*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706392 φορές)

0 μέλη και 73 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #588 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:03:45 πμ »



Όλοι αναγκαζόμαστε να κάνουμε ιδιαίτερα, αλλά κάποιους σαν εσένα, με το υφάκι που έχεις, ευχαρίστως θα κάρφωνα (τώρα που διορίστηκες κιόλας) :)

αυτό θα πει συναδελφική αλληλεγγυη!!

Απλούστατα, δεν τη θεωρώ καν συνάδελφο. Αλλά το προσπερνάμε.. αρκετά ασχοληθήκαμε νομίζω.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:27 »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #589 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:19:16 πμ »
"Οι συγχρονοι κυνικοι δεν βλεπουν τιποτα κακο στο να πληρωνουν αυτους στους οποιους εμπιστευονται τα μυαλα των παιδιων τους λιγοτερο απο εκεινους στους οποιους εμπιστευονται τα υδραυλικα τους"

Τζον Φ.Κενεντι

Αποσυνδεδεμένος ishtar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #590 στις: Αύγουστος 22, 2009, 03:29:18 πμ »
Λοιπόν, για να μπλεχτώ κι εγώ λιγάκι στην ίντριγκα, θεωρώ ότι το υπό συζήτηση θέμα έχει να κάνει κυρίως με το πώς βλέπει ο καθένας τον εαυτό του, τι αξίζει δηλαδή και τι απαιτεί για να πουλήσει το χρόνο του, ή, πιο κυνικά αν θέλετε, τον εαυτό του. Τώρα, όσοι έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση και θεωρούν ότι το να πληρώνονται ψίχουλα είναι κάποιου είδους λειτούργημα, θα τους παρακαλούσα δύο πράγματα:  πρώτον, αν τους ενοχλεί που οι άλλοι ζητούν πολλά, ας ζητήσουν και αυτοί - ελεύθερη οικονομία το λένε... Και κατά δεύτερον, στην περίπτωση που ούτε αυτό προτίθενται να κάνουν, ας μην προβάλλουν ψευδείς δικαιολογίες. Δεν είναι το θέμα το αν θα σου τα δώσουν, το όλο παιγνίδι είναι αν πιστεύεις ότι τα αξίζεις. Δεν νομίζω αν σου τα προσέφεραν να αρνιόσουν ευγενικά υπερασπιζόμενη το λειτούργημα... Σωστά?  :)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #591 στις: Αύγουστος 22, 2009, 06:27:19 πμ »
Λειτούργημα είναι η ιατρική,όχι το ιδιαίτερο για να κοκορεύονται οι νεόπλουτες μαμάδες.
Πελάτες έχουμε κι εμείς και ξέρουμε,δεν είμαστε χθεσινοί.
Δε ζουν όλοι στην Εκάλη για να ζητάνε 30 ευρώ στο γυμνάσιο και να τους τα δίνουν.

Θυμάμαι αυτό που είχε πει ο Θεοδωράκης για τα λεφτά που πήρε ο Παπαιωάννου για τους Ολυμπιακούς.
2 εκατομύρια,αν θυμάμαι καλά.
"Εγώ τόσα ούτε στον Μπετόβεν δεν τα έδινα".
Ε εγώ 30 ευρώ στη β γυμνασίου ούτε στον Νεύτωνα δεν τα έδινα.

Η καραμέλα της αυτοεκτίμησης προσβάλει τους συναδέλφους σας που δεν κάνουν αφαίμαξη,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε βγάζουν λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:27 »

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #592 στις: Αύγουστος 22, 2009, 06:59:15 πμ »
καποιοι εχουν ξεφυγει νομιζω....αν κανετε μαθημα σε πολυ πλουσιο,ας του τα παρετε,αλλα οσοι ζητανε 30 ευρω την ωρα απο μια απλη οικογενεια,να πανε να δουν πως βγαινει το μεροκαματο στις υπολοιπες δουλειες(σερβιτοροι,σεκιουριτι,οικοδομη που σε ξεσκιζουν για 8 ωρες πανω κατω σαν το Βεγγο για 30 ευρω),να καταλαβουν την αξια του μεροκαματου, κ μετα να το ζητανε!Οσο τελειο κ να ειναι το μαθημα,κ ο Αινσταιν να εισαι,δεν μπορεις για 1 ωρα μαθημα να τρως ολοκληρο το μεροκαματο κ τον ιδρωτα μιας ημερας του πατερα του παιδιου.
ημαρτον....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2009, 07:11:33 πμ από DOG »

