*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1778444 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xerxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7378 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 09:40:42 μμ »
Νομος 3848/2010 αρθρο 31,παραγραφος 1
http://www.uowm.gr/laws/N_3848-10.pdf
[/quote

Πού ακριβώς αναφέρει τελικά ότι αποδεσμεύεται όποιος παρει απόσπαση μόλις περάσει ο μήνας; στο παραπάνω λινκ δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, απλά λέει ότι δεν μπορεί να φύγει αν δεν έρθει αντικαταστάτης. Γνωρίζει κάποιος κάτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:55 »

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7379 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 10:25:26 πμ »
Θέτω ένα πρόβλημα που προέκυψε στην περιοχή μου:

Δύο συνάδελφοι Α και Β παίρνουν απόσπαση από την ίδια περιοχή σε επίσης ίδια περιοχή.

Ήταν να παρουσιαστούν 2 αναπληρωτές και τελικά παρουσιάστηκε μόνο ένας.

Το ΠΥΣΔΕ ρώτησε τον αναπληρωτή που παρουσιάστηκε "που θέλεις να πας;" και ο αναπληρωτής
επέλεξε την περιοχή του Α συναδέλφου.

Το πρόβλημα είναι ότι αποδεσμεύεται τελικά ο Α συνάδελφος με πολύ λιγότερα μόρια αποσπάσεων από τον Β
συνάδελφο και ο Β συνάδελφος (έχοντας και οικογενειακούς λόγους) παραμένει στη θέση του και περιμένει νέα φάση πρόσληψης αναπληρωτών.

Επειδή προφανώς δεν είναι λογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο παρακαλώ να μου πείτε τις απόψεις σας
και αν μπορεί κάποιος (π.χ. bitch) να μου παραθέσει εγκύκλιο ή οδηγία με βάση την οποία γίνονται οι τοποθετήσεις αναπληρωτών.

Σας ευχαριστώ.
Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος barbakitsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • μου λεν αν φύγω από το κύκλο θα χαθώ.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7380 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 11:47:15 πμ »
και ένα άλλο ερώτημα. έχω πάρει απόσπαση και αρχή της επόμενης εβδομάδας αποδεσμευομαι επιτέλους. Θα φτάσω στη ΔΔΕ που εχω αποσπαστεί τέλος της επόμενης εβδομάδας. Μίλησα με τον εκεί διευθυντή και μου είπε οτι έστω και στις 20 ή 23 να προλάβω να φτάσω πρέπει να παρουσιαστώ σε αυτόν. Δεδομένου οτι εμείς είμασταν απο 1/9 σε σχολεία τί άδεια προβλέπεται να πάρουμε τώρα στις γιορτές;;Επίσης η ΔΔΕ είναι μακρυά από το σπίτι μου και είχα προγραμματίσει το πρόγραμμα των διακοπών μου με το σχολικό ημερολόγιο, τώρα τι θα γίνει; θα μου πεί μείνε εδώ στις γιορτές να σηκώνεις τηλέφωνα;; γιατι 1η φορά πάω σε ΔΔΕ και δεν έχω μάθει ακόμα κάτι καλά για να προσφέρω. Μήπως ξέρει κανείς να μας πεί; Ειδικά από αυτούς που πρόλαβαν να παρουσιαστούν στις νέες τους θέσεις;;

