*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 388078 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Είναι ξεκάθαρο από την προκήρυξη και δεν επιδέχεται άλλης ερμηνείας εξαιτίας των οδηγιών για τις προσλήψεις.
Αυτό δεν είναι απλά η προσωπική μου εκτίμηση... Το έχω διασταυρώσει τηλεφωνώντας στη διοίκηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Η απαίτηση των 23 ωρών σύνολο (ΕΠΑΛ+ΕΠΑΣ) προκύπτει από τη σύμβαση που υπογράφεις στην ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ.
Εγώ θα ήθελα να ξαναρωτήσω για τους ΠΕ12 & ΠΕ17. Είναι τελικά ξεκάθαρο όπως το καταλαβαίνω εγώ με βάση την προκήρυξη ή επιδέχεται και άλλης ερμηνείας σύμφωνα με την διευκρινιστική;

Όσον αφορά το 1ο: Η σύμβαση που υπέγραφες πέρυσι μιλούσε για την περίπτωση που ήσουν αναπληρωτής πλήρους ή μειωμένου στο παιδείας (η ωρομισθία πέρυσι δεν "έπαιζε" καθόλου γιατί εκτός από σπάνια, ήταν και μόλις 4 ώρες)... Έχεις δει την φετινή? Εγώ ακόμη όχι...
Όσον αφορά το 2ο: Μίλα με τον διευθυντή σου...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Nefeli222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Ήθελα και γω να με διαφωτίσετε αν μπορείτε γιατί πρώτη φορά έκανα αίτηση για ωρομίσθια. Πήγα σήμερα σε μία τοπική ΕΠΑΣ να ρωτήσω για το πότε θα καλέσουν ωρομίσθιους από τους οριστικούς πίνακες. Με ρώτησανε λοιπόν, τι κλάδος είμαι και όταν τους είπα πως είμαι φιλόλογος μου απάντησαν πως δε θα πάρουν κανένα φιλόλογο!!!! Δεν υπάρχουν καθόλου μαθήματα γενικής παιδείας στο πρόγραμμα μου συμπλήρωσαν! Τότε για ποιο λόγο η προκήρυξη ζητούσε φιλολόγους? Τα μαθήματα δεν είναι προκαθορισμένα? Μεγάλη απογοήτευση!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:11:52 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Nefeli222 καλωσήρθες στο pde.

Η προκήρυξη ζητούσε για μερικές ΕΠΑΣ μόνο ΠΕ02 αποφοίτους ΦΠΨ. Μήπως πήγες σε ΕΠΑΣ που δεν ζητούσε αυτή την ειδικότητα, για αυτό πήρες αυτήν την απάντηση; Εκτός αν δε δημιουργήθηκε το τμήμα που ανάμεναν και για αυτό δε θα προσλάβουν κανέναν φιλόλογο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fotis pe 17.03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Lasid να σε ρωτήσω..Επειδή βλέπω πως το έχεις...στους Ηλεκτρολόγους Αττκής πως το βλέπεις φέτος; Έχω δηλώσει και τις 10 ΕΠΑΣ..Ξέρεις καθόλου τις ανάγκες; Που έχει φτάσει μέχρι τώρα; Είμαι στην πρώτη 15αδα μεικτά (πε12-πε17) και άνεργος...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Όπως γίνεται συνήθως οι πολύ δύσκολες περιπτώσεις τυχαίνουν σε αυτούς που τα ρωτάνε!
Η εγκύκλιος ξέρει κανείς τι γράφει ακριβώς για την ποσόστωση? Ανά ειδικότητα το κοιτάνε? Είναι σίγουρο?
kpapaxr τώρα μπορώ να σου απαντήσω υπεύθυνα τι λέει η εγκύκλιος για αυτό που σε απασχολεί:

Το 30% κατ' ελάχιστον από τους προσλαμβανομένους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς θα προέρχονται από τον πίνακα των ανέργων και θα εφαρμόζεται σε επίπεδο κάθε ειδικότητας της εκπαιδευτικής μονάδας (ΕΠΑΣ).

