*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706198 φορές)

0 μέλη και 25 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #826 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 09:40:23 πμ »
ελα βρε ..οχι αποψεις λεμε απλα...A..καλα...αν το βρισκουν μπαναλ...μεσα κι εγω..... ;D που ειναι αυτος ο κυκλος οεο...?

παντως περα απο την πλακα , πιστευω οτι ενας τετοιος κυκλος θα προκαλουσε αλλου ειδους προβληματα στη δουλεια μας.................αν εχετε συναντησει "δηθεν νεοπλουτους' γονεις θα καταλαβαινετε τι εννοω... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:58:52 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #827 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 10:00:43 πμ »
α, καλα! ΟΚ. τους "δηθεν νεοπλουτους" τους ξερω. ειναι ο,τι χειροτερο.δεν μπορεις να δουλεψεις σωστα ουτε με αυτους ουτε με τα παιδια τους.( κατα μανα,κατακυρη κατα γιο και θυγατερα!!!)

οσο για τις τιμες, ετσι ειναι : Λαός και Κολωνακι
και γιατι να ειναι διαφορετικα? ετσι συμβαινει!! υπαρχουν καταστηματα με 1500 ευρω το κομματι και καταστηματα με 45 ευρω το κομματι. οπου θες πας και αγοραζεις ή για να το πω σωστα, αναλογα με την "ταξη" που ανηκεις πας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #828 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 10:05:22 πμ »
α, καλα! ΟΚ. τους "δηθεν νεοπλουτους" τους ξερω. ειναι ο,τι χειροτερο.δεν μπορεις να δουλεψεις σωστα ουτε με αυτους ουτε με τα παιδια τους.( κατα μανα,κατακυρη κατα γιο και θυγατερα!!!)

μα συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος artemisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #829 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 04:17:52 μμ »
παιδια οταν κανει κανεις ιδιαιτερο ελευθερο επαγγελμα ασκει και αντιστοιχως διαμορφωνει και τις τιμες με διαφορα κριτηρια φυσικα.
στο κατω κατω ποιο το προβλημα;
οποιος θελει με επιλεγει και οποιος θελει οχι.
οποιος θελει τα δινει και οποιος δεν θελει δεν τα δινει.

οπως ειπε και ο Μαρκος υπαρχουν μαγαζια και μαγαζια,αν θες πας αν δεν θες δεν πας.
στο κατω κατω 25 ευρω δεν ειναι δα και καμια τραγικη τιμη.
τοσο θα πρεπε να αξιολογουνται τα μαθηματα,αλλο αν λιγω κρισης οικογενειων αλλα και προσωπικης των αδιοριστων εκπαιδευτικων
οι τιμες μπορει να ξεκινησουν και απο 5 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:58:52 »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #830 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 08:24:20 πμ »
εγω προσωπικα εχω αλλη απορια....εγω ως διδακτικη ωρα θεωρω στα ιδιαιτερα μου τα 60 λεπτα....

οσοι αντιστοιχως κανετε 45 λεπτα ...μπορειτε να μου πειτε γιατι? επειδη το ιδιο ισχυει και στα σχολεια...?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #831 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 08:54:21 πμ »
και γω ως διδακτικη ωρα στο ιδιαιτερο κανω 60'
στο σχολειο ειναι 45'γιατι θεωρω οτι επειδη οι μαθητες ειναι εκει για 6-7 ωρες δεν μπορει ευκολα κανεις να συγκεντρωθει οπως πρεπει κανοντας καθε φορα 60'. ετσι κανουν 45' για να εχουν και ενα διαλλειμα 10-15'πριν απο το επομενο μαθημα. πιστευω οτι αυτο γινεται για το μαθητη και οχι για τον καθηγητη.
ανετα λοιπον ο καθηγητης μπορει να κανει μαθημα 60' και ετσι στο ιδιαιτερο το εφαρμοζει γιατι και ο μαθητης μπορει σπιτι του πια να ειναι πιο χαλαρος.
Τωρα αν μερικοι κανουν 45' αυτο ειναι προσωπικη τους υποθεση και ή δεχεται ο γονιος ειτε οχι.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #832 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 09:26:17 πμ »
ok...καταλαβα ευχαριστω ΜΑΡΚΟ . δεν ξερω εμενα μου φαινεται καπως το 45λεπτο για ιδιαιτερο...δεν βρισκω λογο...πληρωνεσαι με την ωρα.anyway...ο καθενας κανει οτι νομιζει βεβαια..

