά να τους απασχολεί ο διευθυντής με κάτι άλλο για να μην υπάρχουν εντάσεις στις τάξεις και στους συλλόγους... να πω κι' άλλα... ή μήπως δεν υπάρχουν συνάδελφοι τέτοιου είδους... Εντάξει ρε παιδιά... είπαμε... μπορεί και εγώ να απολυθώ αύριο μεθαύριο αλλά δεν μπορεί ο πατέρας μου που δούλεψε 30 χρόνια οικοδομή να του κόβουν την σύνταξη από τα 600 στα 540 και τάτοιοι συνάδελφοι μου απλώς να έρχονται στα σχολεία για να πίνουν τους καφέδες τους, να κάνουν μία δύο ώρες για το ξεκάρφωμα και να μην τους αναθέτουν και τίποτα και να πληρώνονται στο ακέραιο σαν να μην συμβαίνει τίποτα... γιατί σου λένε οι διευθυντές... "είναι προβληματικοί"... Να πω κι' άλλα ή μήπως προσεδαφίστηκα από άλλον Γαλαξία στην Ελλάδα του μνημονίου?

Συμφωνώ μέχρι κεραίας. Αυτοί που περιγράφεις, και που τους έχουμε συναντήσει όλοι, είναι το πραγματικό πρόβλημα. Αυτοί είναι που δεν προσφέρουν και δε συνεισφέρουν. Όχι οι συνάδελφοι που μπορεί ξαφνικά να βρεθούν χωρίς ώρες από τις... αλχημείες του υπουργείου.

Υ.Γ. Κι ένα ενδιαφέρον άρθρο του Βήματος για όλο το χρονικό των διαπραγματεύσεων Κυριάκου-τρόικας, που στην ηλεκτρονική του έκδοση ξεκλειδώθηκε πριν λίγο.

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=521253
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2382 στις: Ιούλιος 08, 2013, 02:42:35 μμ »
παντως το ωραιο ειναι οτι καταφεραν να μας κανουν να τρωγομαστε μεταξυ μας! Χμ..
Ο Κυριάκος...το προσπαθεί..
Ρε ίσως θέλει να γίνει πρωθυπουργός στο μέλλον!
Θα σας εξαφανισουμε και θα σας αφανίσουμε!Εμεις, η τρόικα και όποιος αλλος θέλει...
Κριμα!Πολύ κρίμα!
(βρίσκουν και τα κάνουν..ΒΡΙΣΚΟΥΝ)
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2383 στις: Ιούλιος 08, 2013, 02:57:02 μμ »
Ε όχι δα! Δεν χρειάζεται προς το παρόν να φαγωθούμε... έχουμε φαγητό προς το παρόν... απλά πρέπει να τοποθετήσουμε κάποια πράγματα στην βάση τους... Η εκπαίδευση είναι εργασιακός κλάδος... και πρέπει όλοι να προσπαθούν και να εργάζονται αξιοπρεπώς... άλλο το να προσπαθείς και να εργάζεσαι αξιοπρεπώς και άλλο το να δράττεις την ημέρα θέτωντας εαυτόν σε ειδική κατηγορία...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2013, 03:00:29 μμ από alexandr75math »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:59:55 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2384 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:09:24 μμ »
Λοιπόν φρέσκα νέα

Σύμφωνα με αυτό (4/7/2013) http://apografi.yap.gov.gr/apografi/Flows_2013.htm   και  αυτό   http://apografi.yap.gov.gr/apografi/ergasiakisxesi_n.asp,

προκύπτουν νέα στοιχεία το λοιπόν σε ένα μήνα έχω περίπου

-5000 (μόνιμους και ΙΔΑΧ)

Σε αυτούς να υποθέσω ότι δεν περιλαμβάνονται οι εκπαιδευτικοί που λογικά οι Α αιτήσεις τρέχουν μέχρι 10/7 και πολλοί εργαζόμενοι αλλού που θέλουν να πάρουν την καλοκαιρινή άδεια και μετά να φύγουν. Σε ενημέρωση θα παρέχω στοιχεία μονίμων και ΙΔΑΧ από προηγούμενη αναφορά μου...


Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2385 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:14:00 μμ »
Μπράβο guestteacher... Μου θύμισες περιπτώσεις συναδέλφων που έκαναν συμφωνίες με σχολάρχες ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων... "Κάνε μου πρόσληψη για έξι χρόνια, δίνε μου τα μισά... στην εξαετία κάνε καταγγελία της σύμβασης... διορίζομαι στο δημόσιο και μάλιστα σε σχολείο της περιοχής όπου εδρεύει το εκπαιδευτήριο"... Τι θυμάμαι ο π... μεσημεριάτικα!!!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2386 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:19:48 μμ »
Γιατί έχει αυξηθεί κατά 10.000 το μη τακτικό προσωπικό σε μισό χρόνο, οεο; Γιατί απουσιάζουν τα ΝΠΙΔ, οεο;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2387 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:27:23 μμ »
Σε παλιότερο μήνυμα (τέλος Ιούνη) είχα γράψει τα παρακάτω...με κοκκινο τα νεότερα

Στοιχεία

Ιούλιος 2010                     Μαιος 2013                                            Ιούλιος 2013

Μονιμοι 625768         Μονιμοι 560.037   = - 65731                 Μόνιμοι 555562 = - 70206
ΙΔΑΧ 53833                ΙΔΑΧ 53770 = -63                                 ΙΔΑΧ 52070 = -  1763


Προσθέτω νεότερα (27/06/2013)                       Διαφορές με 05/2013         Νεότερα (4/7/2013)     Διαφορές με 05/2013   

Μόνιμοι 557298                                                       -2739                              Μόνιμοι 555562                                                       -4475
ΙΔΑΧ 53674                                                                 -96                              ΙΔΑΧ 52070                                                                - 1700 

Με δεδομένο ότι δεν θέλουν να κάνουν προσλήψεις (παρά μόνο εκεί που θέλουν χωρίς νέους ΑΣΕΠ ούτε καν Πανελλήνιες μιας και έρχονται και Δημοτικές) καταλαβαίνουμε τον σκοπό της Διαθεσιμότητας...

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2388 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:32:27 μμ »
... Να γίνει ανακατανομή των οργανικών από την αρχή... Να καταταγούν ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ... έχοντες και μη έχοντες οργανική με βάση τα πραγματικά μόρια τους και εφόσον υπηρετήσανε τα σχολεία τους... Δεν μπορεί να βγει σε διαθεσιμότητα κάποιος που έχει μαζέψει 60 μόρια δυσμενών συνθηκών από το Καστελλόριζο έχοντας υπηρετήσει εκεί και να την σκαπουλάρει κάποιος που με το παλιό σύστημα μάζευε τα μόρια του νησιού από την διδε της περιοχής του ή το Υπουργείο...

Συνάδελφε κάνατε μία πρόταση ρηξικέλευθη που θα αποκαθιστούσε τις εκπαιδευτικές αδικίες ετών.

Τα σέβη μου! Και μόνο που αρθρώθηκε αποτελεί ένα βήμα μπροστά...
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος viti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2389 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:37:35 μμ »
Μπράβο guestteacher... Μου θύμισες περιπτώσεις συναδέλφων που έκαναν συμφωνίες με σχολάρχες ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων... "Κάνε μου πρόσληψη για έξι χρόνια, δίνε μου τα μισά... στην εξαετία κάνε καταγγελία της σύμβασης... διορίζομαι στο δημόσιο και μάλιστα σε σχολείο της περιοχής όπου εδρεύει το εκπαιδευτήριο"... Τι θυμάμαι ο π... μεσημεριάτικα!!!
Τζιζ.....Αυτά δεν πρέπει να τα λέμε....Οφείλουμε να ματώσουμε για όλους τους συναδέλφους.....Ανεξάρτητα αν κάποιοι   μετήλθαν αθέμιτα μέσα και διορίστηκαν πέρα από διαγωνισμούς και νόμιμα αποκτηθείσα προυπηρεσία ή απέκτησαν μόρια Αη-Στράτη από το σπίτι τους και άλλα πολλά απίθανα που σε καμιά πολιτισμένη χώρα δε συμβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2390 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:39:42 μμ »
... Να γίνει ανακατανομή των οργανικών από την αρχή... Να καταταγούν ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ... έχοντες και μη έχοντες οργανική με βάση τα πραγματικά μόρια τους και εφόσον υπηρετήσανε τα σχολεία τους... Δεν μπορεί να βγει σε διαθεσιμότητα κάποιος που έχει μαζέψει 60 μόρια δυσμενών συνθηκών από το Καστελλόριζο έχοντας υπηρετήσει εκεί και να την σκαπουλάρει κάποιος που με το παλιό σύστημα μάζευε τα μόρια του νησιού από την διδε της περιοχής του ή το Υπουργείο...