Εαν κατά την πρόσληψη ωρομίσθιου εκπαιδευτικού προσωπικού από τους πίνακες ανέργων & εργαζομένων τηρώντας με ακρίβεια τη σειρά μορίων, δεν προκύπτει πρόσληψη από τον πίνακα ανέργων (της κάθε ειδικότητας της ΕΠΑΣ) ίση η μεγαλύτερη του 30% επί των προσληφθέντων...τότε για να συμπληρωθεί το παραπάνω ποσοστό προσλαμβάνεται από τον πίνακα ανέργων υποψήφιος ωρομίσθιος ο οποίος έχει λιγότερα μόρια από τον υποψήφιο που έχει σειρά πρόσληψης στον πίνακα εργαζομένων.

Αποσυνδεδεμένος Nefeli222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Nefeli222 καλωσήρθες στο pde.

Η προκήρυξη ζητούσε για μερικές ΕΠΑΣ μόνο ΠΕ02 αποφοίτους ΦΠΨ. Μήπως πήγες σε ΕΠΑΣ που δεν ζητούσε αυτή την ειδικότητα, για αυτό πήρες αυτήν την απάντηση; Εκτός αν δε δημιουργήθηκε το τμήμα που ανάμεναν και για αυτό δε θα προσλάβουν κανέναν φιλόλογο!
Ευχαριστώ για την απάντηση lasid! Η συγκεκριμένη ΕΠΑΣ ζητούσε φιλολόγους, απόφοιτους ΦΠΨ όπως είπες. Πληρούσα τις προποθέσεις, μοριοδοτήθηκα και ήμουν και στους οριστικούς πίνακες! Είναι δυνατόν κανένα τμήμα να μην εχει μαθήματα γενικής παιδείας όπως μου είπαν? Δηλαδή να μην προσλάβουν ούτε έναν???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2013, 12:20:36 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Lasid να σε ρωτήσω..Επειδή βλέπω πως το έχεις...στους Ηλεκτρολόγους Αττικής πως το βλέπεις φέτος; Έχω δηλώσει και τις 10 ΕΠΑΣ..Ξέρεις καθόλου τις ανάγκες; Που έχει φτάσει μέχρι τώρα; Είμαι στην πρώτη 15αδα μεικτά (πε12-πε17) και άνεργος...
Συνάδελφε δεν μπορώ να έχω εικόνα για τις ανάγκες που έχουν οι ΕΠΑΣ τις Αττικής σε ωρομίσθιους Ηλεκτρολόγους γιατί μένω στη Θεσσαλονίκη.

Πάντως για 10 ΕΠΑΣ δεν είναι άσχημη σειρά το να είσαι 15ος. Το ότι είσαι άνεργος είναι πάντα προσόν.
Γενικά μιλώντας θεωρώ ότι έχεις πιθανότητες πρόσληψης... Άσε να ξεκινήσουν οι προσλήψεις και βλέπουμε!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την απάντηση lasid! Η συγκεκριμένη ΕΠΑΣ ζητούσε φιλολόγους, απόφοιτους ΦΠΨ όπως είπες. Πληρούσα τις προποθέσεις, μοριοδοτήθηκα και ήμουν και στους οριστικούς πίνακες! Είναι δυνατόν κανένα τμήμα να μην εχει μαθήματα γενικής παιδείας όπως μου είπαν? Δηλαδή να μην προσλάβουν ούτε έναν???
Οι Επαγγελματικές Σχολές (ΕΠΑΣ) δεν έχουν μαθήματα γενικής παιδείας. Δεν είναι Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑΛ).
Οι απόφοιτοι του ΦΠΨ ζητήθηκαν κυρίως για το "Ψ", αλλιώς θα ζητούσαν γενικά όλους τους ΠΕ02...
Για αυτό σου είπα ότι μπορεί να μη δημιουργήθηκε το τμήμα για το οποίο προοριζόταν να διδάξει ο απόφοιτος ΦΠΨ. Άλλο λόγο δεν μπορώ να βρω, για να αιτιολογήσω την απάντηση που σου έδωσαν.

