*

Αποστολέας Θέμα: Κρατική τηλεόραση, τρίτο πρόγραμμα, ιστορικό αρχείο 3 σε 1 σε τιμή ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 27181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Όλα αυτά που γίνονται στην ΕΡΤ είναι απλά πρόβα για όσα θα ακολουθήσουν στον ευρύτερο δημόσιο τομέα...
Όταν λέγαν 4000 απολύσεις μέσα στο 2013 τι νομίζατε ότι θα γίνει;
http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=508115

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Εδώ http://www.zougla.gr/live γίνεται αναμετάδοση της εκπομπής της ΝΕΤ.

Τώρα έχουν καλεσμένο τον Θέμη Κοτσυφάκη!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Να σας θυμίσω ότι σε λίγο μέσα στους 1,5 εκ. άνεργους θα είμαστε και ΕΜΕΙΣ?
Να σας θυμίσω πως αυτοί που σήμερα κουνάνε το δάχτυλο λέγοντας μας πως δεν είναι εποχές για "ιερές αγελάδες" είναι όλοι αυτοί που τις δημιούργησαν?
Αυτούς ποιός θα τους σταματήσεις? Ποιός θα τους τιμωρήσει?
@guestteacher πρόσεξε γιατί ακριβώς μα ακριβώς την ίδια επιχειρηματολογία που χρησιμοποιείς εσύ για τους δημοσιογράφους και τους εργαζόμενους της ΕΡΤ την ίδια ακριβώς θα χρησιμοποιήσουν και κάποιοι όταν θα διαμαρτύρεσαι εσύ για τη δική σου απόλυση.
Και λυπάμαι φίλε που στο λέω αλλά δεν θα γλιτώσεις ούτε την απόλυση, ούτε τα αντικαταθλιπτικά....

αλλά δεν θα γλιτώσεις ούτε την απόλυση, ούτε τα αντικαταθλιπτικά....

Αφού με ξέρεις καλά εγώ δεν έχω λόγο. για την ιστορία....μιας και θα τα βρούμε μπροστά μας. Ποιος ανακοίνωσε κενά και πλεονάσματα του plan στο Ιντερνετ και καλά για διαφάνει όπου όλοι βγαίνουμε πλεονασματικοί. Ο Υπουργός; Μήπως ήταν συνάδελφοι; Τι έχουν κάνει οι συνδικαλισταράδες μας στο μεσοδιάστημα; Συνεργάστηκαν με την αβθμια για να δώσουν κενές ώρες σε σχολεία με την αύξηση του ωραρίου (πρόσεχε κενές ώρες όχι κενά ειδικοτήτων). Ποιοι σύλλογοι ειδικοτήτων λένε καμιά ώρα σε άλλες ειδκότητες; Φίλε μου από τον Ιδιωτικό Τομέα - γιατί δεν είχα κάποιον να με βάλει μόλις τελείωσα το Λύκειο μην σου πω Γυμνάσιο- ήδη ήξερα ότι καμιά δουλειά δεν την παντρεύεσαι. Τι θα κάνω άμα με διώξουν. Να σου πω τι κάνω από τώρα. Ερευνα αγοράς, συνεντεύξεις, μεταπτυχιακά από την τσέπη μου γιατί δεν είχα γνωστό να με βάλει κ.τ.λ. Δεν περιμένω αν θα με διώξουν ή όχι και κλαίω την μοίρα μου...Ισως γιατί μέχρι να συνταξιοδοτηθώ θα παίρναω έναν μισθό ξεφτίλας και μετά μια σύνταξη πείνας. Από τα παραπάνω σου απέδειξα ότι ούτε ο κλάδος των καθηγητών δεν με υποστηρίζει και μου ζητάς να υποστηρίξω την ΕΡΤ...Μάθε λοιπόν ποια ήταν η ΕΡΤ, μάθε πότε η ΕΡΤ απέργησε για τα δικαιώματα άλλων εργαζομένων, μάθε πόσες παράλληλες δουλιές έκαναν αρκετοί μέσα στην ΕΡΤ, μάθε αν ποτέ έφυγαν από το σπίτι τους και κυρίως τι ψηφίζουν τόσα χρόνια στην ΕΡΤ και ύστερα μίλα...Και αν νοιώθεις τόσο πόνο για την ΕΡΤ μοιραστείτε τον μισθό σου δια δύο ή παραιτήσου να προσληφθεί κάποιος από την ΕΡΤ ως μόνιμος στο Δημόσιο. Αυτή η συμπαράσταση εκ του ασφαλούς ξέρεις τι μου θυμίζει. Φόβο μήπως είμαι εγώ αύριο στην θέση τους και θέλεις υποστήριξη του όχλου (εν δεν γίνεται γιατί δεν υπάρχει η θεωρια του όχλου μιας και τα συμφέροντα ήταν, είναι και θα είναι διαφορετικά). Ε τι να κάνουμε μπορεί και να είμαστε κάποιοι. Εκλογές έχουμε κάθε 4 χρόνια και νωρίτερα. Φτιάξτε κόμμα, πρόγραμμα βρείτε χρηματοδότηση και κυβερνήστε...Τουλάχιστον εγώ δεν τους ψήφισα αλλά δέχομαι ότι οι περισσότεροι συνολικά τους ψήφισαν και τους 3 μαζί εννοώ)...Ας πρόσεχαν και ας προσέχαμε...Γιατί αν κάποιος έγραφε ότι θα απολυθούν καθηγητές πριν 4 χρόνια ήταν τουλάχιστον γραφικός ή εγκάθετος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 12:05:43 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Δεν ειναι για την ΕΡΤ. Ειναι για τους ανθρωπους που δουλευαν εκει.