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #593 στις: Αύγουστος 22, 2009, 07:04:46 πμ »
κ για τους συναδελφους που ειναι μονιμοι κ κανουν ιδιαιτερα,θεωρω οτι το δημοσιο σου παρεχει ενα μισθο οχι καλο,αλλα καλυτερο απο το μεσο μισθο που επικρατει.αρα,αν καποιος θελει εξτρα χρηματα,μπορει να παει να κανει οποιαδηποτε δουλεια θελει για να συμπληρωσει το εισοδημα του,αλλα οχι ιδιαιτερα.κ ειδικα αυτο το ξεφτιλισμα του να κανουν ιδιαιτερα σε παιδια που κανουν μαθημα κ στο σχολειο ειναι απαραδεκτο.λες κ δεν πληρωνεσαι για να του κανεις μαθημα,πρεπει να τα παρεις κ εξτρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2009, 07:18:24 πμ από DOG »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #594 στις: Αύγουστος 22, 2009, 12:12:32 μμ »
καποιοι εχουν ξεφυγει νομιζω....αν κανετε μαθημα σε πολυ πλουσιο,ας του τα παρετε,αλλα οσοι ζητανε 30 ευρω την ωρα απο μια απλη οικογενεια,να πανε να δουν πως βγαινει το μεροκαματο στις υπολοιπες δουλειες(σερβιτοροι,σεκιουριτι,οικοδομη που σε ξεσκιζουν για 8 ωρες πανω κατω σαν το Βεγγο για 30 ευρω),να καταλαβουν την αξια του μεροκαματου, κ μετα να το ζητανε!Οσο τελειο κ να ειναι το μαθημα,κ ο Αινσταιν να εισαι,δεν μπορεις για 1 ωρα μαθημα να τρως ολοκληρο το μεροκαματο κ τον ιδρωτα μιας ημερας του πατερα του παιδιου.
ημαρτον....
Δε συμφωνώ καθόλου με αυτή την άποψη. Το σχολείο παρέχει δωρεάν παιδεία (όποια κι αν είναι αυτή) και δεν υποχρεώνει κανέναν μαθητή να κάνει ιδιαίτερα, ειδικά αν δεν το αντέχει η τσέπη του. Ούτε ο καθηγητής που κάνει ιδιαίτερα είναι υποχρεωμένος να κάνει σκόντο στην τιμή που θα ζητήσει με το σκεπτικό ότι η οικογένεια είναι "απλή". Τα ιδιαίτερα δεν είναι εύκολη δουλειά, έχουν πολλή ευθύνη και πρέπει να πληρώνονται και ανάλογα.
Αν η οικογένεια δεν έχει και πολλά και το παιδί χρειάζεται βοήθεια επιπλέον, υπάρχει η ΠΔΣ που είναι εντελώς δωρεάν, αλλά φυσικά αρκετοί "μεροκαματιάρηδες" γονείς τη σνομπάρουν. Επίσης υπάρχουν πιο φτηνές λύσεις, όπως τα φροντιστήρια ή ακόμη και η βοήθεια από τους ίδιους τους γονείς. Όμως κάποιοι γονείς τα θέλουν εύκολα, και να μην ασχολούνται με την εκπαίδευση του παιδιού τους και να του κάνουν ιδιαίτερα και να μην τα πληρώνουν καλά. Ε, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #595 στις: Αύγουστος 22, 2009, 12:20:41 μμ »
Τώρα, όσοι έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση και θεωρούν ότι το να πληρώνονται ψίχουλα είναι κάποιου είδους λειτούργημα, θα τους παρακαλούσα δύο πράγματα:  πρώτον, αν τους ενοχλεί που οι άλλοι ζητούν πολλά, ας ζητήσουν και αυτοί - ελεύθερη οικονομία το λένε... Και κατά δεύτερον, στην περίπτωση που ούτε αυτό προτίθενται να κάνουν, ας μην προβάλλουν ψευδείς δικαιολογίες. Δεν είναι το θέμα το αν θα σου τα δώσουν, το όλο παιγνίδι είναι αν πιστεύεις ότι τα αξίζεις. Δεν νομίζω αν σου τα προσέφεραν να αρνιόσουν ευγενικά υπερασπιζόμενη το λειτούργημα... Σωστά?  :)

