*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 388108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Η συμπάθεια είναι το Α και το Ω στον ΟΑΕΔ όπως πολύ σωστά λέει και ο porcupinetree!
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Οι ΤΕ ωρομίσθιοι μπορούν να πάρουν σχεδιαστικό μάθημα αντί για ΠΕ12 & 17;
Επίσης μπορούν οι ΤΕ ωρομίσθιοι να πάρουν ως Β ανάθεση θεωρίες;

Οι ΤΕ ωρομίσθιοι ΔΕΝ μπορούν να πάρουν θεωρίες (ούτε και τις θέλουν εξάλλου  ;) ).
Μπορούν όμως να πάρουν σχεδιαστικό μάθημα αντί για ΠΕ12 & 17. Είτε μόνοι τους είτε και με άλλον ΤΕ.

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1307-anatheseis-mathimatwn-epas-epaggelmatikes-scholes.html

(4.Οι εκπαιδευτικοί του κλάδου ΤΕ01, από τα μαθήματα που αναφέρονται στην παρούσα, διδάσκουν μόνο τα εργαστηριακά μαθήματα, τα σχεδιαστικά μαθήματα και το εργαστηριακό μέρος των μικτών μαθημάτων.)

Το υπουργείο εργασίας δεν διαφοροποιείται όσον αφορά τις αναθέσεις από το παιδείας. Πως θα μπορούσε άλλωστε?
Απλά το παιδείας έχει πολύ περισσότερες "δικλείδες ασφαλείας" ενώ στο εργασίας ακόμη και τώρα επικρατεί ένα μπάχαλο το οποίο ο κάθε διευθυντής εκμεταλεύεται κατα το δοκούν...
Αν τώρα συλλογιστείς πόσοι ΤΕ "κατάφεραν" να τρυπώσουν μόνιμοι σε κάθε ΕΠΑΣ... Πάρε το αυγό και κούρευτο...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
ΟΙ ΤΕ μπορούν να πάρουν σχεδιαστικό μάθημα αντί για ΠΕ12 & 17. Είτε μόνοι τους είτε και με άλλον ΤΕ.

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1307-anatheseis-mathimatwn-epas-epaggelmatikes-scholes.html

(4.Οι εκπαιδευτικοί του κλάδου ΤΕ01, από τα μαθήματα που αναφέρονται στην παρούσα, διδάσκουν μόνο τα εργαστηριακά μαθήματα, τα σχεδιαστικά μαθήματα και το εργαστηριακό μέρος των μικτών μαθημάτων.)

Το υπουργείο εργασίας δεν διαφοροποιείται όσον αφορά τις αναθέσεις από το παιδείας. Πως θα μπορούσε άλλωστε?
Απλά το παιδείας έχει πολύ περισσότερες "δικλείδες ασφαλείας" ενώ στο εργασίας ακόμη και τώρα επικρατεί ένα μπάχαλο το οποίο ο κάθε διευθυντής εκμεταλεύεται κατα το δοκούν...
Τώρα θα πρέπει να διαφοροποιηθώ εγώ μαζί σου porcupinetree. Στον ΟΑΕΔ μερικά πράγματα αλλάζουν...

Παραθέτω απευθείας από την διευκρινιστική εγκύκλιο που έχουν λάβει όλες οι ΕΠΑΣ πριν λίγες μέρες:
Στη διδασκαλία των μαθημάτων που αναφέρονται σε Α΄ανάθεση, εκπαιδευτικοί περισσότερων του ενός κλάδων και διδάσκονται από 2 ή 3 εκπαιδευτικούς ταυτόχρονα (ανάλογα με τον αριθμό των μαθητών), πρέπει ο ένας εκπαιδευτικός να είναι του κλάδου ΠΕ. Στην περίπτωση αυτή την ευθύνη διεξαγωγής του μαθήματος έχει ο εκπαιδευτικός με ανώτερο τίτλο σπουδών.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Τώρα θα πρέπει να διαφοροποιηθώ εγώ μαζί σου porcupinetree. Στον ΟΑΕΔ μερικά πράγματα αλλάζουν...

Παραθέτω απευθείας από την διευκρινιστική εγκύκλιο που έχουν λάβει όλες οι ΕΠΑΣ πριν λίγες μέρες:
Στη διδασκαλία των μαθημάτων που αναφέρονται σε Α΄ανάθεση, εκπαιδευτικοί περισσότερων του ενός κλάδων και διδάσκονται από 2 ή 3 εκπαιδευτικούς ταυτόχρονα (ανάλογα με τον αριθμό των μαθητών), πρέπει ο ένας εκπαιδευτικός να είναι του κλάδου ΠΕ. Στην περίπτωση αυτή την ευθύνη διεξαγωγής του μαθήματος έχει ο εκπαιδευτικός με ανώτερο τίτλο σπουδών.

