*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 388100 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ο οικονομολόγος δεν είναι πίσω από τον λογιστή. Απλά ο πιο κατάλληλος για να διδάξει κάποια μαθήματα σε τμήμα λογιστικής είναι ο λογιστής! Αυτό λέει η προκήρυξη και είναι για το καλό του μαθητή!

Το ίδιο συμβαίνει και με μαθήματα άλλων κλάδων και ειδικοτήτων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος polo792

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο οικονομολόγος δεν είναι πίσω από τον λογιστή. Απλά ο πιο κατάλληλος για να διδάξει κάποια μαθήματα σε τμήμα λογιστικής είναι ο λογιστής! Αυτό λέει η προκήρυξη και είναι για το καλό του μαθητή!

Το ίδιο συμβαίνει και με μαθήματα άλλων κλάδων και ειδικοτήτων!
Εδω ειναι η διαφωνια μας φιλε Lasid....Απο τη στιγμη που και οι αποφοιτοι του τμηματος ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ μπαινουν ως ΠΕ09 γιατι να ειναι ποιο καταλληλος ο αποφοιτος του ΤΕΙ λογιστικης? Στην προκειμενη περιπτωση για μενα θα επρεπε να μετρα η επαγγελματικη εμπειρια ως δεικτης καταλληλοτητας και οχι ενας τιτλος.....Αλλα στην ελλαδα το τυπικο παντα υπερισχυε του ουσιαστικου. Να σου πω τη δικη μου περιπτωση... Στον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ διαγωνισμο εκπαιδευτικων του ΑΣΕΠ εργαζομουν ηδη 10 χρονια σε ιδιωτικο λυκειο....Μαχιμος δεν μπορεις να πεις? Εγραψα κοντα στο 15 και τελικα εβλεπα να διοριζονται συναδελφοι με βαθμο 10 επειδη ειχαν το μαγικο χαρτακι της ΑΣΠΑΙΤΕ....Μεσα σε 8 μηνες εμαθαν οσα εγω σε 10 χρονια σχετικα με την σχολικη ταξη....Πολλοι δεν ειχαν πατησει καν το ποδι τους σε ταξη..............Αυτα βλεπω και μου φευγουν 10000 τριχες καθημερινα απο το κεφαλι....κι απο μαικλ τζακσον εγινα κωστας τσακωνας....Επειτα δεν καταλαβαινω και το αλλο.....Γιατι η προκυρηξη αφηνει τετοια περιθωρια στους διευθυντες????????? Θα μπορουσε ολα να ηταν πολυ ξεκαθαρα.............
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:04:37 μμ από polo792 »

Αποσυνδεδεμένος polo792

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
συναδελφοι αποψε ειναι η νυχτα των θαυματων....ειναι δυνατον ωρομισθιος να δηλωσει οτι εργαζεται σε φροντιστηριο μεσης εκπαιδευσης ....εστω και για λιγες ωρες και να παρει 18-20 ωρες σε επας? Η υπουργικη αποφαση δε λεει οτι αν εισαι εργαζομενος στον ιδιωτικο τομεα δικαιουσαι το 1/3 του πληρους ωραριου? Εκτος αν συμβαινουν τα εξης....η τα φροντιστηρια δεν θεωρουνται ιδιωτικος τομεας ή αν εχεις λιγες ωρες σ αυτα θεωρειται οτι δεν εργαζεσαι αλλα οτι προσφερεις κοινωνικο εργο....ταφωτα σας παρακαλω

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
polo792 δε διαφωνείς μαζί μου, επειδή δεν εξέφρασα προσωπική θέση. Έγραψα τι λέει η προκήρυξη για αυτό που ρώτησες. Όλοι κουφαινόμαστε με όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά δε χάνουμε όλοι τα μαλλιά μας. Σύμφωνα με τους επιστήμονες η φαλάκρα είναι κληρονομική και οφείλεται σε υψηλά ποσοστά τεστοστερόνης!

Αυτό που γράφεις για την εργασία στα φροντιστήρια είναι πολύ ενδιαφέρον και αν βρεις άκρη ενημέρωσε το τόπικ.
Φέτος έχω μόνο 8 ώρες στον ΟΑΕΔ, οπότε μπορώ να εργαστώ και σε φροντιστήρια άνετα...αν βρω ώρες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος polo792

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
polo792 δε διαφωνείς μαζί μου, επειδή δεν εξέφρασα προσωπική θέση. Έγραψα τι λέει η προκήρυξη για αυτό που ρώτησες. Όλοι κουφαινόμαστε με όσα βλέπουμε γύρω μας, αλλά δε χάνουμε όλοι τα μαλλιά μας. Σύμφωνα με τους επιστήμονες η φαλάκρα είναι κληρονομική και οφείλεται σε υψηλά ποσοστά τεστοστερόνης!

