*

Αποστολέας Θέμα: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 111293 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #504 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:29:22 πμ »

Σωστά. Ας μη βαφτίζουμε λοιπόν παράνομο ότι δεν μας αρέσει και νόμιμο ότι μας αρέσει, απαξιώνοντας ταυτόχρονα συναδέλφους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:27 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #505 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:33:53 πμ »
Βέβαια, πολλές φορές η ίδια η δικαιοσύνη σωπαίνει (βλ. υπόθεση παράνομης κράτησης Σακκά και άλλες παρόμοιες παρανομίες στο παρελθόν). Οπότε, δεν είναι να βασίζεσαι και πολύ σε "πολιτική δικαιοσύνη".
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #506 στις: Ιούλιος 15, 2013, 01:26:12 πμ »
Ο ΑΣΕΠ είναι αξιοκρατικός μηχανισμός ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ. Ο συγκεκριμένος Σύλλογος υποστηρίζει εμμέσως πλην σαφώς ότι ο μηχανισμός πρόσληψης είναι και αξιολόγηση κατά την εκτέλεση καθηκόντων, κάτι το οποίο είναι εμφανώς λάθος.
Άλλο πρόσληψη και άλλο εκτέλεση εργασίας. Δυο διαφορετικά πράγματα.
Ο Σύλλογος όμως παίρνει τον ΑΣΕΠ και τον αποδίδει ως αξιολόγηση εκτέλεσης εργασίας.

Συμφωνώ απόλυτα! Γι' αυτό πρέπει να περάσουν από αυστηρότατη αξιολόγηση μόνο όσοι έχουν διοριστεί με "σκληρό" ΑΣΕΠ. Οι υπόλοιποι δε θα χρειαστεί να μπουν καν στον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #507 στις: Ιούλιος 15, 2013, 02:08:08 πμ »
Προσωπικά θα αναγνωρίσω μόνο τον επόμενο ΑΣΕΠ ως αντικειμενικό, όσον αφορά τις γνώσεις, γιατί όπως προείπα ο καθένας θα δώσει πλέον το μέγιστο των δυνατοτήτων του.
::) ::) ::) ::)
μα είναι δυνατόν?, δηλαδή οι προηγούμενοι ήταν μη αντικειμενικοί γιατί ο καθένας έδωσε το ελάχιστο των δυνατοτήτων του ?:o :o

Ναι Silkcut είναι... Τι δεν καταλαβαίνεις?
Όχι ο καθένας, αλλά αρκετοί...
Αν π.χ. δεν ήθελες να διοριστείς το 09 - 10. Αν δεν κινδύνευε η θέση σου στον πίνακα των αναπληρωτών. Αν σιγά σιγά έτσι κι αλλιώς έπαιρνες σειρά και επέλεγες εσύ που και πότε θα διοριστείς. Αν είχες ένα κάρο άλλες δευτερεύουσες ασχολίες που γέμιζαν τη τσέπη σου σημαντικά. Αλήθεια τότε θα σκιζόσουν ή θα πήγαινες χαλαρότατος/η (για την εμπειρία) και κατα πάσα πιθανότητα και αδιάβαστος/η? Αν διάλεγες το δεύτερο τι θα σήμαινε δηλαδή, ότι ήσουν β-κατηγορίας στην ειδικότητά σου?
Πόσο υποδεέστερο μπορεις να πεις κάποιον που "σνόμπαρε" να διαβάσει το βιογραφικό του Δελμούζου και που αν το είχε κάνει θα ήταν διοριστέος?

Τώρα όμως που από το νέο διαγωνισμό (και την επιδοσή σου σ'αυτόν) θα εξαρτηθεί αν ξανακάνεις πλέον μάθημα σε τάξη, με οποιαδήποτε σχέση (μόνιμος, αναπληρωτής ή ωρομίσθιος)... ε, θα είναι λίγο διαφορετικά για τους πρώην αδιάφορους...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:27 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #508 στις: Ιούλιος 15, 2013, 07:03:29 πμ »
Ενδεχομένως για κάποιο ποσοστό, που μπορεί βέβαια να είναι σημαντικό!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #509 στις: Ιούλιος 15, 2013, 02:27:54 μμ »
Συνάδελφος μου είπε πως ο Κυριάκος εξαιρεί τους εκπαιδευτικους που διοριστηκαν με ασεπ απο την εξαίρεση απο τη διαθεσιμότητα και το αφήνει λεει στην κρίση του Αρβανιτόπουλου......