Τα είπες όλα, δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτα...
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος dimitra26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #596 στις: Αύγουστος 22, 2009, 12:39:39 μμ »
Θα συμφωνήσω και εγώ με την ishtar. Αυτό που κάνουμε είναι δουλειά και όχι λειτούργημα. Χρέος μας είναι να το κάνουμε όσο καλύτερα και υπεύθυνα γίνεται και να πληρωνόμαστε ανάλογα. Τα δικαιούμαστε εξάλλου!
Επειδή είμαι καινούργια στο φόρουμ δεν ξέρω αν οι περισσότεροι που συμμετέχετε είστε από Αθήνα αλλά στην επαρχεία τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Οι τιμές σαφώς είναι πιο χαμηλές αλλά στην πόλη μου τουλάχιστον ισχύει η νοοτροπία "αν έχεις χαμηλές τιμές δεν είσαι καλός καθηγητής." Χαζό αλλά δυστυχώς ισχύει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να τους γδάρουμε τους γονείς. Μην ξεχνάμε ότι κάποτε ήταν και οι δικοί μας γονείς σε αυτή τη θέση και στο μέλλον θα βρεθούμε και εμείς.

Όσο για τους καθηγητές που παίρνουν υπέρογκα ποσά θεωρώντας ότι πουλάνε χρυσόκαι μιλάνε τόσο έντονα περί λειτουργήματος ας γίνουν και νόμιμοι αφού είναι τόσο κάλοι.
Συγνώμη αν έγινα λίγο επιθετική.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #597 στις: Αύγουστος 22, 2009, 12:52:48 μμ »
Μέρες τώρα προσπαθώ να αποφύγω να μιλήσω, αλλά τελικά δεν άντεξα!  :P

