*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1392777 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4522 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:56:51 πμ »
Βρε συνάδελφοι, είναι δυνατό να υποστηρίζουμε ότι οι διευθυντές των σχολείων λαδώνονται για να αλλάζουν βαθμούς; Έχεις ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο; Εγώ πάντως όχι και το θεωρώ μια ακραία συμπεριφορά και όχι κάτι που γίνεται εύκολα. Δηλαδή πόσα πια χρήματα θα δώσει ο ενδιαφερόμενος στο διευθυντή, ο οποίος θα τα δεχθεί με ό,τι αυτο μπορεί να συνεπάγεται για τη δουλειά του;

Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι ούτε το σχετικό για τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού. Σε ποια μεταπτυχιακά και ποιών χωρών αναφέρεσαι; Για παράδειγμα στη Μ.Βρετανία όπου έχω προσωπική εμπειρία είναι εξαιρετικά αυστηροί στο τι βεβαιώσεις χορηγούν, π.χ. αν υπάρχει συνάφεια μεταπτυχιακού με κάποιο κλάδο ή αν ήταν πλήρους φοίτησης, διότι δεν αστειεύονται με την αξιοπιστία του Πανεπιστημίου.

Αν αναφέρεσαι σε Πανεπιστήμια άλλα γίνε πιο συγκεκριμένη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:26:42 »

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4523 στις: Ιούλιος 24, 2013, 09:11:09 πμ »
Βρε συνάδελφοι, είναι δυνατό να υποστηρίζουμε ότι οι διευθυντές των σχολείων λαδώνονται για να αλλάζουν βαθμούς;
ούτε εγώ το πίστευα, αλλά στην πόλη που υπηρετώ μου είπαν διαφορετικές πηγές το ίδιο πράγμα. Για διορισμό στο δήμο, ένας διευθυντής το έκανε σε 2 περιπτώσεις (και καθότι ούτε που θα μου πέρναγε από το μυαλό ότι κάνουν τέτοια πράγματα, πραγματικά στεναχωρέθηκα, και ας ήταν ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΗ περίπτωση)
Μεταπτυχικά μέσω Βουλγαρίας... μου είχαν δώσει όνομα και τηλέφωνο ενός Πατρινού που το αναλάμβανε, σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη για τα πλαστά μετ/κα. Εγώ το ζώο το πέταξα, και όταν είδα ότι εξαιρούνται από διαθεσιμότητα, αναρωτήθηκα αν έκανα καλά... Αλλά πρωτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι, οπότε και να το ήξερα, δεν θα το έκανα. Αγαπώ την πραγματική εκπαίδευση, όπως και οι περισσότεροι συνάδελφοι εκ/κοί

Αποσυνδεδεμένος darmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4524 στις: Ιούλιος 24, 2013, 09:14:04 πμ »
Η ΕΠΑΣ
Καταργούνται. Οι ειδικότητές τους  ή αρκετές από αυτές θα διδάσκονται στις σχολές του ΟΕΔ που επανέρχονται στην βαθμίδα της Κατάρτισης, όπως ήταν πριν την μετατροπή τους σε ΕΠΑΣ, και στο σύστημα δυαδικής  ή εναλλασσόμενης Εκπαίδευσης και Κατάρτισης σε συνδυασμό με Μαθητεία (θα ονομασθούν Σχολές Μαθητείας ΟΑΕΔ).


Εγω απλα ρωτω με ποιο προσωπικο θα λειτουργησουν οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ? Γιατι αν ειναι με το υπαρχον  ειναι για γελια.

Τι θα γινει με τους διορισμενους του 2007(περιπου 350 πανελλαδικα) που μοναδικη προυποθεση για τον διορισμο τους ηταν να εργαζονταν στον οαεδ την περιοδο 1990-1993?

