*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1789720 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2436 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:44:08 μμ »
@perastikos_kav

Πολλοί από μας έχουμε απομυθοποιήσει τα ξερονήσια και τις βουνοκορφές από πρώτο χέρι. Δεν είναι ούτε κάτεργα, ούτε εξορία. Μου έχει τύχει να 'μαι σε μεγάλη πόλη και να θέλω όλη τη χρονιά να κόψω τις φλέβες μου (ίσως έφταιγε η έλλειψη θάλασσας, δίπλα στην οποία έχω ζήσει μια ζωή) και άλλη χρονιά να 'μαι σε νησί με μερικές εκατοντάδες κατοίκους δίπλα στην Τουρκία, να περνάω... ζάχαρη με όλους τους συναδέλφους και να λέω δώσε κι άλλο. Άλλοι είναι αυτοί που πρέπει να απομυθοποιήσουν τη ζωή στην επαρχία, και συγκεκριμένα αυτοί που 'ρχονται για μερικές μέρες και φεύγουν κατευθείαν με απόσπαση ή αυτοί που δεν έρχονται καν, παρ' ότι, υποτίθεται, ότι διορίζονται εκεί. Αφού όπως λες πολύ σωστά τα πάντα είναι Ελλάδα, και τα βουνά και τα λαγκάδια και τα νησιά, δε θα 'ταν δίκαιο να γεύονται την εμπειρία όλοι όσο προβλέπεται να τη γευτούν; 
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:45 »

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2437 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:48:54 μμ »
Kαλημέρα και καλό μήνα.
Διαβάζω το thread για ενημέρωση, αλλά παρατηρώ μια διάθεση εκ μέρους συναδέλφων να υποτιμούν την διάθεση και τα κίνητρα κάποιων ώστε να πάρουν απόσπαση. Σαν να μπαίνουμε σε μια ζυγαριά και να ζυγίζουμε τα χρόνια υπηρεσίας, τα χρόνια απόσπασης και την απόσταση από το σπίτι μας λες και πρόκειται για διαγωνισμό του πιο ταλαίπωρου εκπαιδευτικού...
Έχω να πω το εξής, να κοιτάμε όλοι την καμπούρα μας και την δουλειά μας (κυριολεκτικά και μεταφορικά) θα ήταν καλύτερο μάλλον.
Δεν φταίω εγώ που με διόρισαν σε απομακρυσμένο νησί των Κυκλάδων (πανέμορφο και μακάρι να μπορούσα να μείνω εκεί για πάντα). Δεν φταίει ο άντρας μου που έχει την δική του δουλειά στη Β.Μακεδονία (και προσπαθεί με νύχια και με δόντια να ξεχρεώσει τα μαλλιοκέφαλά του). Δεν φταίμε εμείς που δεν μπορούσαμε να κάνουμε παιδί και ξετιναχτήκαμε ψυχικά και οικονομικά για να το καταφέρουμε. Δεν φταίω επίσης, που υπάρχουν συνάδελφοι με περισσότερα χρόνια υπηρεσίας σε απομακρυσμένες περιοχές απο μένα.
Θα έπρεπε να νιώθω τύψεις που ζητώ για άλλη μια χρονιά απόσπαση? θα νιώσουν αλήθεια κάποιοι καλύτερα, αν επιστρέψω στο νησί, μακρυά απο την οικογένεια μου, χωρίς φράγκο στο πορτοφόλι, καθως αυτο θα σημαινει οικονομική καταστροφή για το σπίτι μου, για να μην αναφέρω και το συναισθηματικό κομμάτι που είναι εξίσου σημαντικό μιας και η οικογένεια θα χωριστεί στα δύο?

Στην δική μου κατάσταση βρίσκονται εκατοντάδες οικογένειες, και συμπάσχω με όλους.
Δεν φταίμε εμείς για το χάλι που επικρατεί.
Μην γίνεστε χαιρέκακοι.
Ευχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους και όλες που αγωνιούν ακόμη.
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2438 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:49:17 μμ »
Επειδη κι αυτα τα μερη βγαζουν εκπαιδευτικους, θα επρεπε να βρεθει ενας τροπος να μην ξενιτευομαστε. Εξαλλου η δραμα στου διαολου τη μανα ειναι για εναν χανιωτη. Αλλα οταν υπηρχαν λεφτα δεν εβλαπτε και λιγη κινητικοτητα.