Τώρα μου έφτιαξες το βράδυ! Κοίτα τι μαθαίνει κανείς στα γεράματα!
Άρα μάπα το καρπούζι που μου πασάρανε σήμερα (ρε τι σκαρφίζονται οι σατανάδες)... Και το παίζουμε και ξύπνιοι...
Πάω αύριο σούμπιτος για νέο ματς...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος george116

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω και εγώ κάτι τα πιο ενημερωμένα και έμπειρα μέλη του φόρουμ.
Είμαι πρώτος στον πίνακα ανέργων αλλά από τον πίνακα των ιδιωτών τρεις συνάδερφοι έχουν περισσοτερα μόρια.
Υπάρχει πιθανότητα να πάρω κάποιες ώρες και εγώ? Για να μάθω αν τελικά θα γίνει τμήμα και αν ναι πόσες ώρες θα δοθούν στην ειδικότητά μου πρέπει να επικοινωνήσω με την επας ή αναρτώνται κάπου?
Μήπως εμείς που δεν ειδοποιηθήκαμε ακόμα να μην ελπίζουμε...
Ευχαριστώ πολύ για την όποια απάντηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ωχ νομίζω ότι άναψα φωτιές!
porcupinetree με το μαλακό αύριο...εεε;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Να ρωτήσω και εγώ κάτι τα πιο ενημερωμένα και έμπειρα μέλη του φόρουμ.
Είμαι πρώτος στον πίνακα ανέργων αλλά από τον πίνακα των ιδιωτών τρεις συνάδερφοι έχουν περισσοτερα μόρια.
Υπάρχει πιθανότητα να πάρω κάποιες ώρες και εγώ? Για να μάθω αν τελικά θα γίνει τμήμα και αν ναι πόσες ώρες θα δοθούν στην ειδικότητά μου πρέπει να επικοινωνήσω με την ΕΠΑΣ ή αναρτώνται κάπου?
Μήπως εμείς που δεν ειδοποιηθήκαμε ακόμα να μην ελπίζουμε...
Ευχαριστώ πολύ για την όποια απάντηση
Αν είναι να προσληφθεί ένας πρέπει να είσαι εσύ για να ικανοποιείται η συνθήκη του "30% άνεργοι κατ' ελάχιστο".
Ακόμα κι αν έχει πολλές ώρες και προσληφθούν 2-3 τις ειδικότητάς σου πρέπει να είσαι μέσα και εσύ!
Εννοείται ότι οι άλλοι 2 θα είναι από τον πίνακα Ιδιωτών.

Προτείνω να πάρεις τηλέφωνο στην ΕΠΑΣ ή να περάσεις από εκεί και να μιλήσεις με τον διευθυντή.
Δεν είναι καθόλου παράλογο αυτό. Είσαι ο πρώτος άνεργος και ενδιαφέρεσαι να μάθεις!

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!!! Εμένα χτες με πηραν από την ΕΠΑΣ και μου είπαν για 2 ώρες!!! ΤΕ 16 μουσικός!!! Και φυσικα θα κάνω το μάθημα με έναν ΠΕ ως εργαστηριακό μάθημα!! Μέχρι εδώ καλα!! Είναι δυνατόν να έχει μόνο ένα εξάμηνο το επας;; Σε μας δηλαδή Γ;; Α εξάμηνο δεν θα υπάρξει;; Οι εγγραφές έχουν γίνει σωστά;;; Μην χάσω την κάρτες μου για 2 ώρες!!! Και επιπλέον ξέρει κάποιος πόσο είναι ώρα;;; Ευχαριστω εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2013, 11:21:43 μμ από Lasid »
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Μας τα έχεις μπερδέψει...στις ΕΠΑΣ δεν υπάρχουν εξάμηνα. Μόνο τα ΙΕΚ έχουν μαθήματα που διαρκούν εξάμηνο.
Λογικά αυτές τις 2 ώρες θα τις έχεις για όλο το σχολικό έτος. Η ώρα είναι 15 € μικτά για τους ΠΕ. Δεν ξέρω πόσο ακριβώς είναι για τους ΤΕ, αλλά θυμάμαι ότι είναι λίγο πιο κάτω από το ωρομίσθιο των ΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Συγνώμη αλλά μάλλον μου τα είπαν λάθος!! Για την ακρίβεια μου είπαν θα κανείς μάθημα στο Γ εξάμηνο!!! Γι αυτό σας το είπα και εγω!!! Πάντως ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες!!! Εύχομαι για όλους ότι καλύτερο!!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ. Να είσαι καλά.

Ίσως κάποιος της ειδικότητάς σου, που ξέρει περισσότερα σχετικά με τα μαθήματά σας, σου λύσει την απορία!

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Οι ΤΕ έχουν ωρομισθία 13,50€.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Κάτι τέτοιο θυμόμουν κι εγώ. Ευχαριστούμε dim12.

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Οι ΤΕ έχουν ωρομισθία 13,50€.
Μεικτά ή καθαρά; 
Ευχαριστω και τους δυο σας
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Πάντα μιλάμε για τα μικτά χρήματα. Τα καθαρά πρέπει να είναι γύρω στα 10 €.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.