*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 388109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος polo792

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι αναθέσεις είναι οι ίδιες με του Παιδείας

ΕΠΑΛ:
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1008-anatheseis-mathhmatwn-epaggelmatika-lykeia-epal.html

ΕΠΑΣ:
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1307-anatheseis-mathimatwn-epas-epaggelmatikes-scholes.html

(Οι εκπαιδευτικοί του κλάδου ΤΕ01, από τα μαθήματα που αναφέρονται στην παρούσα, διδάσκουν μόνο τα εργαστηριακά μαθήματα, τα σχεδιαστικά μαθήματα και το εργαστηριακό μέρος των μικτών μαθημάτων)
Ηθελα να ρωτησω κι εγω κατι σχετικα με τις αναθεσεις. Στο μαθημα Αρχες Λογιστικης Α' αναθεση γραφει ΠΕ09 ΠΕ18.03. Προηγειται καποιος απο τους 2?  η οπου θελουν δινουν την αναθεση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Λογικά έχουν και οι δύο πρώτη ανάθεση. Σύμφωνα με την φετινή προκήρυξη προηγείται όποιος έχει τα περισσότερα μόρια. Ως παράδειγμα αναφέρεται ένας ΠΕ12 και ένας ΠΕ17 Ηλεκτρολόγος, το οποίο προφανώς εφαρμόζεται και στην περίπτωση των ΠΕ09 και ΠΕ18.03.

Αποσυνδεδεμένος tesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
"Το διδακτικό ωράριο που ανατίθεται, στους υποψήφιους οι οποίοι κατά τη στιγμή της αίτησης τους είναι εργαζόμενοι στον Ιδιωτικό Τομέα ή ασκούν Ελεύθερο Επάγγελμα, εφόσον προσληφθούν σύμφωνα με τη σειρά κατάταξής τους, ως ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί στις ΕΠΑ.Σ Μαθητείας του Ο.Α.Ε.Δ., δεν μπορεί να υπερβαίνει το 1/3 του διδακτικού ωραρίου το οποίο αντιστοιχεί σε πρωτοδιόριστο εκπαιδευτικό του αντίστοιχου κλάδου."
Το αντέγραψα από τη φετινή προκήρυξη.. Lasid εσύ που είδες ότι οι υποψήφιοι που ήταν ιδιώτες κατά την αίτησή τους και τώρα είναι άνεργοι, ότι μπορούν να πάρουν πλήρες ωράριο?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το διάβασα στην φετινή συμπληρωματική εγκύκλιο του ΟΑΕΔ, από την οποία έχω παραθέσει εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=28867.msg691125#msg691125

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fotis pe 17.03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
γνωρίζει κάποιος αν ξεκίνησαν οι ΕΠΑΣ να καλούν ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 05:31:35 μμ από fotis pe 17.03 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
fotis pe 17.03 καλωσήρθες στο pde.

Δεν έχουν αρχίσει να καλούν ακόμα. Από Δευτέρα θα φτάσει η διευκρινιστική εσωτερική εγκύκλιος στις ΕΠΑΣ,
αλλά ακόμα κι αν ξεκινήσουν τα τηλεφωνήματα στους υποψήφιους...οι προσλήψεις γίνονται αρχές Οκτώβρη.

Να σε ενημερώσω επίσης ότι εδώ στο φόρουμ είναι κανόνας να γράφουμε όλοι με πεζά ελληνικά γράμματα.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τροποποίηση για να αλλάξεις τους χαρακτήρες του μηνύματός σου σε ελληνικούς.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος tesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Το έχω διαβάσει αυτό που έχεις στο λινκ αλλά σίγουρα δε βγάζω αυτό το συμπέρασμα..  Αυτό που εστειλες εσύ ειναι η τροποποίηση της υπουργικής απόφασης. Αυτό ίσως να προκαλέσει κάποιες παρερμηνείες αλλά στην προκηρυξη το λέει ξεκάθαρα.. 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ναι, αλλά η τροποποιημένη υπουργική απόφαση καθορίζει το πώς θα γίνουν οι προσλήψεις. Η διευκρινιστική που περιμένουμε θα εξηγήσει ασαφή σημεία όπως το "τουλάχιστον 30% των προσλήψεων από τον πίνακα των ανέργων".

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Παραθέτω και πάλι από την συμπληρωματική εγκύκλιο που βγήκε φέτος. Αν διαβάσετε προσεκτικά μπορεί και να βγάλετε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα για την ανάθεση των ωρών. Πιστεύω ότι εκεί κρύβεται η απάντηση:

Σε ιδιώτες ωρομισθίους εκπαιδευτικούς μπορούν να ανατεθούν συνολικά ανά εβδομάδα, τόσες ώρες διδασκαλίας, όσες είναι οι διδακτικές ώρες που αντιστοιχούν στο πλήρες ωράριο του πρωτοδιόριστου εκπαιδευτικού του αντίστοιχου κλάδου, με την προϋπόθεση ότι έχουν ενταχθεί στους αντίστοιχους πίνακες υποψηφίων ωρομισθίων των ΕΠΑ.Σ. και προσλαμβάνονται σύμφωνα με τη σειρά κατάταξής τους.

Εκ των προσλαμβανομένων το 30% κατ’ ελάχιστον θα είναι άνεργοι.

Οι εργαζόμενοι στον Ιδιωτικό τομέα καθώς και οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες, προσλαμβάνονται ως ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί, εάν έχουν σειρά στο σχετικό πίνακα κατάταξης, σύμφωνα με τα μόριά τους. Το διδακτικό ωράριο που τους ανατίθεται δεν μπορεί να υπερβαίνει το 1/3 του διδακτικού ωραρίου το οποίο αντιστοιχεί σε πρωτοδιόριστο εκπαιδευτικό του αντίστοιχου κλάδου.