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7381 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 03:47:51 μμ »
και ένα άλλο ερώτημα. έχω πάρει απόσπαση και αρχή της επόμενης εβδομάδας αποδεσμευομαι επιτέλους. Θα φτάσω στη ΔΔΕ που εχω αποσπαστεί τέλος της επόμενης εβδομάδας. Μίλησα με τον εκεί διευθυντή και μου είπε οτι έστω και στις 20 ή 23 να προλάβω να φτάσω πρέπει να παρουσιαστώ σε αυτόν. Δεδομένου οτι εμείς είμασταν απο 1/9 σε σχολεία τί άδεια προβλέπεται να πάρουμε τώρα στις γιορτές;;Επίσης η ΔΔΕ είναι μακρυά από το σπίτι μου και είχα προγραμματίσει το πρόγραμμα των διακοπών μου με το σχολικό ημερολόγιο, τώρα τι θα γίνει; θα μου πεί μείνε εδώ στις γιορτές να σηκώνεις τηλέφωνα;; γιατι 1η φορά πάω σε ΔΔΕ και δεν έχω μάθει ακόμα κάτι καλά για να προσφέρω. Μήπως ξέρει κανείς να μας πεί; Ειδικά από αυτούς που πρόλαβαν να παρουσιαστούν στις νέες τους θέσεις;;
1ον παρε την αποσπαση σου και περιπατει και μην προκαλεις εμας που εχουμε ξεμεινει στο πουθενα. ;)
2ον Και ένα χρονο να ησουν στην ιδια δδε παλι θα" τσακωνοσουν" με τους παλαιότερους για τις ημερες αδειας που δικαιούσαι και που διαλέγεις να λειψεις(στο λεω εκ πειρας)
3ον Τετοια ωρα τετοια λογια.Μαλλον θα σου πουν να ακολουθήσεις το ήδη φτιαγμενο πρόγραμμα αδειων που θα εχουν καταθεσει ολοι τουλάχιστον από αρχη του μηνα.Εκτος αν πεσεις στην εξαιρεση και σου δωσουν επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:55 »

Αποσυνδεδεμένος barbakitsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • μου λεν αν φύγω από το κύκλο θα χαθώ.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7382 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 09:32:33 μμ »


@agglikou πε-06
σ ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα τον τονο και το υφος που χρησιμοποιεις στο 1. δεν το καταλαβαίνω ειλικρινα.
αν μετα απο 6 συναπτα ετη σε μικρο νησι της αγονης γραμμης  πρεπει να νιωθω τυψεις που αποσπουμαι σε δδε τι να πω;;επειδη ζει η κατσικα του γειτονα να κοιταξουμε πως να την ψοφησουμε;;και επειδη καταλαβαίνω οτι εχεις κανει σε γραφεια, μαλλον θα το εκανες οταν εγω  μετραγα τις πετρες και τα βραχια του νησιου και μαθαινα να διαβαζω απο τα συννεφα τον καιρο για το αν θα ταξιδεψω να παω σπιτι μου ή οχι. Επειδη ουτε χθεσινος ειμαι ουτε βυσμα με την εννοια που εσυ θεωρεις, παρε κανενα βαρυ παλτο γιατι ο χειμωνας στα νησια ειναι βαρυς (αν προλαβες να  το μαθεις)...και καλο κουραγιο...τα καλυτερα ερχονται!!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7383 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 09:44:39 μμ »
Θέτω ένα πρόβλημα που προέκυψε στην περιοχή μου:

Δύο συνάδελφοι Α και Β παίρνουν απόσπαση από την ίδια περιοχή σε επίσης ίδια περιοχή.

Ήταν να παρουσιαστούν 2 αναπληρωτές και τελικά παρουσιάστηκε μόνο ένας.

Το ΠΥΣΔΕ ρώτησε τον αναπληρωτή που παρουσιάστηκε "που θέλεις να πας;" και ο αναπληρωτής
επέλεξε την περιοχή του Α συναδέλφου.

Το πρόβλημα είναι ότι αποδεσμεύεται τελικά ο Α συνάδελφος με πολύ λιγότερα μόρια αποσπάσεων από τον Β
συνάδελφο και ο Β συνάδελφος (έχοντας και οικογενειακούς λόγους) παραμένει στη θέση του και περιμένει νέα φάση πρόσληψης αναπληρωτών.

Επειδή προφανώς δεν είναι λογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο παρακαλώ να μου πείτε τις απόψεις σας
και αν μπορεί κάποιος (π.χ. bitch) να μου παραθέσει εγκύκλιο ή οδηγία με βάση την οποία γίνονται οι τοποθετήσεις αναπληρωτών.

Σας ευχαριστώ.

νομοθεσία, εγκύκλιο ή οδηγία σχετικά με το σε ποιο κενό τοποθετούνται οι αναπληρωτές δεν υπάρχει ( κυρίως διότι ως το 2010 πρώτα υπηρχε το κενό και μετά προσλαμβάνονταν ο αναπληρωτής... τώρα ο αναπληρωτής προσλαμβάνεται προκειμένου να αποδεσμευθεί ο μόνιμος... και νομοθεσία για την διαδικασία αποδέσμευσης - δλδ ποιος αποδεσμεύεται πρώτος και ποιο κενό καλύπτεται- δεν υπάρχει).

