*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2013  (Αναγνώστηκε 204493 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #854 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 04:18:51 μμ »
Μήπως τελικά συμπληρώσουν όλοι ωράριο με Π.Δ.Σ. και εν διδασκαλία ; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:01:40 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #855 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:08:52 πμ »
πλεοναζω εξ'ολοκληρου στην οργανικη μου (3 μορια) , οποτε και με αποσπουν (διαθετουν) στην Α/μια.

Με τοποθετουν για καποιες ωρες σε δημοτικο που εχει 8 μορια και στη συνεχεια για συμπληρωση του ωραριου μου με τοποθετουν και σε 2ο δημοτικο με 3 μορια.

Το ερωτημα μου ειναι ποσα μορια θα παρω τελικα? Προσπαθω να εντοπισω σε ποια περιπτωση ανηκω της παρ. 3.1.3 Κεφαλαιο Δ'
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/metatheseis/398-egyklios-metathesewn-ekpaidevtikwn-devterovathmias-ekpaidevshs.html

Θα παρω τα μορια αναλογα με τις μερες που ειμαι στο ενα και στο αλλο δημοτικο ή εξ'ολοκληρου τα 8 μορια του δημοτικου της 1ης τοποθετησης?
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #856 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 04:11:12 μμ »
τα μόρια πάνε αναλογικά με τις μέρες νομίζω αλλά ας μας πει κ κάποιος που είναι πιο σιγουρος
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 09:19:09 μμ από katerina05 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #857 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 08:04:55 μμ »
νομίζω ότι είναι η περίπτωση ε, δηλαδή θα πάρεις τα μόρια της πλησιέστερης στο δημοτικό σχολικής μονάδας δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης εφόσον δεν υπολείπονται των μορίων της οργανικής σου.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:01:40 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #858 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 08:50:47 μμ »
πλεοναζω εξ'ολοκληρου στην οργανικη μου (3 μορια) , οποτε και με αποσπουν (διαθετουν) στην Α/μια.

Με τοποθετουν για καποιες ωρες σε δημοτικο που εχει 8 μορια και στη συνεχεια για συμπληρωση του ωραριου μου με τοποθετουν και σε 2ο δημοτικο με 3 μορια.

Το ερωτημα μου ειναι ποσα μορια θα παρω τελικα? Προσπαθω να εντοπισω σε ποια περιπτωση ανηκω της παρ. 3.1.3 Κεφαλαιο Δ'
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/metatheseis/398-egyklios-metathesewn-ekpaidevtikwn-devterovathmias-ekpaidevshs.html

Θα παρω τα μορια αναλογα με τις μερες που ειμαι στο ενα και στο αλλο δημοτικο ή εξ'ολοκληρου τα 8 μορια του δημοτικου της 1ης τοποθετησης?

Ως προς την περίπτωσή σου:

Εφοσον το πρωτο δημοτικο των 8 μοριων αποτελει την κυρια τοποθετηση και το δευτερο δημοτικο των τριων μοριων τη συμπληρωση ωραριου, τοτε θα πιστωθεις συνολικα τη μοριοδοτηση της πλησιεστερης στο πρωτο δημοτικο των 8 μοριων σχολικης μοναδας της δευτεροβαθμιας εως και τη ληξη της αποσπασης / διαθεσης σου. Κατοπιν, τη μοριοδοτηση της οργανικης σου (3 μορια) για τους εναπομειναντες μηνες (λογικα Ιουλιο - Αυγουστο).

