*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας  (Αναγνώστηκε 71448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #154 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 02:16:22 μμ »
 Στην επικείμενη φάση ... μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα υπήρχαν 45 κενά θεολόγων με 2 ώρες διδασκαλία την εβδομάδα και 50 κενά φιλολόγων με 20; διδασκαλία την εβδομάδα... είναι άρπαγες οι φιλόλογοι; είστε σίγουροι ότι μας επηρέασε κυρίως η αύξηση ωραρίου.. τα συμπεράσματα τα αφήνω για εσάς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #155 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 02:20:36 μμ »
Να αγιάσει το στόμα σου συνάδελφε!!!!Τα εγκεφαλικά δεν θα τα γλιτώσουμε οι φιλόλογοι φέτος...Ποιος ξέρει τι θα δούμε στις επερχόμενες προσλήψεις?Έλεος!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #156 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 03:12:08 μμ »
.... Οι φιλόλογοι αντίθετα αποκαλουν "άρπαγες" τους ξενογλωσσους, θεολογους κλπ ενω ξερουμε καλα πως αυτοι δεν φταινε. Η καραμέλα αυτη, ας λιωσει επιτελους για να δουμε καθαρα και σωστα τα πραγματα.
2ον Θεωρω πως η ΠΕΦ ας δωσει μάχη μεσω του παιδαγωγικου ινστιτουτου.

@GERMANOS , αν το "άρπαγες" το προσάπτεις σε μένα, επειδη ανέφερα το παραπάνω, θα σε παρακαλεσω να ξανα-διαβασεις τί ακριβως γράφω. Και ΝΑΙ ξεκολλάτε απο τους ξενόγλωσσους και τους μη ξενογλωσσους, ανοιξτε τα ματια και το μυαλο σας, δειτε τι ΔΕΝ πράξατε, τί κανατε και θα διαπιστωσετε πως η αιτια ΔΕΝ ειναι οι συναδελφοι σας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #157 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 03:26:23 μμ »
Νομίζω είναι συνηθισμένη παρεξήγηση να νομίζεις ότι οι συνάδελφοί σου πρώην αναπληρωτές φιλολογοι κατηγορούν τους αναπληρωτές άλλων ειδικοτήτων που τους κλέβουν την ιστορία. Εγώ κατάλαβα ότι κατηγορούν την διοίκηση (πολιτική με τις αποφάσεις και τοπική με τοποθετήσεις) μαζί με ατομικά συμφέροντα μονίμων από διάφορες ειδικότητες που διαμορφώνουν μια κατάσταση που θίγει περισσότερο τα επιστημονικά τους δικαιώματα.
Έμμεση συνέπεια είναι να θίγονται και τα εργασιακά τους δικαιώματα που, προσωπικά πιστεύω, είναι περισσότερα από την πλευρά των φιλολόγων στην διδασκαλία της ιστορίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος labc81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #158 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 11:06:23 πμ »
Αγαπητή chrysa26 στο ξαναγράφω ότι δεν έχει ο κλάδος μας ανάγκη από β αναθέσεις!!!!ΔΕΝ τις θέλουμε!!!
Και επίσης πόσο πιο απλά να στο γράψω ότι μας πειράζει η β ανάθεση γενικά???Ή η αγγλικού κάνει την ιστορία μου ή ο γυμναστής το ίδιο μου κάνει εμένα!
Όσο για την πρωτοβάθμια τί δεν καταλαβαίνεις?????
Εγραψα ότι πριν χρόνια οι νηπιαγωγοί θέλησαν να διδάσκουν α κ β δημοτικού κ οι δάσκαλοι αντέδρασαν άμεσα και μπράβο τους!!! Στον ιδιωτικό τομέα μόνο το επέτρεψε το υπουργείο..
Ελπίζω να βγάλουμε κάποια άκρη με το θέμα αυτό αλλιώς μας βλέπω στα κανάλια... ;)
 

