*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1780217 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #602 στις: Αύγουστος 03, 2013, 07:34:57 μμ »

ναι γτ οι αποσπάσεις σε φορείς ειναι πολύ αξιοκρατικές ..άρα και αξιοκρατικά θα βγουνε και νωρίτερα!  >:(
Και ποτέ στις αποσπασεις για φορεις δεν ειδαμε πουθενα ποσα μορια εχει ο καθενας που πηρε αποσπαση.......τυχαιο;Δεν νομιζω!!!Και βγαινουν και νωριτερα....τι πειραζει που το Σεπτεμβρη θα υπαρχουν ελλειψεις στα σχολεια......ποιος νοιαζεται;;;;;  >:(

Δε σας καταλαβαίνω τι εννοείτε!!! Φυσικά και είναι αξιοκρατικές οι αποσπάσεις σε φορείς. Στο ιστορικό αρχείο Πάτρας είναι αποσπασμένος ένας ψυκτικός. Τώρα το καλοκαίρι που χαλάνε τα κλιματιστικά στο γραφείο ξέρετε πόσο χρήσιμος είναι; Για να μην πω για τους αγαπημένους μου μπλε γυμναστές που δεν έχουν αφήσει ιστορικό αρχείο, ΙΕΚ και γραφείο που να μην έχουν προπονήσει τα έγγραφα. Για αυτό όλα γίνονται γρήγορα στις διευθύνσεις εκπαίδευσης. Από το πολύ τρέξιμο των ΠΕ11!
[/quote]Selanik ωραιοοοοοοο!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:34:05 »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #603 στις: Αύγουστος 03, 2013, 07:37:32 μμ »
Οι αποσπάσεις σε φορείς δεν γίνονται με το σύστημα των μορίων γι' αυτό δεν βλέπεις μόρια.
Γιατι αραγε;;;;;Θα το πω και παλι κι ας γινω γραφικη:τυχαιο;δεν νομιζω!!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #604 στις: Αύγουστος 03, 2013, 07:49:50 μμ »
Οι αποσπ'ασεις μετα την 1η Σεπτεμβρίου γίνονται με αντικατάσταση ,συνήθως απο αναπληρωτή. Με τους ελάχιστους αναπληρωτές που θα πάρουν τί νόημα έχει η απόσπαση;

Έλα μου, ντε! Πέρυσι ο αντικαταστάτης μου ήρθε 27/11 και πρόπερσι 19/10. Κάθε φέτος και χειρότερα!!!
Aς τα να πανε!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος ioannapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #605 στις: Αύγουστος 03, 2013, 08:06:35 μμ »
τυχερη.... γιατι ακποιοι πηραν απ'οσπαση αλλα δεν φύγαν ποτέ γιατι δεν έστειλαν αντικαταστάτη !!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:34:05 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #606 στις: Αύγουστος 03, 2013, 08:15:10 μμ »
Δυστυχώς φοβάμαι ότι εκεί θα καταλήξουμε. Ή δε θα γίνουν αποσπάσεις ή και να γίνουν, θα μείνουν μόνο στα χαρτιά, αφού αντικαταστάτης δε θα βρεθεί είτε λόγω πολύ μικρού αριθμού πρόσληψης αναπληρωτών είτε λόγω έλλειψης κινήτρων για να πάει αναπληρωτής σε δυσπρόσιτη περιοχή!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος irdar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #607 στις: Αύγουστος 05, 2013, 03:00:47 πμ »
στην πρωτοβαθμια, ισχυει το οτι αν η αποσπαση βγει πριν την 1/9 δε χρειαζεται να παρουσιαστεις στην οργανικη (να περιμενεις αναπληρωτη) ?

Αποσυνδεδεμένος mafits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #608 στις: Αύγουστος 05, 2013, 08:58:48 πμ »
Ναι, αν βγει πριν τη 1/9 παρουσιάζεσαι στη Δ/νση απόσπασης! Αλλά και μετά τη 1/9 να βγουν εξαρτάται από το Δ/ντή Εκπ/σης πότε θα σε αποδεσμεύσει.Φαντάζομαι πως για πρωτοβάθμια θα έχουμε εικόνα γύρω στις 27/8. Δεν είναι τα πράγματα ίδια με β/θμια.

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #609 στις: Αύγουστος 05, 2013, 09:21:58 πμ »
Παιδια μην ξεροσταλιαζεται Αποσπάσεις παντώς είδους μετα τις υποχρεωτικές μεταταξεις

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #610 στις: Αύγουστος 07, 2013, 01:00:03 μμ »
Δεν έχω καμιά ενημέρωση, αλλά το θεωρώ σίγουρο πως θα βγει ανακοίνωση ότι 2.9 θα πρέπει να είμαστε στις οργανικές μας, όπως το 2011, και να περιμένουμε, να περιμένουμε... Και δεδομένου ότι θα πρέπει να έρθει αντικαταστάτης τότε για να φύγουμε, αντιλαμβάνεστε τι έχει να γίνει....
Και όσο για τις μετατάξεις σε διοικητικές θέσεις, ξέρετε πόσους μα πόσους βολεύουν; Ξέρω και μάλλον όλοι ξέρουμε άτομα χρόνια αποσπασμένα στο υπουργείο με οργανικές στα Δωδεκάνησα, π.χ., που θέλουν την μετάταξη πάρα πολύ. Ωστόσο, τρία μέτρα και τρία σταθμά. Ας άφηναν και τους εκπαιδευτικούς που έβαλαν στη διαθεσιμότητα να κάνουν αίτηση για μετάταξη... αλλά αυτοί ήταν η πρώτη Ιφιγένεια...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2013, 01:03:44 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #611 στις: Αύγουστος 07, 2013, 01:49:31 μμ »
Οι αποσπ'ασεις μετα την 1η Σεπτεμβρίου γίνονται με αντικατάσταση ,συνήθως απο αναπληρωτή. Με τους ελάχιστους αναπληρωτές που θα πάρουν τί νόημα έχει η απόσπαση;

