*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας  (Αναγνώστηκε 71653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #266 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:35:31 μμ »
Είπα τι θα ήμουν εγώ. Δεν χαρακτήρισα εσένα. Δεν θα συνεχίσω την κόντρα μαζί σου, γιατί δεν έχει νόημα. Δεν σου επιτέθηκα και στην τελική υποστηρίζω ότι ο καθένας πρέπει να διδάσκει αυτό που σπούδασε. Τόσο απλά.., από κει και πέρα δεν μου φταίεί κανένας συνάδελφος... Αν θες να έχεις δουλειά, διεκδίκησε διορισμούς ΜΟΝΙΜΩΝ φιλολόγων που γίνονται επί οργανικών και όχι λειτουργικών κενών, γιατί οι β' αναθέσεις δεν δικαιολογούν οργανικές θέσεις. Εκεί είναι η όλη η ιστορία: Σε ένα κράτος που αντί να επενδύει στην Παιδεία κοιτάει να τα κάνει όλα εκ των ενόντων.... και να βουλώνει τρύπες...
καλα που το καταλαβες μαλλον επρεπε να μιλησουμε λιγο " γαλλικα " για να συννενοηθουμε...οσο για τα λειτουργικα και οργανικα κενα αστα να αποσχολουν εμας που τσουρουφλιστηκε φετος η γουνα μας
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:39:31 μμ από eri02 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #267 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:36:56 μμ »
Ποιος σου είπε ότι δεν ασχολούμαστε με αυτά; Ή ότι δεν κινητοποιούμαστε; Απλά είπα να πω τη γνώμη μου. Θα αυτομαστιγωθώ για το λάθος μου 100 φορές. Mea culpa!

 μεγαλη υποθεση η αυτογνωσια ...

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #268 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:44:19 μμ »
Αντε Καλό Σαββατοκύριακο. Πάντως αυτό με τα οργανικά και λειτουργικά κενά, μην το προσπερνάτε. Είναι το μόνο που έχει πραγματικά κάποιο νόημα. Eri2, δεν με έπεισαν τα "γαλλικά" σου. Είμαι πια 40 χρονών και δεν έχω ανάγκη τα γαλλικά κανενός. Αν είχες ψυχραιμία, θα καταλάβαινες ότι αυτό έλεγα από την αρχή. Σου εύχομαι καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #269 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:49:04 μμ »
Αντε Καλό Σαββατοκύριακο. Πάντως αυτό με τα οργανικά και λειτουργικά κενά, μην το προσπερνάτε. Είναι το μόνο που έχει πραγματικά κάποιο νόημα. Eri2, δεν με έπεισαν τα "γαλλικά" σου. Είμαι πια 40 χρονών και δεν έχω ανάγκη τα γαλλικά κανενός. Αν είχες ψυχραιμία, θα καταλάβαινες ότι αυτό έλεγα από την αρχή. Σου εύχομαι καλή τύχη!
Γαλλικη ανωτεροτητα... ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος andrianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #270 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 07:44:47 μμ »
Σε γυμνάσιο της Ανατολικής Θεσσαλονίκης ,μαθηματικός διδάσκει ιστορία

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #271 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 07:58:15 μμ »
Νομίζετε ότι δε γνωρίζουν οι μαθηματικοί ιστορία;Την είχαν διδαχθεί στο δημοτικό,γυμνάσιο ,λύκειο.............

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #272 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 08:17:26 μμ »
Andrianna κ γιατι δεν κανει κανεις μια καταγγελια!η ιστορια δεν ειναι β´ αναθεση στους μαθηματικους ή μηπως ειναι😳😳😳😳;μα τι μας ποτιζουν κ τα δεχομαστε ολα;

Συνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #273 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 08:19:18 μμ »
Είπα τι θα ήμουν εγώ. Δεν χαρακτήρισα εσένα. Δεν θα συνεχίσω την κόντρα μαζί σου, γιατί δεν έχει νόημα. Δεν σου επιτέθηκα και στην τελική υποστηρίζω ότι ο καθένας πρέπει να διδάσκει αυτό που σπούδασε. Τόσο απλά.., από κει και πέρα δεν μου φταίεί κανένας συνάδελφος... Αν θες να έχεις δουλειά, διεκδίκησε διορισμούς ΜΟΝΙΜΩΝ φιλολόγων που γίνονται επί οργανικών και όχι λειτουργικών κενών, γιατί οι β' αναθέσεις δεν δικαιολογούν οργανικές θέσεις. Εκεί είναι η όλη η ιστορία: Σε ένα κράτος που αντί να επενδύει στην Παιδεία κοιτάει να τα κάνει όλα εκ των ενόντων.... και να βουλώνει τρύπες...
δυστυχώς συναδέλφισσα, οι πληροφορίες σου για φέτος τουλάχιστον, δεν είναι ακριβείς:σε διάφορα πυσδε, οι ξενόγλωσσοι διατήρησαν την οργανική τους με την ιστορία ως β ανάθεση, κάτι εντελώς παράνομο, αφού κρατάς οργανική με α ανάθεση...έτσι δεν κρίθηκαν οργανικά υπεράριθμοι, ούτε λειτουργικά το Σεπτέμβρη, και παρέμειναν σε γυμνάσια-λύκεια με πχ 0 έως 8 ώρες δικές τους και"συμπλήρωσαν" με ιστορία......

