*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1788561 φορές)

0 μέλη και 22 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1190 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:26:57 μμ »
Γνώμη μου είναι ότι κανείς δε μπορεί να έχει έγκυρη γνώση του αριθμού των αποσπάσεων εκτός κι αν έχει πληροφορίες από υψηλά ιστάμενο πρόσωπο. Η γενικότερη φιλοσοφία είναι να υπάρξει μικρός αριθμός αποσπάσεων. Το ποιος θα είναι αυτός ο αριθμός παίζεται. Αφήστε και τον Μπράτη και οποιονδήποτε να συζητά στον αέρα. Δική μου αίσθηση: λίγες θα είναι οι αποσπάσεις, ανεξαρτήτως κενών. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί θέλουν να σταματήσουν την εθελούσια μετακίνηση του προσωπικού. Και ίσως και να οδηγήσουν κόσμο "εθελουσίως" στην έξοδο.

απλά νομίζω ότι ερχοντια και εκλογές...και ότι τους απασχολεί αυτο...!
Ο Μπράτης έχει αγχώσει κόσμο..ομολογώ και εμενα πολύ..αλλά νομίζω παίζει με τα νεύρα μας..ας ελπίσουμε για όλους το καλύτερο
(πόσο μάλλον στην πρωτοβάθμια που δεν έχει τις ίδιες δυσκολίες με δευτεροβάθμια..ΕΦΕΤΖΗΣ!)
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:07:41 »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1191 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:28:56 μμ »
ο Μπράτης φέτος έλεγε τα  ίδια για τις μεταθέσεις..οτι δεν θα γίνουν...
λέω μήπως ρίχνει λάδι στην φωτιά...επειδή έφαγε πάτο στην ΔΟΕ.. ???
λεω εγώ τώρα...
δηλαδή και 2500 να πάρει αναπληρωτές...(Στην πρωτοβάθμια που λένε) γιατί να μην κάνει τόσες αποσπασεις...
Νομίζω οτι και ο Μπράτης παίζει με τα νεύρα μας ..
και θα αλλάξει το τοπίο..και θα βγάλει στο facebook ¨οτι αυτός ...πίεσε...
Ήθελα να ήξερα τον Μπράτη και τον κάθε Μπράτη θα τον βάλει κανείς στην τάξη...??

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΙΘΜΟ...ΕΓΚΥΡΑ?????ΤΡΕΛΛΑ!!! >:( >:( >:( >:(





Αυτό το παιχνίδι των εντυπώσεων παίζεται χρόνια τώρα. Ψυχραιμία! Τίποτα δεν κρίθηκε. Ακόμη και αν υποθέσουμε οτι θα είναι μικρός ο αριθμός σε πρώτη φάση, θα ακολουθήσει δεύτερη γιατι κενά υπάρχουν και αυτό είναι δεδομένο. Ο Μπράτης και ο κάθε αιρετός έχει κι εκείνος τους δικούς του σκοπούς να εξυπηρετήσει. Θυμίζω στους παλαιότερους πόσες φορές διαβάζαμε για το κακό υπουργείο και τους καλούς αιρετούς που στο τέλος κέρδιζαν τη μάχη με το "δράκο"... Δεν θέλω να ακουστώ υπεραισιόδοξη γιατι κι εγω πιστεύω οτι θα είναι κατά πολύ μειωμένες φέτος οι αποσπάσεις αλλά καλό θα ήταν να είμαστε λίγο ψύχραιμοι, όσο μπορούμε βέβαια τέτοιες ώρες, γιατι στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό ;)

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1192 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:33:45 μμ »
Γνώμη μου είναι ότι κανείς δε μπορεί να έχει έγκυρη γνώση του αριθμού των αποσπάσεων εκτός κι αν έχει πληροφορίες από υψηλά ιστάμενο πρόσωπο. Η γενικότερη φιλοσοφία είναι να υπάρξει μικρός αριθμός αποσπάσεων. Το ποιος θα είναι αυτός ο αριθμός παίζεται. Αφήστε και τον Μπράτη και οποιονδήποτε να συζητά στον αέρα. Δική μου αίσθηση: λίγες θα είναι οι αποσπάσεις, ανεξαρτήτως κενών. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί θέλουν να σταματήσουν την εθελούσια μετακίνηση του προσωπικού. Και ίσως και να οδηγήσουν κόσμο "εθελουσίως" στην έξοδο.