Τι θα γινουν οι των γενικων μαθηματων αφου στις ΕΠΑς δεν υπαρχουν γενικα μαθηματα και βολοδερνουν απο γραφειο σε γραφειο χωρις ουτε μια ωρα μαθημα?

Και οι υπολοιποι των τεχνικων μαθηματων που ειναι αποφοιτοι Δημοτικου η τριταξιου Γυμνασιου και σε μια νυχτα αναβαθμιστηκαν σε ΤΕ και ΠΕ?( οι περισοτεροι των οποιων χωρις διδακτικο ωραριο επισης)
κλπ,κλπ...........
μεγαλο φαγοποτι στον αμαρτωλο ΟΑΕΔ!!!

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4525 στις: Ιούλιος 24, 2013, 09:15:20 πμ »
Βρε συνάδελφοι, είναι δυνατό να υποστηρίζουμε ότι οι διευθυντές των σχολείων λαδώνονται για να αλλάζουν βαθμούς;
ούτε εγώ το πίστευα, αλλά στην πόλη που υπηρετώ μου είπαν διαφορετικές πηγές το ίδιο πράγμα. Για διορισμό στο δήμο, ένας διευθυντής το έκανε σε 2 περιπτώσεις (και καθότι ούτε που θα μου πέρναγε από το μυαλό ότι κάνουν τέτοια πράγματα, πραγματικά στεναχωρέθηκα, και ας ήταν ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΗ περίπτωση)
Μεταπτυχικά μέσω Βουλγαρίας... μου είχαν δώσει όνομα και τηλέφωνο ενός Πατρινού που το αναλάμβανε, σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη για τα πλαστά μετ/κα. Εγώ το ζώο το πέταξα, και όταν είδα ότι εξαιρούνται από διαθεσιμότητα, αναρωτήθηκα αν έκανα καλά... Αλλά πρωτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι, οπότε και να το ήξερα, δεν θα το έκανα. Αγαπώ την πραγματική εκπαίδευση, όπως και οι περισσότεροι συνάδελφοι εκ/κοί
Γιατί δεν έκανες καταγγελία; Συνάδελφοι, αν αφήνουμε τέτοια λαμόγια να κυκλοφορούν ελεύθερα, ε μετά καλά μας κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:26:42 »

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4526 στις: Ιούλιος 24, 2013, 09:16:45 πμ »
Κι εγώ θεωρώ υπερβολή το "λάδωμα" δ/ντή, για να αλλάξει βαθμό εκπαιδευτικού! Στην αλλαγή βαθμού εμπλέκεται και η δ/νση, η μισθοδοσία, το τμήμα προϋπηρεσιών, πώς θα τα παρακάμψει όλα αυτά ένας δ/ντής και θα διακινδυνεύσει τη θέση του;
Αντίθετα, πλαστά πιστοποιητικά γλωσσομάθειας έχω ακούσει πως κυκλοφορούν, όπως επίσης και πολλά πλαστά δεύτερα πτυχία (που οι εν λόγω εκπ/κοί τα πήραν σε χρόνο ρεκόρ: δεν μπορείς πχ να είσαι στο σχολείο και την επόμενη χρονιά να εμφανίζεσαι με πτυχίο Νομικής από σχολή του εξωτερικού -σχολή που αφήνεις να εννοηθεί πως την τέλειωσες σε ένα χρόνο και φυσικά δε γνωρίζεις και την ξένη γλώσσα-). Όσο για τα μεταπτυχιακά-διδακτορικά, ας γίνει -επιτέλους- ένας σοβαρός έλεγχος. Κάποτε είχαν πει πως κατά τη συνέντευξη (σε κρίσεις δ/ντών, συμβούλων κτλ) θα γίνεται παράλληλη εξέταση και στην ξένη γλώσσα για τα πτυχία εξωτερικού, θα εφαρμοστεί αυτό;

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4527 στις: Ιούλιος 24, 2013, 09:32:08 πμ »
Σωστά όσα λες, αλλά για να λέω κι εγώ 'πλαστές', κάτι να ξέρω. Μπορεί, λόγου χάρη, να 'χει πάρει το μάτι μου άτομα που με το ζόρι τέλειωσαν το γυμνάσιο (μπορεί και το δημοτικό), άξαφνα να βρίσκονται με απολυτήρια λυκείου με μέσο βαθμό 19 και 19.5! (Σημ. για το σωστό αντίτιμο, φυσικά).