Όχι, δεν είναι μόνο για τους ανθρώπους που δούλευαν εκεί, Μάρκο. Είναι κυρίως για τον τρόπο που ελήφθη η απόφαση: χωρίς καμία συζήτηση, κανένα σχέδιο, χωρίς να περάσει με τις συνήθεις διαδικασίες από τη Βουλή (μην ξεχνάς ότι χρηματοδότες της ΕΡΤ είναι όλοι οι πολίτες, άρα έπρεπε να υπάρχει έγκριση από όλες τις πλευρές), χωρίς καμία σκέψη για τους ομογενείς που θα χάσουν ένα δίαυλο επικοινωνίας με την πατρίδα τους, τα απομακρυσμένα χωριά που δεν έχουν άλλο τρόπο ενημέρωσης. Είναι μια απόφαση καθαρά αντιδημοκρατική που δεν έχει προηγούμενο σε καμία χώρα του κόσμου σε καμία εποχή.

Κακούς λειτουργούς και κρούσματα διαφθοράς μπορούμε να βρούμε σε όλους τους χώρους. Δεν τους καταργείς, όμως, μέχρι να τους φτιάξεις.
Φαντάσου μια ωραία μέρα να κλείναμε όλα τα νοσοκομεία, τα σχολεία, τα δικαστήρια κλπ για τρεις μήνες, μέχρι να τα αναδιαρθρώσουν. Γιατί σου θυμίζω ότι έκλεισε ολόκληρη η δημόσια ραδιοφωνία και τηλεόραση.


Ειναι αυτο:  καθε αλλαγή/μεταβολή  μας δημιουργει ανασφάλεια.....

Όχι, είναι μια αντιδημοκρατική αλλαγή, αμφιβόλης σκοπιμότητας, που πάει να πλασαριστεί ως λογική και δίκαιη.
Κι αυτό είναι που προκαλεί μεγαλύτερη ανασφάλεια.


......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απλα αλλο ενα +2% για το κομμα της ΝΔ
Γατα ο Σαμαρας. Προσω ολοταχως για τον ολοκληρωτισμο. Αυτο που επιζητει ο λαος σε κριση