Η ρυθμιση αυτη ισχυει υπο την αιρεση οτι η σχολικη μοναδα της δευτεροβαθμιας εγγυτερα στο δημοτικο της κυριας τοποθετησης δεν υπολειπεται των μοριων της οργανικης σου, οπως σημειωνει η silkcut.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος daft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #859 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 12:36:14 πμ »
Συνάδελφοι βοήθεια! Έχω τοποθετηθεί από το καλοκαίρι με προσωρινή τοποθέτηση σε σχολείο που δήλωσα κ στο οποίο έχω πλήρες ωράριο.Πριν από λίγες μέρες με πήραν από το ΠΥΣΔΕ να με ενημερώσουν πως θα με αποσπάσουν σε σχολείο 70 χλμ μακριά. Όταν τους είπα πως δεν έχω αιτηθεί απόσπαση και καλύπτω πλήρες ωράριο, μου είπαν πως δεν έχει σημασία γιατί είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και στις τελευταίες θέσεις του πίνακα μορίων μεταθέσεων. Έχουν δικαίωμα να με μετακινήσουν όταν άλλοι συνάδελφοι περισσεύουν γιατί δεν έχουν ωράριο? Και μάλιστα χωρίς να το έχω ζητήσει?

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #860 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 12:58:00 πμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως τοποθετήθηκες το καλοκαίρι, αφού είσαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ. Είναι πάγια τακτική των διευθύνσεων να τοποθετούν όσους είναι στην ίδια μοίρα με σένα το Σεπτέμβρη, μη σου πω και Οκτώβρη, ειδικά φέτος. Θα πρέπει να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες για να καταλάβουμε.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος daft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #861 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 05:16:18 μμ »
nikitas, στο ΠΥΣΔΕ μας οι τοποθετήσεις γίνονται πάντα Ιούνιο και τον Σεπτέμβριο μας διέθετε αν δεν συμπληρώναμε ωράριο. Φέτος λοιπόν, μετά από πολλές παρατυπίες που είχαν γίνει προηγούμενες χρονιές και έπειτα από έγγραφο που τους ήρθε από το Υπουργείο και αφορούσε σε ενστάσεις που έγιναν από πολύ κόσμο, τον Σεπτέμβρη μας ανακοίνωσε την επίσημη διαδικασία αποσπάσεων κ τοποθετήσεων και μετά από λίγες μέρες ζήτησε να κάνουν αίτηση δήλωσης σχολείων όσοι είναι λειτουργικά υπεράριθμοι (με υποσημείωση :(εκπ/κοί που δεν συμπληρώνουν διδακτικό ωράριο δώδεκα -12- ωρών μετά τις αναθέσεις μαθημάτων στα σχολεία τους) Εγώ δεν έκανα γιατί είχα πλήρες ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #862 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 07:01:54 μμ »
nikitas, στο ΠΥΣΔΕ μας οι τοποθετήσεις γίνονται πάντα Ιούνιο και τον Σεπτέμβριο μας διέθετε αν δεν συμπληρώναμε ωράριο. Φέτος λοιπόν, μετά από πολλές παρατυπίες που είχαν γίνει προηγούμενες χρονιές και έπειτα από έγγραφο που τους ήρθε από το Υπουργείο και αφορούσε σε ενστάσεις που έγιναν από πολύ κόσμο, τον Σεπτέμβρη μας ανακοίνωσε την επίσημη διαδικασία αποσπάσεων κ τοποθετήσεων και μετά από λίγες μέρες ζήτησε να κάνουν αίτηση δήλωσης σχολείων όσοι είναι λειτουργικά υπεράριθμοι (με υποσημείωση :(εκπ/κοί που δεν συμπληρώνουν διδακτικό ωράριο δώδεκα -12- ωρών μετά τις αναθέσεις μαθημάτων στα σχολεία τους) Εγώ δεν έκανα γιατί είχα πλήρες ωράριο.

Aυτό που κάνει το ΠΥΣΔΕ σου μου φαίνεται πολύ παράξενο. Πώς είναι δυνατόν να τοποθετούνται όσοι είναι στη διάθεση το καλοκαίρι; Αφού το Σεπτέμβρη γίνεται γνωστό ποιοι είναι οι λειτουργικά υπεράριθμοι και αυτών η τοποθέτηση προηγείται από την τοποθέτηση όσων είναι στη διάθεση. Γι' αυτό μάλλον και έγιναν τόσες ενστάσεις εις βάρος της διαδικασίας και τώρα το ΠΥΣΔΕ σου τρέχει και δε φτάνει. Σε τελική ανάλυση, ο μόνος που δε φταίει είσαι εσύ. Η δυσάρεστη εμπειρία που βιώνεις οφείλεται αποκλειστικά στην ανικανότητα, ή στο δόλο, take and pick, του ΠΥΣΔΕ σου.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος daft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #863 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 07:06:32 μμ »
Συμφωνώ, αλλά τώρα τι κάνω?