Α, εσυ το ειδες με τα ματια σου; Εγω ξερω κατι παρομοιο, αλλά μου το ειχε πει σχολικος συμβουλος της πρωτοβαθμιας, δεν το ειδα με τα ματια μου: δασκαλος στην επαρχια αγορασε προϋπηρεσια 2 ετων σε ιδιωτικο σχολειο (δηλ. δε δουλεψε ποτε εκει) εκει και διοριστηκε στο δημοσιο. Ειτε αποφοιτοι λυκειου, ειτε πτυχιουχοι ΑΕΙ, οι ανηθικοι παραμενουν ανηθικοι...

To έχω δει με τα μάτια μου, περισσότερες από μια φορές. Αλλά ακόμα κι αν σε κάποιες περιπτώσεις δεν είδα το απολυτήριο με τα μάτια μου, όταν δουλεύεις σ' ένα ιδιωτικό λύκειο με βαρύγδουπο τίτλο, στην πραγματικότητα όμως είναι της πλάκας, κι έχεις μαθητές, στα χαρτιά, γιατί δεν τους βλέπεις ποτέ, μια ντουζίνα διάσημους αθλητές, που όλοι ανεξαιρέτως αποφοιτούν, τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4528 στις: Ιούλιος 24, 2013, 09:43:34 πμ »
Δεν ξέρω αν το 'χει θίξει κανείς αυτό μέχρι τώρα, επειδή όμως δημιουργήθηκε, και δικαίως, ο σχετικός σάλος σχετικά με το χτύπημα κάρτας από πλευράς εκπαιδευτικών, ο ίδιος ο υπουργός στη συνέντευξή του στο MEGA παρουσίασε μαι ελαφρώς διαφορετική εκδοχή. Παραθέτω κομμάτι από άρθρο του Έθνους:

"Ο υπουργός, μιλώντας στο Μega, δήλωσε επίσης ότι οι εκπαιδευτικοί από τον Σεπτέμβριο δεν θα χτυπούν κάρτα, αλλά ο διευθυντής της κάθε σχολικής μονάδας θα ενημερώνει καθημερινά το ηλεκτρονικό σύστημα, το οποίο είναι συνδεδεμένο με το υπουργείο Παιδείας, για την πλήρη εικόνα απασχόλησης όλων των εκπαιδευτικών, ενώ προσέθεσε ότι αναμένει τα πορίσματα των Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης για εκπαιδευτικούς που δεν πατάνε στην τάξη και για ποιους λόγους."
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4529 στις: Ιούλιος 24, 2013, 09:49:45 πμ »
Βρε συνάδελφοι, είναι δυνατό να υποστηρίζουμε ότι οι διευθυντές των σχολείων λαδώνονται για να αλλάζουν βαθμούς;
Όχι εγώ δεν εννοούσα αυτό.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4530 στις: Ιούλιος 24, 2013, 09:54:16 πμ »
Είδα τον Γρηγοράκο ( Υφ. Εσωτερικών) στο MEGA. Του ξέφυγε ότι το Παιδείας έχει 180.000 προσωπικό, και με βάση τα οργανογράμματα πρέπει να γίνει 161.000-162.000.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4531 στις: Ιούλιος 24, 2013, 10:03:07 πμ »
Είδα τον Γρηγοράκο ( Υφ. Εσωτερικών) στο MEGA. Του ξέφυγε ότι το Παιδείας έχει 180.000 προσωπικό, και με βάση τα οργανογράμματα πρέπει να γίνει 161.000-162.000.
... ναι γιατί στον αριθμό των εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας & δευτεροβάθμιας προσθέτουν και το προσωπικό των ΑΕΙ & ΤΕΙ όλης της χώρας, συν τους διοικητικούς τους...
http://esos.gr/article/eidisis-tritovathmia-ekpaidefsi/koskino-dioikitikoi-ypallhloi-panepisthmion-tei

