*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 711751 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #378 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 09:53:21 μμ »
skandalo δεν μιλαμε για μετωπικη διδασκαλια..Σε μικρες ταξεις δημοτικου προσαρμοζεις αναλογα τη μεθοδο διδασκαλιας σου ;) Περα απο αυτα οταν ζητας μια λογικη τιμη και ειναι και οι γονεις ευχαριστημενοι απο το αποτελεσμα της δουλειας σου, εχεις και σταθερους μαθητες και φυσικα η τιμη ανεβαινει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:04:55 »

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #379 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 10:02:39 μμ »
Μια επισήμανση: είναι αδύνατον παιδί αυτής της ηλικίας να κάνει μάθημα 2 ή 3 ώρες....Με το ζόρι στη μια ώρα μάθημα το παιδι να είναι ενεργος δέκτης για ένα εικοσάλεπτο. Είμαι φιλόλογος βέβαια αλλά δε μιλώ ανευ δεδομένων: έχω κάνει μεταπτυχιακό στην προσχολική και έχω δουλέψει σε κέντρο δημιουργικής απασχόλησης παιδιού με παιδια ηλικίας 6-12 ετών. Ακόμα και μεγαλύτερα παιίά δε "σηκώνουν" 3 ώρες μάθημα. Εκτός και αν ως νηπιαγωγός τα απασχολείς με άλλους τρόπους πράγμα που σίγουρα θα τους είναι ευχάριστο.Στην περίπτωση αυτή όμως θα ασχολείσαι με αυτό που έχεις σπουδάσει και το οποίο τελικώς κοστολογείς 7 ευρώ...Η αλβανίδα πάντως που με βοηθά που και που στις δουλειές του σπιτιού άνευ εκπαιδεύσεως, σπουδών και γνώσεων παίρνει 10 ευρώ την ώρα...
Παράθεση
.