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #864 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 07:17:28 μμ »
Ίσως κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ με διοικητική εμπειρία, την οποία εγώ δε διαθέτω, να μπορεί να σου προτείνει ένα τρόπο δράσης. Υποθέτω ότι μπορείς να κάνεις κι εσύ ένσταση, αφού το ΠΥΣΔΕ σε τοποθέτησε και τώρα σου λέει φύγε. Αν καταλαβαίνω καλά, προσπαθείς να γλιτώσεις τη μετακίνηση των 70 χλμ. Δεν ξέρω και τι ειδικότητα έχεις. Μήπως μπορείς να διατεθείς στην α'θμια; Μήπως να πάρεις κάποιες ώρες κάπου και το υπόλοιπο ωράριό σου να σε χρησιμοποιεί η διεύθυνση ως διοικητικό; 'Φοριέται' πολύ αυτή η λύση τελευταία. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πολέμησέ το. Συναντήσου με το διευθυντή της β'θμιας, ανάλυσε την περίπτωσή σου, επικαλέσου την παρούσα οικονομική κατάσταση. Το τι μα@κίες έχουν κάνει οι διευθύνσεις φέτος δεν περιγράφεται. Και φυσικά την πληρώνουμε εμείς.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος daft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #865 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 07:23:26 μμ »
Είμαστε συνάδελφοι. Το πρόβλημα δεν είναι που θα βρω να συμπληρώσω. Έχω ΠΛΗΡΕΣ ωράριο. Αν το ήξερα θα έκανα αίτηση μετάταξης το καλοκαίρι και δεν θα έτρεχα 70 χλμ μακριά ενώ ήξερα οτι έχω σχολείο. Και το ίδιο προφανώς θα γίνεται στο μέλλον! Και να φανταστείς οτι στο ΠΥΣΠΕ μου έμειναν τόσες θέσεις κενές...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #866 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 07:47:21 μμ »
daft εσύ δε θα μπορούσες να κάνεις αίτηση ως λειτουργικά υπεράριθμος γιατί είσαι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ και όχι με οργανική (οριστική) τοποθέτηση,
αν κατάλαβα καλά το ΠΥΣΔΕ πρώτα τοποθέτησε (από το καλοκαίρι) τους διαθεσίτες και μετά το Σεπτέμβρη "θυμήθηκε" ότι πρώτα τοποθετούνται οι υπεράριθμοι στα λειτουργικά κενά ?
Αν είναι έτσι πιστεύω ότι και ένσταση να κάνεις θα απορριφθεί γιατί θα επικαλεστούν το επίσημο έγγραφο του υπουργείου που ορίζει τη σειρά τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά,
μπορείς όμως και πρέπει να διεκδικήσεις (επικαλούμενος το ίδιο έγγραφο του υπουργείου το οποίο τώρα επικαλούνται στο ΠΥΣΔΕ σου για να τροποποιήσουν την τοποθέτησή σου)την τοποθέτησή σου σε σχολείο/α με αίτησή σου,  υποθέτω ότι θα υπάρχουν και πολλοί άλλοι διαθεσίτες με ανάλογο πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2013, 07:49:30 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος daft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #867 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 08:00:29 μμ »
Ευχαριστώ. Αυτό σκεφτόμουν να κάνω και μάλιστα μέσω δικηγόρου. Καλού κακού θα κάνω και μια κοινοποίηση στο υπουργείο να υπάρχει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161673
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 545
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.