Καλώς ή κακώς, είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε όχι, τα ιδιαίτερα είναι παράνομα και κατά τη γνώμη μου, πολλές φορές και ανήθικα. Δυστυχώς, είναι ένα αναγκαίο κακό, τόσο λόγω της ανεπάρκειας του σχολείου να καλύψει τα κενά τα οποία το ίδιο δημιουργεί όσο και εξαιτίας της ανεργίας που μαστίζει τους κλάδους των εκπαιδευτικών. Εκ των πραγμάτων, αρκετοί από εμάς είμαστε αναγκασμένοι να τραβήξουμε αυτό το δρόμο και είναι τόσο δεδομένο πλέον που το κάνουμε και χωρίς αιδώ... Και καλά κάνουμε με τις δεδομένες συνθήκες και καλό είναι να κοστολογούμε τη δουλειά μας όσο αξίζει.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να υπερβάλλουμε. Ειδικά τα ιδιαίτερα των μονίμων και ειδικά όσων αναλαμβάνουν μαθητές τους από το σχολείο είναι ένα τεράστιο αγκάθι. Εγώ έχω δύο περιστατικά να αναφέρω, τα οποία, ομολογώ, μου γύρισαν το μυαλό ανάποδα. Στο σχολείο που ήμουνα πέρσι (κολλέγιο το αποκαλούν στην πόλη), κάποιοι μαθητές της Γ' λυκείου διαμαρτυρήθηκαν εγγράφως στο διευθυντή για τις διακρίσεις που κάνει ένας συγκεκριμένος ιδιαιτεράς στους μαθητές που έχει στα ιδιαίτερα, κυρίως όσον αφορά θέματα πειθαρχίας. Έγινε φυσικά μια επίπληξη, αλλά ο εν λόγω καθηγητής (των 50 euro την ώρα) το πήρε και στην πλάκα "Σιγά μωρε, τι θα μου κάνουν πια;". Δεύτερο περιστατικό: εξηγώ σε μια μητέρα μαθητή της Α' λυκείου ότι το καμάρι της έχει πολλά κενά στα αρχαία, αλλά εφόσον θα πάει τεχνολογική και δεν τον ενδιαφέρουν τα αρχαία, ας πάει στην ΠΔΣ το απόγευμα, να καλύψει ότι μπορεί έτσι ώστε να περάσει την τάξη και να μην έχει πρόβλημα. Και πετάγεται η ιδιαιτερατζού "συνάδελφος" και λέει: Έλα τώρα, τι να προλάβει να κάνει η πρόσθετη; Άμα δεν κάνει μαθήματα έξω, θα δυσκολευτεί να περάσει την τάξη. Είμαι πολύ περήφανη που κράτησα την ψυχραιμία μου και δεν την έδειρα επί τόπου... να προσπαθούμε να ενισχύσουμε την πρόσθετη, για να δημιουργούνται θέσεις εργασίας και να παίρνουν προϋπηρεσία οι συνάδελφοι και να έχεις τους "συναδέλφους" ιδιαιτεράδες να σκάβουν το λάκκο των υπολοίπων, για να πάρουν αυτοί τα ιδιαίτερα... Δεν λέω, όλοι τα έχουμε ανάγκη τα χρήματα, ο μισθός μας δεν είναι και ο καλύτερος. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να υποβαθμίσουμε τη δουλειά που κάνουμε στο σχολείο, ε; Στην τελική, η μαγκιά είναι να κάνεις σοβαρή δουλειά στο σχολείο, με όλα τα εμπόδια που υπάρχουν.  ;)

Αποσυνδεδεμένος giannis r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #598 στις: Αύγουστος 22, 2009, 12:58:36 μμ »
Ωρομισθιο στο φροντιστηριο+ενσημα ικα+δωρα+επιδοματα=16ε περιπου το 40λεπτο η το 45λεπτο.Αν το κανουμε αναγωγη σε 60λεπτο(1 ωρα) γινεται 24ε.Ενα ιδιαιτερο γιατι να μην κοστολογειται 25-30 ευρω την ωρα αν προσθεσω και τις βενζινες για να παω στο σπιτι του παιδιου(ανεξαρτητα της εμπειριας που πρεπει να πληρωνεται επιπλεον)?(απορια ενος μαθηματικου)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #599 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:00:27 μμ »
Να σε ρωτήσω κάτι,όταν λες τις βενζίνες,τι εννοείς?
Από τη Θεσ/κη πχ πας Σέρρες για ιδιαίτερο?

Αποσυνδεδεμένος giannis r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #600 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:02:24 μμ »
μεσα στη θεσσαλονικη.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #601 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:25:35 μμ »
Μέρες τώρα προσπαθώ να αποφύγω να μιλήσω, αλλά τελικά δεν άντεξα!  :P