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #380 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 10:07:59 μμ »
Πάντως μεταξύ σοβαρού και αστείου σκεφτείτε τι ζητάτε από τα ιδιαίτερα και σε σύγκριση με τους άλλους ... Πράγματι υπάρχουν οι γυναίκες για τις δουλειές που παίρνουν 5 και 10 ευρώ την ώρα. Και σεις με τόσα προσόντα ( και τόσο κόπο πνευματικό) να παίρνετε τα ίδια; Όσο για την περίπτωση παραπάνω, που διαμαρτυρηθηκε η κυρία για την τιμή του ιδιαίτερου και σε σχέση με την πολύ σωστή απάντηση του εκπαιδευτικού έχω και εγώ μια πρόταση..Οι κυρίες που διαμαρτυρονται για τα χρήματα, πόσα δίνουν στην κομμώτρια για το κούρεμά τους που η διαδικασία διαρκεί κάτω από μισή ώρα; Πόσα για ανταύγιες κλπ. που διαρκούν περίπου 2 ώρες;
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #381 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 10:11:50 μμ »
To μόνο που θέλω να σας επισημάνω είναι ότι με αυτή τη λογική μπορεί κάποια στιγμή να αισθανθείτε ότι σας εκμεταλλεύονται...Ειδικά όταν κοιτάξετε γύρω σας και δείτε τι συμβαίνει με τα άλλα επαγγέλματα παροχής υπηρεσιών, όπως πχ την κομμώτρια που αν σου πάρει 20 ευρώ το κούρεμα λες πάλι καλά.Όσο για την μετωπική διδασκαλία εξ ορισμού αποκλείεται εφόσον έχουμε έναν μαθητη...Και για να μην σας κουράζω άλλο σας ρωτώ ειλικρινά όσοι ασχολείστε με ιδιαίτερα δημοτικού -όπου δεν υφίσταται η αντικειμένική ή αν θέλετε μετρήσιμη απόδοση του μαθητή τουτέστιν η βαθμολογία- είχατε πολλούς γονείς ευχαριστημένους;Διότι όσο εγώ ασχολήθηκα με αυτές τις ηλικίες βίωνα εκ μέρους των γονιών μια απίστευτη αγωνία και ενίοτε υστερία για το παιδί την οποία μοιράζονταν μαζί μου χωρίς ποτέ να νιώσω ότι αναγνώριζαν τη συμβολή και το έργο μου με το παιδί τους. Εξάλλου και μόνο το γεγονός πως ζητούν ιδιαίτερα σε αυτές τις ηλικίες είναι ενδεικτικό του φρενήρη τρόπου σκέψης και ζωή της σύγχρονης μεσοαστικής ελληνικής οιογένειας...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:04:55 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #382 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 10:40:06 μμ »
skandalo δεν καταλαβα και αν μπορεις να με βοηθησεις...Γιατι δεν μπορουμε να εχουμε την "παραδοσιακη" "μετωπικη" διδασκαλα μεταξυ διδασκοντος και διδασκομενου;;; Επισης γιατι δεν μπορουμε να αξιλολογησουμε την επιδοση ενος μαθητη δημοτικου;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2008, 10:03:14 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #383 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 11:17:16 μμ »
Μετωπική διδασκαλία είναι όρος αδόκιμος για τα ιδιαίτερα.
Αξιολόγηση εννοείται πως υπάρχει σε κάθε βαθμίδα της εκπαίδευσης, στις πρώτες τάξεις του δημοτικού όμως δεν είναι "χειροπιαστή" για τους γονείς που γνωρίζουν-από τα δικά τους μαθητικά χρόνια- το δασκαλοκεντρικό μοντέλο σχολείου με την έμφαση που έδινε στη βαθμολογική αξιολόγηση και όχι στην περιγραφική η οποία μάλιστα ενίοτε είναι και ουσιαστικότερη.
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #384 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 09:51:42 πμ »
παιδιά καλημέρα! Έκανα μια mini έρευνα χθες στα τα λίγα άτομα που ξέρω εδώ στα Χανιά και έμαθα πως δύσκολα οι γονείς δίνουν πάνω από 5 ευρώ για μελέτη (για τάξεις του δημοτικού)!!! Βέβαια σκέφτομαι να βάλω αγγελία να δω πως έχουν τα πράγματα...Έχω την εντύπωση πως οι γονείς θελουν να βρίσκουν άτομα να τους απαλάσσουν από το "βάρος" της μελέτης των παιδιών τους με το χαμηλώτερο κόστος!!Μία συνάδελφος μου έλεγε πως όταν δεν άρεσε το ποσό που ζητούσε από τους γονείς, τις απαντούσαν πως περιμένουν πολλοί που έχουν ανάγκη και με λιγότερα χρήματα! Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω...Πάντως σκέφτομαι να ορίσω μια τιμή 7-8 ευρώ (μελέτη σε συνδυασμό με δημιουργική απασχόληση-κατασκευές παιχνιδάκια κτλ) και αν δεν θέλουν....καλύτερα να μην ασχοληθώ!!
Θέλω ν' αναφέρω και κάτι άλλο που μου είχε τύχει όσο ήμουν Αθήνα...Ένα διάστημα που δεν εργαζόμουν σε νηπιαγωγείο σκέφτηκα να κάνω φύλαξη σε παιδάκια...Παιδιά σε όσες μαμάδες τους είπα πως ως έμπειρη νηπιαγωγός θέλω 650 ευρώ "παθαιναν" κατι!!!! Τελικά μια μαμά που ήταν και γειτόνισσα μου...πήρε μια αλβανίδα να της προσέχει το παιδί...ξέρετε τι σημαίνει αυτό = τηλεόραση όλο το πρωί..
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #385 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 11:53:20 πμ »
christen ετσι ειναι δυστυχως...αλλα πρεπει να "παταμε και μεις ποδι"
scadalo εννοιεται οτι ειναι ορος "μετωπικη" αδοκιμος για ιδιαιτερο αλλα οχι οτι αποκλειεται εξ ορισμου..

