*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1779097 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #742 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:18:02 μμ »
η αναλγησία στο ζενίθ.η πολιτική ηγεσία θα μπορούσε ,ΑΝ ήθελε, να δώσει εντολή να βγουν οι αποσπάσεις των λοιπών κλάδων που δεν είναι προς μετάταξη( ΠΕΟ1,2,3,4,60,70 κτλ).και μετά τις μετατάξεις να ολοκληρώθουν οι υπόλοιπες αποσπάσεις.οι άνθρωποι μας εμπαίζουν.
Λογικό  φαίνεται... και βολικό  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:05:13 »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #743 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:21:23 μμ »
εχω απογοητευτεί πάντως..
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #744 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:45:30 μμ »
η αναλγησία στο ζενίθ.η πολιτική ηγεσία θα μπορούσε ,ΑΝ ήθελε, να δώσει εντολή να βγουν οι αποσπάσεις των λοιπών κλάδων που δεν είναι προς μετάταξη( ΠΕΟ1,2,3,4,60,70 κτλ).και μετά τις μετατάξεις να ολοκληρώθουν οι υπόλοιπες αποσπάσεις.οι άνθρωποι μας εμπαίζουν.
Λογικό  φαίνεται... και βολικό  ;)

Ούτε λογικό είναι ούτε βολικό καθώς προηγούνται οι αποσπάσεις σε φορείς οι οποίες δεν έχουν να κάνουν ούτε με κενά ούτε με ειδικότητες. Οπότε πώς θα ξεκινήσει με τους υπόλοιπους κλάδους αν δεν γίνουν οι μετατάξεις;
πρακτικά οι μόνες αποσπάσεις που μπορούν να γίνουν είναι της Α/θμιας...

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #745 στις: Αύγουστος 18, 2013, 05:22:50 μμ »
oι αποσπάσεις σε φορείς θα ανακοινωθούν την εβδομάδα που μας έρχεται, είπε ο Μπράτης. Για τις υπόλοιπες όμως;Μάλλον δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για Αύγουστο.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:05:13 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #746 στις: Αύγουστος 18, 2013, 06:50:19 μμ »
Τι γινεται με τις ειδικοτητες της πρωτοβαθμιας που περιμενουν να αποσπαση απο πυσπε σε πυσπε? Ειμαι αγγλικης και στο νομο μου οι συναδελφοι της δευτεροβαθμιας που πλεοναζουν ειναι περισσοτεροι απο τα λειτουργικα κενα που εδωσε η πρωτοβαθμια. Οι πιθανοτητες για αποσπαση στο νομο μου να θεωρησω οτι ειναι μηδαμινες?

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #747 στις: Αύγουστος 18, 2013, 07:03:26 μμ »
Για τις αποσπασεις δεν εχουμε καταλάβει δυο πραγματα: πρώτον απο περσυ οι αποσπασεις δίνονται μονο σε περιοχες που εχει κενα και δεύτερο και πολυ σημαντικό , το κενό που θα αφήσουμε ποιος θα το καλύψει αφου οι αναπληρωτες θα ειναι ελάχιστοι? ετσι η μοναδική περιπτωση να πάρουμε απόσπαση φετος ειναι η αμοιβαία, δηλαδη καποιος απο την περιοχή που ζητάμε να ζητησει απόσπαση για την περιοχή μας.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #748 στις: Αύγουστος 18, 2013, 08:00:22 μμ »
Δεν ξέρω ρε παιδιά, θέλω να μοιραστώ κάτι μαζί σας: έχω κουραστεί απίστευτα ψυχολογικά από όλη αυτή την ιστορία κάθε καλοκαίρι. Η οργανική μου είναι μακριά από τον τόπο συμφερόντων μου, σε περιοχή που πρέπει να πηγαινοέρχεσαι (κανείς εκπαιδευτικός δε μένει εκεί), να έχεις δηλαδή έξοδα μετακίνησης της τάξης των 350 χλμ την εβδομάδα και εκτός αυτών, τα μόρια που δίνει είναι εξαιρετικά λίγα σε σύγκριση με τα έξοδα, το ξεσπίτωμα κλπ. Γι αυτό και ζητάω κάθε χρόνο απόσπαση, μιας και οι μεταθέσεις έχουν τελειώσει απ'ό,τι φαίνεται από το 2010 και μετά.
 Τα νεύρα μου όμως τα'χουν παίξει πλέον. Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι να μην ξαναζητήσω απόσπαση ποτέ. Να κάτσω εκεί κι ας μη συμφέρει ούτε οικονομικά ούτε μοριακά. Μόνο μα μην περνάω αυτό το λούκι κάθε καλοκαίρι. Δεν αντέχω άλλο πια. Δεν πιστεύω ότι έφτασα σε τέτοιο σημείο...Αυτή η αναμονή χωρίς να ξέρεις τι θα γίνει δεν παλεύεται... :(
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #749 στις: Αύγουστος 18, 2013, 08:05:20 μμ »
αίτηση για απόσπαση μπορεί να κάνει κάποιος όποτε θέλει;
μπορεί δηλαδή να κάνει και αύριο, πριν βγούνε της πρώτης φάσης;