Αποσυνδεδεμένος Nefeli222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι Επαγγελματικές Σχολές (ΕΠΑΣ) δεν έχουν μαθήματα γενικής παιδείας. Δεν είναι Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑΛ).
Οι απόφοιτοι του ΦΠΨ ζητήθηκαν κυρίως για το "Ψ", αλλιώς θα ζητούσαν γενικά όλους τους ΠΕ02...
Για αυτό σου είπα ότι μπορεί να μη δημιουργήθηκε το τμήμα για το οποίο προοριζόταν να διδάξει ο απόφοιτος ΦΠΨ. Άλλο λόγο δεν μπορώ να βρω, για να αιτιολογήσω την απάντηση που σου έδωσαν.
Σ΄ευχαριστώ πολύ! Πως μπορώ να μάθω για ποιο τμήμα προορίζονταν οι φιλόλογοι και για ποια μαθήματα ακριβώς?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2013, 12:47:30 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αυτό πραγματικά δεν το ξέρω. Πάντως αν σου είπαν ότι δε θα προσλάβουν κανέναν απόφοιτο ΦΠΨ, αλήθεια θα είναι. Κανείς ο οποίος έχει σειρά πρόσληψης σύμφωνα με τη μοριοδότησή του δεν μπορεί να παραγκωνιστεί!

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν υποψήφιοι σύμφωνα με το νόμο Ν.2190/94 - Ν.3552/07 που είναι Ιδιώτες!
Αυτοί προηγούνται όλων και θεωρητικά είναι αμιγώς εκπαιδευτικοί!


ΟΚ προηγούνται, αλλά θα πάρουν μέχρι 8 ώρες όπως και οι υπόλοιποι ιδιώτες;;; Γράφει κάτι η εγκύκλιος για αυτό το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δε γράφει κάτι η εγκύκλιος για αυτό. Δε διαχωρίζει τους υποψήφιους σύμφωνα με το νόμο Ν.2190/94 - Ν.3552/07 σε Ιδιώτες και Άνεργους. Αναφέρει ότι προσλαμβάνονται κατά προτεραιότητα, μόνο εαν έχει προκηρυχθεί η ειδικότητα.

Υποθέτω όμως το παρακάτω ισχύει για όλους όσοι προσλαμβάνονται:
Στους εργαζόμενους του Ιδιωτικού τομέα και στους Ελεύθερους Επαγγελματίες, οι οποίοι έχουν σειρά πρόσληψης σύμφωνα με τα μόρια και την κατάταξή τους στο σχετικό πίνακα, μπορεί να ανατεθεί διδακτικό ωράριο, το οποίο δεν υπερβαίνει το 1/3 του διδακτικού ωραρίου, το οποίο αντιστοιχεί σε πρωτοδιόριστο εκπαιδευτικό του αντίστοιχου κλάδου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2013, 01:18:12 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε γράφει κάτι η εγκύκλιος για αυτό. Δε διαχωρίζει τους υποψήφιους σύμφωνα με το νόμο Ν.2190/94 - Ν.3552/07 σε Ιδιώτες και Άνεργους. Αναφέρει ότι προσλαμβάνονται κατά προτεραιότητα, μόνο εαν έχει προκηρυχθεί η ειδικότητα.

Υποθέτω όμως το παρακάτω ισχύει για όλους όσοι προσλαμβάνονται:
Στους εργαζόμενους του Ιδιωτικού τομέα και στους Ελεύθερους Επαγγελματίες, οι οποίοι έχουν σειρά πρόσληψης σύμφωνα με τα μόρια και την κατάταξή τους στο σχετικό πίνακα, μπορεί να ανατεθεί διδακτικό ωράριο, το οποίο δεν υπερβαίνει το 1/3 του διδακτικού ωραρίου, το οποίο αντιστοιχεί σε πρωτοδιόριστο εκπαιδευτικό του αντίστοιχου κλάδου.


Οπότε μέχρι 8 ώρες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.