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #386 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 01:51:45 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι φοιτήτρια της φιλολογίας επί πτυχίω (μου έχει μείνει ένα μάθημα) και από το πρώτο έτος βοηθάω παιδιά του γυμνασίου στα φιλολογικά μαθήματα. Φέτος εκτός από το γυμνάσιο μου ζητήθηκε να κάνω μάθημα και σε μαθητές λυκείου (Α και Β). Είμαι σίγουρη πως μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις, δε ξέρω όμως ποιά θα ήταν μια δίκαιη τημή για να ζητήσω, δεδομένου ότι τυπικά τουλάχιστον δεν είμαι ακόμα φιλόλογος. Να σημειώσω ότι περιμένω να ανακοινωθεί το μάθημα που χρωστάω και κατά 99% το έχω περάσει, αλλά και πάλι δε μπορώ να είμαι και απόλυτα σίγουρη. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων! :)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #387 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 02:26:24 μμ »
αποψη μου ειναι οτι ασο υπαρχουν ατομα που παιρνουν μηδαμινα χρηματα(5-10 e την ωρα)θα εχουμε προβληματα ΟΛΟΙ..οταν εγω τους ζηταω 15 και 20 και υπαρχουν ατομα με 5 που για τον α ή β λογο παιρνουν τοσο,πως να δουλεψω οσο καλη κι αν ειμαι...και αυτο γιατι???γιατι πολλοι γονεις ψαχνουν φτηνους και οχι καλους καθηγητες για τα παιδια τους ισα ισα για να κανουν ιδιατερα και οι ιδιοι να μην εχουν τυψεις αυριο μεθαυριο οτι δεν βοηθησαν τα παιδια τους με ιδιατερα...λοιπον,οσοι παιρνετε 5 και 6 και 7e την ωρα μην παραπονιεστε γιατι οι ιδιοι καθοριζετε τις τιμες σας και δυστυχως και τις τιμες πολλων συναδελφων.....οσο για σενα gringa  εσυ εισαι εκεινη που μπορεις  να κοστολογησεις τη δουλεια σου.εξ αλλου ενα μαθημα ισον κανενα!αν βεβαια γνωριζει η οικογενεια του μαθητη οτι δεν εχεις πτυχιο στα χεραι σου τοτε μην αγχωνεσαι...θα αποφασισουν οι γονεις του παιδιαυ για σενα και εσυ θα ακολουθησεις... ;)

Αποσυνδεδεμένος pierre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #388 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 02:43:39 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι φοιτήτρια της φιλολογίας επί πτυχίω (μου έχει μείνει ένα μάθημα) και από το πρώτο έτος βοηθάω παιδιά του γυμνασίου στα φιλολογικά μαθήματα. Φέτος εκτός από το γυμνάσιο μου ζητήθηκε να κάνω μάθημα και σε μαθητές λυκείου (Α και Β). Είμαι σίγουρη πως μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις, δε ξέρω όμως ποιά θα ήταν μια δίκαιη τημή για να ζητήσω, δεδομένου ότι τυπικά τουλάχιστον δεν είμαι ακόμα φιλόλογος. Να σημειώσω ότι περιμένω να ανακοινωθεί το μάθημα που χρωστάω και κατά 99% το έχω περάσει, αλλά και πάλι δε μπορώ να είμαι και απόλυτα σίγουρη. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων! :)

15 Ευρώ είναι μία καλή τιμή από την οποία μπορείς να ξεκινήσεις ιδιαίτερα...
Αν πάρεις λιγότερα υποβαθμίζεις πρώτα τον εαυτό σου και μετά τον κλάδο...
Αν σου πουν οτι είναι πολλά, πρότεινέ τους να βρουν ακόμα ένα παιδί και να τους παίρνεις απο 12 Ευρώ... (σύνολον 22 Ευρώ)...
"εύφρων πόνον ευ τελέσασιν" Αισχύλου Αγαμέμνων (στιχ. 806)

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #389 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 02:50:54 μμ »
Vania φυσικά και το ξέρουν ότι δεν έχω το πτυχίο μου ακόμα. Το θέμα είναι πως φοβάμαι ότι αν τους πω 15 ευρώ θα γυρίσουν να μου πουν "ούτε πτυχίο έχεις ακόμη και μου ζητάς και 15 ευρώ?". Σο Γυμνάσιο που έκανα μέχρι τώρα έπαιρνα 10 ευρώ κι αυτό με τα χίλια ζόρια κάποιες φορές. Να πω ακόμη πως δε μιλάω για Αθήνα, αλλά για μικρή επαρχιακή πόλη.

Αποσυνδεδεμένος pierre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #390 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 03:08:00 μμ »
Αξίζει η δουλειά σου 15 Ευρώ ναι ή όχι;
"εύφρων πόνον ευ τελέσασιν" Αισχύλου Αγαμέμνων (στιχ. 806)

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #391 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 03:21:55 μμ »
Έτσι θέλω να πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει. Άλλωστε όλο το καλοκαίρι προετοιμάστηκα πολύ καλά, διάβασα σκληρά, έχω συγκεντρώσει πάρα πολύ υλικό κτλ. Άσε που μέχρι τώρα έχω δώσει ένα σκάσιμο λεφτά σε βοηθήματα, φωτοτυπίες, σημειώσεις και δε συμμαζεύεται. Νομίζω ότι τελικά θα τα ζητήσω τα 15 ευρώ και ο θεός βοηθός.... ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.