*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1788720 φορές)

0 μέλη και 26 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4704 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 06:55:47 μμ »
Βρε Jack_13, είσαι έμπειρο μέλος. Μη μου πεις ότι δεν ξέρεις ότι πολλοί παίρνουν απόσπαση με δόντι. Προφανώς αυτοί δεν παίρνουν απόσπαση με την... πλέμπα, αλλά με τις ειδικές κατηγορίες, κατ' εξαίρεση.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:31:06 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4705 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 07:00:16 μμ »
Έχει κανείς ουσιαστική ενημέρωση για συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4706 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 07:16:51 μμ »
Εμαθα απο τον αιρετο οτι κυσδε εχει την παρασκευη αλλα οχι για αποσπασεις. Περιμενουν, λεει, ακομα την νεα "εγκυκλιο" για μεταταξεις την οποια λεγαν οτι θα εβγαινε ως σημερα (?) ???

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4707 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 07:24:06 μμ »

Βρε nikitas, είμαι έμπειρο (και όχι μόνο) μέλος, όμως:
Στην αρχή λες "δεν παίρνω ποτέ αποσπάσεις γιατί δεν έχω οποιοδήποτε δόντι"! Κοινή λογική: Όσοι παίρνουν αποσπάσεις έχουν δόντι.
Μετά λες: "Δεν είναι όλοι"! Κοινή λογική: Είναι οι περισσότεροι ή σχεδόν όλοι.
Στο τέλος γράφεις: "Πολλοί παίρνουν απόσπαση με δόντι". Στο τέλος θα συμφωνήσουμε.
Τελικά σημασία έχει η εμπειρία ή το να μετράμε τα λόγια μας;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:31:06 »

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4708 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 07:37:01 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι αφήνουν επίτηδες να αιωρείται ένα νέφος νέων μετατάξεων (....άραγε πότε θα γίνουν, μέσα στη χρονιά;;;;;; είναι δυνατόν;;;;; ) ώστε να μην πιεστούν να κάνουν αποσπάσεις.
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4709 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 07:39:50 μμ »
Η δημόσια εκπαίδευση διαλύεται. Το αδιέξοδο με τις αποσπάσεις και τις πιστώσεις για τις προσλήψεις αναπληρωτών συνεχίζεται.

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι
Τίποτε το ουσιαστικό δεν προέκυψε κατά τη χθεσινή συνάντηση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. και των αιρετών του ΚΥΣΠΕ με τον Υφυπουργό Παιδείας κ. Συμεών Κεδίκογλου για το θέμα των αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ και των πιστώσεων για προσλήψεις αναπληρωτών.
Καμιά απάντηση δεν έδωσε ο Υφυπουργός για το γεγονός ότι οι αποσπάσεις δεν έγιναν με βάση τα πραγματικά λειτουργικά κενά που απέστειλαν οι Δ/νσεις , αλλά με βάση "κενά" που το Γραφείο του Υπουργού καθόρισε. Επίσης καμιά απάντηση δεν έδωσε γιατί δεν έγιναν αποσπάσεις ειδικοτήτων σ΄ αυτή τη φάση. Το μόνο που είπε είναι πως με το άνοιγμα των σχολείων και αφού δουν ξανά τα κενά θα γίνει β΄ φάση αποσπάσεων σε περιορισμένο αριθμό (κυρίως για λόγους υγείας) και ίσως γίνουν και αποσπάσεις ειδικοτήτων.
Όσοι συνάδελφοι δεν πήραν απόσπαση μπορούν να κάνουν αίτηση επανεξέτασης στις Δ/νσεις Π.Ε. καθώς και ενστάσεις αν διαπιστώνουν λάθη στη μοριοδότηση ή οπουδήποτε αλλού. Οι συνάδελφοι των ειδικοτήτων δεν μπορούν σ΄ αυτή τη φάση να κάνουν αίτηση επανεξέτασης , επειδή ακόμη δεν εξετάστηκε η αρχική τους αίτηση. Επισημαίνω ότι αμοιβαίες αποσπάσεις δεν προβλέπονται από τη νομοθεσία.
Είναι φανερό, συνάδελφοι, πως το Υπουργείο Παιδείας, δεν πρόκειται να κάνει αποσπάσεις με βάση τα πραγματικά κενά, επειδή δεν έχει πιστώσεις για αναπληρωτές. Οι συνολικές πιστώσεις, από τον κρατικό προϋπολογισμό, για αναπληρωτές είναι φέτος 2.000 και περίπου οι 1.500 εξαντλήθηκαν. Γι΄ αυτό και με επείγουσα εγκύκλιο που έστειλε κατεδαφίζει ό,τι χτίστηκε με αγώνες του κλάδου τα τελευταία χρόνια στην εκπαίδευση. Καταργεί ολοήμερα , ενισχυτική διδασκαλία , αυξάνει τον αριθμό των μαθητών ανά τμήμα κατά 10% με τροπολογία που ψηφίζεται σήμερα στη Βουλή κλπ.
Μπροστά σ΄ αυτή την κατάσταση που διαμορφώνεται , την πρωτοφανή υποβάθμιση του Δημόσιου Σχολείου και την καταπάτηση κάθε δικαιώματος των εκπαιδευτικών ο κλάδος οφείλει να αντιδράσει άμεσα, για να μην περάσουν τα σχέδια της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας και της κυβέρνησης, που διαλύουν τη Δημόσια Εκπαίδευση.
Δημήτρης Μπράτης
http://mpratis.gr/index.php/2010-09-03-17-59-29/867-2013-09-10-13-02-53