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #159 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 11:36:28 πμ »
 Eγώ προσωπικά Μάρκο.. ποτέ δεν κατηγόρησα συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων που διδάσκουν το μάθημα της ιστορίας... Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα.. αν εμένα με βάλουν να διδάσκω έκτη δημοτικού, είμαι δίπλα στο σπίτι μου και ξαφνικά μου πουν από την επόμενη σχολική χρονιά δεν θα έχεις εργασία.. φυσικά και θα με ενοχλήσει... Να επαναλάβω την άποψη του συναδέλφου gvasili και να ισχυριστώ και εγώ με τη σειρά μου.. ότι είμαστε εναντίον του υπουργείου και του διοικητικού προσωπικού και όχι εναντίον συναδέλφων άλλων ειδικοτήτων... Για αυτό άλλωστε και κάναμε προσφυγή στο συμβούλιο Επικρατείας... Καλή σου μέρα Μάρκο!

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #160 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 11:40:12 πμ »
υπαρχει καποια εξελιξη απο το Συμβουλιο  επικρατειας?

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #161 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 11:48:07 πμ »
 Έχει γίνει η προσφυγή.. περιμένουμε να μας ειδοποιήσει το Συμβούλιο Επικρατείας... Συνήθως καλούν για τη δίκη στο διάστημα των 6 μηνών...

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #162 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 12:04:49 μμ »
Δεν είπα ότι εσύ προσωπικά είπες κάτι για τους ξενόγλωσσους απλά ότι όταν γίνεται αναφορά σε αυτό το ζήτημα αναφέρονται ειδικά οι ξενόγλωσσοι και όχι οι άλλοι κλάδοι που έχουν το μάθημα β ανάθεση. Όσο για τις δικές σας β αναθέσεις εσένα βλέπω να λες ότι δεν τις θέλεις. Οι άλλοι μια χαρά τις θέλουν γιατί τους βολεύει. Άρα μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Καθόμαστε και σκοτωνόμαστε μεταξύ μας οι αναπληρωτές για την ιστορία αντί να ζητάμε διορισμούς και πιστώσεις για αναπληρώσεις. Πέρα από αυτό έχω την εξής απορία: τι έγιναν οι ώρες των αρχαίων, νέων, λατινικών, έκθεσης. Που χάθηκαν όλες αυτές οι ώρες; Τι έγιναν τα κενά για αυτά τα μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #163 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 12:25:54 μμ »
Chrysa φυσικά και δεν θέλω τις β΄ αναθέσεις γενικά... άλλωστε οι φιλόλογοι επειδή έχουν πολλές ώρες έχουν χτυπηθεί από τα Πανεπιστήμια, από τα ΣΔΕ, από τις β΄ αναθέσεις, από τα πρότζεκτ, από τις αποσπάσεις... Ζούμε περίοδο οικονομικής κρίσης, γίνονται περικοπές... και φυσικά οι φιλόλογοι επειδή έχουν τις περισσότερες ώρες στο σχολείο είναι εύκολη λεία από το υπουργείο παιδείαις... αυτή είναι η αλήθεια.. αλλιώς θα πρέπει να απολυθούν μόνιμοι... και προς το παρόν δεν το επιθυμεί κανείς αυτό.. βέβαια οι δικές μας απολύσεις δεν θεωρήθηκαν από κανέναν απολύσεις... Άδικο... στο υπουργείο παιδείας πάντα αναφέρομαι....

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #164 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 12:42:19 μμ »
Κανένας δεν εύχεται να απολυθεί κάποιος άλλος. Όλες οι ειδικότητες έχουμε μείνει άνεργες. Δυστυχώς οι αναπληρωτές είμαστε η εύκολη λεία. Καλύπτουμε κενά, μας δίνουν συνήθως τα χειρότερα τμήματα και τώρα δυστυχώς μας πετάξανε σαν την τρίχα από το ζυμάρι. Ποιος μας θυμάται εμάς; Ποιος ενδιαφέρεται;

Αποσυνδεδεμένος labc81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #165 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 12:51:53 μμ »
Chrysa φυσικά και δεν θέλω τις β΄ αναθέσεις γενικά... άλλωστε οι φιλόλογοι επειδή έχουν πολλές ώρες έχουν χτυπηθεί από τα Πανεπιστήμια, από τα ΣΔΕ, από τις β΄ αναθέσεις, από τα πρότζεκτ, από τις αποσπάσεις... Ζούμε περίοδο οικονομικής κρίσης, γίνονται περικοπές... και φυσικά οι φιλόλογοι επειδή έχουν τις περισσότερες ώρες στο σχολείο είναι εύκολη λεία από το υπουργείο παιδείαις... αυτή είναι η αλήθεια.. αλλιώς θα πρέπει να απολυθούν μόνιμοι... και προς το παρόν δεν το επιθυμεί κανείς αυτό.. βέβαια οι δικές μας απολύσεις δεν θεωρήθηκαν από κανέναν απολύσεις... Άδικο... στο υπουργείο παιδείας πάντα αναφέρομαι....