Συνάδελφε κάνατε μία πρόταση ρηξικέλευθη που θα αποκαθιστούσε τις εκπαιδευτικές αδικίες ετών.

Τα σέβη μου! Και μόνο που αρθρώθηκε αποτελεί ένα βήμα μπροστά...
... Το κακό αγαπητέ μου είναι πως οι εκπρόσωποι του κλάδου (βλ. Κοτσυφάκης) έχουν ανύπαρκτη μνημή και πλήρη άγνοια των όσων έχουν συντελεστεί!!!

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2391 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:42:16 μμ »
Ο χάρτης με τους 12.500 διαθέσιμους.

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/o_xarths_me_toys_12_500_diathesimoys.2323959.html

"Ειλημμένη θεωρείται η μετάταξη 5.000 εκπαιδευτικών από τη δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Ωστόσο, αυτές οι μετατάξεις δεν θα υπολογίζονται στις 12.500 διαθεσιμότητες (όπως ήταν η αρχική πρόταση της ελληνικής πλευράς) που προβλέπονται στις μνημονιακές δεσμεύσεις της χώρας μας. Στο καθεστώς θα υπαχθούν περίπου 2.000 εκπαιδευτικοί, από ειδικότητες με πλεονάζον προσωπικό. Όπως, για παράδειγμα, γυμναστές και καθηγητές Πληροφορικής."

Άρα με βάση το παραπάνω ρεπορτάζ υποψήφιοι για διαθεσιμότητα είναι όλοι οι τυχόν υπεράριθμοι-πλεονάζοντες, ανεξαρτήτως ειδικότητας. Απλώς ορισμένες ειδικότητες θα πρωταγωνιστήσουν....

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2392 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:44:13 μμ »
Μπράβο guestteacher... Μου θύμισες περιπτώσεις συναδέλφων που έκαναν συμφωνίες με σχολάρχες ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων... "Κάνε μου πρόσληψη για έξι χρόνια, δίνε μου τα μισά... στην εξαετία κάνε καταγγελία της σύμβασης... διορίζομαι στο δημόσιο και μάλιστα σε σχολείο της περιοχής όπου εδρεύει το εκπαιδευτήριο"... Τι θυμάμαι ο π... μεσημεριάτικα!!!
Τζιζ.....Αυτά δεν πρέπει να τα λέμε....Οφείλουμε να ματώσουμε για όλους τους συναδέλφους.....Ανεξάρτητα αν κάποιοι   μετήλθαν αθέμιτα μέσα και διορίστηκαν πέρα από διαγωνισμούς και νόμιμα αποκτηθείσα προυπηρεσία ή απέκτησαν μόρια Αη-Στράτη από το σπίτι τους και άλλα πολλά απίθανα που σε καμιά πολιτισμένη χώρα δε συμβαίνουν.
... Έχεις δίκιο... γιατί σε παρελθόντα μηνύματα μου έχω αναφερθεί στην στήριξη "ανεξαρτήτως τρόπου διορισμού"... δυστυχώς όμως ανάμεσα σε επετηρίδες και 30μηνα οι παραπάνω τρόποι διορισμού ανήκουν στο φάσμα της  Α.Ε.Π..... "Αθάνατης Ελληνικής Πουστιάς"... αυτό θα το αφήσω για τους πολιτικούς...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2393 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:46:36 μμ »
Ο χάρτης με τους 12.500 διαθέσιμους.

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/o_xarths_me_toys_12_500_diathesimoys.2323959.html

"Ειλημμένη θεωρείται η μετάταξη 5.000 εκπαιδευτικών από τη δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Ωστόσο, αυτές οι μετατάξεις δεν θα υπολογίζονται στις 12.500 διαθεσιμότητες (όπως ήταν η αρχική πρόταση της ελληνικής πλευράς) που προβλέπονται στις μνημονιακές δεσμεύσεις της χώρας μας. Στο καθεστώς θα υπαχθούν περίπου 2.000 εκπαιδευτικοί, από ειδικότητες με πλεονάζον προσωπικό. Όπως, για παράδειγμα, γυμναστές και καθηγητές Πληροφορικής."

Άρα με βάση το παραπάνω ρεπορτάζ υποψήφιοι για διαθεσιμότητα είναι όλοι οι τυχόν υπεράριθμοι-πλεονάζοντες, ανεξαρτήτως ειδικότητας. Απλώς ορισμένες ειδικότητες θα πρωταγωνιστήσουν....
... κινδυνεύουν περισσότερο οι εκτός ΑΣΕΠ... έχουν μυριστεί την πλέμπα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160939
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.