*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 389184 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Διαπίστωσα ότι τα μόρια που μου προσμετρήθηκαν είναι περίπου 2000 λιγότερα από ότι θα έπρεπε.
Είχα επαναπαυτεί από την καλή σειρά που έχω και δεν μπήκα στη διαδικασία να τα υπολογίσω νωρίτερα.

Ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία ενημερώθηκα πως δεν μου έχουν προσμετρήσει την επαγγελματική μου εμπειρία επειδή την είχα πιστοποιήσει με τα μηχανογραφημένα ένσημα και τη βεβαίωση ενσήμων-προυπηρεσίας του Ι.Κ.Α. και όχι με βεβαίωση προυπηρεσίας εργοδότη.
Ακολούθησα δηλαδή την κλασική διαδικασία πιστοποίησης επαγγελματικής εμπειρίας που ακολουθείται σε όλες τις προκηρύξεις Α.Σ.Ε.Π.
Δεν μου χρειάστηκε ποτέ ξανά να προσκομίσω βεβαίωση εργοδότη, ήμουν καλυμένη με τη βεβαιώση του Ι.Κ.Α. και έτσι δεν φρόντισα να την εξασφαλίσω.

Αναρωτιέμαι όμως, κατά πόσο είναι πάντα εφικτό να έχεις στη διάθεση σου βεβαίωση εργοδότη; Μπορεί η επιχείρηση να έχει κλείσει ή να είναι σε μακρινή απόσταση από τον τόπο κατοικίας σου. Μπορεί ακόμη ο εργοδότης να μην είναι πλέον εν ζωή (μακάβριο παράδειγμα μεν, αλλά είναι πιθανό). Λέω να κάνω ένσταση, αλλά υπάρχει η πιθανότητα να γίνει δεκτή; Αφορά κάποιον άλλο το συγκεκριμένο θέμα; 


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλημέρα! Lasid, να σε ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα γιατί βλέπω ότι γνωρίζεις σχετικά με τις ΕΠΑΣ. Φέτος έκανα πρώτη φορά τα χαρτιά μου για τις ΕΠΑΣ. Είμαι ΠΕ 06 Αγγλικών. Έχω δηλώσει 5 ΕΠΑΣ από τις 8 που ζητούσαν την ειδικότητά μου στην περιφέρεια που με ενδιέφερε. Στον πίνακα που ανακοινώθηκε είμαι σε 2 ΕΠΑΣ 4η στους ανέργους κ στις υπόλοιπες 6η στη σειρά. Έχω πιθανότητες για πρόσληψη ή συνήθως παίρνουν μόνο 1-2 άτομα? Και κάτι άλλο. Η ωριαία αντιμισθία ποια είναι?
Αν σε αυτές τις 5 ΕΠΑΣ παίζουν τα ίδια ονόματα, τότε μπορεί και να έχεις πιθανότητες πρόσληψης.
Είσαι 4η και 6η...δεν είναι και τόσο κακή σειρά, αφού έκανες αίτηση σε 5 ΕΠΑΣ. Κάποιοι Πε06 θα αρνηθούν γιατί μπορεί να τους καλέσει το Υπ. Παιδείας...οπότε μπορεί να σου δώσουν λίγες ώρες έστω σε μια ΕΠΑΣ.

Η ωριαία αντιμισθία είναι 15 € μικτά...περίπου 11 € καθαρά.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
glianna εφόσον δεν ακολούθησες τον τρόπο πιστοποίησης της προκήρυξης για την επαγγελματική προϋπηρεσία δε νομίζω να βγει τίποτα με την ένσταση. Εξάλλου αν έχεις καλή σειρά...δεν αρκεί αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εδω δεχτηκανε αιτηση και την μοριοδοτησανε κανονικα, περιπτωση που περισυ ειχε υποβαλει παραιτηση, αφού ειχε ηδη αναλαβει υπηρεσια...
Τις αναλήψεις υπηρεσίας και τις παραιτήσεις πού τις βρίσκεις;

Ή πρέπει να ξέρεις από κοντά τις αναλήψεις υπηρεσίας και τις παραιτήσεις ή να τις ψάξεις στο διαύγεια. Αυτό το ψάξιμο όμως είναι μεγάλος πονοκέφαλος γιατί πρέπει να βάλεις τις λέξεις κλειδιά και δεν είναι καθόλου εύκολο να βρεις αυτό που θέλεις. Όποιος έχει υπομονή ας ασχοληθεί! ;)

