*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706178 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #546 στις: Αύγουστος 15, 2009, 10:15:02 μμ »

Και στην τελική αυτοί που ζητάνε τόσα τι προσφέρουν? Τι το εξαιρετικό έχει το μάθημα που κάνουν και το κοστολογούν τόσο?
Ας μας πουν τι παραπάνω κάνουν να το μάθουμε κι εμείς που "ξεφτιλίζουμε το επάγγελμα".
Ας μας δώσουν μια συμβουλή για τον τρόπο διδασκαλίας,χρήσιμη θα μας είναι και στο ιδιαίτερο αλλά και στο σχολείο,αφού έχει τόση επιτυχία.
Λοιπόν, εγώ δεν μπορώ να μιλήσω για την αγορά των ιδιαίτερων, γιατί τα έχω εγκαταλείψει απ' όταν έκανα το γιο μου. Θα μιλήσω για την αγορά των φροντιστηρίων που την ξέρω πολύ καλά. Τα μεγάλα φροντιστήρια κακοπληρώνουν τους καθηγητές και αυτό το ξέρετε όλοι. Οι ίδιοι καθηγητές που εργάζονταν στα μεγάλα φροντιστήρια του Πειραιά εργάζονταν και στο δικό μας. Παρ' όλα αυτά, οι γονείς δέχονταν να πληρώσουν και 150 ευρώ παραπάνω για να πάει το καμάρι τους στο μεγάλο φροντιστήριο του Πειραιά. Επίσης, έχω να πω ότι 7 χρόνια έφτυσα αίμα για να δημιουργήσω τις προσωπικές μου σημείωσεις και ποτέ δεν καταδέχτηκα να κλέψω από βιβλία. Αν ήθελα να δώσω σχόλια από βιβλία, τα φωτοτυπούσα. Το μεγαλύτερο φροντιστήριο του Πειραιά, που ειδικεύεται στη θεωρητική κατεύθυνση (ξέρουν οι Πειραιώτες) έχει κάνει καρμπόν τα βιβλία του Εμανουηλίδη και τα προωθεί σαν σημειώσεις του φροντιστηρίου. Σου απάντησα, νομίζω, ΤΕΜ. Γι αυτό μην τρελαίνεσαι. Το θέμα είναι ποιος έχει τα κότσια να παίξει αυτό το παιχνίδι. Η D.Diana έχει τα κότσια και το παίζει. Εγώ, για να μιλήσω για τον εαυτό μου, δεν το είχα. Δε σημαίνει ότι η μία είναι καλύτερη από την άλλη. Απλώς, η diana, προωθεί πιο σωστά τις υπηρεσίες που προσφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2009, 10:17:29 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:57:07 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #547 στις: Αύγουστος 15, 2009, 10:18:36 μμ »
καλά ...
στο βιλαμπάχο ... ακόμα τρίβουν!!!

άααντε γεια...



Φεύγεις?
Που πας?
Τη συνταγή της επιτυχίας δε μας την είπες.


Τεσπα.
Στο καλό και να προσέχεις.



Lk όταν λες υπηρεσίες,εννοείς το παραμύθιασμα?
Αυτή και σε εμάς παραμύθι πουλάει.

Αποσυνδεδεμένος dirty diana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #548 στις: Αύγουστος 15, 2009, 10:18:45 μμ »