Αυτό είναι αλήθεια είναι ένας υπαρκτός κίνδυνος και έχει μεγάλη βάση. Παρόλα αυτά οι αποσπάσεις είναι ακόμη το "καρότο" σε ενα υπουργείο που διοικεί με το "μαστίγιο", ειδικά τα τελευταία χρόνια. Θα περιοριστούν ναι, ιδιαίτερα σε φορείς, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω οτι θα διατηρηθούν

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1193 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:35:14 μμ »
Ακόμη και αν υποθέσουμε οτι θα είναι μικρός ο αριθμός σε πρώτη φάση, θα ακολουθήσει δεύτερη γιατι κενά υπάρχουν και αυτό είναι δεδομένο.
ναι, αλλά ανάμεσα στις δύο φάσεις θα πάρει αναπληρωτές οπότε γειά σας. κάτι ανάλογο με το 2012 που δεν έγινε ποτέ η γ' φάση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:07:41 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1194 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:36:25 μμ »
Ο Μπράτης είναι σίγουρα εφετζής και "μούτρο". Σϊγουρα μπορεί να παίζει παιχνίδια εντυπώσεων. Αλλά πραγματικά ρε παιδιά, νομίζετε ότι πιέζει οποιονδήποτε; Παραγοντίσκος είναι. Απλά, όσο τα πράγματα ήταν καλύτερα παρουσίαζε κάποιες συνδιαλλαγές που του επέτρεπε η κεντρική ηγεσία ως αποτέλεσμα δικών του πιέσεων. Ούτε αυτό ίσχυε. Άλλο η διεκδίκηση, άλλο η συνδιαλλαγή. Τώρα τα γάλατα σφίξανε και οι παραγοντίσκοι δε μπορούν να συνδιαλλαγούν με την ίδια ευκολία. Ίσως βέβαια στην πρωτοβάθμια να εξελιχθούν λίγο καλύτερα τα πράγματα. Αλλά η γενική γραμμή είναι να σταματήσουν να υπάρχουν μαζικές (εθελούσιες) υπηρεσιακές μεταβολές στους εκπαιδευτικούς. Εγώ αυτό εκλαμβάνω.

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1195 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:38:51 μμ »
Είσαι σίγουρος-η οτι φέτος ειδικά θα βιαστεί να πάρει αναπληρωτές? Το 2011 που οι αποσπάσεις ανακοινώθηκαν 31 Αυγούστου οι περισσότεροι φάγαμε μεγάλη πίκρα. Και τότε τα σενάρια περί ανάλγητου υπουργείου έδιναν και έπαιρναν. Και 30 Σεπτέμβρη ακολούθησε μια μεγάλη β' φάση. Θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1196 στις: Αύγουστος 26, 2013, 11:01:30 μμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση: είναι δυνατόν στην Α' φάση των αποσπάσεων να μην ικανοποιήσει απόσπαση μόνιμου στην Χ Περιοχή και μετά από 20 μέρες να προσλάβει αναπληρωτή στην Χ περιοχή?