Απο εκεί και πέρα, αν έχεις πχ δύο κενά και έναν αναπληρωτή, τότε η διαδικασία ειναι " ο αναπληρωτής επιλέγει πού θα πάει".
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7384 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 09:51:55 μμ »
και ένα άλλο ερώτημα. έχω πάρει απόσπαση και αρχή της επόμενης εβδομάδας αποδεσμευομαι επιτέλους. Θα φτάσω στη ΔΔΕ που εχω αποσπαστεί τέλος της επόμενης εβδομάδας. Μίλησα με τον εκεί διευθυντή και μου είπε οτι έστω και στις 20 ή 23 να προλάβω να φτάσω πρέπει να παρουσιαστώ σε αυτόν. Δεδομένου οτι εμείς είμασταν απο 1/9 σε σχολεία τί άδεια προβλέπεται να πάρουμε τώρα στις γιορτές;;Επίσης η ΔΔΕ είναι μακρυά από το σπίτι μου και είχα προγραμματίσει το πρόγραμμα των διακοπών μου με το σχολικό ημερολόγιο, τώρα τι θα γίνει; θα μου πεί μείνε εδώ στις γιορτές να σηκώνεις τηλέφωνα;; γιατι 1η φορά πάω σε ΔΔΕ και δεν έχω μάθει ακόμα κάτι καλά για να προσφέρω. Μήπως ξέρει κανείς να μας πεί; Ειδικά από αυτούς που πρόλαβαν να παρουσιαστούν στις νέες τους θέσεις;;

από τη στιγμή που αποσπάσθηκες σε ΔΔΕ με υπουργική αποφαση, ισχύουν για σένα οι άδειες των διοικητικών. Επειδή δε, ως την ημερομηνία αποδέσμευσης ακολουθούσες άδειες εκπ/κών, ως το τέλος του 2013 δικαιούσαι μέρος των αδειών που δικαιούται ένας διοικητικός.

το ότι θα αιτηθεις άδειας βεβαίως δε σημαίνει ότι θα την λάβεις κιόλας. Αν υπάρχουν δουλειές να γίνουν ( πχ τρέξει επιτέλους η εγκύκλιος μεταθέσεων ) τότε δύσκολο να δοθούν και άδειες ( πολλώ δε μάλλον "απλά να σηκώνεις τηλέφωνα" ) . Αλλά ακόμα και έτσι να είναι - να μην υπάρχουν δηλαδή πολλές δουλειές να γινουν - μπορεις να εκμεταλλευτείς τον χρόνο αυτο ώστε να μάθεις κάποια πράγματα καλά , πχ την αρχειοθέτηση, την σύνταξη ενός απλού διαβιβαστικού, το πρωτόκολλο, την διαχείριση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, την ανάρτηση ανακοινώσεων και προσφορών στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ, την συγγραφή του πρακτικού....

Νομίζω ότι η "αγγλικού" στην "είπε" γιατί η ανάρτησή του - ίσως χωρίς πρόθεση απο μέρους σου - είχε έναν τόνο " αμ πήρα την απόσπαση δίπλα στο σπίτι μου, αμ γλυτώνω ένα σωρό έξοδα και ταλαιπωρίες, αμ και η απορία μου είναι πώς θα πάρω άδεια" .... Μπορεί να μην το εννοούσες έτσι, αλλά έτσι ακούστηκε.... φαντάζεσαι πόσο πιο άσχημα ακούγεται δε, όταν αυτο το διαβάζει κάποιος που δεν κατάφερε αντίστοιχα να αποσπασθεί.  :)



Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος barbakitsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • μου λεν αν φύγω από το κύκλο θα χαθώ.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7385 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 10:08:06 μμ »
@ bitch
σ ευχαριστω για τις πληροφοριες.
δεν αποσπαστηκα διπλα στο σπιτι μου.Καμια σχεση. Είναι παλι πολυ μακρυα απλα ειναι μεγαλυτερο νησι. γι αυτο της την ειπα επειδη μου την ειπε. και εγω οταν δεν επαιρνα αποσπασεις δεν εβγαζα τετοια συναισθηματα γι αυτους που πηραν. πληροφοριακα εχω κανει καμια 10 ετια ιδιωτικο τομεα 9.00-21.00 οποτε και τις 15 μερες να ειμαι μεσα..so what??εχω κανει πολλα χρονια αποφραφη 31/12 ή 1/1 σε εταιρειες...αλλα οχι και να μου την λεει επειδη δεν πηρε φετος αποσπαση....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7386 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 10:16:59 μμ »
ο καθένας έχει μια ιστορία πίσω του, ίσως και συ να αγνοεις κάποια πράγματα και να μην ειναι μόνο που "δεν πηρε φέτος απόσπαση"

