*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706161 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #700 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 03:49:53 μμ »
Δεν θα το παρακάνω. Από άποψη οικονομικής κατάστασης είναι αρκετά ευκατάστατοι. Απλά δεν θέλω να δημιουργηθεί θέμα για το οικονομικό. Είμαι έγκυος και ξέρουν ότι θα σταματήσουμε για 1 μήνα και παρ' όλα αυτά δεν σκέφτηκε να τα στείλει σε φροντιστήριο ή να με διακόψει. Τα χρήματα αυτά τα έχω ανάγκη γιατί ως ωρομίσθια δεν με βλέπω να τα βγάζω πέρα. :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:55:50 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #701 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 05:12:34 μμ »
Καλη λευτερια!!  ;)

Εσυ ξερεις καλυτερα! Γι'αυτο λεω οτι υπαρχουν πολλα να λαβεις υποψιν!

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #702 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 05:43:07 μμ »
Εγώ πάλι πριν δυο βδομάδες ξεκίνησα ιδιαίτερο σε μετεξεταστέο μαθητή Β΄ Γυμνασίου στον Πειραιά και ζήτησα 15 την ώρα. Σήμερα αφού έγραψε καλά  το παιδί,  μου είπε η γιαγιά του ότι δε μπορεί να συνεχίσει το ιδιαίτερο με αυτή την τιμή. Πρόσθεσε ότι ο μαθηματικός που του κάνει μάθημα, του παίρνει 10 ευρώ την ώρα! Εκτός κι αν το έλεγε έτσι για να τους κάνω καλύτερη τιμή!

Πιστεύω ότι το ελάχιστο που πρέπει να ζητάμε είναι 15€/ωρα και φυσικά σε συνάρτηση με τις ώρες που κάνουμε. Για παράδειγμα αν κάνεις μόνο ένα δίωρο μπορείς να ζητήσεις και παραπάνω. Τα 9-10€ μπορεί να τα πάρει και ένας φοιτητης....
Πρόσφατα ξεκίνησα ένα ιδιαίτερο και φυσικά αφου συμφωνήσαμε φτάσαμε και στο θέμα της τιμής. Πάντα έχω ένα κόλλημα εκει και μπορώ να πω ότι ντρέπομαι να ζητήσω λεφτα  :-[
Όταν τους είπα 15€ (αφού το είχα πει αρκετες φορες από μέσα μου για να το πιστεψω και να μη μου ξεφύγει τιποτα λιγότερο) είδα στο βλέμμα τους ένα αίσθημα ικανοποίησης....Σκέφτομαι πόσο βλακεία έκανα που δεν ζήτησα παραπάνω και αυθόρμητα συμπληρώνω ότι η διδακτική ώρα θα ειναι 50min
Τουλάχιστον έτσι θα κερδιζω ενα 20λεπτο που θα το τρωω στις διαδρομες
Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να "χτυπαμε" λίγο τις τιμες και αναλογα με την αντιδραση να το διαπραγματευομαστε.
Ο υδραυλικος που ήρθε πριν μια βδομαδα για 10 λεπτα υποθεση πήρε 50€ και του ειπαμε και ευχαριστω... >:(

Αποσυνδεδεμένος aghisk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #703 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 06:38:42 μμ »
Εγώ πάλι πριν δυο βδομάδες ξεκίνησα ιδιαίτερο σε μετεξεταστέο μαθητή Β΄ Γυμνασίου στον Πειραιά και ζήτησα 15 την ώρα. Σήμερα αφού έγραψε καλά  το παιδί,  μου είπε η γιαγιά του ότι δε μπορεί να συνεχίσει το ιδιαίτερο με αυτή την τιμή. Πρόσθεσε ότι ο μαθηματικός που του κάνει μάθημα, του παίρνει 10 ευρώ την ώρα! Εκτός κι αν το έλεγε έτσι για να τους κάνω καλύτερη τιμή!


