*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1384893 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5348 στις: Ιούλιος 30, 2013, 07:28:00 μμ »
Έχω την υποψία ότι ο αριθμός των συναδέλφων της τεχνικής εκπαίδευσης που τίθενται σε διαθεσιμότητα θα είναι μεγαλύτερος σε σχέση με τον προβλεπόμενο. Αυτό οφείλεται στο ότι οι αρχικώς εξαιρεθέντες από τη διαθεσιμότητα, μάλλον αποκλείονται της εξαίρεσης λόγω του εισοδηματικού κριτηρίου των 12.000 € ετησίως, ποσό που ξεπερνά κάθε εκπαιδευτικός!
Η παράμετρος αυτή, που πιθανότατα υποεκτιμήθηκε από το υπουργείο Παιδείας, ίσως θα μπορούσε να αποτρέψει την έξοδο στη διαθεσιμότητα 245 εκπαιδευτικών με διδακτορικά και μεταπτυχιακά! Άλλωστε όλη η φασαρία έγινε για 80 επιπλέον διαθεσιμότητες, που απαιτούσε η τρόικα. Αν αύριο αποδειχτεί η ορθότητα του παραπάνω συλλογισμού, ποιος θα αναλάβει την πολιτική ευθύνη για τον άδικο σφαγιασμό των συναδέλφων; Μήπως ήρθε η ώρα να υποβληθούν κάποιες παραιτήσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:05:38 »

Αποσυνδεδεμένος mpanania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5349 στις: Ιούλιος 30, 2013, 07:40:26 μμ »
να μας ξαναεξαιρεσουν!!!!ή να βγαλουν εξω τους της Σιβιτανιδείου....

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5350 στις: Ιούλιος 30, 2013, 07:41:26 μμ »
Θα έχουμε και μια καβάτζα για το Σεπτέμβριο δηλαδή...

Πάντως αν καταργηθούν τα εργαστήρια στο τεχνικό λύκειο ,όπως φημολογείται , αυτομάτως και πολύ εύκολα βγαίνουν οι ΔΕ και ΤΕ σε διαθεσιμότητα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5351 στις: Ιούλιος 30, 2013, 08:21:29 μμ »
Έχω την υποψία ότι ο αριθμός των συναδέλφων της τεχνικής εκπαίδευσης που τίθενται σε διαθεσιμότητα θα είναι μεγαλύτερος σε σχέση με τον προβλεπόμενο. Αυτό οφείλεται στο ότι οι αρχικώς εξαιρεθέντες από τη διαθεσιμότητα, μάλλον αποκλείονται της εξαίρεσης λόγω του εισοδηματικού κριτηρίου των 12.000 € ετησίως, ποσό που ξεπερνά κάθε εκπαιδευτικός!

Και μην ξεχναμε, εισοδηματα του 2011 προ ενιαιου μισθολογιου. Ηταν κανεις που πριν το ενιαιο μισθολογιο με τα μισα δωρα με επιδομα 3 παιδιων επαιρνε 950 ευρω? ουτε καν οι σχολικοι φυλακες
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:05:38 »

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5352 στις: Ιούλιος 30, 2013, 09:01:17 μμ »
2ον/ 10.000 λιγότεροι αναπληρωτές.
Πλέον ούτε καν αναφέρουν υπουργείο και ΜΜΕ τη σφαγή των 10000 συναδέλφων μας

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5353 στις: Ιούλιος 31, 2013, 12:03:53 πμ »
Όταν δεν έχουν δοθεί ακόμα τα νέα αναλυτικά  προγράμματα πως θα προκύψουν οι πλεονάζοντες;;;

Σωστό. Έχει και μία ακόμα διάσταση: στη Β' και Γ' τάξη (και στην Δ' Εσπερινού) υπάρχει κατανομή μαθητών σε κατευθύνσεις / τομείς / ειδικότητες. Με μια σύμπτυξη / κατάργηση κάποιων εξ αυτών είναι εξαιρετικά επισφαλής οποιαδήποτε εκτίμηση για το πώς θα κατανεμηθούν στους εναπομείναντες τομείς κτλ. οι μαθητές αυτοί.

Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό από μόνο του φαίνεται να περιορίζει τις όποιες φετινές αλλαγές στα προγράμματα σπουδών στην Α' τάξη (άντε και στο Γυμνάσιο, αν εμφανιστεί κι εκεί κανά κουλό, π.χ. Project).