Αυτό που γράφεις για την εργασία στα φροντιστήρια είναι πολύ ενδιαφέρον και αν βρεις άκρη ενημέρωσε το τόπικ.
Φέτος έχω μόνο 8 ώρες στον ΟΑΕΔ, οπότε μπορώ να εργαστώ και σε φροντιστήρια άνετα...αν βρω ώρες!
Αν εχεις μονο 8 δεν υπαρχει θεμα...εισαι στο 1/3 του πληρους....το φιλοσοφικο ερωτημα ειναι....μπορεις να εχεις 18?????????????????? Λες να ειμαι ζαγορακης και να μην το ξερω ο μ......ας?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:13:53 μμ από polo792 »

Αποσυνδεδεμένος Any26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπερα σε ολους..Ειχα ξαναγραψει οτι κ εγω ειμαι πρωτη στον πινακα των ιδιωτων αλλα ανεργη πια..

Η Αθηνα μου ειπε οτι δεν εχει σημασια ουτε το αθροισμα των μοριων, μου ουτε η καρτα ανεργιας μου.Οι ωρες απασχολησης ειναι 5 κ τις δικαιουται καποιος απο τον πινακα των ανεργων..αρα" μιλαμε για πινακες της λεω οχι για ανεργους"..Εχετε δικιο ΑΛΛΑ..
κ  της απαντησα πως ειναι δυνατον να ζησω με 5 ωρες? δε μου απαντησε η μαλλον μου ειπε.."κοιταξτε κ εγω υπαλληλος ειμαι.."Καλη καραμελα κ αυτη..
Το ξερω ομως καποιον εκπροσωπεις ετσι δεν ειναι???

 
Πριμ τα διακοσια μορια λοιπον της ανεργιας κ καταπατηση των μοριων σε περιπτωση που προσλαμβανεται ενας κ μονο εκπαιδευτικος..Ας το εγραφε λοιπον στην προκυρηξη να ξεραμε να δουμε πως θα ζησουμε κ φετος
και ενταξει ολα αυτα..το γεγονος ομως οτι 25 Σεπτεμβρη ξεκαθαριζει το τοπιο..αντε να βρεις δουλεια.. :-[


Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν εχεις μονο 8 δεν υπαρχει θεμα...εισαι στο 1/3 του πληρους....το φιλοσοφικο ερωτημα ειναι....μπορεις να εχεις 18?????????????????? Λες να ειμαι ζαγορακης και να μην το ξερω ο μ......ας?

Η προκήρυξη έγραφε ότι: "Το διδακτικό ωράριο που ανατίθεται, στους υποψήφιους οι οποίοι κατά τη στιγμή της αίτησης τους είναι εργαζόμενοι στον Ιδιωτικό Τομέα ή ασκούν Ελεύθερο Επάγγελμα, εφόσον προσληφθούν σύμφωνα με τη σειρά κατάταξής τους, ως ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί στις ΕΠΑ.Σ Μαθητείας του Ο.Α.Ε.Δ., δεν μπορεί να υπερβαίνει το 1/3 του διδακτικού ωραρίου το οποίο αντιστοιχεί σε πρωτοδιόριστο εκπαιδευτικό του αντίστοιχου κλάδου."

Το συμπέρασμα που βγάζει κάποιος είναι ότι αν κάποιος τη στιγμή της αίτησης ήταν άνεργος, αλλά δουλεύει τώρα αλλού, μπορεί να πάρει πλήρες ωράριο. Δεν ξέρω, όμως, αν θα το δεχτούνε αυτό. Επιπλέον, πιστέυω θα ήταν άδικο να μην μπορεί καποιος να πάρει πλήρες ωράριο σε ΕΠΑΣ, ενώ έχει μια άλλη δουλειά part time (π.χ. 6 ώρες μαθήματα σε φροντιστήριο). Ουσιαστικά είναι κάτι αντίστοιχο του "δουλεύω άλλου full time και παίρνω 8 ώρες σε ΕΠΑΣ".



Αποσυνδεδεμένος polo792

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η προκήρυξη έγραφε ότι: "Το διδακτικό ωράριο που ανατίθεται, στους υποψήφιους οι οποίοι κατά τη στιγμή της αίτησης τους είναι εργαζόμενοι στον Ιδιωτικό Τομέα ή ασκούν Ελεύθερο Επάγγελμα, εφόσον προσληφθούν σύμφωνα με τη σειρά κατάταξής τους, ως ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί στις ΕΠΑ.Σ Μαθητείας του Ο.Α.Ε.Δ., δεν μπορεί να υπερβαίνει το 1/3 του διδακτικού ωραρίου το οποίο αντιστοιχεί σε πρωτοδιόριστο εκπαιδευτικό του αντίστοιχου κλάδου."