Οι τιμες στα ιδιαιτερα ποικιλουν (Μαθηματικοι):
A) αναλογα με την περιοχη - αλλο τα Β.Π, Γλυφαδα, Φαληρο αλλο οι γειτονιες του Πειραια και τα Δ.Π,
B) αναλογα με την ταξη - αλλη τιμη Γυμνασιο, αλλη Α & Β Λυκειου και φυσικα εκτος συναγωνισμου η Γ  λυκειου.
Τα 10€ ειναι παραμυθι. Γυμνασιο 20-25, Α-Β 25-30, Γ απο 30 και πανω (για γειτονιες Πειραια)
Να προσπαθεις να καταλαβεις τι γινεται - ποτε μην κλεινεις τιμη απο πριν - κανε το πρωτο μαθημα να "δεσεις" με το παιδι και μετα ζητας οτι νομιζεις.
Πολλοι κλαιγονται και στη συνεχεια ανακαλυπτεις οτι κτιζουν τριωροφα η εχουν τρια αυτοκινητα σπιτι και εξοχικο και πανε τα Χριστουγεννα διακοπες για σκι (αναφερω πραγματικες περιπτωσεις). Στο κατω κατω ας κοψουν απο τα μπουζουκια η τα λουσα τους - για το καλο των παιδιων τους ειναι.
Εχουν φθασει οι καθαριστριες να περνουν 8€ την ωρα και ενας γιατρος 150-200 την ωρα (3-4 ραντεβου χ50-60€), ακου 10!!!
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:55:50 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #704 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 06:43:32 μμ »
Εγώ πάλι πριν δυο βδομάδες ξεκίνησα ιδιαίτερο σε μετεξεταστέο μαθητή Β΄ Γυμνασίου στον Πειραιά και ζήτησα 15 την ώρα. Σήμερα αφού έγραψε καλά  το παιδί,  μου είπε η γιαγιά του ότι δε μπορεί να συνεχίσει το ιδιαίτερο με αυτή την τιμή. Πρόσθεσε ότι ο μαθηματικός που του κάνει μάθημα, του παίρνει 10 ευρώ την ώρα! Εκτός κι αν το έλεγε έτσι για να τους κάνω καλύτερη τιμή!


Οι τιμες στα ιδιαιτερα ποικιλουν (Μαθηματικοι):
A) αναλογα με την περιοχη - αλλο τα Β.Π, Γλυφαδα, Φαληρο αλλο οι γειτονιες του Πειραια και τα Δ.Π,
B) αναλογα με την ταξη - αλλη τιμη Γυμνασιο, αλλη Α & Β Λυκειου και φυσικα εκτος συναγωνισμου η Γ  λυκειου.
Τα 10€ ειναι παραμυθι. Γυμνασιο 20-25, Α-Β 25-30, Γ απο 30 και πανω (για γειτονιες Πειραια)
Να προσπαθεις να καταλαβεις τι γινεται - ποτε μην κλεινεις τιμη απο πριν - κανε το πρωτο μαθημα να "δεσεις" με το παιδι και μετα ζητας οτι νομιζεις.
Πολλοι κλαιγονται και στη συνεχεια ανακαλυπτεις οτι κτιζουν τριωροφα η εχουν τρια αυτοκινητα σπιτι και εξοχικο και πανε τα Χριστουγεννα διακοπες για σκι (αναφερω πραγματικες περιπτωσεις). Στο κατω κατω ας κοψουν απο τα μπουζουκια η τα λουσα τους - για το καλο των παιδιων τους ειναι.
Εχουν φθασει οι καθαριστριες να περνουν 8€ την ωρα και ενας γιατρος 150-200 την ωρα (3-4 ραντεβου χ50-60€), ακου 10!!!
 
