*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 388134 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, το βάζουμε όλοι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Για μένα πιστοποιητικό οικογενειακής βάζουν όσοι δεν μοριοδοτήθηκαν πέρυσι και θέλουν να αποδείξουν τέκνο για τα 100 μόρια. Δεν το γράφει όμως η προκήρυξη. Καλύτερα Ε1 επικυρωμένο.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Μια ερώτηση και από εμένα, αν κάποιος γνωρίζει...
Στην προκήρυξη αναφέρει ότι για να αποδείξουμε επαγγελματική εμπειρία απαιτείται βεβαίωση εργοδότη.
Η βεβαίωση ενσήμων ΙΚΑ (που παίρνουμε για χρήση ΑΣΕΠ) αναγράφει τους εργοδότες, το χρονικό διάστημα απασχόλησης, τις ημέρες απασχόλησης και τα ένσημα.
Δεν μπορώ με αυτή να αποδείξω την επαγγελματική εμπειρία μου;

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Lasid αν και αργοπορημένα σε ευχαριστώ για την απάντηση! Κι όμως ζητά μουσικούς ΠΕ16 Μουσικής και ΤΕ01 - Πτυχιούχοι ΤΕΛ κλπ  Μουσικής και στην ΕΠΑΣ Λακκιάς και στην 2η Θεσ/νίκης που με αφορούν. Θα τα κάνω και ως μουσικός με το απολυτήριο λυκείου και τα διπλώματα του ωδείου και ό,τι θέλει ας βγει...άλλωστε δεν περιμένω και πολλά γιατί η προϋπηρεσία μου είναι σε α/θμια και σε ένα ιεκ και τα μόνα μόρια που θα πάρω θα είναι του παιδιού... Όσον αφορά στο εκκαθαριστικό  στέλνουμε του 2012 ή εκτυπώνουμε από το taxisnet  το φετινό μαζί με υπεύθυνη δήλωση? Και πάλι ευχαριστώ και πέρσυ αν θυμάμαι καλά εσύ με βοήθησες με τις απορίες μου! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος konstruktivist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν κάποιος έχει σύμβαση μέχρι της 5 Ιουλίου (3 μέρες μετά την λήξη της προκήρυξης ) υπάρχει πιθανότητα να κατοχυρώσει με κάποιο τρόπο ανεργία κατα την αίτηση αφού μετά τις 5 θα έχει την κάρτα ανεργίας ??? Γνωρίζει κάποιος τι θα μπορούσε να γίνει σε αυτή την περίπτωση??? Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτό το πρόβλημα ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 05:47:58 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
konstruktivist η ανεργία πιστοποιείται μονο κατά τη διάρκεια των αιτήσεων. Άρα δεν μπορείς να δηλώσεις άνεργος.
Μετά την απόλυσή σου στις 5 Ιουλίου, δεν μπορείς να προσθέσεις κανένα δικαιολογητικό στην αίτηση!

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ δουλεύω στο 5μηνο του ΙΝΕ ΓΣΕΕ και η σύμβασή μου λήγει στις 8/7 επομένως έχω συνάδελφε το ίδιο πρόβλημα. Θα στείλω με δική μου πρωτοβουλία μία υπεύθυνη δήλωση ότι θα είμαι άνεργη μετά τις 8/7 και θα προσκομίσω κάρτα ανεργίας αν μου ζητηθεί και αν γίνει δεκτή καλώς αν όχι τι να κάνουμε...Δε νομίζω πάντως να το λάβουν υπόψη αλλά αυτό θα κάνω.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
angiePE06 παρακαλώ! Εφόσον ζητά ΠΕ16 Μουσικής και ΤΕ01 - Πτυχιούχοι ΤΕΛ κλπ  Μουσικής και στην ΕΠΑΣ Λακκιάς και στην 2η Θεσ/νίκης κάνε κανονικά αίτηση ξεχωριστά και ως ΤΕ. Απλά στην αίτηση ως ΤΕ θα δηλώσεις ότι έχεις και παιδαγωγική επάρκεια από το πτυχίο των αγγλικών για να πάρεις τα 1200 μόρια που δίνει η παιδαγωγική επάρκεια.

Στείλε το εκκαθαριστικό που δείχνει ότι έχεις ένα παιδί και μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα.
Πέρυσι φέτος...το έχω πάρει εργολαβία το τόπικ και τον ΟΑΕΔ. :)
Βλέπεις δουλεύω αρκετά χρόνια εκεί και γνωρίζω τι ζητάνε συνήθως... ;)

Δε θα λάβουν υπόψη τους τίποτα μετά τις 2/7/2013...
Ισχύει μόνο η επαγγελματική κατάσταση κατά τη στιγμή των αιτήσεων.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
lasid υποθέτω θα γίνει πίνακας με ιδιώτες ανέργους. Κάτι από τη λίστα πρέπει να διαλέξουν κι οι άνεργοι.:D
Στη Θεσσαλονίκη μου είπαν να μη διαλέξω τίποτα από τη λίστα, γιατί φαίνεται από την κάρτα ανεργίας ότι δεν είμαι Ιδιώτης - Μισθωτός. Νομίζω ότι αυτό είναι η πιο καλή επιλογή.

Από την Αθήνα μου είπαν να τσεκάρω το Ιδιώτης - Μισθωτός και να βάλω υπεύθυνη δήλωση ότι είμαι άνεργος.

Αν είστε άνεργοι ρωτήστε τοπικά στην περιφέρειά σας και αν δέχονται να μην τσεκάρετε τίποτα, να το προτιμήσετε.