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απλα αλλο ενα +2% για το κομμα της ΝΔ
Γατα ο Σαμαρας. Προσω ολοταχως για τον ολοκληρωτισμο. Αυτο που επιζητει ο λαος σε κριση
Τον ολοκληρωτισμό δεν το ζητά ένας λαός σε κρίση αλλά του τον "φοράνε" πιο εύκολα όταν είναι σε κρίση.
Όσο αρνούμαστε να δούμε πως αυτοί που μας κουνάνε σήμερα το δάχτυλο και "ευαγγελίζονται" την εξυγίανση είναι αυτοί που χθες "δούλευαν" ως τρωκτικά στο ίδιο μας το σπίτι αυτό που περιγράφεις θα συμβαίνει.
Έχει δίκιο σε αυτά που γράφει η @apri
Όχι, δεν είναι μόνο για τους ανθρώπους που δούλευαν εκεί, Μάρκο. Είναι κυρίως για τον τρόπο που ελήφθη η απόφαση: χωρίς καμία συζήτηση, κανένα σχέδιο, χωρίς να περάσει με τις συνήθεις διαδικασίες από τη Βουλή (μην ξεχνάς ότι χρηματοδότες της ΕΡΤ είναι όλοι οι πολίτες, άρα έπρεπε να υπάρχει έγκριση από όλες τις πλευρές), χωρίς καμία σκέψη για τους ομογενείς που θα χάσουν ένα δίαυλο επικοινωνίας με την πατρίδα τους, τα απομακρυσμένα χωριά που δεν έχουν άλλο τρόπο ενημέρωσης. Είναι μια απόφαση καθαρά αντιδημοκρατική που δεν έχει προηγούμενο σε καμία χώρα του κόσμου σε καμία εποχή.

Κακούς λειτουργούς και κρούσματα διαφθοράς μπορούμε να βρούμε σε όλους τους χώρους. Δεν τους καταργείς, όμως, μέχρι να τους φτιάξεις.
Φαντάσου μια ωραία μέρα να κλείναμε όλα τα νοσοκομεία, τα σχολεία, τα δικαστήρια κλπ για τρεις μήνες, μέχρι να τα αναδιαρθρώσουν. Γιατί σου θυμίζω ότι έκλεισε ολόκληρη η δημόσια ραδιοφωνία και τηλεόραση.

Ειναι αυτο:  καθε αλλαγή/μεταβολή  μας δημιουργει ανασφάλεια.....

Όχι, είναι μια αντιδημοκρατική αλλαγή, αμφιβόλης σκοπιμότητας, που πάει να πλασαριστεί ως λογική και δίκαιη.
Κι αυτό είναι που προκαλεί μεγαλύτερη ανασφάλεια.




"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μαλλον τα εβαλε με τους λαθος ανθρωπους ο Σαμαρας. Οι δημοσιογραφοι δεν ειναι εκπαιδευτικοι που τα κανουμε ολα γαργαρα και εχουν δυναμη. Πιστευω οτι η κυβερνηση μετραει μερες.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Δεν ειναι για την ΕΡΤ. Ειναι για τους ανθρωπους που δουλευαν εκει.

Όχι, δεν είναι μόνο για τους ανθρώπους που δούλευαν εκεί, Μάρκο. Είναι κυρίως για τον τρόπο που ελήφθη η απόφαση: χωρίς καμία συζήτηση, κανένα σχέδιο, χωρίς να περάσει με τις συνήθεις διαδικασίες από τη Βουλή (μην ξεχνάς ότι χρηματοδότες της ΕΡΤ είναι όλοι οι πολίτες, άρα έπρεπε να υπάρχει έγκριση από όλες τις πλευρές), χωρίς καμία σκέψη για τους ομογενείς που θα χάσουν ένα δίαυλο επικοινωνίας με την πατρίδα τους, τα απομακρυσμένα χωριά που δεν έχουν άλλο τρόπο ενημέρωσης. Είναι μια απόφαση καθαρά αντιδημοκρατική που δεν έχει προηγούμενο σε καμία χώρα του κόσμου σε καμία εποχή.

Κακούς λειτουργούς και κρούσματα διαφθοράς μπορούμε να βρούμε σε όλους τους χώρους. Δεν τους καταργείς, όμως, μέχρι να τους φτιάξεις.
Φαντάσου μια ωραία μέρα να κλείναμε όλα τα νοσοκομεία, τα σχολεία, τα δικαστήρια κλπ για τρεις μήνες, μέχρι να τα αναδιαρθρώσουν. Γιατί σου θυμίζω ότι έκλεισε ολόκληρη η δημόσια ραδιοφωνία και τηλεόραση.


Ειναι αυτο:  καθε αλλαγή/μεταβολή  μας δημιουργει ανασφάλεια.....