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5354 στις: Ιούλιος 31, 2013, 12:09:17 πμ »
Έχω την υποψία ότι ο αριθμός των συναδέλφων της τεχνικής εκπαίδευσης που τίθενται σε διαθεσιμότητα θα είναι μεγαλύτερος σε σχέση με τον προβλεπόμενο. Αυτό οφείλεται στο ότι οι αρχικώς εξαιρεθέντες από τη διαθεσιμότητα, μάλλον αποκλείονται της εξαίρεσης λόγω του εισοδηματικού κριτηρίου των 12.000 € ετησίως, ποσό που ξεπερνά κάθε εκπαιδευτικός!
Η παράμετρος αυτή, που πιθανότατα υποεκτιμήθηκε από το υπουργείο Παιδείας, ίσως θα μπορούσε να αποτρέψει την έξοδο στη διαθεσιμότητα 245 εκπαιδευτικών με διδακτορικά και μεταπτυχιακά! Άλλωστε όλη η φασαρία έγινε για 80 επιπλέον διαθεσιμότητες, που απαιτούσε η τρόικα. Αν αύριο αποδειχτεί η ορθότητα του παραπάνω συλλογισμού, ποιος θα αναλάβει την πολιτική ευθύνη για τον άδικο σφαγιασμό των συναδέλφων; Μήπως ήρθε η ώρα να υποβληθούν κάποιες παραιτήσεις;

Δεν είναι απλά υποψία. Το σημείο που επισημαίνεις με το εισοδηματικό κριτήριο και ο κεντρικός έλεγχος των δικαιολογητικών οδήγησε σε αύξηση του αριθμού των διαθεσιμοτήτων, ο οποίος, όμως, ακόμα και έτσι ήταν <1900. Οπότε αυτό από μόνο του δεν μπορούσε να αποτρέψει την προσθήκη περαιτέρω ατόμων στη διαθεσιμότητα.

Για ανάληψη πολιτικής ευθύνης και παραιτήσεις μην περιμένεις. Ντροπή δεν υπάρχει από κανέναν τους και έχουν απενεχοποιήσει τα πάντα στη συνείδησή τους.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5355 στις: Ιούλιος 31, 2013, 12:14:27 πμ »
Έχω την υποψία ότι ο αριθμός των συναδέλφων της τεχνικής εκπαίδευσης που τίθενται σε διαθεσιμότητα θα είναι μεγαλύτερος σε σχέση με τον προβλεπόμενο. Αυτό οφείλεται στο ότι οι αρχικώς εξαιρεθέντες από τη διαθεσιμότητα, μάλλον αποκλείονται της εξαίρεσης λόγω του εισοδηματικού κριτηρίου των 12.000 € ετησίως, ποσό που ξεπερνά κάθε εκπαιδευτικός!
Η παράμετρος αυτή, που πιθανότατα υποεκτιμήθηκε από το υπουργείο Παιδείας, ίσως θα μπορούσε να αποτρέψει την έξοδο στη διαθεσιμότητα 245 εκπαιδευτικών με διδακτορικά και μεταπτυχιακά! Άλλωστε όλη η φασαρία έγινε για 80 επιπλέον διαθεσιμότητες, που απαιτούσε η τρόικα. Αν αύριο αποδειχτεί η ορθότητα του παραπάνω συλλογισμού, ποιος θα αναλάβει την πολιτική ευθύνη για τον άδικο σφαγιασμό των συναδέλφων; Μήπως ήρθε η ώρα να υποβληθούν κάποιες παραιτήσεις;

Δεν είναι απλά υποψία. Το σημείο που επισημαίνεις με το εισοδηματικό κριτήριο και ο κεντρικός έλεγχος των δικαιολογητικών οδήγησε σε αύξηση του αριθμού των διαθεσιμοτήτων, ο οποίος, όμως, ακόμα και έτσι ήταν <1900. Οπότε αυτό από μόνο του δεν μπορούσε να αποτρέψει την προσθήκη περαιτέρω ατόμων στη διαθεσιμότητα.

Για ανάληψη πολιτικής ευθύνης και παραιτήσεις μην περιμένεις. Ντροπή δεν υπάρχει από κανέναν τους και έχουν απενεχοποιήσει τα πάντα στη συνείδησή τους.