Με κάλυψες απόλυτα!Νομίζω κανείς ΠΕ02 δεν θέλει τις αναθέσεις γιατί πολύ απλά δεν τις έχει και ανάγκη..έτσι κι αλλιώς οι β αναθέσεις μας είναι δευτερεύοντα μαθήματα μονόωρα άντε δίωρα στην καλύτερη των περιπτώσεων.Μακάρι να βγει κάποια άκρη με την κατάφωρη αδικία εις βάρος μας!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #166 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 01:09:17 μμ »
Ούτε εγώ θέλω να έχω β' ανάθεση άλλα μαθήματα, μου φτάνουν και μου περισσεύουν αυτά του κλάδου μου. Αλήθεια έχετε δει πολλούς φιλολόγους να έχουν β΄ αναθέσεις και μάλιστα 10 ώρες; Εγώ στα τόσα χρόνια που δούλευα μια φορά πήρα Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή γιατί στο σχολείο δεν υπήρχε κοινωνιολόγος υπήρχε όμως μόνιμη καθηγήτρια γαλλικής που συμπλήρωνε με ιστορίες. Εμένα αυτό μου φαίνεται παράλογο. Επίσης σε κάθε σχολείο δεν αυξήθηκε κατά 2 ώρες μόνο το ωράριο των φιλολόγων αλλά και ξενόγλωσσων, θεολόγων, κοινωνιολόγων. Όλοι αυτοί πως νομίζετε ότι συμπλήρωσαν φέτος το ωράριο τους; Αυξήθηκαν τα τμήματα ή πήγαν σε άλλα σχολεία; Όχι φυσικά αλλά οι περισσότεροι πήραν ιστορίες. Είναι η εύκολη λύση μη γελιόμαστε αλλιώς το υπουργείο θα έπρεπε να ξεκινήσει απολύσεις μονίμων. Απέλυσε τους αναπληρωτές και ούτε γάτα ούτε ζημιά!
Και για να μην ισχυρίζεται ο καθένας ό,τι θέλει καλά θα ήταν να απαιτήσουμε από το υπουργείο να μας δώσει πανελλαδικά στοιχεία, τι μάθημα διδάσκει ο καθένας και πόσες ώρες. Αλλά αυτά που θα γίνονταν σε μια άλλη χώρα πραγματικά πολιτισμένη για μας είναι όνειρα θερινής νυκτός!

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #167 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 01:11:51 μμ »
Στα λόγια δεν τις θέλουν αλλά στην πράξη μια χαρά τις κάνουν τις ώρες. Κατάφωρη αδικία δεν είναι να κάνουν φιλόλογοι μαθήματα που έχουν β ανάθεση; Για αυτά τα μαθήματα δεν θα μπορούσαν να πάρουν αναπληρωτές από τις ειδικότητες που τα έχουν α ανάθεση; Και αυτοί οι άνθρωποι δεν μένουν άνεργοι; Έπειτα τι πάει να πει δευτερεύοντα μαθήματα; Υπάρχουν μαθήματα α και β κατηγορίας; Και τι πάει να πει είναι μονόωρο ή δίωρο; Με αυτή τη λογική και η ιστορία δίωρο μάθημα είναι. Πως χωρίζουμε τα μαθήματα σε α και β κατηγορίας και επιτέλους ποια είναι τα δευτερεύοντα μαθήματα για να μου λυθεί η απορία; Και επαναλαμβάνω την ερώτηση γιατί απάντηση δεν πήρα. Τι έγιναν οι ώρες έκθεσης, αρχαίων, λατινικών, νέων; Που πήγαν αυτά τα κενά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.