Οπως ειπε και ο Lasid. Εγω την περιπτωση την παρακολουθουσα απο περισυ γιατι ειχε γινει ντορος στην τοπικη ΕΠΑΣ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αυτό το συμπέρασμα πώς το βγάλαμε;Ότι παίρνουν πρώτα αποφοίτους πανεπιστημίου και μετά των ΤΕΙ;
Κανείς δεν είπε ότι παίρνουν πρώτα αποφοίτους πανεπιστημίου και μετά των ΤΕΙ. Όποιος έχει πιο πολλά μόρια από τους δύο αυτός προηγείται στην πρόσληψη.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Προσωρινά αρκεί επειδή έχουμε στη διάθεση μας μόνα τα προσωρινά αποτελέσματα.
Αν κάνει κάποιος άλλος υποψήφιος ένσταση ωστόσο, και δικαιωθεί μπορεί και να μην αρκεί.
Και οι πρώτοι έσονται τελευταίοι ;)

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν δεν βγει κάποια «περίεργη» διευκρίνιση, τα πράγματα είναι ήδη ξεκάθαρα.
Οι δύο πίνακες είναι στην ουσία ΕΝΑΣ με φθίνουσα κατάταξη στα συνολικά μόρια του καθενός.
Από κει και πέρα υπάρχουν δύο δεσμεύσεις.

α) Στα άτομα που θα προσληφθούν, ο διευθυντής πρέπει να ελέγξει ότι τουλάχιστον το 30% προέρχεται από τον πίνακα των ανέργων. Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, η σειρά κατάταξης θα αναπροσαρμοστεί ούτως ώστε να ισχύσει η δέσμευση αυτή (θα «πηδήξουν» δηλαδή κάποιον ιδιώτη).

β) Οι προσληφθέντες οι οποίοι είναι εργαζόμενοι κάπου αλλού την στιγμή της πρόσληψης από τον ΟΑΕΔ θα μπορούν να πάρουν το πολύ 7 ώρες.

Το πόσους θα πάρουν σε κάποια ΕΠΑΣ εξαρτάται από πόσα τμήματα τελικά θα εγκριθούν λόγω των εγγραφών, αλλά και πόσους μόνιμους διαθέτει η κάθε ΕΠΑΣ για τα δημιουργηθέντα τμήματα.

Συμφωνω για το (α).
Για το (β) λεει "κατά τη στιγμή της αίτησης τους". Το "κατα τη στιγμη της προσληψης" ισχυε παλιοτερα ξερω. Επισης, δεν ειναι στανταρ 7 ωρες. Μπορει και 8, αναλογα με το "1/3 του διδακτικού ωραρίου το οποίο αντιστοιχεί σε πρωτοδιόριστο εκπαιδευτικό του αντίστοιχου κλάδου".

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
επειδη βλεπω πολλους πινακες για καθε κατηγορια, θελω να ρωτησω πως θα γινουν οι προσληψεις? πχ προηγουνται οι ανεργοι? ή προσλαμβανουν με καποιο ποσοστο απο καθε πινακα?

Αν δεν βγει κάποια «περίεργη» διευκρίνιση, τα πράγματα είναι ήδη ξεκάθαρα.
Οι δύο πίνακες είναι στην ουσία ΕΝΑΣ με φθίνουσα κατάταξη στα συνολικά μόρια του καθενός.
Από κει και πέρα υπάρχουν δύο δεσμεύσεις.

α) Στα άτομα που θα προσληφθούν, ο διευθυντής πρέπει να ελέγξει ότι τουλάχιστον το 30% προέρχεται από τον πίνακα των ανέργων. Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, η σειρά κατάταξης θα αναπροσαρμοστεί ούτως ώστε να ισχύσει η δέσμευση αυτή (θα «πηδήξουν» δηλαδή κάποιον ιδιώτη).

β) Οι προσληφθέντες οι οποίοι είναι εργαζόμενοι κάπου αλλού την στιγμή της πρόσληψης από τον ΟΑΕΔ θα μπορούν να πάρουν το πολύ 7 ώρες.

Το πόσους θα πάρουν σε κάποια ΕΠΑΣ εξαρτάται από πόσα τμήματα τελικά θα εγκριθούν λόγω των εγγραφών, αλλά και πόσους μόνιμους διαθέτει η κάθε ΕΠΑΣ για τα δημιουργηθέντα τμήματα.


Προσωπικά πιστεύω ότι ο όρος "τουλάχιστον το 30% θα είναι άνεργοι" θα ικανοποιηθεί ως ποσοστό ωρών σε κάθε ειδικότητα. Δηλαδή οι ιδιώτες θα διεκδικήσουν μόνο το 70% των διαθέσιμων ωρών της κάθε ειδικότητας, ενώ οι άνεργοι θα μπορούν να διεκδικήσουν από 30 έως 100% των ωρών ανάλογα με τα μόρια που έχουν.

θεωρώ αυτή την ερμηνεία πιο πιθανή γιατί πρώτον δε μπορούν έτσι απλά να "πηδήξουν" έναν ιδιώτη και να μη του δώσουν καμία ώρα δίνοντας 23 ώρες σε έναν άνεργο με λιγότερα μόρια και δεύτερον γιατί σε κάποιες ειδικότητες θα προσλάβουν λίγα άτομα και δε θα βγαίνει το ποσοστό.