Πολλή νέκρα έχει πέσει στο topic. Αύριο θρυλείται ότι θα μάθουμε ποιοι θ' αποτελέσουν τα 'θύματα' της διαθεσιμότητας του Σεπτεμβρίου. Καμιά τελευταία πληροφορία ή εκτίμηση; Εσύ Patreas ψυχανεμίζεσαι ή έχεις καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα; Ο υπουργός βέβαια έχει πει για διοικητικούς, αλλά δεν πείθει.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5356 στις: Ιούλιος 31, 2013, 12:34:43 πμ »
Τώρα διάβαζα προηγούμενα μηνύματα στο νήμα.

Τι να σας πω, αλλιώς τα έχω καταλάβει. Αύριο θα ανακοινωθούν ονομαστικώς ποιοι τίθενται σε διαθεσιμότητα από το 1ο κύμα της 1ης φάσης. Για το 2ο κύμα της 1ης φάσης δεν έχω καταλάβει ότι θα μάθουμε κάποιο νέο αύριο.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5357 στις: Ιούλιος 31, 2013, 12:39:25 πμ »
έτσι έχω καταλάβει κι εγώ ???, για το 2ο κύμα της 1ης φάσης θα πρέπει να αναμένουμε πιστεύω και το σχέδιο νόμου για το νέο λύκειο (γενικό και τεχνολογικό).
Προς το παρόν εγκύκλιο για την επιτάχυνση των πειθαρχικών διαδικασιών για τους δημοσίους υπαλλήλους, καθώς και για την άρση πιθανόν αιτιών ακυρότητας αυτών των διαδικασιών, υπέγραψε ο Μητσοτάκης :
http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/egyklios-epitaxynsi-peotharxikon-dioxeon-dhmosion-ypallilon
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2013, 12:44:30 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5358 στις: Ιούλιος 31, 2013, 12:44:16 πμ »
έτσι έχω καταλάβει κι εγώ ???, για το 2ο κύμα της 1ης φάσης θα πρέπει να αναμένουμε πιστεύω και το σχέδιο νόμου για το νέο λύκειο (γενικό και τεχνολογικό).

Μάλλον εσείς έχετε δίκιο. Εγώ, για ακόμη μια φορά, θεώρησα ως δεδομένα τα δημοσιεύματα του τύπου. Είμαι αμετανόητος, μου φαίνεται. Θα αυτομαστιγωθώ!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5359 στις: Ιούλιος 31, 2013, 12:46:58 πμ »
Πολλή νέκρα έχει πέσει στο topic. Αύριο θρυλείται ότι θα μάθουμε ποιοι θ' αποτελέσουν τα 'θύματα' της διαθεσιμότητας του Σεπτεμβρίου. Καμιά τελευταία πληροφορία ή εκτίμηση; Εσύ Patreas ψυχανεμίζεσαι ή έχεις καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα; Ο υπουργός βέβαια έχει πει για διοικητικούς, αλλά δεν πείθει.
Ποτέ δεν έπειθε, τώρα θα πείσει?  >:( >:(
  

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5360 στις: Ιούλιος 31, 2013, 12:55:49 πμ »

Μάλλον εσείς έχετε δίκιο. Εγώ, για ακόμη μια φορά, θεώρησα ως δεδομένα τα δημοσιεύματα του τύπου. Είμαι αμετανόητος, μου φαίνεται. Θα αυτομαστιγωθώ!
μάλλον είσαι περισσότερο ανασφαλής από όσο πρέπει....
υποθέτω λόγω διάθεσης ΠΥΣΔΕ...
κι εγώ κάθε χρόνο βγαίνω υπεράριθμη.....
δε βλέπω γιατί πρέπει να αισθάνομαι ότι κινδυνεύω περισσότερο από άλλους.. ;)
αν με τα μόρια σου βρίσκεις κάθε χρόνο σχολείο/α να καλύψεις το ωράριο σου στην μεταθετική περιοχή σου, δεν κινδυνεύεις (ούτε καν με ξεσπίτωμα) με όσα μέχρι τώρα ισχύουν, το πρόβλημα είναι η ολική υπεραριθμία (στην επικράτεια) και ο προσδιορισμός ονομαστικά των ολικά υπεράριθμων δε μπορεί να γίνει πριν τις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά..
αλήθεια εκείνο το π δ των υποχρεωτικών μεταθέσεων τι απέγινε?
ξέρει κάποιος?
υπάρχει περίπτωση να το πάρουν πίσω ...και να βγάλουν κανένα λαγό από το καπέλο?

Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5361 στις: Ιούλιος 31, 2013, 12:59:07 πμ »
Πολλούς "λαγούς" έβγαλαν μέχρι τώρα, γιατί όχι ακόμη έναν??
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.