*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706212 φορές)

0 μέλη και 32 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #364 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 10:33:31 μμ »
σωστός ο τύπος!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:56 »

Αποσυνδεδεμένος lili_a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #365 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 02:26:04 πμ »
Καλημερα σε ολους. Ειμαι γυναικα φυσικος και δουλευω πολλα χρονια  με ιδιαιτερα. Η αποψη μου ειναι  οτι την τιμη την καθοριζουμε εμεις, εχοντας παντα υποψη οτι οσο πιο υψηλη ειναι τοσο θα μειωθει ο αριθμος των  ωρων που θα βρουμε. Πριν 15 χρονια που ημουν φοιτητρια επαιρνα 3.000 δρχ και φυσικα ελαχιστοι δεχοντουσαν αυτη την τιμη. Στη συνεχεια που επρεπε να δουλευω πολλες ωρες  αρχισα να ριχνω πολυ τις τιμες. Σημερα παιρνω 15-20 την ωρα, για ολες τις ταξεις. Θεωρω οτι ειναι ηδη χαμηλες  αυτες οι τιμες οποτε δεν τις παζαρευω, ουτε και μου εχει κανει καποιος παζαρι (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων). Νομιζω οτι ειναι θεμα κοινης λογικης οτι με λιγοτερα απο 15 ευρω δεν μπορει καποιος να ερθει σπιτι σου και να  ασχοληθει επι 60 ολοκληρα λεπτα μαζι σου προσπαθωντας να σου μεταδωσει πραγματα για τα οποια χρειαστηκε χρονια ολοκληρα σκληρου διαβασματος. Ευχομαι καλη  σχολικη χρονια και καλες δουλειες σε ολους σας!

Αποσυνδεδεμένος vagas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #366 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 02:09:57 μμ »
τελικά εκτός από τα ομαδικά που πλέον ξρκινάνε πάρα πολύ νωρίς (για να μαζέψουν τους μαθητές τους), εμείς που κάνουμε ιδιαίτερα θα έχουμε πάντα ένα ρευστό σεπτέμβριο.
ξεκινήσατε κανονικά ή είστε ακόμη στην αναμονή ;
εμένα είναι η δεύτερη χρονιά που ασχολούμαι φέτος κι ευτυχώς μου έφυγε κάποιο άγχος όταν χτύπησε το τηλ κι ήταν ο πατέρς μια ς περσινής μου μαθήτριας της γ γυμνασίου που φέτος θα την αναλάβω και στην α λυκείου.
ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ : το άγχος του Σεπτέμβρη για μας με τα ιδιαίτερα είναι πολύ ψυχοφθόρο. κουράγιο παιδιά και καλές δουλειές !
V

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #367 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 02:53:42 μμ »
παιδιά μπορείτε να με βοηθήσετε; είμαι νηπιαγωγός και μένω Χανιά τώρα. Σκέφτομαι να ξεκινήσω να διαβάζω παιδάκια Α' και Β' Δημοτικού. Δεν έχω ξανακάνει κατι παρόμοιο και δεν ξέρω πόσα χρήματα είναι λογικό να ζητήσω από τους γονείς. Είναι και επαρχία...
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:56 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #368 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 03:18:20 μμ »
παιδιά μπορείτε να με βοηθήσετε; είμαι νηπιαγωγός και μένω Χανιά τώρα. Σκέφτομαι να ξεκινήσω να διαβάζω παιδάκια Α' και Β' Δημοτικού. Δεν έχω ξανακάνει κατι παρόμοιο και δεν ξέρω πόσα χρήματα είναι λογικό να ζητήσω από τους γονείς. Είναι και επαρχία...
Σε αναλογη περιπτωση επαιρνα 7€ σε Β δημοτικου και τη επομενη χρονια 8€

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #369 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 03:23:08 μμ »
Vasiliki σε ευχαριστώ πολύ! Κάπου εκεί σκεφτόμουν κι εγώ και μάλιστα και λιγότερα (γύρω στα 5 ευρώ) για αρχή. Φαντάζομαι θα παίζει ρόλο και η οικονομική κατάσταση της οικογένειας..
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #370 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 03:28:39 μμ »
Άμα δεν έχει καλή οικονομική κατάσταση η οικογένεια να μη ψάχνεται για ιδιαίτερα στη γ δημοτικού.
Να κάτσει να το διαβάσει η μάνα του.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #371 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 03:39:08 μμ »
Ε ναι καποιο ρολο παιζει.  ;)
Αν ειναι για καθημερινο διαβασμα ζητα 7€ καλα ειναι..

Για να ψαχνονται για ιδιαιτερο καποια δυσκολια εχει το παιδι...

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #372 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 03:41:42 μμ »
Εγω 10 ευρω παιρνω.. Βεβαια ειμαι φιλολογος δεν ξερω αμα παιζει κανα ρολο(και οχι δεν υπονοω κατι μην ξαναρχισουν τα οργανα).

