*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1779250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4578 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:20:14 πμ »
Καλημέρα σε ολους σας.Στην αίτηση επανεξέτασης αν θελήσουμε να κάνουμε κάποιες αλλαγές στις προτιμήσεις μας πρέπει να καταθέσουμε ξανά την αρχική αίτηση απόσπασης ή σε μια απλή αίτηση να αναφέρω απλά τα ΠΥΣΠΕ που επιθυμώ να αποσπαστώ;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:22:01 πμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:24:43 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4579 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:35:03 πμ »
 Mπορείς να απευθυνθείς εκεί που έκανες την αρχική αίτηση και να ρωτήσεις.
  

Αποσυνδεδεμένος angelik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4580 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:05:34 μμ »
να ρωτησω κατι .
εγω που ειμαι πε05 γαλλικων δεν χρειαζεται να κανω αιτηση επανεξεταση για αποσπαση απο πυσδε σε πυσδε ειναι σιγουρο αυτο? που μπορω να ρωτισω?

Αποσυνδεδεμένος xerxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4581 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:20:45 μμ »
να ρωτησω κατι .
εγω που ειμαι πε05 γαλλικων δεν χρειαζεται να κανω αιτηση επανεξεταση για αποσπαση απο πυσδε σε πυσδε ειναι σιγουρο αυτο? που μπορω να ρωτισω?

Πρωινή δήλωση του Μπράτη στο fb:
Νεότερα από το υπουργείο και το αρμόδιο τμήμα...
Οι δάσκαλοι και οι νηπιαγωγοί μπορούν να κάνουν αίτηση επανεξέτασης και ενστάσεις,από σήμερα στις Δνσεις ΠΕ.Φυσικά μπορείτε να αλλάξετε τις προτιμήσεις.Για τις ειδικότητες πρέπει πρώτα να εξετασθούν οι αρχικές αιτήσεις. Επομένως δεν μπορούν ,ούτεχρειάζεται τώρα αίτηση επανεξέτασης.
Ο ίδιος ο Υπουργός κατέβηκε προχθές στο αρμόδιο τμήμα και είπε να μην βγουν αποπσπάσεις ειδικοτήτων.Τα κενά των ειδικοτήτων (φυσικά αυτά που έδωσε το γραφείο του υπουργού κι όχι τα πραγματικά) είναι στο σύστημα κι οι αποσπάσεις μπορούν να βγουν αν δοθεί εντολή.
Για β φάση αποσπάσεων καμιά ενημέρωση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:24:43 »

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4582 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:26:34 μμ »
ο Μπράτης αναφερόταν αποκλειστικά στην Πρωτοβάθμια να υποθέσω.
Εμεις της Δευτεροβαθμιας που δηλώσαμε οτι επιθυμούμε αποσπαση και στην Πρωτοβάθμια να υποβάλλουμε?
μόλις την ετοίμασα για να την καταθέσω. Δεν είναι τίποτα να την πάω, απλά φαντάζομαι θα είμαι καλυμμένη και δεν θα χρειαστεί να ξαναυποβάλλω, αν βγει επίσημα κάποια οδηγία. (έχει τρομάξει το μάτι μας πια..........)
Πάντως σε δυο Διευθύνσεις που πήρα τηλέφωνο, μου είπαν ότι οι περισσότεροι των ειδικοτήτων που δεν πήραν απόσπαση(που εξαιρέθηκαν απο την διαδικασία ως τώρα) υποβάλλουν αίτηση επανεξέτασης.
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος xerxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4583 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:33:41 μμ »
Τι να πω; δε γνωρίζω. Να μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου. Προσωπική μου άποψη ότι οι ειδικότητες αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζονται το ίδιο, είτε στην Α/θμια είτε στη Β/θμια, αφού κ των δύο βαθμίδων οι αποσπάσεις παραμένουν στάσιμες για τον ίδιο λόγο : μετατάξεις.....

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4584 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:00:54 μμ »
ο Μπράτης αναφερόταν αποκλειστικά στην Πρωτοβάθμια να υποθέσω.
Εμεις της Δευτεροβαθμιας που δηλώσαμε οτι επιθυμούμε αποσπαση και στην Πρωτοβάθμια να υποβάλλουμε?
μόλις την ετοίμασα για να την καταθέσω. Δεν είναι τίποτα να την πάω, απλά φαντάζομαι θα είμαι καλυμμένη και δεν θα χρειαστεί να ξαναυποβάλλω, αν βγει επίσημα κάποια οδηγία. (έχει τρομάξει το μάτι μας πια..........)
Πάντως σε δυο Διευθύνσεις που πήρα τηλέφωνο, μου είπαν ότι οι περισσότεροι των ειδικοτήτων που δεν πήραν απόσπαση(που εξαιρέθηκαν απο την διαδικασία ως τώρα) υποβάλλουν αίτηση επανεξέτασης.

Στην ΔΔΕ μου δεν ηξεραν αλλα εγω την κατεθεσα, πηρα αρ. πρωτ. και ειναι υποχρεωμενοι να την προωθησουν...κι ο Θεος βοηθος!

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4585 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:08:08 μμ »
http://mpratis.gr/013/par090913.pdf

Το αρχειο περιλαμβανει πινακα με τα κενα στην Αθμια οπως υποβληθηκαν απο τις διευθυνσεις (και για ειδικοτητες) και επισης πινακα με τα κενα οπως τα κατεθεσε το Υπουργειο και συμφωνα με τον οποιο εγιναν οι αποσπασεις.
Ενδεικτικα, το Υπουργειο αποφασισε οτι στην Α,Β, Γ, και Δ Αθηνας εχει 1.000 (συν πλην ) πλεοναζοντες δασκαλους!!!  Εδω εβγαλε τοσους πλεναζοντες δασκαλους, αραγε, τι πιθανοτητες εχουμε να ελπιζουμε για σεβαστο αριθμο αποσπασεων στις ειδικοτητες Αθμιας και Βθμιας; Αποθαρρυντικοι οι πινακες...