Όχι, είναι μια αντιδημοκρατική αλλαγή, αμφιβόλης σκοπιμότητας, που πάει να πλασαριστεί ως λογική και δίκαιη.
Κι αυτό είναι που προκαλεί μεγαλύτερη ανασφάλεια.

Επέτρεψε μου να εχω επιφυλάξεις. Χρονια τωρα καθε μερα ακουω ΝΕΤ και χρονια τωρα απεργουν. Αρα, δεν ηταν ξαφνικο. Εμεις εχουμε λειψη πληροφορηση.
Αλλά και ετσι να ειναι, μηπως σε ολα ετσι δεν κανουν 3 χρονια τωρα? Τι μας ξαφνιάζει?

οσο για την τελευταια αναφορα μου που σχολιάζεις, εγω δεν ειπα δικαιη ή άδικη, την αίσθηση απλως ανέφερα...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

guestteacher

  • Επισκέπτης
Δεν ειναι για την ΕΡΤ. Ειναι για τους ανθρωπους που δουλευαν εκει.

Όχι, δεν είναι μόνο για τους ανθρώπους που δούλευαν εκεί, Μάρκο. Είναι κυρίως για τον τρόπο που ελήφθη η απόφαση: χωρίς καμία συζήτηση, κανένα σχέδιο, χωρίς να περάσει με τις συνήθεις διαδικασίες από τη Βουλή (μην ξεχνάς ότι χρηματοδότες της ΕΡΤ είναι όλοι οι πολίτες, άρα έπρεπε να υπάρχει έγκριση από όλες τις πλευρές), χωρίς καμία σκέψη για τους ομογενείς που θα χάσουν ένα δίαυλο επικοινωνίας με την πατρίδα τους, τα απομακρυσμένα χωριά που δεν έχουν άλλο τρόπο ενημέρωσης. Είναι μια απόφαση καθαρά αντιδημοκρατική που δεν έχει προηγούμενο σε καμία χώρα του κόσμου σε καμία εποχή.

Κακούς λειτουργούς και κρούσματα διαφθοράς μπορούμε να βρούμε σε όλους τους χώρους. Δεν τους καταργείς, όμως, μέχρι να τους φτιάξεις.
Φαντάσου μια ωραία μέρα να κλείναμε όλα τα νοσοκομεία, τα σχολεία, τα δικαστήρια κλπ για τρεις μήνες, μέχρι να τα αναδιαρθρώσουν. Γιατί σου θυμίζω ότι έκλεισε ολόκληρη η δημόσια ραδιοφωνία και τηλεόραση.


Ειναι αυτο:  καθε αλλαγή/μεταβολή  μας δημιουργει ανασφάλεια.....

Όχι, είναι μια αντιδημοκρατική αλλαγή, αμφιβόλης σκοπιμότητας, που πάει να πλασαριστεί ως λογική και δίκαιη.
Κι αυτό είναι που προκαλεί μεγαλύτερη ανασφάλεια.

@apri

Σημείωσα τα παραπάνω όχι γιατί διαφωνώ όπως τα λες αλλά γιατί έχω κάποιες διαφορετικές με σένα απόψεις σε κάποια θέματα και καλό είναι να προαγουμε τον διάλογο...

1) Την αυταρχικότητα αυτήν η κυβέρνηση (που συμφωνώ ότι την έχει) την απέκτησε μόνη της; Εννοώ γιατί σε κάνει να πιστεύεις ότι άμα πέρναγε από την Βουλή δεν θα ψηφιζόταν. Βαρέθηκα τους βουλευτές που κοιτάνε την πάρτη τους. Αυριο όποιος θέλει για οποιοδήποτε νομοσχέδιο ρίχνει την Κυβέρνηση. Και όποιος θέλει αναλαμβάνει και βρίσκει χρήματα και αποζημιώνει τους εργαζόμενους στην ΕΡΤ και όποιον άλλο θέλει και τον ξαναπροσλαμβάνει. Να σου θυμίσω ότι έχουν γίνει κάποιες εκλογικές αναμετρήσεις με κεντρικό σύνθημα αν θέλετε ευρώ και τράπεζες ή μνημόνιο. Τα αποτελέσματα τα ξέρεις. Αυτοί που ήθελαν ευρώ και τράπεζες συμμάχησαν ή άλλοι  έβρισκαν διαφορές.... Γιατί πολύ απλά η αντίδραση είναι εύκολη και ανέξοδη...

