*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706604 φορές)

0 μέλη και 90 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ιουλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #854 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:33:11 πμ »
ε ναι αλλα αντε να το καταλαβουν οι γονεις.δεν ξερω σε ποια πριοχη εισαι παντως θα σου ελεγα στο γκρουπακι των 2 ατομων να ζητας 15 στον καθενα.αν εχεις 3 μαθητες τοτε να ζητας 10.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:25:33 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #855 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:39:30 πμ »
και 10 καλά είναι.. δε μου πάει να παίρνω 30 ευρώ την ώρα το θεωρώ υπερβολικό..Ηράκλειο είμαι που υποτίθεται πως έχουν και λεφτά αλλά όλο κλαίγονται.. όχι όλοι έχω τύχει και σε καλές περιπτώσεις δεν έχω παράπονο

Αποσυνδεδεμένος ιουλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #856 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:48:51 πμ »
οκ εσυ ξερεις.αυτο που εχει σημασια ειναι να εχουμε ιδιαιτερα.εγω φετοε δυστυχως δεν εχω πολλα και εχω απογοητευτει

Αποσυνδεδεμένος xalakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #857 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:50:46 πμ »
τα φροντιστηρια ειναι με τον μηνα.απο 350 εως και 500 μπορει να φθασει απο οσο ξερω

μην ξεχνας οτι το παιδι στο φροντιστηριο θα κανει απ'ολα:

μαθηματικα, φυσικη, χημεια, ή
μαθηματικα, φυσικη, προγραμματισμο, ΑΟΘ, ή
έκθεση, λατινικα, αρχαια κλπ.

οποτε το 350αρι παει στο "πακετο" το συνολικο. επειδη αλλο να ερχεται στο φροντιστηριο για 2ω/εβ, κι αλλο να ερχεται για 12 ωρες!! να μην του κανουν μια εκπτωση..

ετσι κι εμεις. οι περισσοτεροι η τιμη που λενε αρχικα, ειναι για 2ωρο. εαν δουν οτι το 2ωρο παει για 4ωρο ή και 6ωρο, προφανως θα κατεβασουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:25:33 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #858 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:09:36 πμ »
Σίγουρα η οικονομική κρίση είναι κάτι που μας έχει επηρεάσει όλους. Πάντως, πιστεύω πως ο γονιός το τελευταίο που θα κόψει θα είναι το μάθημα του παιδιού του. Ειδικά στην κατεύθυνση και ειδικά αν μας έχει δοκιμάσει και είδε ότι κάνουμε δουλειά.

Προσωπικά φέτος μου μειώθηκαν αρκετά οι μαθητές του Γυμνασίου, αλλά έχω περισσότερους στην κατεύθυνση, κάτι που φυσικά προτιμώ, τόσο από άποψη χρημάτων, όσο και από άποψη διδασκαλιας.

Με μια συζήτηση που είχα με μια μητέρα που η κόρη της δίνει φέτος, μου είπε ακριβώς αυτό: Ότι προτιμάει δηλαδή να στερηθεί η ίδια, για να προσφέρει την καλύτερη δυνατή ευκαιρία στην κόρη της.

Βέβαια, θα πρέπει να "τραβάει" και το παιδί. Αν το παιδί είναι αδιάφορο, θα προτιμήσει την πιο οικονομική λύση, δηλαδή το φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #859 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 12:09:47 μμ »
Έχεις δίκιο ότι πρέπει να τραβάει και το παιδί. Δεν το είχα σκεφτεί ότι κατά βάση οι αδύναμοι και πιο αδιάφοροι μαθητές είναι αυτοί που προτιμούν το ομαδικό, όταν τα οικονομικά του σπιτιού είναι περιορισμένα! 

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #860 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 03:32:36 μμ »
Προσωπικα,για αδιαφορο μαθητη,εχω φτασει στο σημειο να πω σε γονεις "μη πληρωνετε καλυτερα,δεν τα θελω τα λεφτα σας,κανετε τα ο,τι αλλο θελετε,ετσι κι αλλιως χαμενα πανε"!Σας πληροφορω οτι το εκτιμησαν κιολας!Αν δεν εχει καμια διαθεση το παιδι να δουλεψει (κατι οχι και τοσο συνηθες στην πραγματικοτητα)το μονο που μπορει να συμβει ειναι να εκθεσει εμας και τη δουλεια μας.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος ιουλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #861 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 09:30:40 μμ »
ρε παιδια για ιδιαιτερα φιλολογικων,μπορειτε να πειτε ποσα περιπου ζητατε την ωρα για γυμνασιο και λυκειο?για αθηνα μιλαμε.