Καλώς ή κακώς, είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε όχι, τα ιδιαίτερα είναι παράνομα και κατά τη γνώμη μου, πολλές φορές και ανήθικα. Δυστυχώς, είναι ένα αναγκαίο κακό, τόσο λόγω της ανεπάρκειας του σχολείου να καλύψει τα κενά τα οποία το ίδιο δημιουργεί όσο και εξαιτίας της ανεργίας που μαστίζει τους κλάδους των εκπαιδευτικών. Εκ των πραγμάτων, αρκετοί από εμάς είμαστε αναγκασμένοι να τραβήξουμε αυτό το δρόμο και είναι τόσο δεδομένο πλέον που το κάνουμε και χωρίς αιδώ... Και καλά κάνουμε με τις δεδομένες συνθήκες και καλό είναι να κοστολογούμε τη δουλειά μας όσο αξίζει.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να υπερβάλλουμε. Ειδικά τα ιδιαίτερα των μονίμων και ειδικά όσων αναλαμβάνουν μαθητές τους από το σχολείο είναι ένα τεράστιο αγκάθι. Εγώ έχω δύο περιστατικά να αναφέρω, τα οποία, ομολογώ, μου γύρισαν το μυαλό ανάποδα. Στο σχολείο που ήμουνα πέρσι (κολλέγιο το αποκαλούν στην πόλη), κάποιοι μαθητές της Γ' λυκείου διαμαρτυρήθηκαν εγγράφως στο διευθυντή για τις διακρίσεις που κάνει ένας συγκεκριμένος ιδιαιτεράς στους μαθητές που έχει στα ιδιαίτερα, κυρίως όσον αφορά θέματα πειθαρχίας. Έγινε φυσικά μια επίπληξη, αλλά ο εν λόγω καθηγητής (των 50 euro την ώρα) το πήρε και στην πλάκα "Σιγά μωρε, τι θα μου κάνουν πια;". Δεύτερο περιστατικό: εξηγώ σε μια μητέρα μαθητή της Α' λυκείου ότι το καμάρι της έχει πολλά κενά στα αρχαία, αλλά εφόσον θα πάει τεχνολογική και δεν τον ενδιαφέρουν τα αρχαία, ας πάει στην ΠΔΣ το απόγευμα, να καλύψει ότι μπορεί έτσι ώστε να περάσει την τάξη και να μην έχει πρόβλημα. Και πετάγεται η ιδιαιτερατζού "συνάδελφος" και λέει: Έλα τώρα, τι να προλάβει να κάνει η πρόσθετη; Άμα δεν κάνει μαθήματα έξω, θα δυσκολευτεί να περάσει την τάξη. Είμαι πολύ περήφανη που κράτησα την ψυχραιμία μου και δεν την έδειρα επί τόπου... να προσπαθούμε να ενισχύσουμε την πρόσθετη, για να δημιουργούνται θέσεις εργασίας και να παίρνουν προϋπηρεσία οι συνάδελφοι και να έχεις τους "συναδέλφους" ιδιαιτεράδες να σκάβουν το λάκκο των υπολοίπων, για να πάρουν αυτοί τα ιδιαίτερα... Δεν λέω, όλοι τα έχουμε ανάγκη τα χρήματα, ο μισθός μας δεν είναι και ο καλύτερος. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να υποβαθμίσουμε τη δουλειά που κάνουμε στο σχολείο, ε; Στην τελική, η μαγκιά είναι να κάνεις σοβαρή δουλειά στο σχολείο, με όλα τα εμπόδια που υπάρχουν.  ;)
[/quo
 Πόσο δίκιο έχεις...!! Και χαίρομαι που το λέει κάποιος που ήδη δουλεύει σε σχολείο...!Η κατάσταση με τα ιδιαίτερα των μόνιμών έχει γίνει οικτρή! Το χω αναφέρει και σ'άλλο topic το περιστατικό...επειδή εκανα φέτος ΠΔΣ στο σχολείο που αποφοίτησα και τους καθηγητές τους ξέρω...πολλοί είχαν κι εμένα ως μαθήτρια (και μετά λέμε γιατί δεν διοριζόμαστε...200 ετων είναι όλοι!!) μια μέρα τα παιδιά μου είπαν πως ο τάδε καθηγητής που έχει ξεσκιστεί στα ιδιαίτερα κι αυτός κι η γυναίκα του χρόνια τώρα (μόνιμοι κι οι 2) και μάλιστα με μια απόδοση στο σχολείο οικτρή γιατί κουραζόταν ο καημένος απ'τα ιδιαίτερα....τους είπε πως είναι κομμουνιστής και τους ανέλυε και την κομμουνιστική θεωρία (στα πλαίσια του μαθήματος) Δεν ήξερα πως να αντιδράσω...να γελάσω...; να χτυπηθώ στον τοίχο; Απλά κρατήθηκα γιατί δεν έπρεπε μπροστά στα παιδιά... ??? ??? ??? >:( >:( >:( Ασ κάνουν τουμπεκί τουλάχιστον μερικοί....!! Έλεος!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 597
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.