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4710 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 07:43:26 μμ »
Θεωρω εως ανηθικο από το υπ. να μην αποσπά κατα προτεραιότητα όλους τους αναπηρους εκπ/κους!
τα υπόλοιπα ειναι απλως καραγκιοζιλικια
διαφωνείτε;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4711 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 07:46:17 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι αφήνουν επίτηδες να αιωρείται ένα νέφος νέων μετατάξεων (....άραγε πότε θα γίνουν, μέσα στη χρονιά;;;;;; είναι δυνατόν;;;;; ) ώστε να μην πιεστούν να κάνουν αποσπάσεις.

Τα σχολεία αύριο ανοίγουν...
Για ποιες μετατάξεις μιλάμε..?
Αυτό θα έπρεπε να είχε γίνει από πριν...
Εκτός κι αν υπολογίζουν τις απεργίες μας για να ξεκλέψουν χρόνο και να περάσουν πάλι κανένα Δελτίο Τύπου.. Τι να πω...
Εν τω μεταξυ οι άδεις άνευ αποδοχών πάνε σύννεφο...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4712 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 07:54:55 μμ »
Από έγκυρη πηγή, νέα εγκύκλιος μετατάξεων!!!

Ενδέχεται η νέα εγκύκλιος να βγει έως Παρασκευή;;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4713 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 07:59:12 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι αφήνουν επίτηδες να αιωρείται ένα νέφος νέων μετατάξεων (....άραγε πότε θα γίνουν, μέσα στη χρονιά;;;;;; είναι δυνατόν;;;;; ) ώστε να μην πιεστούν να κάνουν αποσπάσεις.

Τα σχολεία αύριο ανοίγουν...
Για ποιες μετατάξεις μιλάμε..?
Αυτό θα έπρεπε να είχε γίνει από πριν...
Εκτός κι αν υπολογίζουν τις απεργίες μας για να ξεκλέψουν χρόνο και να περάσουν πάλι κανένα Δελτίο Τύπου.. Τι να πω...
Εν τω μεταξυ οι άδεις άνευ αποδοχών πάνε σύννεφο...

Ενδέχεται να γίνει β' φάση καθώς έμειναν κενά από την α' φάση αφενός και αφετέρου κάποιες περιοχές δεν έβγαλαν καθόλου κενά ή πλεονάσματα, πράγμα αφύσικο...Θέλουν προφανώς να ξεμπερδεύουν. Αν βγει Παρασκευή και δίνει προθεσμία μια βδομάδα τότε από την παραπάνω εβδομάδα "τακτοποιούνται" τα πράγματα υποθετικά. Μετά ίσως εξετάσουν περαιτέρω αποσπάσεις...Υπόθεση κάνω...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4714 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 08:02:27 μμ »

Βρε nikitas, είμαι έμπειρο (και όχι μόνο) μέλος, όμως:
Στην αρχή λες "δεν παίρνω ποτέ αποσπάσεις γιατί δεν έχω οποιοδήποτε δόντι"! Κοινή λογική: Όσοι παίρνουν αποσπάσεις έχουν δόντι.
Μετά λες: "Δεν είναι όλοι"! Κοινή λογική: Είναι οι περισσότεροι ή σχεδόν όλοι.
Στο τέλος γράφεις: "Πολλοί παίρνουν απόσπαση με δόντι". Στο τέλος θα συμφωνήσουμε.
Τελικά σημασία έχει η εμπειρία ή το να μετράμε τα λόγια μας;