Έτσι αν μια ειδικότητα εχει πχ 21 ώρες πιστεύω ότι οι 7 θα πάνε υποχρεωτικά στους άνεργους και για τις υπόλοιπες διαγωνίζονται όλοι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Νομίζω ότι το σενάριό σου δεν είναι πιθανό newteacher1. Επίσης μου φαίνεται παρακινδυνευμένο γιατί το ποσοστό δεν είναι ακριβές. Είναι τουλάχιστον 30% και δεν αφορά στις ώρες, αλλά στις προσλήψεις.

Το σενάριο του porcupinetree φαίνεται λογικό, αλλά δεν ξέρουμε τι θα λέει η εσωτερική εγκύκλιος του Σεπτέμβρη.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Καλημέρα! Lasid, να σε ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα γιατί βλέπω ότι γνωρίζεις σχετικά με τις ΕΠΑΣ. Φέτος έκανα πρώτη φορά τα χαρτιά μου για τις ΕΠΑΣ. Είμαι ΠΕ 06 Αγγλικών. Έχω δηλώσει 5 ΕΠΑΣ από τις 8 που ζητούσαν την ειδικότητά μου στην περιφέρεια που με ενδιέφερε. Στον πίνακα που ανακοινώθηκε είμαι σε 2 ΕΠΑΣ 4η στους ανέργους κ στις υπόλοιπες 6η στη σειρά. Έχω πιθανότητες για πρόσληψη ή συνήθως παίρνουν μόνο 1-2 άτομα? Και κάτι άλλο. Η ωριαία αντιμισθία ποια είναι?

Ο Lasid θα ξέρει σίγουρα καλύτερα αλλά νομίζω πως στους ξενόγλωσσους προσλαμβάνουν έναν. Στην ΕΠΑΣ της πόλης μου π.χ.  η καθηγήτρια γαλλικών είχε 2 ώρες την εβδομάδα και των αγγλικών 1.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2013, 05:40:42 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ήθελα την άποψή σας για ένα θέμα. Καταλαβαίνω ότι επειδή πρώτη φορά προσμετράται η εμπειρία από τριτοβάθμια εκπαίδευση μπορεί πολλοί να μη το γνωρίζετε, αλλά απευθύνομαι σε κάποιους που μπορεί να κάνουν αιτήσεις και στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ.
Κατα τη διάρκεια του μεταπτυχιακού μου έκανα επικουρικό διδακτικό έργο, δηλαδή βοηθούσα στην άσκηση των φοιτητών στα εργαστήρια. Για κάποιες από τις ώρες αυτές πληρωνόμουν μέσω σύμβασης εργασίας και για άλλες μέσω υποτροφίας. Στη μοριοδότηση μου αναγνώρισαν τις ώρες που ήταν μέσω σύμβασης και όχι αυτές που ήταν μέσω υποτροφίας ερευνητικού προγράμματος. Υπάρχει περίπτωση να κερδίσω τα επιπλέον μόρια μέσω ένστασης; Υπάρχει κάποιος νόμος ή κανονισμός που να μπορώ να επικαλεστώ;
Να επισημάνω ότι η σειρά μου είναι ήδη πάρα πολύ καλή αλλά σκέφτομαι και εγώ αυτό που λέει η glianna (ότι μπορεί να κάνουν ένσταση και οι υπόλοιποι) γιατι ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ναι EmmaB έναν ΠΕ06 προσλαμβάνουν, για αυτό λέω ότι στις 5 ΕΠΑΣ που δήλωσε η nat84 δεν είναι απίθανο να προσληφθεί εφόσον η σειρά της είναι 4η-6η. Εκτός αν ένας ΠΕ06 πάρει ώρες σε 2-3 ΕΠΑΣ ταυτόχρονα. Έτσι μειώνονται οι πιθανότητες. Καθοριστικό ρόλο θα παίξει και η εγκύκλιος του Σεπτεμβρίου που θα υπαγορεύει πώς θα γίνουν οι προσλήψεις τελικά.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω ότι το σενάριό σου δεν είναι πιθανό newteacher1. Επίσης μου φαίνεται παρακινδυνευμένο γιατί το ποσοστό δεν είναι ακριβές. Είναι τουλάχιστον 30% και δεν αφορά στις ώρες, αλλά στις προσλήψεις.

Το σενάριο του porcupinetree φαίνεται λογικό, αλλά δεν ξέρουμε τι θα λέει η εσωτερική εγκύκλιος του Σεπτέμβρη.


Ναι αλλά το 30% θα ισχύσει ανά ειδικότητα ή γενικά για όλες τις προσλήψεις κάθε ΕΠΑ.Σ.; Και αν δεν εκπληρώνεται πως θα αποφασιστεί από ποια ειδικότητα θα θυσιαστεί ο ιδιώτης;;;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αυτά είναι ζητήματα που θα ρυθμίσει η νέα εσωτερική εγκύκλιος που αναμένουμε τον Σεπτέμβριο. ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.