Και στην τελική αυτοί που ζητάνε τόσα τι προσφέρουν? Τι το εξαιρετικό έχει το μάθημα που κάνουν και το κοστολογούν τόσο?
Ας μας πουν τι παραπάνω κάνουν να το μάθουμε κι εμείς που "ξεφτιλίζουμε το επάγγελμα".
Ας μας δώσουν μια συμβουλή για τον τρόπο διδασκαλίας,χρήσιμη θα μας είναι και στο ιδιαίτερο αλλά και στο σχολείο,αφού έχει τόση επιτυχία.
Λοιπόν, εγώ δεν μπορώ να μιλήσω για την αγορά των ιδιαίτερων, γιατί τα έχω εγκαταλείψει απ' όταν έκανα το γιο μου. Θα μιλήσω για την αγορά των φροντιστηρίων που την ξέρω πολύ καλά. Τα μεγάλα φροντιστήρια κακοπληρώνουν τους καθηγητές και αυτό το ξέρετε όλοι. Οι ίδιοι καθηγητές που εργάζονταν στα μεγάλα φροντιστήρια του Πειραιά εργάζονταν και στο δικό μας. Παρ' όλα αυτά, οι γονείς δέχονταν να πληρώσουν και 150 ευρώ παραπάνω για να πάει το καμάρι τους στο μεγάλο φροντιστήριο του Πειραιά. Επίσης, έχω να πω ότι 7 χρόνια έφτυσα αίμα για να δημιουργήσω τις προσωπικές μου σημείωσεις και ποτέ δεν καταδέχτηκα να κλέψω από βιβλία. Αν ήθελα να δώσω σχόλια από βιβλία, τα φωτοτυπούσα. Το μεγαλύτερο φροντιστήριο του Πειραιά, που ειδικεύεται στη θεωρητική κατεύθυνση (ξέρουν οι Πειραιώτες) έχει κάνει καρμπόν τα βιβλία του Εμανουηλίδη και τα προωθεί σαν σημειώσεις του φροντιστηρίου. Σου απάντησα, νομίζω, ΤΕΜ. Γι αυτό μην τρελαίνεσαι. Το θέμα είναι ποιος έχει τα κότσια να παίξει αυτό το παιχνίδι. Η D.Diana έχει τα κότσια και το παίζει. Εγώ, για να μιλήσω για τον εαυτό μου, δεν το είχα. Δε σημαίνει ότι η μία είναι καλύτερη από την άλλη. Απλώς, η diana, προωθεί πιο σωστά τις υπηρεσίες που προσφέρει.

ποσο δίκιο έχεις!
είσαι μέσα στα πράγματα και φαίνεται!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #549 στις: Αύγουστος 15, 2009, 10:20:44 μμ »
Οι ίδιοι καθηγητές που εργάζονταν στα μεγάλα φροντιστήρια του Πειραιά εργάζονταν και στο δικό μας. Παρ' όλα αυτά, οι γονείς δέχονταν να πληρώσουν και 150 ευρώ παραπάνω για να πάει το καμάρι τους στο μεγάλο φροντιστήριο του Πειραιά.

Το φροντιστήριο πάντα ενέπνεε μια μεγαλύτερη ασφάλεια, μια μεγαλύτερη σιγουριά. Σου λέει, για να λειτουργεί τόσο καιρό και να πηγαίνουν τόσοι, πρέπει να κάνει καλή δουλειά. Ενώ για τον κάθε καθηγητή που κάνει ιδιαίτερο τι ξέρει; Εκτός βέβαια αν του τον έχουν συστήσει, οπότε αλλάζει το πράγμα.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:57:07 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #550 στις: Αύγουστος 15, 2009, 10:23:21 μμ »
Πάντως το να υποτιμάν τη νοημοσύνη σου με τέτοιες εξυπνάδες είναι πολύ άσχημο.
Και η κυρία αυτή έχει δουλέει ψιλό γαζί πολύ κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #551 στις: Αύγουστος 15, 2009, 10:26:37 μμ »
Οι ίδιοι καθηγητές που εργάζονταν στα μεγάλα φροντιστήρια του Πειραιά εργάζονταν και στο δικό μας. Παρ' όλα αυτά, οι γονείς δέχονταν να πληρώσουν και 150 ευρώ παραπάνω για να πάει το καμάρι τους στο μεγάλο φροντιστήριο του Πειραιά.

