*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1788632 φορές)

0 μέλη και 21 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7042 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 03:35:43 μμ »
Εμένα στη ΔΔΕ που ανήκω μου είπαν ότι αν με αφήσει ο διευθυντής του σχολείου να φύγω, τότε μπορώ να φύγω. Τελικά ποιος σε αποδεσμεύει; Υπάρχει κάποια νομοθεσία ή γίνονται όλα με προφορικές εντολές;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:18:30 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7043 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 03:44:37 μμ »
Δεν ξερω για νομοθεσια αλλα το δικο μου σχολειο πηρε στη διευθυνση κ απο κει ειπαν οχι. Η περιπτωση μου ειναι αναλογη με τη δική σου αλλα οχι ιδια.
Δεν μιλησα εγω προσωπικα μαζί τους. Θα μιλήσω όμως αυριο μεθαυριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2013, 03:46:20 μμ από tzhna »

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7044 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 03:46:22 μμ »
Εμενα φιλη μου ΠΕ05 περιμενε ενα μηνα παντως για να βρεθει αντικαταστατης, δεν την αποδέσμευε η περιφέρεια...Ο,τι θέλουν κάνουν μου φαίνεται. Εγώ είδα ότι πήραν 3 απόσπαση στην περιοχή που ήθελα με πολύ λιγότερα μόρια από μένα. Τι παίζει;Ξέρει κανείς πώς έγιναν οι αποσπάσεις;;;Εγώ είχα κάνει μια φορά αίτηση επανεξέτασης..Μετά, επειδή τόνισαν στις προηγούμενες αποσπάσεις ότι έγιναν μονο από πλεονασματικές περιοχές, δεν κατέθεσα ξανά αίτηση επαναξέτασης...Λέτε να φταίει αυτό;;;Εγώ σκέφτομαι να πάω στη Β/θμια να κάνω καμιά ένσταση...Βέβαια μάλλον ματαια...Αλλα τουλαχιστον να μη μείνω με την απορία...Υπάρχει νόμος που να λέει ότι πρέπει να κάνεις κάθε φορά αίτηση επανεξέτασης;;;

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7045 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 03:57:09 μμ »
Εχω την εντύπωση οτι οσοι πηραν εκαναν συνεχεια αιτησεις επανεξετασης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:18:30 »

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7046 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 04:03:00 μμ »
Παιδιά εγώ φεύγω από ελλειμματική περιοχή. Για τις σημερινές το είπαν, τις έκαναν από κενά σε κενά.Έτσι σώθηκα κι εγώ!Έχω κάνει 3 φορές αίτηση επανεξέτασης.Ακόμα κι όταν έκαναν μόνο από πλεονασματικές περιοχές, εγώ έκανα αίτηση επανεξέτασης επικαλούμενη τα μόριά μου,τον κοινωνικό χαρακτήρα των αποσπάσεων και τους προσωπικούς-οικογενειακούς μου λόγους.Μη το βάζετε κάτω.Κάντε ξανά και ξανά αιτήσεις!

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7047 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 04:08:21 μμ »
Παιδιά εγώ φεύγω από ελλειμματική περιοχή. Για τις σημερινές το είπαν, τις έκαναν από κενά σε κενά.Έτσι σώθηκα κι εγώ!Έχω κάνει 3 φορές αίτηση επανεξέτασης.Ακόμα κι όταν έκαναν μόνο από πλεονασματικές περιοχές, εγώ έκανα αίτηση επανεξέτασης επικαλούμενη τα μόριά μου,τον κοινωνικό χαρακτήρα των αποσπάσεων και τους προσωπικούς-οικογενειακούς μου λόγους.Μη το βάζετε κάτω.Κάντε ξανά και ξανά αιτήσεις!

Σε αποδέσμευσαν από τη ΔΔΕ που ανήκεις;

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7048 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 04:13:21 μμ »
Παιδιά εγώ φεύγω από ελλειμματική περιοχή. Για τις σημερινές το είπαν, τις έκαναν από κενά σε κενά.Έτσι σώθηκα κι εγώ!Έχω κάνει 3 φορές αίτηση επανεξέτασης.Ακόμα κι όταν έκαναν μόνο από πλεονασματικές περιοχές, εγώ έκανα αίτηση επανεξέτασης επικαλούμενη τα μόριά μου,τον κοινωνικό χαρακτήρα των αποσπάσεων και τους προσωπικούς-οικογενειακούς μου λόγους.Μη το βάζετε κάτω.Κάντε ξανά και ξανά αιτήσεις!

Μπορείς να ανεβάσεις κάποιο πρότυπο αίτησης επανεξέτασης ή οτιδήποτε?
ευχαριστώ και συγχαρητήρια


Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7049 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 04:18:06 μμ »
Παιδια καλησπέρα! Εμάς μας είπε ο Δ/ντης Εκπαίδευσης ότι δεν φεύγει κανένας αν δεν βρεθεί αντικαταστάτης του και όταν τον ρώτησα αν εννοεί αναπληρωτής μου είπε "με οποιονδήποτε τρόπο". Το θέμα είναι ότι εγώ έχω λίγο ωράριο που μπορεί (και θέλει) να το συμπληρώσει άνετα η συνάδελφος του γυμνασίου και τις υπόλοιπες μέρες πάω στο γραφείο. Δεν είναι παράβαση καθήκοντος να αρνείται να με αποδεσμεύσει αφού οι λειτουργικές ανάγκες της μονάδας στην οποία ανήκω μπορούν να καλυφθούν άμεσα;

Αυτός επικαλείται ότι αν αποδεσμεύσει εμένα, θα πρέπει να τους αποδεσμεύσει όλους όσους πήραν απόσπαση από την περιοχή μας και θα υπάρχουν παράπονα. >:( Πώς λέτε να το χειριστώ; Δεν θέλω να ανοίξω κόντρα γιατι εδώ θα ξαναβρεθώ του χρόνου αλλά δεν θέλω να με πιάνουν και μαλάκα και κυρίως δεν θέλω να είμαι σε γραφείο. Θέλω να διδάξω!