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 812
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #274 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 08:32:42 μμ »
Παιδια μη μασατε την καραμελα που μας ριχνουν!!!!
Για σκεφτειετε λιγο την κατασταση και το προβλημα μας!!!
Για σκεφτειτε λιγο το σημερα, αφηστε τους διορισμους...εδω για διορισμους κοντευουμε να κανουμε μνημοσυνο, αναπληρωτες!!
Για ποιον λογο δε δουλευουμε φετος;;;;
Γιατι αλλες ειδικοτητες που Π Λ Ε Ο Ν Α Ζ ο υ Ν  κανουν ιστορα!!!!!!! Για σκεφτειτε λιγο... Γινεται λογος για απολυσεις και στη δευτεροβαθμια....μη σας κανει εντυπωση αν απολυθουν και φιλολογοι ( οπου τοτε ξεχαστε μια για παντα διορισμους και αναπληρωση)
Αν δεν αλλαξει αυτο καηκαμε...ξεκινηστεα καθαριζετε σκαλες...καιδεν κανω καθολου πλακα!!!!!!!!
Ας ειμαστε ολοι μια γροθια και ας αφησουμε τους διαχωρισμους....δε μας φταιει που ο ενας ειναι φιλολογικοκαι ο αλλος φπ η ιστορικο....με νοχλει να ξερω ομως οτι η γαλλικου η γερμανικου και η αγγλικου μου τρωει την θεση!!!! Ολοι οι πε02 πρεπει να μαστε ενωμενοι!!!!!!! Να μας διασπασουν θελουν ας μην τους κανουμε την χαρη!!!!!!!!!!!
Κατα της β αναθεσης πρπειε ναι κινηθουμε!!!!




Εμπρακτα ας πει ο καθενας τι ακριβως πρεπει να γινει.....
Καθηγητες πανεπιστημιου
Συλλογοι αναπληρωτων φιλολογων

Λετε.....

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #275 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 10:56:15 μμ »
Παιδια μη μασατε την καραμελα που μας ριχνουν!!!!
Για σκεφτειετε λιγο την κατασταση και το προβλημα μας!!!
Για σκεφτειτε λιγο το σημερα, αφηστε τους διορισμους...εδω για διορισμους κοντευουμε να κανουμε μνημοσυνο, αναπληρωτες!!
Για ποιον λογο δε δουλευουμε φετος;;;;
Γιατι αλλες ειδικοτητες που Π Λ Ε Ο Ν Α Ζ ο υ Ν  κανουν ιστορα!!!!!!! Για σκεφτειτε λιγο... Γινεται λογος για απολυσεις και στη δευτεροβαθμια....μη σας κανει εντυπωση αν απολυθουν και φιλολογοι ( οπου τοτε ξεχαστε μια για παντα διορισμους και αναπληρωση)
Αν δεν αλλαξει αυτο καηκαμε...ξεκινηστεα καθαριζετε σκαλες...καιδεν κανω καθολου πλακα!!!!!!!!
Ας ειμαστε ολοι μια γροθια και ας αφησουμε τους διαχωρισμους....δε μας φταιει που ο ενας ειναι φιλολογικοκαι ο αλλος φπ η ιστορικο....με νοχλει να ξερω ομως οτι η γαλλικου η γερμανικου και η αγγλικου μου τρωει την θεση!!!! Ολοι οι πε02 πρεπει να μαστε ενωμενοι!!!!!!! Να μας διασπασουν θελουν ας μην τους κανουμε την χαρη!!!!!!!!!!!
Κατα της β αναθεσης πρπειε ναι κινηθουμε!!!!




Εμπρακτα ας πει ο καθενας τι ακριβως πρεπει να γινει.....
Καθηγητες πανεπιστημιου
Συλλογοι αναπληρωτων φιλολογων

Λετε.....