Συνάδελφε επέτρεψε μου ένα μικρό σχόλιο με αφορμή αυτό που έγραψες και γενικά κάποια πράγματα που έχω δει. Χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση.
Ο perastikos_kav κατά την άποψη μου είπε μια αρκετά τεκμηριωμένη άποψη.
Το πρόβλημα είναι ότι αυτές οι περιοχές παίρνουν αρκετούς γιατί κάποιοι θα βρουν τρόπο να φύγουν.
Ομως άλλο αυτό και άλλο να φτάνουμε στο σημείο να λέμε ότι μετά την οικονομική κρίση πρέπει να πάμε όλοι στα σπίτια μας έχει δεν έχει κενά και να πάρει κόσμο εκεί.
Κάποιος θα μπορούσε να κάνει και τον συνήγορο του δια...λου και να σου πει κενά στην περιοχή σου δεν έχει άρα αφού δεν θες εκεί μπορείς να πάρεις μια ανευ αποδοχών μέχρι να έρθει ο καιρός να πας ή στο φινάλε μπορείς να παραιτηθείς για να μπει ο ντόπιος. Δεν θέλω καμία αντιπαράθεση καταλαβαίνω τις δυσκολίες (ψυχικές, οικονομικές κ.α.) αλλά καλό είναι να σκεφτόμαστε έστω και λίγο το τι λέμε και πως αντηχεί στο μυαλό των άλλων και κυρίως των μη εκπαιδευτικών που μας διαβάζουν.
Και πάλι σε ευχαριστώ που με διάβασες και ελπίζω να το δεις ψύχραιμα και εσύ και οι υπόλοιποι και να μην ανοίξουμε πεδίο αντιπαράθεσης. Κα΄τι που θα κουράσει και εμάς και τους άλλους που μας διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2439 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:00:23 μμ »
@koukida

Δεν ξέρω αν γράφεις αυτά που γράφεις παρακινημένη από εμένα. Αν όντως ισχύει αυτό, σε προηγούμενη ανάρτησή μου έχω ήδη πει ότι γενικεύσεις δεν κάνω, γιατί τις θεωρώ πάντα μα πάντα λανθασμένες. Όσοι παίρνουν απόσπαση δεν εμπίπτουν όλοι στην ίδια κατηγορία. Υπάρχουν άνθρωποι με σοβαρούς λόγους και άνθρωποι με λόγους της πλάκας. Το πρόβλημα δεν είναι οι αποσπάσεις αυτές καθαυτές, αλλά ότι δεν υπάρχει ένα αξιοκρατικό, αντικειμενικό και αδιάβλητο σύστημα, βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων (και κοινωνικών), ούτως ώστε να μην υπάρχει καμία αμφισβήτηση σχετικά με το ποιοι αποσπώνται, πως και γιατί.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:45 »

Αποσυνδεδεμένος g20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2440 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:01:11 μμ »
 ωραία τα λέμε Κυριακή πρωί αλλά μήπως να εμφανιστεί πουθενά κανένας αιρετός της ββαθμιας να μας πει κανένα νέο για τις αποσπάσεις;;;πού είναι κρυμμένοι;;αλλά από αύριο θα ρθουν στα σχολεία για κάλεσμα σε κινητοποιήσεις για τη Συρία για το Ιράκ...

