*

Αποστολέας Θέμα: Κρατική τηλεόραση, τρίτο πρόγραμμα, ιστορικό αρχείο 3 σε 1 σε τιμή ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 27176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αναμεταδοση του προγραμματος της ερτ και εδω (+ καναλι Βουλής):
http://www.thepressproject.gr/live/44219/Louketo-stin-ERT

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Η ΕΡΤ δεν ήταν κρατική ήταν κομματική. Διότι ο διοικητής της προερχόταν από τα σπλάχνα της Κυβερνησης και οι εργαζόμενοι προσλαμβανονταν με τις γνωστές διαδικασίες.

Kαι νομίζεις ότι έκλεισε, για να γίνει αντικειμενικότερη; Έχεις την ψευδαίσθηση ότι οι ανεξάρτητες αρχές στην Ελλάδα λειτουργούν ανεξάρτητα ή νομίζεις ότι θα μπουν αξιοκρατικές διαδικασίες προσλήψεων από αυτούς που κατά κόρον τις παρέκαμπταν ακόμα και μέχρι τους τελευταίους μήνες;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

guestteacher

  • Επισκέπτης
@apri

το τι νομίζω ή όχι και το τι νομίζεις ή όχι δεν παίζουν καμία σημασία σε επίπεδο χώρας. Η πλειοψηφία τους έδωσε το δικαίωμα να συμπεριφέρονται έτσι. Μετά την επιστρατευση η διαφορά του πρώτου κόμματος ανέβηκε 2 μονάδες. Αν δεν το θέλουν ας μην το ψηφίζουν και ας βάλουν τους βουλευτές που ψήφισαν μιας και έχουμε Δημοκρατία να το ρίξουν...
Δεν έχω καμία ψευδαίσθηση για τίποτα. Αν πάλι δεν σου αρέσει κάτι κανένας δεν σου απαγορεύει να κάνεις κόμμα. Επίσης θα σε παρακαλούσα να διαβάζεις το σύνολο του μηνύματος και να προσπαθείς να καταλάβεις τι θέλει να πει ο καθένας.

Παραθέτω κάποιες γραμμές...

 Και απαιτώ να γίνει ένα ΜΜΕ ως ανεξάρτητη αρχή με αδιαβλητες διαδικασίες προσλήψεων.
Αν το κάνει η Κυβερνηση αυτή ή οποιαδήποτε άλλη μαγκιά της.
Αν όχι και δω κάτι αντίστοιχο με τα υπόλοιπα κανάλια...τότε δεν παρακολουθώ, δεν παίρνουν διαφημίσεις και ψηφίζω αυτούς που θα τους κλείσουν.

ΥΓ. Και κάτι τελευταίο γενικά. Αν σε κάποιον δεν αρέσουν κάποια πράγματα
α) Κάνει υπομονή και δεν τους ξαναψηφίζει
β) Αντιδρά με όποιον τρόπο κρίνει ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ (διότι με μηνυματάκια στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ δεν άλλαξε τίποτα)
γ) Αλλάζει χώρα.

Δεν του φταίει κανένας άλλος που δεν συμμερίζεται την άποψη του. Να θυμίσω ότι την ΕΡΤ ΔΕΝ την έκλεισα εγώ ούτε καν το κόμμα μου γιατί ΔΕΝ τους ψήφισα...
Οπως και άυριο δεν θα ζητάω συμπόνια από κανένα άμα πάω σπίτι μου...είναι δικαίωμα της πλειοψηφίας του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ να αποφασίζει τι θα γίνουν τα χρήματα του και να παίρνει την ευθύνη των πράξεων του και των ψήφων του...ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ μας αρέσει δεν μας αρέσει μας βολεύει ή όχι

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 02:20:04 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παράθεση
Επέτρεψε μου να εχω επιφυλάξεις. Χρονια τωρα καθε μερα ακουω ΝΕΤ και χρονια τωρα απεργουν. Αρα, δεν ηταν ξαφνικο. Εμεις εχουμε λειψη πληροφορηση.
Αλλά και ετσι να ειναι, μηπως σε ολα ετσι δεν κανουν 3 χρονια τωρα? Τι μας ξαφνιάζει?

οσο για την τελευταια αναφορα μου που σχολιάζεις, εγω δεν ειπα δικαιη ή άδικη, την αίσθηση απλως ανέφερα...