Έλα μου, ντε! Πέρυσι ο αντικαταστάτης μου ήρθε 27/11 και πρόπερσι 19/10. Κάθε φέτος και χειρότερα!!!
Aς τα να πανε!!!!
πρεπει οι προισταμενοι να αξιολογησουν την καθε περιπτωση εκπ/κου!σιγουρα θα προηγουνται οι αναχωρησεις καποιων αποσπασμενων
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #612 στις: Αύγουστος 07, 2013, 03:25:49 μμ »
Να φανταστεις οτι μια συναδελφος μου απο αλλο ΠΥΣΔΕ ειχε παρει μια χρονια αποσπαση και ο διευθυντης εκπαιδευσης της ελεγε οτι πρεπει να ερθει αντικαταστατης,ο οποιος δεν ηρθε ποτε και η κοπελα εμεινε ολη τη χρονια τελικα στο ΠΥΣΔΕ που ανηκει.Φρικτο και μονο να το σκεφτεσαι,ενω το Υπουργειο με αποφαση του σε αποσπαει και τελικα μενεις εκει που εισαι εξαιτιας ενος ανθρωπου χωρις κατανοηση που μαλλον θα ξεχασε τι περασε στο παρελθον μεχρι να φτασει στη θεση που εφτασε.....για να δειξει την εξουσια που εχει πανω στους υπαλληλους του.Απανθρωπο δεν ειναι?
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #613 στις: Αύγουστος 07, 2013, 03:41:23 μμ »
Να φανταστεις οτι μια συναδελφος μου απο αλλο ΠΥΣΔΕ ειχε παρει μια χρονια αποσπαση και ο διευθυντης εκπαιδευσης της ελεγε οτι πρεπει να ερθει αντικαταστατης,ο οποιος δεν ηρθε ποτε και η κοπελα εμεινε ολη τη χρονια τελικα στο ΠΥΣΔΕ που ανηκει.Φρικτο και μονο να το σκεφτεσαι,ενω το Υπουργειο με αποφαση του σε αποσπαει και τελικα μενεις εκει που εισαι εξαιτιας ενος ανθρωπου χωρις κατανοηση που μαλλον θα ξεχασε τι περασε στο παρελθον μεχρι να φτασει στη θεση που εφτασε.....για να δειξει την εξουσια που εχει πανω στους υπαλληλους του.Απανθρωπο δεν ειναι?
Από το δικό μας σχολειο πέρισυ πήραν απόσπαση δύο άτομα το σεπτέμβριο και οι αντικαταστάτες τους ήρθαν τον Νοέμβριο και Ιανουάριο αντίστοιχα. Εξαρτάται από το διευθυντή.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #614 στις: Αύγουστος 07, 2013, 04:06:55 μμ »
Και τα έρμα τα σχολεία από όπου αποσπώνται οι συνάδελφοι να μην λειτουργήσουν;

Δεν νομίζω ότι ο όρος "απάνθρωποι" αρμόζει στην προκειμένη περίπτωση για τον/τους δ/ντες που απλά εφαρμόζουν την Νομοθεσία που προβλέπει μετακίνηση εκπ/κου χωρίς όμως να υπάρξει ζημία στην μονάδα από την οποία αποσπάται..

Οι σχολικές μονάδες δεν είναι ιδρύματα..
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #615 στις: Αύγουστος 07, 2013, 04:32:12 μμ »
Και τα έρμα τα σχολεία από όπου αποσπώνται οι συνάδελφοι να μην λειτουργήσουν;

Δεν νομίζω ότι ο όρος "απάνθρωποι" αρμόζει στην προκειμένη περίπτωση για τον/τους δ/ντες που απλά εφαρμόζουν την Νομοθεσία που προβλέπει μετακίνηση εκπ/κου χωρίς όμως να υπάρξει ζημία στην μονάδα από την οποία αποσπάται..

Οι σχολικές μονάδες δεν είναι ιδρύματα..

Kαι το σχολείο στο οποίο σε τοποθέτησαν με το που βγήκε η απόσπαση να μην λειτουργήσει;;; Η οργανική μου ήταν σε γυμνάσιο των 11μαθητών και αποσπάστηκα σε ένα λύκειο των 120μαθητών. Μέχρι να έρθει ο αντικαταστάτης μου στο Λύκειο μοίρασαν και τα μαθήματα, μου δώσανε κατεύθυνση και μέχρι 27/11 δεν είχε γίνει ούτε μία ώρα κατεύθυνσης στα παιδιά του λυκείου. Μετά εγώ πώς να βγάλω την ύλη; Είναι λογική αυτή;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.