2) Τα απομακρυσμένα χωριά δεν έχουν ΜΜΜ, περίθαλψη και νοσοκομεία. Συγγνώμη για την έκφραση όταν καλούσαν στην ΕΡΤ τον κάθε πα.... πολιτικό βρέθηκε κανένας και να του πει κε Βουλευτά ως πότε θα λέμε μ...ς στον κόσμο;;;

3) Κακούς λειτουργους βρίσκεις παντού. Ομως βρίσκεις και συγκάλυψη. Οταν λοιπόν στον κλάδο σου δεν υπάρχει κανένα λαμόγιο να το στείλεις εσύ ο ίδιος σπίτι του τότε χαρακτηρίζεται όλος ο κλάδος από τις συμπεριφορές των λίγων. αν εγώ στην οικογένεια μου έχω έναν ανέντιμο δεν περιμένω το κράτος να τον αναμορφώσει. Παίρνω τα μέτρα μου. Ακόμα και εμείς ως κλάδος πήραμε μέτρα;

4) Η Δημόσια τηλεόραση και το ραδιοφωνο έχει απαξιωθεί προ πολλού. Ο κόσμος που πληρώνει δεν την βλέπει. αν αύριο όλοι έστελναν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία εσύ θα είχες δουλειά; Ξέρεις τι θα σου έλεγαν;

Τα παρακάτω είναι γενικά και δεν απευθύνομαι προσωπικά σε εσένα.
Αυριο η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ με καλούν σε απεργία. Εγώ και εσείς δεν μπορούμε. Γιατί;;; Μα φυσικά την ξέρετε την απάντηση...Αυτά για αυτούς που μου είπαν ότι αύριο θα είμαι στην θέση τους. Βρέθηκα κυρίες και κύριοι χτες και με είπαν τεμπέλη που δεν σέβομαι τα παιδιά τους. Και κάτι άλλο αν αύριο απολύσουν τον Ματατζή που με έδειρε, τον Πρετεντέρη που με έβριζε, τον υπάλληλο της Βουλής που εγώ έτρωγα μπουνιες στο Σύνταγμα και αυτός δούλευε να απεργήσω και να διαμαρτυρηθώ και τότε μήπως;;; Οχι γιατί πραγματικά ζω σε άλλο πλανήτη ή δεν ακολουθώ την μόδα που μου λένε να κάνω ότι και αυτοί για να είμαι αρεστός στους τριγύρω μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 01:30:29 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Εχω την αποψη , οτι τα βυσματα     κανουν μεγαλη φασαρια κια γενικοτερα        εχω προσεξει με την πειρα μου οτι οσο ανιδεος , αγραμματος , οκνηρος είναι καποιος τοσο περισσοτερο αντιστεκεται    κα ι εφευρισκει ενα σωρο επιχειρηματα αν τον πειραξεις . Αν ηθελαν τη συμπαρασταση μου    θα επρεπε να μην διαρρευσουν ταχα ειδηση οτι περσευουν 7000 καθηγητες , προφανως να δειξουν τη δεξαμενη απολυσεων στην κυβερνηση .Αν ηθελαν τη συμπαρασταση μου θα επρεπε οταν εβλεπαν      κατι Σταη , παναγιωταρεα να πηγαινοερχονται απο τα ιδιωτικα στη δημοσια ραδιοτηλεοραση να κατεβασουν το σημα Φυσικα μονο δημοσια δεν ηταν, αφου ποτε δεν ειδαμε να προβαλλουν την αποψη ενος     κινηματος αντισυστημικου , τον δε κλαδο μας φροντισαν εξυπνα να τον στοχοποιουν κάθε φορά Και ερωτω αν σημερα 12 ειχαν ανακοινωθει απολυσεις πλεοναζοντων καθηγητων 100 , 200   πως θα το καλυπταν; Εμεις βεβαια    μας εμαθαν , οπου κοινωνικη ενταση , απεργια η ΟΛΜΕ ψηφισμα συμπαραστασης , στη δικη μας επιστρατευση όμως αγρον ηγοραζαν ολα τα κομματα και οι παραταξεις τους , λες και ο δασκαλος των 800  είναι αποπαιδο και περιθωριο , ενω ο τεχνικος του σηματος ΕΡΑ κατω Βρυσουλας που παει μια φορα το μηνα στο βουνο να δει την κεραια και δηλωνε    σαβατοκυριακα  έχει ψυχη μεγαλυτερη Εαν εμεις ως δασκαλοι δεν ζητησουμε εξυγιανση         της χωρας από πολιτικους - διαπλεκομενους, δημοσιογραφους -τσιρακια , εστιες διαφθορας -ΜΜΕ ,ΟΥΡΑΓΟΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ   ΤΟΝ ΤΑΞΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ ΜΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Αλλά και ετσι να ειναι, μηπως σε ολα ετσι δεν κανουν 3 χρονια τωρα? Τι μας ξαφνιάζει?