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2441 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:01:41 μμ »
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν θα πω το εξής:
υπηρετώντας σε ακριτικό νησι των Δωδ/σων μόνη με δυο παιδιά
κανείς απο τους ντοπιους-πλην ελαχιστων εξαιρέσεων- δεν έδειξε την παραμικρή ευαισθησία ή διαθεση για βοήθεια
ποτέ δε θα ξεχάσω την ψυχρα και την αδιαφορία τους,ούτε και την άνεση με την οποία θεωρούσαν τα πάντα δεδομένα,ούτε την πλεονεξια τους- και μιλώ για συναδέλφους
ναι, όλα τα νησάκια είναι πατρίδα μας ,αλλα ο κοσμος πρέπει να μαθει να εκτιμά το εκπαδευτικο έργο και να συνδάμει όλους τους φιλοξενούμενούς του.Τα ειπα και ησύχασα.
πες τα χρυσόστομη! Το έχω ζήσει και εγώ αυτό...
Βέβαια, έχω βιώσει και ανθρωπιά σε άλλο (παλι μακρινό) μέρος

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2442 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:05:21 μμ »
Δε θ' απολογηθεί ο καθένας από εμάς γιατί θέλει την απόσπαση. Ήμαρτον! Όταν έχουν φτάσει τον εκπαιδευτικό να παίρνει 600 και 700 ευρώ και του έχουν αποκλείσει το δικαίωμα στη μετάθεση, δε θα απολογηθεί γιατί αρνείται να το παίξει ήρωας και να πάει στις εσχατιές της Ελλάδας. Και όχι, με 1,5 εκατομμύρια ανέργους δεν έχουμε το δικαίωμα της επιλογής. Επιλογή υπάρχει όταν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις.

Επειδή τα νεύρα όλων μας είναι κουρέλια, ας αφήσουμε τα κηρύγματα και ας αναφέρουμε, αν ξέρουμε, καμιά πληροφορία.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2443 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:14:18 μμ »
ωραία τα λέμε Κυριακή πρωί αλλά μήπως να εμφανιστεί πουθενά κανένας αιρετός της ββαθμιας να μας πει κανένα νέο για τις αποσπάσεις;;;πού είναι κρυμμένοι;;αλλά από αύριο θα ρθουν στα σχολεία για κάλεσμα σε κινητοποιήσεις για τη Συρία για το Ιράκ...

Εχει γουστο...το σκεφτεστε ; ενας πρωην αιρετος ειχε "κολλημα" με την Φουκουσιμα! Ειχε ερθει στο σχολειο και μας ελεγε "Θα πεθανουμε ολοι!" κτλ. Ενα σας λεω: αν κανει καποιος κανενα αστειο και παρουσιαστει αυριο μπροστα μου και αρχισει τετοιες θεωριες, θα... με δειτε στα καναλια! "Εκπ/κος πιαστηκε μαλλι με μαλλι με αιρετο"!!!
Εχω τον καημο μου, εχω το φορτωμα-ξεφορτωμα, ...ποσα να αντεξω κι εγω?!! Θα αρχισω τα "γαλλικα" μου που τα ξερω πολυ καλα!

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2444 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:17:06 μμ »
ρε παιδιά δε νομίζω να μιλά κανείς για αυτούς που ζητάν από σπαση στα σχολεία. Εκεί άλλωστε όλα είναι αντικειμενικά.
Μάλλον κάποιοι αναφέρονται σε αυτούς που δεν έχουν μπει ποτέ σε σχολική αίθουσα.
υπάρχουν βέβαια και οι κομπλεξικοί αλλά τι αξία έχει η γνώμη ή η ζωή τους;

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2445 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:19:50 μμ »
Nikita έγραψα τις σκέψεις μου γιατί έχει μερικές μέρες που διαπιστώνω κάποιοι (δεν θυμαμαι αλήθεια ποιοι) να γράφουν πικρόχολα και να τρίβουν τα χέρια τους που θα πάνε στο νησί αναγκαστικά συνάδελφοι που δεν υπηρέτησαν χρονικό διάστημα ίσο ή μεγαλύτερο από τους ίδιους.