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #510 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:58:40 μμ »

Αν π.χ. δεν ήθελες να διοριστείς το 09 - 10. Αν δεν κινδύνευε η θέση σου στον πίνακα των αναπληρωτών. Αν σιγά σιγά έτσι κι αλλιώς έπαιρνες σειρά και επέλεγες εσύ που και πότε θα διοριστείς. Αν είχες ένα κάρο άλλες δευτερεύουσες ασχολίες που γέμιζαν τη τσέπη σου σημαντικά. Αλήθεια τότε θα σκιζόσουν ή θα πήγαινες χαλαρότατος/η (για την εμπειρία) και κατα πάσα πιθανότητα και αδιάβαστος/η? Αν διάλεγες το δεύτερο τι θα σήμαινε δηλαδή, ότι ήσουν β-κατηγορίας στην ειδικότητά σου?
Τώρα όμως που από το νέο διαγωνισμό (και την επιδοσή σου σ'αυτόν) θα εξαρτηθεί αν ξανακάνεις πλέον μάθημα σε τάξη, με οποιαδήποτε σχέση (μόνιμος, αναπληρωτής ή ωρομίσθιος)... ε, θα είναι λίγο διαφορετικά για τους πρώην "αδιάφορους"...
πολλά αν...
υποθετική ερώτηση συνεπάγεται υποθετική απάντηση... ;)
επί της ουσίας, μην ακούς τι έλεγαν οι πρώην "αδιάφοροι", τα εισαγωγικά δηλώνουν ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων προσήλθαν σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ μόνο αδιάφοροι για την επιτυχία δεν ήταν, για κάποιους μπορεί να ίσχυσε το υποθετικό σκεπτικό σου αλλά για κάποιους άλλους (ίσως και περισσότερους από τους προηγούμενους)αυτή η δήλωση αδιαφορίας ήταν εκ του πονηρού (κάτσε να πούμε ότι πήγαμε για την εμπειρία, για να μη μας την πούνε αν αποτύχουμε..έτσι ακριβώς, δε φοβόντουσαν αυτό καθαυτό το διαγωνισμό όσο την αποτυχία σε συνδυασμό με την επιτυχία του διπλανού ;), κλασικός Έλληνας εκπαιδευτικός..)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2013, 01:00:12 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #511 στις: Ιούλιος 16, 2013, 01:49:46 μμ »

Αν π.χ. δεν ήθελες να διοριστείς το 09 - 10. Αν δεν κινδύνευε η θέση σου στον πίνακα των αναπληρωτών. Αν σιγά σιγά έτσι κι αλλιώς έπαιρνες σειρά και επέλεγες εσύ που και πότε θα διοριστείς. Αν είχες ένα κάρο άλλες δευτερεύουσες ασχολίες που γέμιζαν τη τσέπη σου σημαντικά. Αλήθεια τότε θα σκιζόσουν ή θα πήγαινες χαλαρότατος/η (για την εμπειρία) και κατα πάσα πιθανότητα και αδιάβαστος/η? Αν διάλεγες το δεύτερο τι θα σήμαινε δηλαδή, ότι ήσουν β-κατηγορίας στην ειδικότητά σου?
Τώρα όμως που από το νέο διαγωνισμό (και την επιδοσή σου σ'αυτόν) θα εξαρτηθεί αν ξανακάνεις πλέον μάθημα σε τάξη, με οποιαδήποτε σχέση (μόνιμος, αναπληρωτής ή ωρομίσθιος)... ε, θα είναι λίγο διαφορετικά για τους πρώην "αδιάφορους"...
πολλά αν...
υποθετική ερώτηση συνεπάγεται υποθετική απάντηση... ;)
επί της ουσίας, μην ακούς τι έλεγαν οι πρώην "αδιάφοροι", τα εισαγωγικά δηλώνουν ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων προσήλθαν σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ μόνο αδιάφοροι για την επιτυχία δεν ήταν, για κάποιους μπορεί να ίσχυσε το υποθετικό σκεπτικό σου αλλά για κάποιους άλλους (ίσως και περισσότερους από τους προηγούμενους)αυτή η δήλωση αδιαφορίας ήταν εκ του πονηρού (κάτσε να πούμε ότι πήγαμε για την εμπειρία, για να μη μας την πούνε αν αποτύχουμε..έτσι ακριβώς, δε φοβόντουσαν αυτό καθαυτό το διαγωνισμό όσο την αποτυχία σε συνδυασμό με την επιτυχία του διπλανού ;), κλασικός Έλληνας εκπαιδευτικός..)

Έχεις τη γνώμη σου, έχω τη δικιά μου... Όσο κι αν σου φαίνεται "εκ του πονηρού" όπως λες, εγώ όντως πήγα αδιάφορος και αδιάβαστος (όχι φυσικά επειδή τεμπέλιασα). Είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι ήταν αρκετοί σαν κι εμένα...
Αλλά τι άλλο να λέμε τώρα...
Ας γίνει με το καλό ο επόμενος διαγωνισμός και θα δούμε...