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #373 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 04:02:19 μμ »
Διαβάζοντας τη συζήτησή σας θέλησα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου από τα ιδιαίτερα και το θέμα της διαχείρισης της τιμής τους....
Νεότερη αντιμετώπιζα τα ίδια ακριβώς προβλήματα και προβληματισμούς με εσάς.Σε εκείνη τη φάση έκανα μεταπτυχιακό και σε μια συζήτηση με τον 50άρη καθηγητή μου-επίσης φιλόλογο-του εξέθεσα τα προβλήματα που αντιμετώπιζα κυρίως στο θέμα της τιμής και της "κοστολόγησης" του πτυχίου και της δουλειάς μου.
Τότε εκείνος μου διηγήθηκε τη δική του πορεία και εμπειρία στο χώρο:νέος και εκείνος με μεταπτυχιακό στη Γαλλία επέστρεψε στην πατρίδα και έκανε ιδιαίτερα.Ζητούσε φυσικά ποσό που θεωρούσε αντάξιο της δουλείας και των σπουδών του.Τον παίρνει λοιπόν τηλ μια μαμά και όταν της είπε την τιμή εκείνη εξαγριώθηκε και του είπε:"Και ποιος νομίζετε ότι είστε κύριε Τάδε μου και ζητάτε τόσα λεφτά για μια ώρα μάθημα;"
Την απάντησή του δεν θα την ξεχάσω ποτε : "Κυρία μου-της είπε- στο μπαρ το βράδυ που βγαίνετε μπορείτε να πιείτε ουίσκι με 7ευρώ(το μέταφέρω σε ευρώ, γιατί το επεισόδιο έλαβε χώρα επί δραχμών) αλλά και με 20.Τη διαφορά μεταξύ τους τη γνωρίζετε και η επιλογή είναι δικια σας!"
Αυτή η ατάκα μπορεί να είναι κυνική είναι όμως ουσιαστική.Από τη στιγμή που μου την είπε την υιοθέτησα σε ανάλογες περιπτώσεις γιατί αποφάσισα να σέβομαι τον εαυτό μου,τις σπουδές μου και τη δουλειά μου.(Η μαμά τελικά τον επέλεξε...)

  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2021, 08:48:27 μμ από AlexandeR »
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #374 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 09:28:05 μμ »
Οταν βοηθας ενα τοσο μικρο παιδι στο διαβασμα του καθημερινα απο 2-3 ωρες εγω και τα 7€ και τα 8€  προσωπικα τα βρισκω καλα, ιδιαιτερα οταν τα οικονομικα της οικογενειας δεν ειναι καλα..Η συνηθης τιμη ειναι 5€. Μιλαμε για β δημοτικου. Συνήθως Ε' και Στ' ειναι 10€ οπως λεει η sirina.

Δεν εχω διαθεση να πείσω κανεναν...
Μακαρι να τα καταφερει η κοπελα να παρει παραπανω. 

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #375 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 09:42:07 μμ »
Μια επισήμανση: είναι αδύνατον παιδί αυτής της ηλικίας να κάνει μάθημα 2 ή 3 ώρες....Με το ζόρι στη μια ώρα μάθημα το παιδι να είναι ενεργος δέκτης για ένα εικοσάλεπτο. Είμαι φιλόλογος βέβαια αλλά δε μιλώ ανευ δεδομένων: έχω κάνει μεταπτυχιακό στην προσχολική και έχω δουλέψει σε κέντρο δημιουργικής απασχόλησης παιδιού με παιδια ηλικίας 6-12 ετών. Ακόμα και μεγαλύτερα παιίά δε "σηκώνουν" 3 ώρες μάθημα. Εκτός και αν ως νηπιαγωγός τα απασχολείς με άλλους τρόπους πράγμα που σίγουρα θα τους είναι ευχάριστο.Στην περίπτωση αυτή όμως θα ασχολείσαι με αυτό που έχεις σπουδάσει και το οποίο τελικώς κοστολογείς 7 ευρώ...Η αλβανίδα πάντως που με βοηθά που και που στις δουλειές του σπιτιού άνευ εκπαιδεύσεως, σπουδών και γνώσεων παίρνει 10 ευρώ την ώρα...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #376 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 09:45:41 μμ »
10 ευρω την ωρα?? εγω παιρνω με 5-6 ευρω ... ε, οχι ρε παιδια.... ξεφτιλα...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #377 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 09:48:14 μμ »
εγω παιρνω 20 ευρω για γυμνασιο και α λυκειου και 25 για β και γ λυκειου (φιλολογος) και θεωρω οτι ειναι λογικες τιμες. ξερω πολλους συναδελφους που παιρνουν 30 και 35. για να μην εχεις αγχος το σεπτεμβρη να φροντιζεις να εχεις σταθερους μαθητες που θα σε ακολουθουν ως το τελος του σχολειου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 631
Σύνολο: 646

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.