συμφωνω.να τα δωσουυν για εξοχικα και μπουζουκια εχουν αλλα για το παιδι τους διαθετουν ψιχουλα. σημερα με πηρε τηλεφωνο μια μαμα να κανω proficiency στις 2 κορες τις με 15 ευρω την ωρα και για τις 2.μου ειπε οτι δεν βγαινει οικονομικα ενω ξερω οτι χτιζει εξοχικο στη χαλκιδικη.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #705 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 08:40:03 μμ »

συμφωνω.να τα δωσουυν για εξοχικα και μπουζουκια εχουν αλλα για το παιδι τους διαθετουν ψιχουλα. σημερα με πηρε τηλεφωνο μια μαμα να κανω proficiency στις 2 κορες τις με 15 ευρω την ωρα και για τις 2.μου ειπε οτι δεν βγαινει οικονομικα ενω ξερω οτι χτιζει εξοχικο στη χαλκιδικη.


Μα λογικό είναι να μην βγαίνει οικονομικά.. ξέρεις πόσα έξοδα έχει η ανέγερση εξοχικού; :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #706 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:09:45 πμ »
Εχει πραγματι εξοδα η ανεγερση σπιτιου!

Και δε μου λες, γιατι δεν της προτεινεις να κανετε καθημερινα ενα διωρακι; Ασχημα θα ειναι;

Αποσυνδεδεμένος stratosmath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #707 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 10:27:29 πμ »
Παιδια και εγω ιδιαιτεράς είμαι και συμφωνώ απολύτως με όσα λέτε. Οι περισσότεροι γονείς δεν εκτιμάνε την δουλειά μας και προσπαθουν με ψίχουλα να κάνουμε μάθημα στα παιδιά τους. Θεωρώ απαράδεκτο συνάδελφοι (όλων των ειδικοτήτων) που έχουν τελειώσει ένα πανεπιστήμιο να πληρώνονται 10-15 ευρώ για να κάνουν ιδιαίτερα μαθηματα. Σε αυτό βεβαίως φταίμε αποκλειστικά εμείς μιας και το δεχόμαστε. Προσωπικά απο την πρώτη στιγμή που έπιασα δουλεια σε φροντιστήριο κατάλαβα πόσο λάθος ειναι αυτο. Επειδή είμαι ΤΕΒΕ ο φροντιστηριούχος δεν πληρώνει εισφορές και έτσι μου δίνει 13Ε καθαρα στα χέρια μου. Και μιλάμε για 45' μάθημα. Για να έχω κάποιο κέρδος απο το ιδιαίτερο πρέπει να πάρω τουλάχιστον 20Ε μιας και κάνω ολόκληρη ώρα και είναι στην μέση και οι μετακινήσεις. Θεωρώ αδιανόητο να πληρώνομαι στο ιδιαίτερο λιγότερο απο όσο στο φροντιστήριο. Οι φοιτητές μπορεί να ρίχνουν τις τιμές αλλά δεν προσφέρουν την ίδια ποιότητα στο μάθημα τους. Δυσκολεύονται να αναλάβουν μεγάλες τάξεις και βεβαίως η Γ Λυκείου είναι εκτος δυνατοτήτων τους. Για μένα θα έπρεπε καθένας απο μας να βάλει ένα ελάχιστο όριο στο πόσα λεφτά παίρνει και να  μην το διαπραγματεύεται. Να λέει πόσα πιστεύει πως πρέπει να πάρει και να μην το διαπραγματευεται! Θα χάσει κάποια ιδιαίτερα αλλά αν δουλεύει σωστά τότε οι επιτυχίες θα ερθουν και το κασέ θα παραμείνει σε υψηλα επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #708 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 10:46:25 πμ »
και φοιτητές να μην είναι πολλούς η απεγνωσμένη προσπάθεια να βρουν ιδιαίτερα τους κάνει να εξευτελίζουν τις τιμές και τη δουλειά τους...και μπορεί αυτοί με τα 10 ευρώ να κάνουν την ίδια δουλειά με τον άλλο που παίρνει 20...

Αποσυνδεδεμένος xalakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #709 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:21:16 μμ »
Θεωρώ αδιανόητο να πληρώνομαι στο ιδιαίτερο λιγότερο απο όσο στο φροντιστήριο.