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4532 στις: Ιούλιος 24, 2013, 10:05:14 πμ »
20.000 διαφορά είναι αδύνατον να είναι μόνο διοικοιτικοί. Επιπλέον ας μην γελιόμαστε, δεν θα βγάλουν οι υπουργοί μας τους συγγενείς τους και τα κομματόσκυλά τους.

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4533 στις: Ιούλιος 24, 2013, 10:05:24 πμ »
Μην ξεχνάμε ότι η συνεισφορά του Υ.ΠΑΙ.Θ είναι μέχρι τώρα περίπου 21.000 (συμπεριλαμβανομένων και των υποχρεωτικών μετατάξεων προς α/θμια και διοικητικές θέσεις)
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4534 στις: Ιούλιος 24, 2013, 10:06:03 πμ »
Τα νούμερα αυτά πρέπει να είναι παλιά και καμία σχέση δεν έχουν με το σήμερα

από άρθρο του 4/2013 με τίτλο "για να σταματήσει η κολοκυθιά με των εκπαιδευτικών!" αντιγράφω

Για να μη μας λέει ότι θέλει το κάθε κανάλι δείτε τι είχε απαντήσει το Υπουργείο Παιδείας για τον αριθμό των εκπαιδευτικών στην Ελλάδα. 151.487 ήταν οι εκπαιδευτικοί Α/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Β/ΘΜΙΑΣ εντάχθηκαν στο ενιαίο μισθολόγιο. Και είπαμε η Φινλανδία με μισό πληθυσμό 100.000 έτσι;

Δείτε εδώ.

Όπως προκύπτει από απάντηση του υπουργείου Παιδείας, ο αριθμός των εκπαιδευτικών της Α/βάθμιας εκπαίδευσης, που εντάσσονται στο Ενιαίο Μισθολόγιο έως το τέλος του γ” τριμήνου 2012 (30-9-2012), είναι 68.567 Μόνιμοι Εκπαιδευτικοί, 41 Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου και 3.503 αναπληρωτές εκπαιδευτικοί.
 
Στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση οι εκπαιδευτικοί που εντάσσονται στο Ενιαίο Μισθολόγιο: Μόνιμοι Εκπαιδευτικοί: 82.920, Εκπαιδευτικοί με σχέση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου: 99, Εκπαιδευτικοί με σχέση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου χρόνου: 2.562.

Ο αριθμός των διδασκόντων (μέλη ΔΕΠ, ΕΕΔΙΠ, ΕΕΠ) που εντάσσονται στα ειδικά μισθολόγιο ανέρχεται σε 12.500 άτομα.

Το σύνολο των τακτικών υπαλλήλων του υπουργείου Παιδείας που εντάσσονται στο ενιαίο μισθολόγιο είναι 565 άτομα. Επίσης στο υπουργείο Παιδείας υπηρετούν 17 άτομα σε θέση Συμβούλου και υπάγονται στο ειδικό μισθολόγιο.


Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4535 στις: Ιούλιος 24, 2013, 10:07:15 πμ »
Αυτοι οι 900 των λιστων του Σεπτεμβριου που γραφουν σημερα ολα τα site ποιοι ειναι οεο;Toσους εδωσε το υπ.Παιδειας.Μηπως ειναι προσωπικο των ΤΕΙ-ΑΕΙ γιατι χθες εχασα επεισοδια η βαραει για τους επομενους η καμπανα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.