Αποσυνδεδεμένος ema2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στη Θεσσαλονίκη μου είπαν να μη διαλέξω τίποτα από τη λίστα, γιατί φαίνεται από την κάρτα ανεργίας ότι δεν είμαι Ιδιώτης - Μισθωτός. Νομίζω ότι αυτό είναι η πιο καλή επιλογή.

Από την Αθήνα μου είπαν να τσεκάρω το Ιδιώτης - Μισθωτός και να βάλω υπεύθυνη δήλωση ότι είμαι άνεργος.

Αν είστε άνεργοι ρωτήστε τοπικά στην περιφέρειά σας και αν δέχονται να μην τσεκάρετε τίποτα, να το προτιμήσετε.
Εμένα μου είπανε να το τσεκάρω και δεν ανέφεραν τίποτα για ΥΔ

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 07:04:31 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος konstruktivist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρώτησα την ΕΠΑΣ της περιοχής μου για την υπεύθυνη δήλωση αλλά μου είπαν ότι μάλλον δεν θα γίνει δεκτή χωρίς να μου το αποκλείσουν 100%. Εντομεταξύ ούτε την σύμβαση που έχω μέχρι της 5 Ιουλίου μπορώ να κόψω διότι μου είπαν ότι μετά δεν έχω δικαίωμα να μπω ταμείο ανεργίας. Ακόμη και να αποφάσιζα να παραιτηθώ (3 ωρες σε Τει) το ΤΕΙ λέει δεν εκδίδει καμία βεβαίωση αυτή την εβδομαδα διοτι βρίσκεται σε διαδικασία αλλαγής ονόματος. Χάος....!!!

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Η φράση: "Σε περίπτωση εκπαιδευτικών διαφορετικών κλάδων, για τους οποίους
προβλέπεται διδασκαλία ίδιων μαθημάτων στην ίδια ανάθεση, τότε με γνώμονα την
παροχή της συγκριτικά καλύτερης εκπαίδευσης προς όφελος του μαθητή,
προτεραιότητα στην πρόσληψη ωρομισθίου, έχει ο εκπαιδευτικός ο οποίος κατέχει
πτυχίο αντίστοιχο της ειδικότητας που προκηρύσσεται."

δείχνει μια ακόμα διαφοροποιήση από τις προσλήψεις στο Υπ. Παιδείας.

Πως το αντιλαμβάνομαι; Υποθέτω πως σημαίνει ότι ένα μάθημα που άπτεται δύο αντικειμένων είναι καλύτερο να το κάνει ο καθηγητής που έχει πτυχίο πιο κοντινο στην ειδικότητα του τμήματος που διδάσκει. Δηλαδή, όπως είπες, αν το πτυχίο σου είναι αντίστοιχο της ειδικότητας του μαθητή προηγείσαι!

Αυτό γινόταν και παλιότερα άλλο αν δε διευκρινιζόταν στην προκήρυξη. Για παράδειγμα τις ώρες στα αυτοκίνητα τις έπαιρνε οχημάτων, ενώ στις υπόλοιπες μηχανολογικές ειδικότητες τις έπαιρνε μηχανολόγος. Αν και πέρυσι σε κάποια ΕΠΑ.Σ. ο οχημάτων πήρε και τα αυτοκίνητα και τους μηχανολόγους (CNC εργαλειομηχανές), παρόλο που εκεί δεν είχε καν ανάθεση. Μάλλον ήταν ο "εκλεκτός".

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας!
Είναι πολύ καλό που οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ διαφοροποιούνται κάπως ως προς τα κριτήρια προσλήψεων από το Υπουργείο Παιδείας ώστε να προηγούνται οι μικρές ειδικότητες που χάνονται στους ενιαίους πίνακες του Υπουργείου!

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
lasid υποθέτω θα γίνει πίνακας με ιδιώτες ανέργους. Κάτι από τη λίστα πρέπει να διαλέξουν κι οι άνεργοι.:D
Στη Θεσσαλονίκη μου είπαν να μη διαλέξω τίποτα από τη λίστα, γιατί φαίνεται από την κάρτα ανεργίας ότι δεν είμαι Ιδιώτης - Μισθωτός. Νομίζω ότι αυτό είναι η πιο καλή επιλογή.

Από την Αθήνα μου είπαν να τσεκάρω το Ιδιώτης - Μισθωτός και να βάλω υπεύθυνη δήλωση ότι είμαι άνεργος.

Αν είστε άνεργοι ρωτήστε τοπικά στην περιφέρειά σας και αν δέχονται να μην τσεκάρετε τίποτα, να το προτιμήσετε.

Είναι μεγάλο μπέρδεμα το θέμα αυτό τελικά! Νομίζω οφείλεται στον απλούστατο λόγο ότι έκαναν ένα απλό copy paste την περσινή αίτηση...

Να επισημάνω για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται ότι στην Πάτρα μου είπαν να μην τσεκάρω καμία επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Τελικά προτείνω να μην ανησυχεί κανείς είτε τσεκάρει την επιλογή πρώτη επιλογή Ιδιώτης - Μισθωτός, είτε δεν τσεκάρει τίποτα, επειδή η επικυρωμένη φωτοτυπία της κάρτας ανεργίας θα οδηγήσει την πρωτοβάθμια επιτροπή να σας εντάξει στον πίνακα ανέργων. Κι αν εκ παραδρομής δεν το κάνει η πρωτοβάθμια επιτροπή, θα κάνετε ένσταση και θα σας εντάξει η δευτεροβάθμια επιτροπή στον πίνακα ανέργων στους οριστικούς πίνακες! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.