ρίξτε τους τόνους αμφότεροι, θα κυλήσει πιο όμορφα η κουβέντα!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος barbakitsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • μου λεν αν φύγω από το κύκλο θα χαθώ.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7387 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 10:18:21 μμ »
σωστα

Αποσυνδεδεμένος LDP1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7388 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 10:42:41 μμ »
 Έχω πάρει απόσπαση από αρχές Οκτώβρη.Περίμενα όλο αυτό το διάστημα τον αντικαταστάτη μου ,που τελικά ήταν από τους αναπληρωτές της Παρασκευής 6/12. Δυστυχώς όμως  δεν παρουσιάστηκε ........ :'(
Ρωτάω λοιπόν όποιον γνωρίζει:
1.Θα πάρουν   τον επόμενο από τον πίνακα αναπληρωτών;;Αν ναι ,αυτό γίνεται σύντομα;;Θα γίνει πριν τις γιορτές;;
2. Υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ τρέξει ξανά  η διαδικασία για την κάλυψη αυτών των κενών και να διατεθούν αλλού οι πιστώσεις;;;

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7389 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 10:46:13 μμ »
Τι ειδικότητα είσαι συνάδελφε και σε ποια περιοχή;

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7390 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 12:39:46 πμ »
1ον παρε την αποσπαση σου και περιπατει και μην προκαλεις εμας που εχουμε ξεμεινει στο πουθενα. ;)
2ον Και ένα χρονο να ησουν στην ιδια δδε παλι θα" τσακωνοσουν" με τους παλαιότερους για τις ημερες αδειας που δικαιούσαι και που διαλέγεις να λειψεις(στο λεω εκ πειρας)
3ον Τετοια ωρα τετοια λογια.Μαλλον θα σου πουν να ακολουθήσεις το ήδη φτιαγμενο πρόγραμμα αδειων που θα εχουν καταθεσει ολοι τουλάχιστον από αρχη του μηνα.Εκτος αν πεσεις στην εξαιρεση και σου δωσουν επιλογή.
@barbakitsos
Συνάδελφε το ύφος μου ήταν χιουμοριστικό εξ'ου και το χαμογελαστό προσωπάκι που κόλλησα δίπλα. Δεν είχα πρόθεση να σε θίξω αλλά αυτό το κακό έχει ο γραπτός λόγος, δε μπορείς να "εισπράξεις" το τι νιώθει ο συνομιλητής σου. Αδικη λοιπόν η επίθεση που δέχτηκα, δεδομένου ότι ήθελα απλά να απαντήσω την ερώτησή σου. Όσο για τις αποσπάσεις, να ξέρεις ότι έχω αποσπαστεί εδώ και 1 μήνα και ενώ πήραν αναπληρωτές τους έβαλαν σε καινούργια κενά που προέκυψαν, έδιωξαν και κανά δυο δικούς τους κι έχω ξεμείνει εγώ κι άλλη μία, μάνες και οι δύο, μακρυά από τα παιδιά μας...Καλές Γιορτές σου εύχομαι κι ελπίζω να πάνε όλα καλά στο γραφείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2013, 12:42:23 πμ από agglikouPE06 »

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7391 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 03:05:29 μμ »
Συνάδελφοι τη βοήθεια σας...
Αποσπάστηκα και έρχεται αναπληρώτρια για να αναλάβει υπηρεσία
Η κοπέλα όμως είναι έγκυος και φοβάμαι ότι θα αιτηθεί αδειών κλπ
Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;
Εγώ αποδεσμεύομαι κανονικά;
Πως θα καλυφθεί το κενό μετά;
Υπάρχει περίπτωση να μου πούνε μετά αν δε μπορέσουν με κάποιο τρόπο να καλύψουν το κενό... να γυρίσω πίσω;;;;;;;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159738
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.