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7050 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 04:20:24 μμ »
Σε αποδέσμευσαν από τη ΔΔΕ που ανήκεις;
Δυστυχώς μου είπαν ότι θα περιμένω αντικαταστάτη. Αυτό έμαθα τηλεφωνικά.Το καλό είναι ότι ο Διευθυντής μου τουλάχιστον έχει την πρόθεση να με αποδεσμεύσει άμεσα, δεν ξέρω όμως αν αυτό παίζει ρόλο...Πάντως σκέφτομαι να πάω και προσωπικά στη ΔΔΕ να τους παρακαλέσω.Παλαιότερα ούτε που θα το φανταζόμουν αυτό, αλλά βλέπω ότι λειτουργεί κάπως έτσι το σύστημα, αν και λυπάμαι και ντρέπομαι που το λέω..

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7051 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 04:25:27 μμ »
Εμάς από το πρωι έχει παρελάσει πλήθος κόσμου για να παρακαλέσει  αλλά καμία συγκίνηση εκ  μέρους του Δ/ντη εκπαίδευσης, μην σου πω πως μου φαίνεται να το ευχαριστιέται κιόλας που του δίνεται τέτοια δύναμη να καθορίζει τις τύχες οικογενειών.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7052 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 04:27:36 μμ »
Για ποια διευθυνση μιλαμε;

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7053 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 04:34:23 μμ »
 Μετά την τελευταία Απόφαση απόσπασης μόνο από πλεονασματικές περιοχές η αίτησή μου ήταν κάπως έτσι:

       Σύμφωνα με την Υ.Α. με αριθμ. πρωτ. ...................................... αποσπάστηκαν εκπαιδευτικοί από πλεονασματικά ΠΥΣΔΕ προς ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ έχοντας ελάχιστα μόρια απόσπασης και σε περιοχές που έχω αιτηθεί κι εγώ που έχω....................... μόρια απόσπασης. Ενδεικτικά αναφέρω τη ..................................................με ΑΜ ........και .....μόρια απόσπασης και τον ................με ΑΜ.......και .............μόρια. Επίσης, πάνω από 2.000 αποσπάσεις έχουν πραγματοποιηθεί σε φορείς και γραφεία χωρίς να ληφθούν υπ΄όψη τα μόρια, οι πλεονασματικές περιοχές αλλά ούτε και τα κενά που δημιουργούνται στα σχολεία.   Δεδομένου του κοινωνικού χαρακτήρα των αποσπάσεων που σκοπό έχουν να διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς με οικογενειακές και άλλες υποχρεώσεις και δεδομένου του ότι έχει θεσμοθετηθεί η μοριοδότησή μας για τη διενέργεια αποσπάσεων παρακαλώ πολύ να επανεξετάσετε την με αριθμ. πρωτ............................................ αίτηση απόσπασής μου για τους εξής σοβαρούς οικογενειακούς λόγους: ...

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7054 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 04:37:38 μμ »
Έχουν μετακινηθεί από το ίδιο Πυσδε που υπηρετούμε στον ίδιο τόπο κατοικίας μας, συνάδελφοι με 12 κ 28 μόρια ενώ εγώ  με 38 δεν πήρα απόσπαση. (έχω κάνει κ αίτηση θεραπείας αν μου πείτε ότι δεν έκανα). >:(
Τώρα τί κάνω; ένσταση ή ξανά αίτηση θεραπείας; ή και τα δύο;

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7055 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 04:41:25 μμ »
Παιδια καλησπέρα! Εμάς μας είπε ο Δ/ντης Εκπαίδευσης ότι δεν φεύγει κανένας αν δεν βρεθεί αντικαταστάτης του και όταν τον ρώτησα αν εννοεί αναπληρωτής μου είπε "με οποιονδήποτε τρόπο". Το θέμα είναι ότι εγώ έχω λίγο ωράριο που μπορεί (και θέλει) να το συμπληρώσει άνετα η συνάδελφος του γυμνασίου και τις υπόλοιπες μέρες πάω στο γραφείο. Δεν είναι παράβαση καθήκοντος να αρνείται να με αποδεσμεύσει αφού οι λειτουργικές ανάγκες της μονάδας στην οποία ανήκω μπορούν να καλυφθούν άμεσα;

Αυτός επικαλείται ότι αν αποδεσμεύσει εμένα, θα πρέπει να τους αποδεσμεύσει όλους όσους πήραν απόσπαση από την περιοχή μας και θα υπάρχουν παράπονα. >:( Πώς λέτε να το χειριστώ; Δεν θέλω να ανοίξω κόντρα γιατι εδώ θα ξαναβρεθώ του χρόνου αλλά δεν θέλω να με πιάνουν και μαλάκα και κυρίως δεν θέλω να είμαι σε γραφείο. Θέλω να διδάξω!

Τι λέει ο άνθρωπος!Δηλαδή αν στείλουν αύριο αναπληρωτές πχ ΠΕ06 δε θα τους αφήσει να φύγουν; Θα περιμένει να αντικατασταθούν και οι ΠΕ08, οι ΠΕ11  και όλες οι ειδικότητες ταυτόχρονα και θα τους αποδεσμεύσει όλους μαζικά;Κουφάθηκα τώρα!Νομίζω πρέπει να το ψάξεις λίγο περισσότερο και να πας με συγκεκριμένα στοιχεία να απαιτήσεις να φύγεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 676
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 682
Σύνολο: 687

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.