Το φροντιστήριο πάντα ενέπνεε μια μεγαλύτερη ασφάλεια, μια μεγαλύτερη σιγουριά. Σου λέει, για να λειτουργεί τόσο καιρό και να πηγαίνουν τόσοι, πρέπει να κάνει καλή δουλειά. Ενώ για τον κάθε καθηγητή που κάνει ιδιαίτερο τι ξέρει; Εκτός βέβαια αν του τον έχουν συστήσει, οπότε αλλάζει το πράγμα.
Κάπως έτσι λειτουργεί και η αγορά των ιδιαίτερων, Apri μου, μη νομίζεις.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #552 στις: Αύγουστος 15, 2009, 10:35:54 μμ »
Εντάξει βρε παιδιά αλλά λίγη σύνεση στο πώς παρουσιάζει ο καθένας τον εαυτό του και στο πώς απαντά στους συναδέλφους, ;) δεν βλάπτει...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #553 στις: Αύγουστος 15, 2009, 10:37:09 μμ »
Θεωρώ ότι το έργο του εκπαιδευτικού δεν πρέπει να ευτελίζεται.

Αν, όμως, "εξευτελίζουν το επάγγελμα" αυτοί που αποδέχονται να αποτιμάται η δουλειά τους λιγότερο από ένα χτένισμα στο κομμωτήριο, πολύ περισσότερο το εξευτελίζουν αυτοί που "πουλάνε τον εαυτό τους" στους μαθητές στους στο σχολείο για να αντλήσουν πελατεία.

Προς τους εκτός του σιναφιού που τυχόν παρακολουθούν αυτή τη συζήτηση (και ίσως σκέφτονται "καλά σας κάνουν που μειώνουν το μισθό σας, αφού τα οικονομάτε από τα ιδιαίτερα"):
Υπάρχουν διορισμένοι καθηγητές σε κάτι ξεχασμένες περιοχές όπου δεν υπάρχουν φροντιστήρια, οι οποίοι κάνουν πρόσθετη για ψίχουλα, χωρίς να είναι υποχρεωμένοι, αντί να κάνουν ιδιαίτερα. Και κάποιοι ακόμα που βοηθούν δωρεάν τα παιδιά. Υποθέτω ότι αυτοί δεν είναι "καλοί επαγγελματίες" για κάποιους εδώ μέσα...

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #554 στις: Αύγουστος 15, 2009, 10:37:26 μμ »
πρόσεξτε λιγάκι με τα ιδιαίτερα, κυρίως οι νεοδιοριζόμενοι,αφου ακόμα δεν έχετε μονιμοποιθεί. ;)
πηγαίνετε σε άγνωστα μέρη , ενώ δεν γνωρίζετε την συμπεριφορά των ντόπιων.
τα δε ντόπια συμφέροντα σας παρακολουθούνε 8)
μακριά ακόμα και από κουβέντες για αυτά.
αρκει ένα ανώνυμο μειλ για να γίνει ΕΔΕ εις βάρος σας.
ολοι πρεπει να προσεχουν στα ιδιαιτερα ασχετως διορισμου.γιατι η σδοε παραμονευει.οσον αφορα την ταριφα οπου ζει κανεις.εδω που μενω οι γονεις με το ζορι πληρωνουν 60 το μηνα στο φροντιστηριο ποσο μαλλον να δωσουν σε μενα 30 την ωρα.επιπεδο δουλειας-πληρωμη ποσα αντιστροφως αναλογα.δεν θα ημουν καλυτερη καθηγητρια αν επαιρνα τα μαλλιοκεφαλα μου.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #555 στις: Αύγουστος 15, 2009, 10:48:31 μμ »
Η συγκεκριμένη αν ήταν γιατρός θα είχε στείλει για επέμβαση πολλούς γερούς.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #556 στις: Αύγουστος 15, 2009, 10:49:09 μμ »
Θεωρώ ότι το έργο του εκπαιδευτικού δεν πρέπει να ευτελίζεται.
Υπάρχουν διορισμένοι καθηγητές σε κάτι ξεχασμένες περιοχές όπου δεν υπάρχουν φροντιστήρια, οι οποίοι κάνουν πρόσθετη για ψίχουλα, χωρίς να είναι υποχρεωμένοι, αντί να κάνουν ιδιαίτερα. Και κάποιοι ακόμα που βοηθούν δωρεάν τα παιδιά. Υποθέτω ότι αυτοί δεν είναι "καλοί επαγγελματίες" για κάποιους εδώ μέσα...
Αυτοί δεν είναι επαγγελματίες, αλλά εκπαιδευτικοί. Νομίζω ότι με αυτό το σχόλιο απάντησες σε όσα συζητούσαμε μέχρι τώρα. Πληρώνεται καλά ο καλός "επιχειρηματίας" που ξέρει να επιβιώσει σ' ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι και καλός εκπαιδευτικός ή, τουλάχιστον, δεν είναι αυτονόητο. Εγώ, ας πούμε, νομίζω ότι ήμουν άθλια επιχειρηματίας. Ως εκπαιδευτικό ας με κρίνουν οι μαθητές μου.  Ένας μεγάλος παιδαγωγός (μου διαφεύγει το όνομά του τώρα), όταν ρωτήθηκε ποιο είναι το βασικό προσόν του δασκάλου, είπε, "να είναι καλός άνθρωπος". Αυτό πιστεύω και εγώ.  :)