Θα το πω για ακόμη μια φορά και χώστε τα μου όσο θέλετε: Αύξηση ωραρίου, συγχωνεύσεις τμημάτων και σχολείων, μείωση ωρών φιλολογικών μαθημάτων έβγαλαν φιλολόγους μόνιμους στη διάθεση και υπεράριθμους. Κυρίως, εάν το υπουργείο ήθελε να προσλάβει αναπληρωτές ή μόνιμους φιλολόγους θα το είχε κάνει. Δίνει αλλού την ιστορία ακριβώς γιατί ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να πάρει άλλο κόσμο. Αν του χρόνου αποφασίσει ότι θέλει μηδενικούς διορισμούς αναπληρωτών, την ΙΣΤΟΡΙΑ θα την διδάσκουν μέχρι και οι μαθηματικοί. Η "γαλλικού, η γερμανικού και η αγγλικού" είναι υποχρεωμένες να διδάξουν ένα μάθημα, αν τους το δώσει ο διευθυντής τους! Αυτό λέει ο νόμος, αυτό ορκίστηκαν όταν διορίστηκαν στο δημόσιο. Δεν  μπορούν να κάνουν του κεφαλιού τους. Και από φέτος το διδάσκουν μόνο αν καλύπτουν οι φιλόλοφοι του σχολείου το ωράριό τους. Όσο και να φωνάξουν, επομένως, οι αναπλητωτές φιλόλογοι για τις β' αναθέσεις, αν δεν πιέσουν για μόνιμους διορισμούς ή αύξηση των πιστώσεων για αναπληρωτές , δεν πρόκειται να καταφέρουν τίποτα. Όσο και να συνεχίσετε να υποτιμάτε τους ξενόγλωσσους, ακόμα και να τους απολύσουν όλους , δεν πρόκειται να προσλάβουν φιλολόγους στη θέση τους. Θα προτιμήσουν να μην διδάσκεται η Ιστορία, ή τα Αρχαία ή δεν ξέρω τι άλλο. Όλα γίνονται για να φτάσει το δημόσιο στους 400.000 υπαλλήλους. Ό,τι και να σημαίνει αυτό. Ξυπνήστε επιτέλους!

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #276 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:18:59 πμ »
<<Θα το πω για ακόμη μια φορά και χώστε τα μου όσο θέλετε: Αύξηση ωραρίου, συγχωνεύσεις τμημάτων και σχολείων, μείωση ωρών φιλολογικών μαθημάτων έβγαλαν φιλολόγους μόνιμους στη διάθεση και υπεράριθμους. Κυρίως, εάν το υπουργείο ήθελε να προσλάβει αναπληρωτές ή μόνιμους φιλολόγους θα το είχε κάνει. Δίνει αλλού την ιστορία ακριβώς γιατί ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να πάρει άλλο κόσμο. Αν του χρόνου αποφασίσει ότι θέλει μηδενικούς διορισμούς αναπληρωτών, την ΙΣΤΟΡΙΑ θα την διδάσκουν μέχρι και οι μαθηματικοί. Η "γαλλικού, η γερμανικού και η αγγλικού" είναι υποχρεωμένες να διδάξουν ένα μάθημα, αν τους το δώσει ο διευθυντής τους! Αυτό λέει ο νόμος, αυτό ορκίστηκαν όταν διορίστηκαν στο δημόσιο. Δεν  μπορούν να κάνουν του κεφαλιού τους. Και από φέτος το διδάσκουν μόνο αν καλύπτουν οι φιλόλοφοι του σχολείου το ωράριό τους. Όσο και να φωνάξουν, επομένως, οι αναπλητωτές φιλόλογοι για τις β' αναθέσεις, αν δεν πιέσουν για μόνιμους διορισμούς ή αύξηση των πιστώσεων για αναπληρωτές , δεν πρόκειται να καταφέρουν τίποτα. Όσο και να συνεχίσετε να υποτιμάτε τους ξενόγλωσσους, ακόμα και να τους απολύσουν όλους , δεν πρόκειται να προσλάβουν φιλολόγους στη θέση τους. Θα προτιμήσουν να μην διδάσκεται η Ιστορία, ή τα Αρχαία ή δεν ξέρω τι άλλο. Όλα γίνονται για να φτάσει το δημόσιο στους 400.000 υπαλλήλους. Ό,τι και να σημαίνει αυτό. Ξυπνήστε επιτέλους!>>

Πολύ σωστά...
Μην  ψάχνουμε "αποδιοπομπαίους τράγους"...
Ας καταλάβουμε επιτέλους ποιος είναι ο πραγματικός "εχθρός" και τι πάει να κάνει...!!!