Ότι αυτήν τη φορά δεν κράτησαν ούτε τα ελάχιστα προσχήματα και ότι ο αυταρχισμός συνεχώς αναβαθμίζεται.

Και αν θέλεις, για εμένα το πιο ανησυχητικό, είναι ότι το παράλογο αρχίζει να μας γίνεται συνήθεια και να το αποδεχόμαστε, ακόμα κι αν δεν συμφωνούμε μ' αυτό.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Εχω την αποψη , οτι τα βυσματα     κανουν μεγαλη φασαρια κια γενικοτερα        εχω προσεξει με την πειρα μου οτι οσο ανιδεος , αγραμματος , οκνηρος είναι καποιος τοσο περισσοτερο αντιστεκεται    κα ι εφευρισκει ενα σωρο επιχειρηματα αν τον πειραξεις . Αν ηθελαν τη συμπαρασταση μου    θα επρεπε να μην διαρρευσουν ταχα ειδηση οτι περσευουν 7000 καθηγητες , προφανως να δειξουν τη δεξαμενη απολυσεων στην κυβερνηση .Αν ηθελαν τη συμπαρασταση μου θα επρεπε οταν εβλεπαν      κατι Σταη , παναγιωταρεα να πηγαινοερχονται απο τα ιδιωτικα στη δημοσια ραδιοτηλεοραση να κατεβασουν το σημα Φυσικα μονο δημοσια δεν ηταν, αφου ποτε δεν ειδαμε να προβαλλουν την αποψη ενος     κινηματος αντισυστημικου , τον δε κλαδο μας φροντισαν εξυπνα να τον στοχοποιουν κάθε φορά Και ερωτω αν σημερα 12 ειχαν ανακοινωθει απολυσεις πλεοναζοντων καθηγητων 100 , 200   πως θα το καλυπταν; Εμεις βεβαια    μας εμαθαν , οπου κοινωνικη ενταση , απεργια η ΟΛΜΕ ψηφισμα συμπαραστασης , στη δικη μας επιστρατευση όμως αγρον ηγοραζαν ολα τα κομματα και οι παραταξεις τους , λες και ο δασκαλος των 800  είναι αποπαιδο και περιθωριο , ενω ο τεχνικος του σηματος ΕΡΑ κατω Βρυσουλας που παει μια φορα το μηνα στο βουνο να δει την κεραια και δηλωνε    σαβατοκυριακα  έχει ψυχη μεγαλυτερη Εαν εμεις ως δασκαλοι δεν ζητησουμε εξυγιανση         της χωρας από πολιτικους - διαπλεκομενους, δημοσιογραφους -τσιρακια , εστιες διαφθορας -ΜΜΕ ,ΟΥΡΑΓΟΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ   ΤΟΝ ΤΑΞΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ ΜΑΣ.


Ανα γεια σου

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
@guestteacher

Επομένως, όταν ένας θεσμός είναι απαξιωμένος ή υποσκάπτεται από τους κυβερνώντες ή τους λειτουργούς του, θεωρείς λογικό  να καταργείται συνολικά χωρίς καν να σε ρωτήσουν,
όταν ένα αγαθό δεν υπηρετείται όπως θα έπρεπε, είναι αποδεκτό και να μην το έχουμε καθόλου,
όταν κάποιος δεν διαμαρτύρεται για τους διπλανούς του, είναι ηθικά σωστό να μη διαμαρτυρηθεί κανένας γι' αυτόν;
Μήπως να καταργήσουμε και τη Βουλή για δυο-τρεις μήνες, μέχρι να την αναδιαρθρώσουμε; Μήπως να αναδιαρθρώσουμε και το πολίτευμα;