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #833 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 09:58:09 πμ »
Εγώ γιατί νομίζω ότι το 45λεπτο στηρίζεται σε ψυχολογικά κριτήρια? Το έχω ακούσει από ψυχίατρο για δραστηριότητες που απαιτούν νοητική συμμετοχή. Είναι ένα όριο, για να προλαβαίνεις να κάνεις μάθημα, πιο πάνω κουράζει. Και στο πανεπιστήμιο άλλωστε τα ίδια ισχύουν. Αυτά για τη σχολική ώρα.
Στο ιδιαίτερο και μόνο που σε πληρώνουν με την ώρα (εννίοτε καλά) χτυπάει άσχημα να την κάνεις στα 45 λεπτά, επειδή έτσι κάνουν στο σχολείο... Άλλωστε με λίγη χαλαρή κουβέντα πάει η ωρίτσα. Ακούγεται στυγνά επαγγελματικό. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του, οι νέοι θα χάσουν πελατεία αν κάνουν 45λεπτα σε αντίθεση με το συναγωνισμό, οι φτασμένοι και ονομαστοί έχουν το πλεονέκτημα και το περιθώριο να κάνουν παιχνίδι.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #834 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 10:13:49 πμ »
Εγώ γιατί νομίζω ότι το 45λεπτο στηρίζεται σε ψυχολογικά κριτήρια? Το έχω ακούσει από ψυχίατρο για δραστηριότητες που απαιτούν νοητική συμμετοχή. Είναι ένα όριο, για να προλαβαίνεις να κάνεις μάθημα, πιο πάνω κουράζει. Και στο πανεπιστήμιο άλλωστε τα ίδια ισχύουν. Αυτά για τη σχολική ώρα.
Στο ιδιαίτερο και μόνο που σε πληρώνουν με την ώρα (εννίοτε καλά) χτυπάει άσχημα να την κάνεις στα 45 λεπτά, επειδή έτσι κάνουν στο σχολείο... Άλλωστε με λίγη χαλαρή κουβέντα πάει η ωρίτσα. Ακούγεται στυγνά επαγγελματικό. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του, οι νέοι θα χάσουν πελατεία αν κάνουν 45λεπτα σε αντίθεση με το συναγωνισμό, οι φτασμένοι και ονομαστοί έχουν το πλεονέκτημα και το περιθώριο να κάνουν παιχνίδι.

εχεις δικιο...

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #835 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 09:58:05 μμ »
Και εγώ 60 λεπτά κάνω τη διδακτική ώρα στο ιδιαίτερο. Και ως μαθήτρια, μου χτύπησε πολύ άσχημα όταν η καθηγήτρια στο ιδιαίτερο σηκώθηκε στα 45 λεπτά ( και πάντα με το ρολόι στο χέρι, ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω, ακόμα και αν μου είχε ''φάει '' αρκετή ώρα μιλώντας για άσχετα θέματα ).

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #836 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 12:50:50 πμ »
Πρώτη φορά ακούω για 45λεπτο σε ιδιαίτερα....Σαφώς μπορεί κάποιος να κάνει τέτοια συμφωνία αλλά και πάλι δεν συνηθίζεται και νομίζω ότι χτυπάει άσχημα στους γονείς...

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #837 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 12:52:21 μμ »
Κάνω μαθήματα ξένης γλώσσας, ισπανικά, σε μία φίλη φίλης, στην οποία έκανα πολύ καλή τιμή κι επειδή είναι γνωστή μου κι επειδή όλα κι όλα 400 ευρώ βγαζει το μήνα, μένει μόνη και τη βοηθούν όσο μπορούν οι γονείς από το χωριό, κι η γλώσσα ήταν απαραίτητη για να συνεχισει τη δουλειά της, αλλά κι επειδή κάναμε δύο 4ωρα την εβδομάδα, πολύ εντατικά.  Για αρχαριους, φυσιολογικά παίρνω 15 Ευρώ την ώρα, βεβαια δεν κανουμε 8 ώρες την εβδομάδα, από τη μαθητριά μου αυτή, είχαμε συμφωνήσει στα 10 για τους λόγους που είπα. Κάνουμε 5 μήνες, το Νοέμβριο θα δώσει Β2 και το Μάιο ΓΙ. Εγώ, όμως, δεν μπορώ να συνεχίσω να κάνω για τοσο υψηλό επίπεδο με 10 Ευρώ την ώρα, κι η συμφωνία ήταν ότι για το αρχικο επίπεδο ήταν 10 Ευρώ. Ελπίζω να το θυμηθεί όταν της το υπενθυμίσω. Το ερώτημα είναι πόσα να ζητήσω; Θέλω να πω μια συγκεκριμενη τιμή, κι οχι να της πω αν μπορει να δινει τόσα, ή να κάνουμε παζάρια. ΄Κι επειδή μετά το Νοέμβριο θα κάνουμε 5 ώρες την εβδομάδα, έλεγα να ζητήσω 15 την ώρα΄που θα βγαινει σχεδόν το ίδιο. Αλλά νομιζω ότι θα αρνηθεί. Από την άλλη δε νομίζω να βρει να κανει αλλού με 10 Ευρώ. Κι εγω δε θα ηθελα να τη χασω απο μαθητρια αλλά δεν μπορώ να συνεχισω με τα 10!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #838 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 01:19:36 μμ »
Υπενθυμίζω ότι η υψηλή αμοιβή δεν είναι κίνητρο για καλύτερη εργασία.
Η χαμηλή αμοιβή είναι, όμως, αντικίνητρο.

Άρα, η συμβουλή μου είναι να ζητάτε αυτά με τα οποία είστε (τουλάχιστον) ευχαριστημένοι.
Εγώ θα έλεγα 15 στη θέση σου.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #839 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 03:12:37 μμ »
Υπενθυμίζω ότι η υψηλή αμοιβή δεν είναι κίνητρο για καλύτερη εργασία.
Η χαμηλή αμοιβή είναι, όμως, αντικίνητρο.



Συμφωνώ. Σαφως και δε θα κάνω καλύτερο μάθημα, αλλά όταν ανεβαίνει το επίπεδο χρειάζεται και περισσότερη πρετοιμασία από εμένα, (δε διδάσκω και πολλά χρόνια ώστε να έχω μάθει τα πάντα απ έξω με την επανάληψη και να διδάσκω, ας πούμε, μηχανικά) καθώς κι επιπλεόν υλικό, φωτοτυπίες κλπ. Δυστυχώς μερικοί δεν τα αναγνωρίζουν αυτά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 635

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.