Καλημέρα σ όλες και όλους...
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #277 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 11:11:50 πμ »

Θα το πω για ακόμη μια φορά και χώστε τα μου όσο θέλετε: Αύξηση ωραρίου, συγχωνεύσεις τμημάτων και σχολείων, μείωση ωρών φιλολογικών μαθημάτων έβγαλαν φιλολόγους μόνιμους στη διάθεση και υπεράριθμους. Κυρίως, εάν το υπουργείο ήθελε να προσλάβει αναπληρωτές ή μόνιμους φιλολόγους θα το είχε κάνει. Δίνει αλλού την ιστορία ακριβώς γιατί ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να πάρει άλλο κόσμο. Αν του χρόνου αποφασίσει ότι θέλει μηδενικούς διορισμούς αναπληρωτών, την ΙΣΤΟΡΙΑ θα την διδάσκουν μέχρι και οι μαθηματικοί. Η "γαλλικού, η γερμανικού και η αγγλικού" είναι υποχρεωμένες να διδάξουν ένα μάθημα, αν τους το δώσει ο διευθυντής τους! Αυτό λέει ο νόμος, αυτό ορκίστηκαν όταν διορίστηκαν στο δημόσιο. Δεν  μπορούν να κάνουν του κεφαλιού τους. Και από φέτος το διδάσκουν μόνο αν καλύπτουν οι φιλόλοφοι του σχολείου το ωράριό τους. Όσο και να φωνάξουν, επομένως, οι αναπλητωτές φιλόλογοι για τις β' αναθέσεις, αν δεν πιέσουν για μόνιμους διορισμούς ή αύξηση των πιστώσεων για αναπληρωτές , δεν πρόκειται να καταφέρουν τίποτα. Όσο και να συνεχίσετε να υποτιμάτε τους ξενόγλωσσους, ακόμα και να τους απολύσουν όλους , δεν πρόκειται να προσλάβουν φιλολόγους στη θέση τους. Θα προτιμήσουν να μην διδάσκεται η Ιστορία, ή τα Αρχαία ή δεν ξέρω τι άλλο. Όλα γίνονται για να φτάσει το δημόσιο στους 400.000 υπαλλήλους. Ό,τι και να σημαίνει αυτό. Ξυπνήστε επιτέλους!
οι δικοι σας υπεραριθμοι θες να μας πεις γιατι αρνουνται να πανε στα δημοτικα και γατζωνονται στ γυμνασια παιρνοντας τις ιστοριες με αποτελεσμα να πλεοναζουν οι δικοι μας και να βγαινουν στη διαθεση και να μην προσλαμβανονται αναπληρωτες?????γιατι το προβλημα αν δε το πηρες χαμπαρι απο σας ξεκινα

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #278 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 11:16:59 πμ »
οι δικοι σας υπεραριθμοι θες να μας πεις γιατι αρνουνται να πανε στα δημοτικα και γατζωνονται στ γυμνασια παιρνοντας τις ιστοριες με αποτελεσμα να πλεοναζουν οι δικοι μας και να βγαινουν στη διαθεση και να μην προσλαμβανονται αναπληρωτες?????γιατι το προβλημα αν δε το πηρες χαμπαρι απο σας ξεκινα
αλλα καλα να παθουν και οι δικοι μας μονιμοι γιατι αντι να προασπισουν με νυχια με δοντια τα αντικειμενα τους τα ξεπουλησαν στο ονομα της συναδερφικοτητας .Συναδερφικοτητα θα ηταν οι ξενογλωσσοι να πανε στα δημοτικα οταν πλεοναζουν...τωρα ας τρεχουν οι δικοι μας με διαθεσεις.Για να δουμε θα πει κανενας ξενογλωσσος συναδερφε θα παω στο δημοτικο για να μη γυρνας στην διαθεση ή θα κρατησουν τις ιστοριες και οι δικοι μας θα κανουν τον παραξενο ταξιδιωτη???σαν μονοπλευρη συναδερφικοτητα μου φαινεται...

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία φιλολόγων για την ανάθεση της Ιστορίας
« Απάντηση #279 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 11:48:58 πμ »
Οι ξενόγλωσσοι δεν κάνουν καμία παρανομία. Η β ανάθεση είναι δικαίωμα που το έχουν από το νόμο,  όπως και εσείς στα μαθήματα που έχετε β ανάθεση. Με αυτή τη λογική γιατί οι φιλόλογοι παίρνουν ώρες πχ κοινωνιολογίας; Να μην τις παίρνουν ώστε να έρθει αναπληρωτής κοινωνιολόγος. Έπειτα ζητάς από μόνιμο να αφήσει το σχολείο του και να τρέχει σε δημοτικά; Γύρισε τόσα χρόνια την Ελλάδα και τώρα που κατάφερε να έρθει σε μια θέση κοντά στο σπίτι του να αρχίσει πάλι τη γύρα; Δεν είναι όλα τα δημοτικά κοντά στο σπίτι ή στο γυμνάσιο που εργάζεται. Αν πάρουμε για παράδειγμα τη Βοιωτία μπορεί το γυμνάσιο να είναι στη Θήβα και κενό σε δημοτικό να υπάρχει σε χωριό τριάντα χιλιόμετρα πιο πέρα. Τι θα γίνει σε αυτή τη περίπτωση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161786
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.