ΥΓ: όσον αφορά, τις προειδοποιήσεις προς εμάς τους νεοδιόριστους νομίζω ότι δε σταματάει κάποιον μόνιμο ο φόβος για να μην κάνει ιδιαίτερα, αλλά το πώς αισθάνεται ο ίδιος.  ;)

ΥΓ: Για να μην παρεξηγηθώ, με τη φράση "άθλια επιχειρηματίας", δεν εννοώ ότι χρωστούσα σε κανέναν. Αποχώρησα από την επιχείρηση (γιατί την είχα συνεταιρικά με κάποιον άλλο) χωρίς να χρωστάω ούτε λεπτό σε κανέναν. Εννοώ ότι ποτέ δεν έβγαλα κέρδη. Ίσως, θα έβγαζα περισσότερα αν δούλευα ως καθηγήτρια σε φροντιστήρια και σε ιδιαίτερα, όμως η αυτονομία που είχα στο κομμάτι της διδασκαλίας ήταν δελεαστικότερη από τα λεφτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2009, 10:53:04 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος air

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #557 στις: Αύγουστος 15, 2009, 11:04:56 μμ »
Ioanna89, πολυ ευστοχο το σχολιο σου, καθως παρακολουθωντας τη συζητηση.. κοντευα να ξεχασω τι σημαινει να εισαι εκπαιδευτικος.

Υπαρχουν ειδων και ειδων ανθρωποι, εκτος μαλιστα απο τους νεοπλουτους που εχουν ηδη αναφερθει, υπαρχουν και αρκετοι ψωνισμενοι-wannabe νεοπλουτοι.

Χωρις να μ'ενδιαφερουν τα αιτια αυτης της συμπεριφορας (Φυσικος ειμαι, κι'οχι Ψυχιατρος), πρεπει να επισημανω πως, δε χρειαζεται δα ..να εχεις βγαλει και Πανεπιστημιο για να τους διακρινεις. Διακρινονται απο μονοι τους, απο τον τροπο που μιλανε και τις ιδεες που πρεσβευουν.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #558 στις: Αύγουστος 15, 2009, 11:08:46 μμ »
air, συμφωνώ. ;)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #559 στις: Αύγουστος 15, 2009, 11:18:19 μμ »
air, συμφωνώ. ;)
Α, μόνο με την Αir συμφωνείς, συνάδελφε φιλόλογε ( μη γνήσια, βεβαίως-βεβαίως, όπως εγώ), μ' εμένα δε συμφωνείς; >:( ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 653

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.