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1197 στις: Αύγουστος 26, 2013, 11:03:35 μμ »
http://www.mpratis.gr/index.php/2010-09-03-17-59-29/640-2012-07-23-08-39-21

ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙΤΕ!!!ΠΕΡΣΙΝΟ ΕΙΝΑΙ..ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!
  Ενώ αρχικά είχε προγραμματισθεί οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ να πραγματοποιηθούν τέλη Ιουλίου, τίποτε νεότερο δεν υπάρχει γι’ αυτό. Ακόμα δεν έχει ορισθεί συνεδρίαση του Συμβουλίου. Έχουν, βέβαια, ζητηθεί από τις Δ/νσεις Π.Ε. τα κενά, αλλά ακόμη δεν έχει προχωρήσει καθόλου η διαδικασία. Φαίνεται ότι η ενδεχόμενη αύξηση του ωραρίου των εκπαιδευτικών, αν τελικά πραγματοποιηθεί, θα επηρεάσει αρνητικά τον αριθμό των αιτήσεων που θα ικανοποιηθούν, αφού θα υπάρξουν λιγότερες προσλήψεις αναπληρωτών.
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1198 στις: Αύγουστος 26, 2013, 11:08:20 μμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση: είναι δυνατόν στην Α' φάση των αποσπάσεων να μην ικανοποιήσει απόσπαση μόνιμου στην Χ Περιοχή και μετά από 20 μέρες να προσλάβει αναπληρωτή στην Χ περιοχή?

Kάθε χρόνο συμβαίνει αυτό και μετά λένε ότι το κενό προέκυψε εκ των υστέρων!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1199 στις: Αύγουστος 26, 2013, 11:17:52 μμ »
μας δουλευουν για τα καλα! θα τα βγαλουν αραγε?

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1200 στις: Αύγουστος 26, 2013, 11:18:53 μμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση: είναι δυνατόν στην Α' φάση των αποσπάσεων να μην ικανοποιήσει απόσπαση μόνιμου στην Χ Περιοχή και μετά από 20 μέρες να προσλάβει αναπληρωτή στην Χ περιοχή?

Kάθε χρόνο συμβαίνει αυτό και μετά λένε ότι το κενό προέκυψε εκ των υστέρων!

Λέμε να ξες ότι υπάρχει ήδη λειτουργικό κενό...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1201 στις: Αύγουστος 26, 2013, 11:19:52 μμ »
Αφού δε βγάλανε σήμερα τις μετατάξεις, το νωρίτερο Σάββατο ή Παρασκευή λογικά και το αργότερο μετά τον αγιασμό... Έχω αρχίσει και παθαίνω αυχενικό μετά από τόσες ώρες καθισμένη μπροστά στο pc...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1202 στις: Αύγουστος 27, 2013, 12:14:16 πμ »
Καλησπέρα σε όλους!Σήμερα Τρίτη ή αύριο τετάρτη πιθανόν να συνεδριάσει το ΚΥΣΔΙΠ για τις αποσπάσεις στην ΚΥ. Η εικόνα που δίνει το υπουργείο τις τελευταίες μέρες είναι λίγο περίεργη... άδεια γραφεία, όχι λόγω των αδειών της εποχής, αλλά εξαιτίας του γεγονότος ότι οι περισσότεροι εκπαιδετικοί αποσπασμένοι εκεί παίρνουν τις τελευταίες άδειές τους, αφού φημολογείται έντονα ότι θα γίνουν πολύ λίγες αποσπάσεις φέτος σε φορείς γενικώς και στην ΚΥ ειδικώς.

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1203 στις: Αύγουστος 27, 2013, 12:15:36 πμ »
Καλησπέρα σε όλους!Σήμερα Τρίτη ή αύριο τετάρτη πιθανόν να συνεδριάσει το ΚΥΣΔΙΠ για τις αποσπάσεις στην ΚΥ. Η εικόνα που δίνει το υπουργείο τις τελευταίες μέρες είναι λίγο περίεργη... άδεια γραφεία, όχι λόγω των αδειών της εποχής, αλλά εξαιτίας του γεγονότος ότι οι περισσότεροι εκπαιδετικοί αποσπασμένοι εκεί παίρνουν τις τελευταίες άδειές τους, αφού φημολογείται έντονα ότι θα γίνουν πολύ λίγες αποσπάσεις φέτος σε φορείς γενικώς και στην ΚΥ ειδικώς.

σε σχολεία.?????
σε ευχαριστούμε
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 641

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.