ΥΣ: Παρα ταύτα, δεν ήμουν στους διοριστέους παρα τρίχα.
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος StratosK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #512 στις: Αύγουστος 03, 2013, 12:39:16 μμ »

Χωρίς προϋπηρεσία, διορισμένος την πρώτη φορά που έδωσα ΑΣΕΠ, διδακτορικό, τριψήφιο αριθμό δημοσιεύσεων
(IEEE Transactions on Nuclear Science, Nuclear Instruments and Methods in Physics Research , Zeitschrift für Physik A Hadrons and Nuclei, Physics Letters ),

Πιστεύω ότι θα είμαι από τους πρώτους που θα διώξουν, αφού δεν είχα ποτέ σχέση με τους κομματικούς μηχανισμούς.  Κατά τη διάρκεια του διδακτορικού πληρωνόμουνα από διεθνή οργανισμό,  με τα διπλά από όσα μου δίνει σήμερα το Δημόσιο.


Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #513 στις: Αύγουστος 03, 2013, 12:48:32 μμ »
Γιατι χρυσέ μου άνθρωπε με τόσα προσόντα ασχολήθηκες με το ελληνικό δημόσιο?? ??? :o Εγώ με μεταπτυχιακό και μια-δυο δημοσιεύσεις (απλές συνεδριακές) και ψάχνω αλλού :( Βέβαια παντού δύσκολα πλέον. :( Ψάξου για άλλα.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #514 στις: Αύγουστος 04, 2013, 01:29:50 πμ »
Ίσως γιατί δεν θέλει να μεταναστεύσει; Η Ελλάδα διώχνει τους εγκεφάλους της...

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #515 στις: Αύγουστος 04, 2013, 01:46:32 πμ »

Χωρίς προϋπηρεσία, διορισμένος την πρώτη φορά που έδωσα ΑΣΕΠ, διδακτορικό, τριψήφιο αριθμό δημοσιεύσεων
(IEEE Transactions on Nuclear Science, Nuclear Instruments and Methods in Physics Research , Zeitschrift für Physik A Hadrons and Nuclei, Physics Letters ),

Πιστεύω ότι θα είμαι από τους πρώτους που θα διώξουν, αφού δεν είχα ποτέ σχέση με τους κομματικούς μηχανισμούς.  Κατά τη διάρκεια του διδακτορικού πληρωνόμουνα από διεθνή οργανισμό,  με τα διπλά από όσα μου δίνει σήμερα το Δημόσιο.


Τι ειδικότητα? Σε τι ειναι τι διδακτορικό σου?  Μηπως να αρχισεις να ψαχνεις μεταταξη σε κανα πανεπιστημιο? 
Τωρα εδα τιτλο.  Μαλλον ανεκδοτο ειναι ο φοβος σου για απολυση.  Εμεις τι να λεμε που ειμαστε στην πρωτη σειρα σφαγης.?  Εγω παντως το σκεφτομαι σοβαρα να φυγω ακομα και αν δε με διωξουν.  Ο καθενας βεβαια εχει τις προτεραιοτητες και τις υποχρεωσεις του.  Γερμανια το διδακτορικό?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2013, 01:52:24 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος StratosK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #516 στις: Αύγουστος 05, 2013, 12:21:09 πμ »
Προετοιμάζω μια συνδρομητική  B2B web application σε C++  ,Php, NoSQL, mySQL, Linux, html 5. (μέχρι στιγμής 40.000+ γραμμές κώδικα, 20 μήνες...). To business plan φαίνεται very promising. Target group εκτός Ελλάδας,
Όχι δεν είμαι της πληροφορικής, αλλά όταν χρειάστηκε έφτιαξα kernel drivers για windows...
Χρησιμοποιώ και την πολυετή εμπειρία μου σαν project manager σε εταιρία υψηλής τεχνολογίας. Έχω συγκρατημένη αισιοδοξία...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2013, 12:24:56 πμ από StratosK »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #517 στις: Αύγουστος 05, 2013, 01:02:01 πμ »
Προετοιμάζω μια συνδρομητική  B2B web application σε C++  ,Php, NoSQL, mySQL, Linux, html 5. (μέχρι στιγμής 40.000+ γραμμές κώδικα, 20 μήνες...). To business plan φαίνεται very promising. Target group εκτός Ελλάδας,
Όχι δεν είμαι της πληροφορικής, αλλά όταν χρειάστηκε έφτιαξα kernel drivers για windows...
Χρησιμοποιώ και την πολυετή εμπειρία μου σαν project manager σε εταιρία υψηλής τεχνολογίας. Έχω συγκρατημένη αισιοδοξία...
Αν δεν κανω λαθος εχω δει δουλεια σου σε android kernels.  Πολυ καλη δουλεια.  Σαν Φυσικος διοριστηκες?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2013, 09:35:34 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 589
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.