*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2013  (Αναγνώστηκε 205012 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #336 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 03:14:13 μμ »
ουσιαστικά το ίδιο πράγμα γράψαμε τότε - απλά "γραφειοκρατικά" το οργανικά υπεράριθμος αναφέρεται στις διαδικασίες του ιουνίου ενώ ο λειτουργικά υπεράριθμος στις διαδικασίες του σεπτεμβρίου.
Ουσιαστικά΄ομως ΄λεμε ακριβώς το ίδιο πράγμα..   :)

(ευτυχώς που είσαι κι εσύ και απαντάς για τις τοποθετήσεις ... τρέχει πολύ αυτό το θέμα τώρα και μόνη μου δεν προλαβαίνω να απαντάω σε όλους. Και επειδή είσαι και ...δια βίου υπεράριθμη το κατέχεις το θέμα, έχω να πω!!  ;D ;D ;D   Εύγε !! )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:34:42 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #337 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 03:15:31 μμ »
mbit
δυστυχώς πολύ, κυρώσεις ναι (αρνηση εκτέλεσης υπηρεσίας/απόλυση)αλλά διαθεσιμότητα όχι (απαιτούνται και άλλα).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #338 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 03:16:24 μμ »
plan C  ειναι η κινητικότητα με κάθε κόστος.
Διέρρευσε ήδη το εγγραφο για υποχρεωτικές αποσπάσεις ( σ αυτό αναφερόμουν μερικές μέρες πριν αλλά δεν μπορούσα να ειμαι συγκεκριμένη ) και όπως διαβάζω κάποιες περιφέρειες έβαλαν ήδη μπροστά !! Μετά απο αυτό, ίσως μπει μπροστά το ΠΔ για υποχρεωτικές μεταθέσεις που προς το παρόν ειναι στον πάγο.
Προς το παρόν θέλουν να το αποφύγουν διότι θα φέρει μεγάλη αναστάτωση - εξάλλου ευκολοτερα "τρως"έναν χρόνο αποσπαση και αλλιώς μια μόνιμη μετάθεση για του διαόλου τη μάνα .
Το θέμα ειναι τι γίνεται με ειδικότητες που δεν έχουν κενά πουθενά στην επικράτεια , παρά μονο πλεονάσματα. Εκεί θα πέσει μαχαίρι πάλι ή το πολιτικό κοστος θα ειναι μεγάλο για να προχωρήσουν;
Πάντως οι προς μετάταξη θέσεις στο υπόλοιπο δημόσιο κλείνουν επικίνδυνα.... τωρα, γιατι επιλέγουν να σώζουν τις αεροσυνοδους της ολυμπιακής και να σουτάρουν πτυχιούχους με προσόντα ειναι ένα θέμα... εκλογικός στρατός ειναι αυτός όμως..... πώς να το κάνουμε; μερικά πράγματα ΟΥΤΕ το μνημόνιο δεν μπορεί να τα αλλάξει...

ωστόσο, αυτο ειναι off topic  οπότε δε θα επεκταθώ περισσότερο!

Δε θα σου ζητήσω να επεκταθείς περισσότερο, θεωρώ ότι σε έχω βασανίσει αρκετά και μου είσαι πολύ συμπαθής, όχι τόσο για τις πάντα έγκυρες πληροφορίες που πάντα παραθέτεις, όπως θα νόμιζαν οι περισσότεροι, αλλά για το χιούμορ σου, το οποίο λατρεύω. Απλά θα κάνω μια τοποθέτηση κι εσύ αν θες σχολίασε, αν θέλεις μη σχολιάσεις. Σαφώς και η κατάσταση στη β'θμια με τους πλεονάζοντες τείνει να γίνει δραματική. Κάτι η αύξηση ωραρίου, κάτι τα νέα ωρολόγια προγράμματα, κάτι το κόψιμο των αποσπάσεων, κάτι η αυστηροποίηση στην κατανομή των μαθητών ανά τάξη (25άρια - 27άρια τμήματα). Όμως για να αποσαφηνιστεί ποιοι πλεονάζουν οριστικά και αμετάκλητα, είναι κάτι που θέλει χρόνο. Μπορεί η διαδικασία να ολοκληρωθεί σε μια βδομάδα; Και για να βλογήσουμε λίγο τα γένια μας -ας με συγχωρέσουν κάποιοι συνάδελφοι- υπάρχουν και ειδικότητες που ναι μεν πλεονάζουν στη β'θμια, μπορούν όμως να εργαστούν κάλλιστα στην α'θμια, στην οποία δεδομένα υπάρχουν ακόμα κενά, αν κρίνω από το ΠΥΣΠΕ της περιοχής στην οποία ανήκω, το οποίο πέρυσι απασχόλησε στην ειδικότητά μας 40 ΑΚΩ και καμιά 20αριά 'διαθεσίτες' της β'θμιας και το οποίο, παρ' όλα αυτά, δεν ενεπλάκη καθόλου στις μετατάξεις.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #339 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 03:18:28 μμ »
ουσιαστικά το ίδιο πράγμα γράψαμε τότε - απλά "γραφειοκρατικά" το οργανικά υπεράριθμος αναφέρεται στις διαδικασίες του ιουνίου ενώ ο λειτουργικά υπεράριθμος στις διαδικασίες του σεπτεμβρίου.
Ουσιαστικά΄ομως ΄λεμε ακριβώς το ίδιο πράγμα..   :)