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4586 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:17:04 μμ »
Τι να πω; δε γνωρίζω. Να μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου. Προσωπική μου άποψη ότι οι ειδικότητες αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζονται το ίδιο, είτε στην Α/θμια είτε στη Β/θμια, αφού κ των δύο βαθμίδων οι αποσπάσεις παραμένουν στάσιμες για τον ίδιο λόγο : μετατάξεις.....

Δεν μπορώ να καταλάβω, από που προκύπτουν οι μετατάξεις...
Τέτοιο καιρό..?
Το θεωρώ απίθανο...
Μάλλον περιμένουν να γίνουν οι τοποθετήσεις των μεταταγμένων, να κατεβάσουν πλεονάζοντες από β/θμια σε α/θμια κι ό,τι απομέίνει, εάν απομείνει, να το δώσουν για αποσπάσεις...

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4587 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:18:56 μμ »
υπάρχει η πληροφορία ότι ενδέχεται να επιτραπεί και από σήμερα ενδεχομένως η ανάθεση ιστορίας στους ξενόγλωσσους....

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4588 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:19:29 μμ »
http://mpratis.gr/013/par090913.pdf

Το αρχειο περιλαμβανει πινακα με τα κενα στην Αθμια οπως υποβληθηκαν απο τις διευθυνσεις (και για ειδικοτητες) και επισης πινακα με τα κενα οπως τα κατεθεσε το Υπουργειο και συμφωνα με τον οποιο εγιναν οι αποσπασεις.
Ενδεικτικα, το Υπουργειο αποφασισε οτι στην Α,Β, Γ, και Δ Αθηνας εχει 1.000 (συν πλην ) πλεοναζοντες δασκαλους!!!  Εδω εβγαλε τοσους πλεναζοντες δασκαλους, αραγε, τι πιθανοτητες εχουμε να ελπιζουμε για σεβαστο αριθμο αποσπασεων στις ειδικοτητες Αθμιας και Βθμιας; Αποθαρρυντικοι οι πινακες...

Δεν έχει καμία λογική ο πίνακας. Πώς είναι δυνατόν τέτοια απόκλιση; Και πώς είναι δυνατόν στους νηπιαγωγούς να υπάρχουν τόσα πολλά κενά και στους δασκάλους τόσα πολλά πλεονάσματα;

Δε μπορώ άλλο!! Τόσα αλληλοσυγκρουόμενα στοιχεία... θα λαλήσω!! Πάμε μαέστρο!!


ΝΕΑ ΚΑΡΙΕΡΑ

Η μάνα μου, μου έλεγε γιατρός να πα να γίνω,
Τον πόνο του συνάνθρωπου να μάθω ν’ απαλύνω,
Να δει τη ρόμπα τη λευκή, είχε κρυφό μαράζι,
Να με κοιτάει ο ντουνιάς, και να με κάνει χάζι.

Εγώ όμως δεν την άκουσα, έγινα προφεσόρος,
Η θάλασσα με έφαγε, ο λόγκος και το όρος.
Τόσο πολύ που αισθάνομαι, ωσάν το Ροβινσώνα,
Που πάσχιζε απ’ την ερημιά, να φύγει τόσα χρόνια.

Μάνα καλή, μάνα γλυκιά, μη μου στεναχωριέσαι,
Όπου δεν έγινα γιατρός, κι όλο μου τυραννιέσαι,
Τη ρόμπα τόσο που ποθείς, τώρα την επροβάρω,
Τη δένουνε στην πλάτη μου, για το Δαφνί σαλπάρω!

Υ.Γ. Ε ρε Άρβι, τι μας κάνεις φέτος.

<a href="http://www.youtube.com/v/gQsk6dimpEM" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/gQsk6dimpEM</a>

ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΩ ΜΙΚΡΕΣΣΣ, ΠΡΑΣΙΝΕΣΣΣΣ ΜΟΛΟΧΕΣΣΣΣΣΣ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:27:17 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος xerxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4589 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:23:36 μμ »
Δεν ελαβαν υπόψη τα κενά δασκάλων στα ολοήμερα. τα ολοήμερα θα λειτουργήσουν με τις υπάρχουσες ειδικότητες. Επίσης οι δάσκαλοι που στο παρελθόν έκαναν ώρες ένταξης θα τοποθετηθούν σε σχολεία που έχουν κενά στον πρωινό κύκλο. και άλλες τέτοιες αλχημείες....

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4590 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:29:44 μμ »
υπάρχει η πληροφορία ότι ενδέχεται να επιτραπεί και από σήμερα ενδεχομένως η ανάθεση ιστορίας στους ξενόγλωσσους....

Επιβεβαιωνω κι εγω την πληροφορια, διοτι ακουσα τη  Διευθυντρια Δευτεροβαθμιας να το λεει σημερα επι λεξει "μεινετε οπως ειστε  στα σχολεια σας μαλλον παιρνουν παλι την Ιστορια οι ξενογλωσσοι"

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4591 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:31:36 μμ »
Τωρα άμα πω εγώ ο δρόμος είχε την δική του Ιστορία θα είμαι εκτός θέματος...
Τελικά ρε παιδιά εκπαιδευτικοί είμαστε οι παίκτες μπιλιάρδου; Εχουμε τρελαθεί στις καραμπόλες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.