 Για μένα θα έπρεπε καθένας απο μας να βάλει ένα ελάχιστο όριο στο πόσα λεφτά παίρνει και να  μην το διαπραγματεύεται. Να λέει πόσα πιστεύει πως πρέπει να πάρει και να μην το διαπραγματευεται! Θα χάσει κάποια ιδιαίτερα αλλά αν δουλεύει σωστά τότε οι επιτυχίες θα ερθουν και το κασέ θα παραμείνει σε υψηλα επίπεδα.

εχθες, με πετυχε θεια μου που ηθελε για το μικρο ιδιαιτερα (οχι απο μενα, εγω μαθηματικος εκεινη αγγλικα ηθελε) και με ρωτησε που κυμαινονται οι τιμες (για να ξερει τι να περιμενει). οταν της ειπα "αναλογως την ταξη και το ποσες ωρες θα κανει, απο 15 μεχρι και 25€" , ξερετε τι απαντηση πηρα;

"το μηνα;" :-[

πηγα να υπερασπιστω τον/ην οποιον/α συναδελφο θα αναλαμβανε και με επιασαν κατι νευρα.. >:( >:(

τα θελουν μετα και τα ακουνε.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #710 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:27:45 μμ »
καλημερα...
παντως ρε παιδια..ε.χει να κανει και με την περιοχη... π.χ στη Νικαια ειναι σχετικα δυσκολο να ζητησεις πανω απο 15 (δεν μιλαω για Γ' Λυκειου...)

Αποσυνδεδεμένος xalakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #711 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:34:23 μμ »
καλημερα...
παντως ρε παιδια..ε.χει να κανει και με την περιοχη... π.χ στη Νικαια ειναι σχετικα δυσκολο να ζητησεις πανω απο 15 (δεν μιλαω για Γ' Λυκειου...)

ναι. οντως εχει να κανει με την περιοχη.

Δραμα μενω, οποτε δε ζηταω τα 30€ που ζητουσε συναδελφος το 2005 στη Θεσσαλονικη.

και ηταν λιγα, δεδομενου οτι ο χημικος επαιρνε 45..

δεν ξερω τι παιδια τινος εχετε σκοπο να διδαξετε, αλλα αμα η μανα θα σκεφτει " καλα, μονο 15€ ειπε, στον ταδε δινουμε 45, φαντασου τι μαθημα θα κανει αυτος", και τους κανεις το χατηρι να μη ξεπαραδιαστουνε και σε υποτιμανε στο τελος!!

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #712 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:38:15 μμ »
αυτο εχεισ δικιο...οντως καποιοι το σκεφτονται...τι να πεις...

παντως κι εμενα για να ειμαι ειλικρινης τα 45 euro μου φαινονται παρα πολλα για μια ωρα....
δεν ξερω...πιστευω οτι π.χ αν αναλαβεις Γ'λυκειου προετοιμασια ειναι λογικο να εχεις πιο ανεβασμενη τιμη....αλλα και 50 την ωρα...ξερω γω....

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #713 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:43:49 μμ »
Σίγουρα παίζει ρόλο και η περιοχή, αλλά μερικές φορές κι εμείς νομίζω ότι ίσως φοβόμαστε λίγο παραπάνω. Στο γυμνάσιο για παράδειγμα παίρνω από 10 (ειδικές περιπτώσεις) μέχρι 15. Μου πρότειναν ένα παιδάκι Β Γυμνασίου φέτος για Αρχαία και Έκθεση (γλώσσα), και όταν πήγα και είδα την κατάσταση και το επίπεδό του, τους ζήτησα 25 ευρώ μόνο και μόνο για να το ξεφορτωθώ. Έμεινα κάγκελο όταν δέχτηκαν και μάλιστα με χαρά :o :o Ίσως βέβαι να έπαιξε ρόλο το ότι πήγα συστημένη, αλλά και πάλι...

Άρχισα να σκέφτομαι ότι στο μέλλον θα πρέπει να αρχίσω να ρισκάρω λίγο περισσότερο. Στην τελική μάθημα κάνουμε, δεν κάνουμε μερεμέτι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 664

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.