ΥΓ. Να θυμίσω ότι όποτε τόλμησαν να απεργήσουν αστυνομικοί, υπάλληλοι Βουλής και λοιποί, όταν κι εσύ απεργούσες, οι περισσότεροι έλεγαν ότι δεν είχαν ηθικό δικαίωμα να απεργήσουν, γιατί δήθεν ήταν οι τελευταίοι που θα έπρεπε να μιλάνε, πόσω μάλλον να απεργούν. Άρα, δεν δικαιολογείται να τους χρησιμοποιείς ως άλλοθι για τις επιλογές σου.



......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Και ένα τελευταίο και θέλω να πιστεύω χρήσιμο στην συζήτηση.

Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει ένα κρταικό κανάλι, το οποίο πάνω από όλα θα υπηρετεί την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ενημέρωση.
Η ΕΡΤ δεν ήταν κρατική ήταν κομματική. Διότι ο διοικητής της προερχόταν από τα σπλάχνα της Κυβερνησης και οι εργαζόμενοι προσλαμβανονταν με τις γνωστές διαδικασίες.
Με λίγα λόγια εξυπηρετούσαν ενα κομματικό ΜΜΕ το οποίο στα μάτια του αδαή πολίτη ήταν κρατικό άρα και έγκυρο.
Εκτιμώ τον πλούτο κάποιων προγραμμάτων της ΕΡΤ. Και απαιτώ να γίνει ένα ΜΜΕ ως ανεξάρτητη αρχή με αδιαβλητες διαδικασίες προσλήψεων.
Αν το κάνει η Κυβερνηση αυτή ή οποιαδήποτε άλλη μαγκιά της.
Αν όχι και δω κάτι αντίστοιχο με τα υπόλοιπα κανάλια...τότε δεν παρακολουθώ, δεν παίρνουν διαφημίσεις και ψηφίζω αυτούς που θα τους κλείσουν.
Δημοσιογραφία = λειτούργημα.
Αν και μένα άυριο (αν ημουν φιλόλογος) μου έδιναν να κάνω μια Ιστορία διαφορετική από την πραγματικότητα δεν θα αντιδρούσα; Αμα μου έδιναν μαθηματικά με λάθος τύπους δεν θα αντιδρούσα; Η ΕΡΤ συλλογικά ή κάποιοι εργαζόμενοι πότε αντέδρασαν στις ψεύτικες φιέστες της εκάστοτε Κυβέρνησης;;;

@apri

Σε ρώτησαν ως Ελληνικό Λαό 3 φορές (η πλειοψηφία είπε να φύγουν Δ.Υ.). Και άλλα έκλεισαν χωρίς να ρωτήσουν και η πλειοψηφία τους ξαναψήφισε. Το τι είναι ηθικό είναι σχετικό (ως φιλόλογος το γνωρίζεις καλύτερα από μένα). Αγαθό είναι η ενημέρωση που την έχεις απλόχερα από το Internet, από το ραδιοφωνο και απο τα κανάλια. Επίσης οι περισσότεροι έχουν απολυτήριο Λυκείου και θα έπρεπε να έχουν και κρίση για να κρίνουν το επίπεδο και την ποιότητα της ενημέρωσης. Το πολίτευμα είναι αντιπροσωπευτική Δημοκρατία δηλαδή τους ψηφίζεις και αποφασίζουν για σένα θεωρητικά. Το πολίτευμα για μένα θέλει αναδιαρθρωση. Σε σοβαρά θέματα Δημοψηφίσματα. Διαφωνείς; Αν τους αναφέρω είναι γιατί όλοι αυτοί απέργησαν για περικοπές αποκλειστικά ΔΙΚΩΝ τους μισθών και προνομίων. Δεν χρησιμοποιώ όμως κανένα για άλλοθι. Αλλοι βρίζουν κάποιους (΄δεν αναφέρομαι προσωπικα) αλλά όταν οι κάποιοι αυτοί απολύονται τους προσφέρουν πολιτική στέγη διαχρονικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 02:28:09 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 576

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.