Ένα παράδειγμα. Έχω φίλη και συνάδελφο που παρόλο που δεν έχει οικονομικό και οικογενειακό κίνητρο για απόσπαση- παρόμοιο με το δικό μου, και ενώ έχει οργανική στον διπλανό Νομό, αιτείται απόσπασης στο Νομό που ενδιαφέρει και εμένα.Ωστόσο, θα χαρώ πολύ αν καταφέρει να την πάρει, (καθώς έχει και πιο πολλά χρόνια υπηρεσίας απο μένα) - έχει κάθε δικαίωμα να την ζητάει. Ισως κάποιος να έλεγε ότι εγώ την έχω μεγαλύτερη ανάγκη απο εκείνη. Αυτό όμως δεν μπορούμε να το ξέρουμε, και γι'αυτο καλύτερα να μην το πούμε καν.

Ξαναλέω λοιπόν, ο καθένας γνωρίζει για τον εαυτό του καλύτερα. Ας μην γινόμαστε επικριτικοί. Δεν  μας τιμά ως ανθρώπους και εκπαιδευτικούς να αποφασίζουμε για τους άλλους χωρίς να ξέρουμε (που όσο και να θέλαμε δεν θα μπορούσαμε έτσι κ αλλιώς να μάθουμε από πρώτο χέρι).
 :)
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2446 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:21:55 μμ »
οι εκπαιδευτικοί στα νησιά θεωρούνται εσωτερικός τουρισμός και χρήμα! ΤΟ καλοκαίρι κλεβουν τους τουρίστες και το χειμώνα τους εκπαιδευτικούς! Πρωτοδιόριστη σε νησί...την πρώτη μέρα...μοίαρασαν τα μαθήματα και μου πέταξαν στη μούρη ό,τι περίσσευε! μια ντόπια που διορίστηκε στο σχολείο που έκανε πρόσθετη, δίπλα από το σπίτι της μου, είπε ότι ήθελα και πήγα με 600 ευρώ μισθό στο νησί της πριν δύο χρόνια! πολλοί συνάδελφοι στεριανοί αντιμετωπίζονται ρατσιστικά και κακοπερνούν στα γραφεία και δεν έχουν άνθρωπο να πιουν έναν καφέ! όταν προοδεύεις σε μισούν, γιατί  αγωνίζεσαι για κάτι καλύτερο, επειδή είναι μικρόψυχοι! τα προϊόντα είναι πανάκριβα και δεν μπορείς να ζήσεις, τα ενοίκια το ίδιο! στεριά και πάλι στερια ακόμα και στις διακοπές!

απάντηση στη Dorea   

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2447 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:27:03 μμ »
έπρεπε να τους βάλεις δύσκολα θέματα τον Ιούνιο και να τους καληνυχτίσεις.
όχι για σένα, αλλά για τον επόμενο που θα χόρταινε ψαράκι.

Αποσυνδεδεμένος MatinaPEO2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2448 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:29:19 μμ »
Αχ, αυτές οι γενικεύσεις...και είμαστε και μορφωμένοι άνθρωποι(υποτίθεται). Κάπως ρατσιστικά όλα αυτά τα σχόλια. Εγώ έχοντας δουλέψει Χίο για αρκετά χρόνια, έχω να πω ότι πέρασα υπέροχα και μού φέρθηκαν άψογα οι άνθρωποι. Βέβαια, δεν είναι μικρό νησί, έχει κόσμο πολύ και το χειμώνα. Αλλά εν πάση περιπτώσει, να χαρακτηρίζονται συλλήβδην οι νησιώτες κλέφτες...ε, αυτό παραπάει!! Έλεος, δηλαδή. Την προσωπική πικρία μην την ανάγετε σε κανόνα....

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2449 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:30:22 μμ »
Και μένα μια φίλη μου διορίστηκε ως αναπληρώτρια σε μικρό, αλλά γνωστό νησί των κυκλάδων. Πανάκριβη ζωή, το ενοίκιο 450 ευρώ σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο. Κανένας ντόπιος δεν την κάλεσε ποτέ στο σπίτι του ούτε για καφέ. Και 2 συνάδελφοι που ήταν ξένοι είχαν έρθει με τα παιδιά τους και όταν τελείωνε το μάθημα γύριζαν σε αυτά. Στους 3 μήνες παραιτήθηκε, γιατί η ζωή της ήταν σχολείο και μετά δεν είχε άνθρωπο να μιλήσει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160916
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 792
Σύνολο: 810

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.