(ευτυχώς που είσαι κι εσύ και απαντάς για τις τοποθετήσεις ... τρέχει πολύ αυτό το θέμα τώρα και μόνη μου δεν προλαβαίνω να απαντάω σε όλους. Και επειδή είσαι και ...δια βίου υπεράριθμη το κατέχεις το θέμα, έχω να πω!!  ;D ;D ;D   Εύγε !! )
ναι το ίδιο λέμε απλά εγώ θέλω να ξεχνώ τις ειδικές κατηγορίες είπαμε :)
ΥΓ
δυστυχώς είμαι αυτοδίδακτη,αλλά σύντομα ελπίζω να αποκτήσω νέα ειδίκευση :)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:34:42 »

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #340 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 03:22:53 μμ »
mbit
δυστυχώς πολύ, κυρώσεις ναι (αρνηση εκτέλεσης υπηρεσίας/απόλυση)αλλά διαθεσιμότητα όχι (απαιτούνται και άλλα).
[/qΑuote]

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση , ό,τι μαθαίνω είναι εξαιρετικά χρήσιμο. Αυτό το "πολύ" βλέπω κι εγώ ....και δυσοίωνο....ξέρει μήπως κανείς εάν τίθεται θέμα ακύρωσης μιας απόσπασης από την υπηρεσία,  λόγω έλλειψης κενών;   

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #341 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 03:30:32 μμ »

δυστυχώς είμαι αυτοδίδακτη,αλλά σύντομα ελπίζω να αποκτήσω νέα ειδίκευση :)

η δια βίου ..αυτομόρφωση ειναι μοριοδοτουμενο προσόν .  ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #342 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 03:56:21 μμ »
@ Νικήτας

κατ' αρχάς once a  ΠΕ06  always a ΠΕ06 !! ( εξ ου και καταλαβαινόμαστε ως προς το ...χουμορ....)
 

για το άλλο που λες, η διαδικασία μπορεί να γινει σε μία βδομαδα. Δεν ειναι κάτι τρομερό και υπάρχουν τα ηλεκτρονικά μέσα να ελεγχθούν τα πάντα - αν βέβαια γίνουν ηλεκτρονικά τα πράγματα και όχι χειροκίνητα...

όσο για τα κενά της α/θμιας σε βεβαιώ ότι άλλα κενά έδωσαν οι α/θμιες και άλλα έβγαλε τελικα το υπουργείο. γιατι το έκανε αυτό δεν ξέρει κανείς. Το μέλλον θα δείξει...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Στρουμφάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #343 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 04:08:31 μμ »
Καλησπέρα!Μήπως έχει κανείς ενημέρωση για τοποθετήσεις στην Ανατολική Αττική; Τα λειτουργικά κενά που βγήκαν δε φτάνουν για να τοποθετηθούν οι 28 αποσπασμένοι από άλλο ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος Peterpan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #344 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 04:15:34 μμ »
Καλησπέρα σας. Silkcut και bitch όπως και πολλοί άλλοι πραγματικά σε αυτές τις δύσκολες στιγμές είστε στήριγμα και σας ευχαριστω για αυτό. Μετά από δέκα χρόνια στα ακριτικά νησιά κρίθηκα υπεραριθμος τον Ιούλιο. Εκτός απο υπεραριθμος εχω και τα πιο πολλα μορια μετάθεσης στην περιοχή μου  αλλά λόγω ειδικότητας δεν μπορώ να φύγω. Στο νησί που είμαι είμαι ο μοναδικός υπεραριθμος στην ειδικότητα μου και από το σχολείο που έχω οργανικη  έχω 6 ώρες. Μέχρι τις 20 που έχω υποχρεωτικό ωράριο υπάρχουν άλλες 14 ώρες στο νησί στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια σε διάφορα σχολεία. Στο νησί τοποθέτησαν εντωμεταξει μια αποσπασμενη κατα προτεραιότητα (σύζυγος ενστολου) και υπάρχουν και δυο συνάδελφοι με οργανικη σε άλλο σχολείο που τους λείπουν κάποιες ώρες για να συμπληρώσουν το ωράριο τους. Με ποια σειρά διαλεγουμε ώρες (ποιος συμπληρώνει πρώτος) και ποια είναι η νομοθεσία που τα καθορίζει;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #345 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 04:20:03 μμ »
κατ' αρχήν βγαίνει εκτός η αποσπασμένη διότι δεν ανήκει οργανικά ούτε σε σχολείο ούτε βέβαια στο ΠΥΣΔΕ.
Άρα αυτή δεν "παιζει μπάλα" στο συγκεκριμένο.
Απο εκει και πέρα επιλέγει πρώτος ο χαρακτηρισμένος οργανικά υπεράριθμος. αν δηλαδή οι άλλοι δύο με οργανική δεν έχουν χαρακτηρισθεί υπεράριθιμοι όπως εσύ τότε εσύ προηγείσαι όλων. Αν έχουν χαρακτηρισθεί προηγείται αυτός με τα περισσότερα μόρια ( πάλι εσύ ).