Συμπέρασμα και αυτοί που είναι στον πίνακα των ιδιωτών μπορούν να πάρουν πλήρες ωράριο, αρκεί να μην είναι εργαζόμενοι...γιατί τότε παίρνουν μέχρι και το 1/3 του πλήρους ωραρίου. Οι ιδιώτες προσλαμβάνονται σύμφωνα με τη σειρά κατάταξής τους...Υποθέτω ότι μιλάει για τη σειρά σύμφωνα με τα μόρια τους γενικά!

Περισσότερες διευκρινίσεις θα έχουμε το Σεπτέμβριο από την εσωτερική εγκύκλιο για τις αναθέσεις ωρών.
Για αυτό δεν μπορούμε να ξέρουμε, αν είναι να πάρουν μόνο έναν, αν αυτός θα είναι ο άνεργος ή ο ιδιώτης που έχει πιο πολλά μόρια από τον άνεργο.

Η δεύτερη παράγραφος μιλάει για τους εργαζόμενους στον Ιδιωτικό τομέα και τους ελεύθεροους επαγγελματίες (τους ιδιώτες δηλαδή)... Η πρώτη παράγραφος για ποιους θα έπρεπε να μιλάει???
Έχω δηλαδή σφόδρα την εντύπωση ότι αν και η πρώτη παράγραφος αρχίζει "Σε ιδιώτες ωρομισθίους εκπαιδευτικούς μπορούν να ανατεθούν...", έχει γίνει λάθος και ο ποιητής εννοούσε "Σε ανέργους ωρομισθίους εκπαιδευτικούς..."
Διαφορετικά πρώτη και δεύτερη παράγραφος λένε διαφορετικά πράγματα για τους ίδιους υποψήφιους...

Τώρα θα μου πείτε ότι στο δημόσιο δεν γίνονται ποτέ λάθη, αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις... υπάρχει και ο δαίμων του τυπογραφείου...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Μπορεί να έχεις δίκιο ότι ίσως γράφτηκε έτσι από λάθος...
Όμως, αν θεωρήσουμε ότι αυτό ήθελαν να γράψουν τότε το συμπέρασμά μου δεν είναι λανθασμένο!

Τώρα που το σκέφτομαι...φαίνεται όλο και περισσότερο να έχεις δίκιο!
Να ένας ακόμα λόγος για τον οποίο η διευκρινιστική εγκύκλιος είναι απαραίτητη!

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
1. Εφόσον ο υποψήφιος στον πίνακα των ιδιωτών είναι τώρα άνεργος για να διεκδικήσει πλήρης ωράριο πρέπει να περνά τον αντίστοιχο υποψήφιο άνεργο και στα μόρια;
2. Επίσης το ξεκάθαρο με βάση την προκήρυξη για τους ΠΕ12 και ΠΕ17 χωρά αμφισβήτηση με δεδομένο ότι πριν από 2 χρόνια πήγαινε χιαστί; (1 ΠΕ12, 1 ΠΕ17 κ.τ.λ. ή το αντίστροφο) 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
1. Εννοείται ότι ο καθένας παίρνει ώρες σύμφωνα με τη σειρά κατάταξής του, άρα τη μοριοδότησή του.
    Αυτό φυσικά θα ισχύει μόνο αν δεν έγινε λάθος εκ παραδρομής όπως λέει παραπάνω ο porcupinetree
    και αν δεν αναιρεθεί από οποιαδήποτε διευκρινιστική δοθεί από τη νέα εσωτερική εγκύκλιο.
2. Το γεγονός ότι μέχρι πέρυσι δίνονταν οι αναθέσεις χιαστί ανάμεσα στους ΠΕ17 και ΠΕ12, δε σημαίνει ότι
    φέτος αμφισβητείται το ξεκάθαρο ότι οι αναθέσεις γίνονται σύμφωνα με τη σειρά κατάταξης των μορίων.
    Αυτό αναφέρεται σαφώς στην προκήρυξη και δεν είναι από τα πράγματα που χρειάζονται διευκρίνιση!
    (Το παραπάνω δεν είναι προσωπική μου άποψη. Το είπαν σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με τη διοίκηση).

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Έχω δηλαδή σφόδρα την εντύπωση ότι αν και η πρώτη παράγραφος αρχίζει "Σε ιδιώτες ωρομισθίους εκπαιδευτικούς μπορούν να ανατεθούν...", έχει γίνει λάθος και ο ποιητής εννοούσε "Σε ανέργους ωρομισθίους εκπαιδευτικούς..."

Θα μπορούσε να είναι από τμήμα παλιότερων προκηρύξεων, όταν οι άνεργοι κατατάσσονταν στην ευρύτερη κατηγορία των ιδιωτών!

Αποσυνδεδεμένος marifei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα συνάδελφοι!Ηθελα να ρωτήσω το εξής, είμαι πρώτη στα μόρια σε μια επας οαεδ για το μάθημα των γαλλικών, σύμφωνα με τα οριστικά αποτελέσματα και μου είπαν πως θα γίνει κατά πάσα πιθανότητα τμήμα 1 ώρας. Ενώ μου είχαν πει πως κατά πάσα πιθανότητα θα με καλέσουν, σήμερα που τους κάλεσα μου είπαν πως μάλλον θα τη δώσουν σε μια μόνιμη υπάλληλο με μητρική γλώσσα τα γαλλικά. Πώς γίνεται αυτό;είναι νόμιμο;;;;και έχει μόνιμους υπαλλήλους εκπαιδευτικούς γαλλικών στις Επας Οαεδ;Πώς θα το εμποδίσω;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.