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #750 στις: Αύγουστος 18, 2013, 08:07:42 μμ »
Ναι...αιτήσεις απόσπασης γίνονται όλο το χρόνο...
μια που υπάρχουν αντικειμενικά σοβαροί λόγοι
που ανακύπτουν ξαφνικά.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #751 στις: Αύγουστος 18, 2013, 08:08:11 μμ »
αίτηση για απόσπαση μπορεί να κάνει κάποιος όποτε θέλει;
μπορεί δηλαδή να κάνει και αύριο, πριν βγούνε της πρώτης φάσης;
κοίτα, βγαίνει πάντα εγκύκλιος. Θεωρητικά έχεις δικαίωμα για αίτηση ανά πάσα στιγμή, το θέμα είναι αν θα την εξετάσουν ή όχι. Δεν ξέρω περισσότερα.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #752 στις: Αύγουστος 18, 2013, 09:04:57 μμ »
Καλησπερα. Εγω παντως αυτο που ξερω ειναι οτι :οταν θελουν να κανουν κατι γρηγορα, βρισκουν τον τροπο και το κανουν. Σκεφτειτε μονο ποτε θελησαν να μας επιταξουν και ποσο γρηγορα το εκαναν. Την Πεμπτη μας επιταξαν τη Δευτερα ειχαμε ολοι τα χαρτια στα χερια μας. Ποτε μας βρηκε το Υπουργειο, ποτε ετοιμασε τα χαρτια, ποτε τα εστειλαν στις τοπικες αστυνομιες, ποτε το λαβαμε χαμπαρι δεν πηραμε.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #753 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:14:24 μμ »
Για τις αποσπασεις δεν εχουμε καταλάβει δυο πραγματα: πρώτον απο περσυ οι αποσπασεις δίνονται μονο σε περιοχες που εχει κενα και δεύτερο και πολυ σημαντικό , το κενό που θα αφήσουμε ποιος θα το καλύψει αφου οι αναπληρωτες θα ειναι ελάχιστοι? ετσι η μοναδική περιπτωση να πάρουμε απόσπαση φετος ειναι η αμοιβαία, δηλαδη καποιος απο την περιοχή που ζητάμε να ζητησει απόσπαση για την περιοχή μας.
Αμοιβαίες αποσπάσεις γίνονται;( Όπως αμοιβαίες μεταθέσεις) :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #754 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:21:03 μμ »
Κανονικα θα επρεπε να γίνονται. Εννοώ αν κανεις προς μια περιοχη και ταυτοχρονα καποιος απο την περιοχη που θέλεις κανει για την περιοχη σου λογικα αν το λαβει υποψην το κυσδε θα την εγκρινει.  Εκτος αν στην μια περιοχη υπαρχει ελλειμα και στην αλλη ελλείψεις
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #755 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:29:18 μμ »
Δεν ξέρω ρε παιδιά, θέλω να μοιραστώ κάτι μαζί σας: έχω κουραστεί απίστευτα ψυχολογικά από όλη αυτή την ιστορία κάθε καλοκαίρι. Η οργανική μου είναι μακριά από τον τόπο συμφερόντων μου, σε περιοχή που πρέπει να πηγαινοέρχεσαι (κανείς εκπαιδευτικός δε μένει εκεί), να έχεις δηλαδή έξοδα μετακίνησης της τάξης των 350 χλμ την εβδομάδα και εκτός αυτών, τα μόρια που δίνει είναι εξαιρετικά λίγα σε σύγκριση με τα έξοδα, το ξεσπίτωμα κλπ. Γι αυτό και ζητάω κάθε χρόνο απόσπαση, μιας και οι μεταθέσεις έχουν τελειώσει απ'ό,τι φαίνεται από το 2010 και μετά.
 Τα νεύρα μου όμως τα'χουν παίξει πλέον. Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι να μην ξαναζητήσω απόσπαση ποτέ. Να κάτσω εκεί κι ας μη συμφέρει ούτε οικονομικά ούτε μοριακά. Μόνο μα μην περνάω αυτό το λούκι κάθε καλοκαίρι. Δεν αντέχω άλλο πια. Δεν πιστεύω ότι έφτασα σε τέτοιο σημείο...Αυτή η αναμονή χωρίς να ξέρεις τι θα γίνει δεν παλεύεται... :(

Είμαι εδώ και 9 χρόνια μακριά από τον τόπο "συμφερόντων" μου. Μετά τα δύο πρώτα έτη σταμάτησα να κάνω οποιαδήποτε αίτηση και αποφάσισα να φτιάξω τη ζωή μου εδώ που μένω. Όπου γης και πατρίς που λένε.  Αρκεί να τηρεί κάποιες προδιαγραφές. δηλαδή να προσφέρει κάποιες υποδομές για υγεία και παιδεία. Το κακό είναι οτι βλέπω πως παρόλο που εγώ το αποφάσισα, το υπουργείο μπορεί να έχει άλλα στα μυαλό του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.