προσοχή όμως - αν οι κενές ώρες υπάρχουν στα σχολεία στα οποία οι άλλοι έχουν οργανική τότε προηγούνται αυτοί να συμπληρώσουν.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Peterpan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #346 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 04:38:17 μμ »
Ευχαριστω πολύ bitch αυτό ήξερα και εγώ αλλά ήθελα να σιγουρευτω. Εν τω μεταξύ στο σχολείο που κρίθηκα υπεραριθμος η διεύθυνση απο ότι υποψιαζομαι με διέγραψε απο το survey και έχει δώσει στην δευτεροβάθμια που ζήτησε κενα πλεονασματα το δικό μου σαν κενό δηλαδή σαν να μην υπάρχω. Και λέω υποψιαζομαι γιατί όταν ζήτησα να δώ στα στοιχεία μου στο survey μου απάντησε ότι δεν ανήκω στο σχολείο. Στην ερώτηση που της έκανα τι δήλωσε στα κενά πλεονασματα δεν μου απαντούσε. Το πυσδε έβγαλε τοποθετήσεις και φαίνεται σαν να με τοποθέτησαν στο σχολείο που κρίθηκα υπεραριθμος και σε ένα άλλο σε σύνολο 14 ωρών ενώ υπάρχουν άλλες 8-10ωρες που μπορώ να συμπληρώσω το ωράριο μου. Περνώ τηλ στο πυσδε και τους ενημερώνω αλλά με τον χαμό που γίνεται μάλλον με γράφουν. Τι θα με συμβουλευατε να κάνω με το θέμα του διευθυντή και του υπολοιπου των ωρών ;

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #347 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 04:40:21 μμ »
Τη βοηθεια σας παρακαλω! Σε ακριτικο νησι πηγαν δυο δασκαλες κατα προτεραιοτητα και μια με τις γενικες αποσπασεις.
Κρατησαν τη μια κατα προτεραιοτητα και την αποσπασμενη με τις γενικες και την δευτερη κ.π την εστειλαν σε αλλο νησι.
Ειναι νομοτυπο;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #348 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 04:45:59 μμ »
@πήτερ παν
κατ΄αρχήν ειναι παράνομο να σε διαγράψουν απο το survey. Εφοσον έχεις οργανική και έχεις κριθεί υπεράριθιμος, το μόνο που μπορούν να κάνουν ειναι - εφόσον τοποθετηθεις σε άλλο σχολειο - να σε βάλουν στους απόντες οργανικά ανήκοντες του σχολείου σου και στη συνέχεια το άλλο σχολειο ( διάθεσης )να σε δηλώσει ως παρόντα με σχέση εργασίας "ολική διάθεση απο δευτεροβάθμια"
Ωστόσο, δεν έχω καταλάβει κάτι : το υπόλοιπο των 8-10 ωρών ειναι στο σχολείο σου; αφορά μαθήματα α ή β ανάθεσης; και αυτοί για πόσες ώρες σε τοποθέτησαν τελικά σε άλλο σχολειο; Στο σχολείο σου πόσες ώρες πραγματικά σου έχουν απομείνει ;


@ Μαρία εκ Γαλλίας  !!  :)
νομότυπο και νόμιμο ειναι αυτό.Η τοποθέτηση γίνεται μόνο με μόρια. Παρέκκλιση σ αυτό και προτεραιότητα έχουν οι αποσπάσεις που γινονται κατά προτεραιότητα για λόγους υγειας και μόνο. αποσπαση κατά προτεραιότητα πχ για σύζυγο μέλους ΔΕΠ δεν προηγείται στην τοποθέτηση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2013
« Απάντηση #349 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 04:48:19 μμ »
 Η Μαρια εκ Γαλλιας μαλλον στη Γαλλια κατω απο καμια γεφυρα του Σηκουανα θα καταληξει ετσι οπως πανε τα πραγματα εδω....Ευχαριστω παντως!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 734

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.