το παρουσιαζεις λες και ειναι καποιοι γραφικοι που απεργουν για να περασει ο καιρος...μήπως απεργούν χρονια τώρα επειδή τα προβλήματα υπάρχουν χρόνια τώρα; (όπως χρόνια τώρα απεργούν και οι εργαζομενοι σε άλλους τομεις...)
μήπως  μετα από ΤΡΙΑ ολοκληρα χρονια η υποταγή ''σφάξε με αγά μου να αγιάσω'' δε θα έπρεπε να σταματήσει;
αλλά τι λέω; τι μας νοιαζει; την ερτ κλεινουν, τα σχολεια κλεινουν, τα νοσοκομεια κλεινουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 02:49:54 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
@guestteacher

Εδώ σχολιάζουμε μια τετελεσμένη πράξη που ξεπερνά τις δημοκρατικές διαδικασίες, γιατί στα πλαίσια του διαδικτύου μόνο αυτό μπορούμε να κάνουμε. Εκτός διαδικτύου, υπάρχουν οι επιλογές που αναφέρεις και ίσως και άλλες.
Αφού πιστεύεις στη δημοκρατία, θα έπρεπε να αποδέχεσαι και την αναγκαιότητα κριτικής και ελέγχου των πράξεων μιας κυβέρνησης. Η όποια πλειοψηφία δεν κυβερνά ποτέ εν λευκώ. Ούτε χρειάζεται να κάνει κανείς κόμμα, για να έχει δικαίωμα λόγου και κριτικής.


ΥΓ. Δεν σου επέρριψα κάποια ευθύνη για το κλείσιμο της ΕΡΤ ούτε σε κατηγόρησα για κάτι άλλο, επειδή ακριβώς διάβασα το σύνολο του μηνύματός σου. Δεν ξέρω γιατί αντιδράς έτσι.  ???
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Άλλο ειπα, άλλο ειπες tiel
Γιατι απεργουσαν? ξερεις?
Το οτι δεν τους πληρωναν το ξερεις?
εσυ θα καθοσουν να διδαξεις τα παιδια αν δεν σε πληρωναν επι μηνες ή επι 3 χρόνια?
Λοιπον, υπερχρεωμένη ηταν η ΕΡΤ και μην υποκρινομαστε τωρα ταχα μου για τον μεγαλο πονο μας. Η κακη διαχειρηση αυτα τα αποτελέσματα εχει. δυστυχως.
Παντως εσυ πληρωνες την ΕΡΤ χρονια τωρα μεσω της ΔΕΗ, ετσι?

Αρκετα εχουν συμβει και γινονται και ολα πια ειναι αναμενόμενα, οσο καθομαστε στον καναπε....

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Άλλο ειπα, άλλο ειπες tiel
Γιατι απεργουσαν? ξερεις?
Το οτι δεν τους πληρωναν το ξερεις?
εσυ θα καθοσουν να διδαξεις τα παιδια αν δεν σε πληρωναν επι μηνες ή επι 3 χρόνια?
Λοιπον, υπερχρεωμένη ηταν η ΕΡΤ και μην υποκρινομαστε τωρα ταχα μου για τον μεγαλο πονο μας. Η κακη διαχειρηση αυτα τα αποτελέσματα εχει. δυστυχως.
Παντως εσυ πληρωνες την ΕΡΤ χρονια τωρα μεσω της ΔΕΗ, ετσι?

Αρκετα εχουν συμβει και γινονται και ολα πια ειναι αναμενόμενα, οσο καθομαστε στον καναπε....


Συμφωνώ με  MARKOS 100%
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

guestteacher

  • Επισκέπτης
@guestteacher

Εδώ σχολιάζουμε μια τετελεσμένη πράξη που ξεπερνά τις δημοκρατικές διαδικασίες, γιατί στα πλαίσια του διαδικτύου μόνο αυτό μπορούμε να κάνουμε. Εκτός διαδικτύου, υπάρχουν οι επιλογές που αναφέρεις και ίσως και άλλες.
Αφού πιστεύεις στη δημοκρατία, θα έπρεπε να αποδέχεσαι και την αναγκαιότητα κριτικής και ελέγχου των πράξεων μιας κυβέρνησης. Η όποια πλειοψηφία δεν κυβερνά ποτέ εν λευκώ. Ούτε χρειάζεται να κάνει κανείς κόμμα, για να έχει δικαίωμα λόγου και κριτικής.


ΥΓ. Δεν σου επέρριψα κάποια ευθύνη για το κλείσιμο της ΕΡΤ ούτε σε κατηγόρησα για κάτι άλλο, επειδή ακριβώς διάβασα το σύνολο του μηνύματός σου. Δεν ξέρω γιατί αντιδράς έτσι.  ???


Τελευταίο μήνυμα γιατί δεν μου αρέσει να μονοπωλεί ο διάλογος μας το topic και γιατί δεν καταλήγουμε πουθενά.
Κριτική κάνεις στην Κυβέρνηση, κριτική κάνω στον κόσμο που τους ψήφισε. Που άλλα ζηταέι, άλλα θέλει και μετά αντιδρά κιόλας... Εχω το δικαίωμα να κρίνω όποιον θέλω και φυσικά να με κρίνει και αυτός.

Για το ΥΓ σου σου παραθέτω το δικό μου που έγινε αιτία να γράψεις ότι έγραψες.