Το συμπέρασμα που βγάζει κάποιος είναι ότι αν κάποιος τη στιγμή της αίτησης ήταν άνεργος, αλλά δουλεύει τώρα αλλού, μπορεί να πάρει πλήρες ωράριο. Δεν ξέρω, όμως, αν θα το δεχτούνε αυτό. Επιπλέον, πιστέυω θα ήταν άδικο να μην μπορεί καποιος να πάρει πλήρες ωράριο σε ΕΠΑΣ, ενώ έχει μια άλλη δουλειά part time (π.χ. 6 ώρες μαθήματα σε φροντιστήριο). Ουσιαστικά είναι κάτι αντίστοιχο του "δουλεύω άλλου full time και παίρνω 8 ώρες σε ΕΠΑΣ".
Ναι αλλα τοτε τι νοημα εχει η υπευθυνη δηλωση που κανουν οτι δεν εργαζομαστε στον ιδ. τομεα?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2013, 09:23:47 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος roulagara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Kαλησπέρα και απο μένα !!! Θα ήθελα να μου πει κάποιος συνάδελφος εφόσον γνωρίζει εάν έχουν καλέσει πληροφορικούς στις ΕΠΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ διότι είμαι περίπου έβδομη στον πίνακα μαζί ΠΕ19  και ΠΕ20 ΑΝΕΡΓΩΝ και ακόμη δεν με κάλεσαν έχω αρχίσει να χάνω τις ελπίδες μου πια ευχαριστώ!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2013, 09:25:13 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι αλλα τοτε τι νοημα εχει η υπευθυνη δηλωση που κανουν οτι δεν εργαζομαστε στον ιδ. τομεα?

Έλα ντε! Δεν ξέρω τι θα λέει η φετινή υπεύθυνη δήλωση...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Φέτος στην υπεύθυνη δήλωση υπάρχουν δύο πεδία και τσεκάρεις ένα από τα δύο:
α) Εργάζομαι στον Ιδιωτικό τομέα ως Μισθωτός, Ελεύθερος Επαγγελματίας ή ασκώντας διδακτικό έργο
β) Δεν εργάζομαι στον Ιδιωτικό τομέα.

Επίσης υπογράφεις ότι αν αλλάξει κάτι από αυτά που έχεις δηλώσει στην παρούσα υπεύθυνη δήλωση, θα ενημερώσεις με νέα υπεύθυνη δήλωση εντός 3 ημερών με σαφήνεια και ακρίβεια τις τυχούσες τρέχουσες εργασιακές σου μεταβολές.

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φέτος στην υπεύθυνη δήλωση υπάρχουν δύο πεδία και τσεκάρεις ένα από τα δύο:
α) Εργάζομαι στον Ιδιωτικό τομέα ως Μισθωτός, Ελεύθερος Επαγγελματίας ή ασκώντας διδακτικό έργο
β) Δεν εργάζομαι στον Ιδιωτικό τομέα.

Επίσης υπογράφεις ότι αν αλλάξει κάτι από αυτά που έχεις δηλώσει στην παρούσα υπεύθυνη δήλωση, θα ενημερώσεις με νέα υπεύθυνη δήλωση εντός 3 ημερών με σαφήνεια και ακρίβεια τις τυχούσες τρέχουσες εργασιακές σου μεταβολές.

Άρα, όσοι εργάζονται στο δημόσιο τομέα (με σύμβαση ορισμένου χρόνου) και ειδικότερα ασκούν διδακτικό έργο (σχολεία, Πανεπιστήμια, ΤΕΙ) διαλέγουν το (β)...??


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ναι, αλλά αυτοί πιάνονται από άλλες ασφαλιστικές δικλείδες. Έχει αρκετά τσεκαρίσματα η υπεύθυνη δήλωση.

Παρέθεσα μόνο αυτό που αφορά τον Ιδιωτικό τομέα, επειδή για αυτό συζητούσατε!

Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

Σε ότι αφορά το μαθημα της λογιστικης πρωτη αναθεση εχουν λογιστες και οικονομολόγοι!Σε αυτή την περίπτωση
φέτος με βάση τη διευκρινιστική εγκύκλιο το μάθημα θα πάρει αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια!Lasid διαφωνώ με αυτό που λες ότι προς ωφελος του μαθητή πρεπει να προτιμηθεί ο Λογιστής! Στην περίπτωση μας οι ειδικότητες στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ είναι είτε Υπαλληλοι Διοικητικών Καθηκόντων είτε Υπάλληλοι Οικονομικών Καθηκόντων άρα από που έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα;
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω στο μαθημα πολυμεσικές εφαρμογες γραφείου πως είναι οι αναθέσεις;
Δεν το βρήκα πουθενα αυτό το μαθημα!

Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 570
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.