Eιδική κατηγορία δεν είμαι. Σημαντικούς λόγους για να αιτούμαι απόσπαση δεν έχω. Άρα, ο μοναδικός τρόπος να πάρω απόσπαση θα ήταν να έχω κάποιο δόντι. Η φράση 'δεν είναι όλοι', σημαίνει 'δεν είναι όλοι'. Δε σημαίνει 'είναι οι περισσότεροι'. Είναι γεγονός ότι μεγάλος αριθμός έπαιρνε, και παίρνει, απόσπαση με μέσο. Εγώ από το περιβάλλον μου ξέρω τουλάχιστον 4-5. Επειδή είναι κουραστικό να κολλάμε σε μια φράση και να την υπεραναλύουμε, η συγκεκριμένη ανάρτησή μου έγινε σ' ένα γενικότερο πλαίσιο ανταλλαγής χιουμοριστικών σχολίων με τη συνάδελφο eidolonen. Πήγαινε αν θες και ψάξ' το. Δηλαδή, πριν κάνω χιούμορ, θα έπρεπε να κάνω ενδελεχή ανάλυση ποιες κατηγορίες και για ποιους λόγους παίρνουν απόσπαση; Αρνούμαι να μπω σε αυτή τη διαδικασία.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4715 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:06:03 μμ »
Οι μετατάξεις είναι για τις ειδικότητες το μέγιστο πλήγμα. Είμαι ΠΕ11. Μετά από μια προσεκτικότατη ματιά, παρατηρώ ότι όσοι συνάδελφοι πήραν μετάταξη έχουν πολύ λιγότερα χρόνια προϋπηρεσίας από εμένα (φαντάζομαι και άλλους πολλούς) και τα περισσότερα από αυτά σε γραφεία (αυτό το δεύτερο είναι βέβαια λεπτομέρεια).  Ενώ λοιπόν εγώ δεν μπορώ να πάρω μετάθεση γιατί το Υπουργείο δεν δίνει στις περιοχές που ζητώ, δίνει το δικαίωμα ουσιαστικά μετάθεσης στους μεταταχθέντες. Μια "ωραία" μετάθεση από το παράθυρο, που εγώ νομότυπα δεν έχω το δικαίωμα να ζητήσω και να διεκδικήσω, μετά από 16 χρόνια προϋπηρεσίας. Επιπλέον αλλάζει τις δυνατότητες που έχω να είμαι κοντά στα παιδιά μου μέσα από τη μοριοδοτούμενη (επιτέλους) απόσπαση μέσα σε ένα βράδυ χωρίς να με έχει προειδοποιήσει. Τα παιδιά μου είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού για το υπουργείο. Καλό κουράγιο σε όλους μας και ...ας μην έχουμε μνήμη "χρυσόψαρου".

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4716 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:14:01 μμ »
Που είναι η εγκύκλιος των μετατάξεων; Λοιπόν, μάλλον δεν έχει άλλες για φέτος, και περιμένουμε να γίνουν αποσπάσεις ειδικοτήτων κατά τις 20 Σεπτέμβρη;

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4717 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 09:26:14 μμ »
Οι μετατάξεις είναι για τις ειδικότητες το μέγιστο πλήγμα. Είμαι ΠΕ11. Μετά από μια προσεκτικότατη ματιά, παρατηρώ ότι όσοι συνάδελφοι πήραν μετάταξη έχουν πολύ λιγότερα χρόνια προϋπηρεσίας από εμένα (φαντάζομαι και άλλους πολλούς) και τα περισσότερα από αυτά σε γραφεία (αυτό το δεύτερο είναι βέβαια λεπτομέρεια).  Ενώ λοιπόν εγώ δεν μπορώ να πάρω μετάθεση γιατί το Υπουργείο δεν δίνει στις περιοχές που ζητώ, δίνει το δικαίωμα ουσιαστικά μετάθεσης στους μεταταχθέντες. Μια "ωραία" μετάθεση από το παράθυρο, που εγώ νομότυπα δεν έχω το δικαίωμα να ζητήσω και να διεκδικήσω, μετά από 16 χρόνια προϋπηρεσίας. Επιπλέον αλλάζει τις δυνατότητες που έχω να είμαι κοντά στα παιδιά μου μέσα από τη μοριοδοτούμενη (επιτέλους) απόσπαση μέσα σε ένα βράδυ χωρίς να με έχει προειδοποιήσει. Τα παιδιά μου είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού για το υπουργείο. Καλό κουράγιο σε όλους μας και ...ας μην έχουμε μνήμη "χρυσόψαρου".

Έτσι που έγιναν τα πράγματα, τόσο ασαφή και χαοτικά, μετανιώνω που δεν έκανα αίτηση μετάταξης και παραμένω στην παραμεθόριο για 9η χρονιά. Ναι, οι μετατάξεις ήταν ένα είδος μετάθεσης. Θα προτιμούσα σήμερα να ήμουν σπίτι μου και αύριο σε δημοτικά της περιοχής μου παρά αυτό το χάλι, κρεμασμένη στα φόρα να προσπαθώ να διασκεδάσω την ηλιθιότητα. Οι περισσότεροι φίλοι και συνάδελφοι μετά από 8 χρόνια στα 9 κάπου κατάφεραν και γύρισαν στους τόπους τους... Εγώ αναρωτιέμαι τι κάνω εδώ πέρα...Οι μεταθέσεις είναι όνειρο απατηλό πλέον...με πάνω από 100 μόρια νιώθω ηλίθια...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 694
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 692
Σύνολο: 696

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.