Και κάτι τελευταίο γενικά. Αν σε κάποιον δεν αρέσουν κάποια πράγματα.




Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Άλλο ειπα, άλλο ειπες tiel
Γιατι απεργουσαν? ξερεις?
Το οτι δεν τους πληρωναν το ξερεις?
εσυ θα καθοσουν να διδαξεις τα παιδια αν δεν σε πληρωναν επι μηνες ή επι 3 χρόνια?
Λοιπον, υπερχρεωμένη ηταν η ΕΡΤ και μην υποκρινομαστε τωρα ταχα μου για τον μεγαλο πονο μας. Η κακη διαχειρηση αυτα τα αποτελέσματα εχει. δυστυχως.
Παντως εσυ πληρωνες την ΕΡΤ χρονια τωρα μεσω της ΔΕΗ, ετσι?

Αρκετα εχουν συμβει και γινονται και ολα πια ειναι αναμενόμενα, οσο καθομαστε στον καναπε....

Σωστά, ας χορεψουμε τωρα με χαιρεκακία πανω απο το πτωμα της ερτ (υπερχρεωμενη ηταν εξ αλλου),κι ας απολυονται εργαζομενοι που δεν ευθυνονται για την κακη διαχειριση κι ας φιμωνεται ο δημοσιος λογος κι ας παραβιαζονται οι δημοκρατικες διαδικασιες....  στο κατω κατω θα γλιτωσουμε και λιγα ευρω απο το λογαριασμο της ΔΕΗ καθημενοι στους καναπεδες μας.

guestteacher

  • Επισκέπτης
@apri

Να κάνω και εγώ μια τελευταία ερώτηση; Ο σύλλογος σας τι ανακοίνωση έβγαλε γνωρίζεις; Μετά φταίει ο Υπουργός Παιδείας; Ποιος αλλαξε τα προγράμματα στο Λύκειο και περισσεύουν; Ποιος αντέδρασε και ποιος χάρηκε;;;
Μήπως μετά κάποιοι φιλόλογοι θα λυπούνται και θα συμπαραστέκονται και στους ξενόγλωσσους;

Δεν είδα καμία αντίδραση εναντίον του συλλόγου σας  όμως εδώ μέσα από φιλόλογους (ως πλειοψηφία) από όσα πρόλαβα να διαβάσω για το θέμα...μα καμία λέμε

Μιλάω γενικά και όχι προσωπικα

ΥΓ. Και κάτι τελευταίο ... αυτό το μαζί μας ή με τους άλλους το είπε και η κυβέρνηση. Ας προσέχει λοιπόν ο καθένας τι λέει και μετά μην διαμαρτύρεται που δεν συμφωνούν οι άλλοι...

ΥΓ2. Tiel ασχετη η προηγούμενη αναφορά προς εσένα κάτι άλλο ήθελα να γράψω οπότε sorry που αναφέρθηκες εκ παραδρομής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 03:19:01 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απορώ γιατί τόση ένταση? Όταν μία χώρα χρεοκοπεί και μπαίνει σε καθεστώς επιτήρησης υπό την σκέπη του ΔΝΤ (και της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην προκειμένη) όλα αυτά είναι αναμενόμενα... Κόμματα θα διαλυθούν... κυβερνήσεις θα πέσουν... και ο κοσμάκης πάντα θα πληρώνει το μάρμαρο.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Δεν είδα καμία αντίδραση όμως εδώ μέσα από φιλόλογους για το θέμα...μα καμία λέμε....
Μιλάω γενικά και όχι προσωπικα

Mα, ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα αυτής της κοινωνίας,
ότι κανείς δεν ασχολείται με το οτιδήποτε, παρά μόνο αν τον αφορά άμεσα,
ότι ανά πάσα στιγμή χωρίζεται σ' αυτούς που πάσχουν κι αυτούς που χαίρονται γι' αυτό.
 
Και προσωπικά να το θέσεις το θέμα που λες, δεν θα προσβαλλόμουν, γιατί δεδομένου ότι δεν εργάζομαι στην εκπαίδευση, ασχολούμαι πολύ περισσότερο με το τι παθαίνουν οι φιλόλογοι και οι εκπαιδευτικοί εν γένει, από ό,τι οι ίδιοι.

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
O Τσακ Νόρις όμως βλέπει ακόμη EΡT   :P :P

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Μπογιόπουλος πριν λίγο: "Όσο κοστίζουν 36 διοικητικά στελέχη της ΕΡΤ, διορισμένα από τον κύριο Κεδίκογλου και την κυβέρνησή του, κοστίζουν όλοι οι υπόλοιποι 2700 εργαζόμενοι".
Για να σταματήσει η παραμύθα της σπάταλης ΕΡΤ! Ορίστε ποιοι σπαταλούν τα χρήματα του ελληνικού λαού!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.