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #862 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 10:47:12 μμ »
και 10 καλά είναι.. δε μου πάει να παίρνω 30 ευρώ την ώρα το θεωρώ υπερβολικό..Ηράκλειο είμαι που υποτίθεται πως έχουν και λεφτά αλλά όλο κλαίγονται.. όχι όλοι έχω τύχει και σε καλές περιπτώσεις δεν έχω παράπονο

καλα τα λες στρουμφιτα...κι εγω ηρακλειο ειμαι κ ετσι ειναι τα πραγματα....ολο χαζα βεβαια κανω κι εγω, γιατι ολοι μου λενε 20 να ζηταω στη γ λυκειου για ιδιαιτερο, αλλα κ εμενα δε μου παει καρδια....αλλα ξερεις τι γινεται; εμεις φτιαχνουμε τη φημη μας, παιδια....εγω ειχα 2 διδυμες, τους εκανα β λυκειου με 20 ευρω την ωρα, δηλ 10 την καθεμια, και τωρα που τις αφησα για καποιους λογους εν πασει περιπτωσει, πηγαν σε αλλον με 20 ευρω το ατομο, δηλ ο μπαμπας τους πληρωνει 80 για ενα διωρο, και λεεν κι ευχαριστω, γιατι, οπως μου ειπαν, θα ειναι πολυ καλος για να παιρνει τοσα!!! τα συμπερασματα δικα σας......

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #863 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 10:56:25 μμ »
Δυστυχώς αυτή είναι η νοοτροπία στην επαρχία, όπως το λες! Όσο πιο πολύ μας γδέρνει, τόσο πιο καλός είναι! Άσε και το άλλο που κάνουν πολλοί διορισμένοι, κυρίως των "δυσεύρετων" ειδικοτήτων: για μάθημα 2ωρο στο σχολείο, κάνουν 4 και 6 ώρες ιδιαίτερο! Ενώ αν τύχει ο φιλόλογος να ζητήσει καμιά ώρα παραπάνω, πρέπει να περάσει από Ιερά Εξέταση! >:(

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #864 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 10:57:30 μμ »
και 10 καλά είναι.. δε μου πάει να παίρνω 30 ευρώ την ώρα το θεωρώ υπερβολικό..Ηράκλειο είμαι που υποτίθεται πως έχουν και λεφτά αλλά όλο κλαίγονται.. όχι όλοι έχω τύχει και σε καλές περιπτώσεις δεν έχω παράπονο

καλα τα λες στρουμφιτα...κι εγω ηρακλειο ειμαι κ ετσι ειναι τα πραγματα....ολο χαζα βεβαια κανω κι εγω, γιατι ολοι μου λενε 20 να ζηταω στη γ λυκειου για ιδιαιτερο, αλλα κ εμενα δε μου παει καρδια....αλλα ξερεις τι γινεται; εμεις φτιαχνουμε τη φημη μας, παιδια....εγω ειχα 2 διδυμες, τους εκανα β λυκειου με 20 ευρω την ωρα, δηλ 10 την καθεμια, και τωρα που τις αφησα για καποιους λογους εν πασει περιπτωσει, πηγαν σε αλλον με 20 ευρω το ατομο, δηλ ο μπαμπας τους πληρωνει 80 για ενα διωρο, και λεεν κι ευχαριστω, γιατι, οπως μου ειπαν, θα ειναι πολυ καλος για να παιρνει τοσα!!! τα συμπερασματα δικα σας......

κ εγω μια απο τα ιδια. δεν μου παει καρδια να ζητησω πολλα χρηματα. αλλα τουλαχιστον στο ηρακλειο εχουν τη νοοτροπια ακριβος=καλος.
για να παιρνεις μονο 10 ευρω την ωρα πρεπει να εισαι του πεταματου. αν ομως παιρνεις 20 τοτε πρεπει να εισαι πολυ καλος. ειναι η ψυχολογια του αγοραστη. πρεπει να πουλαμε τον εαυτο μας ακριβα για να μας θεωρουν καλους. κ βαλτε τον εαυτο σας στη θεση τους.

πχ παω να αγορασω μια μπλουζα

βλεπω την ιδια ακριβως μπλουζα στη βιτρινα 2 μαγαζιων.
στο 1 μαγαζι κανει 20 ευρω κ στο αλλο 50. οπως ομως τη βλεπεις απο τη βιτρινα ειναι ακριβως ιδια.
αν θελετε να παρετε καλης ποιοτητας μπλουζα ποια θα προτιμησετε? υποσεινηδητα δεν θα θεωρησετε οτι αυτη των 50 ειναι καλυτερη?

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #865 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 11:22:14 μμ »
άλλο όμως ποιά μπλούζα θεωρείς καλύτερη, κι άλλο ποιά μπλούζα έχεις την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #866 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 11:47:01 μμ »
άλλο όμως ποιά μπλούζα θεωρείς καλύτερη, κι άλλο ποιά μπλούζα έχεις την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις

σωστο αυτο που λες αλλα οπως γνωριζεις οι περισσοτεροι γονεις ειναι διατεθειμενοι να ξοδεψουν κ το τελευταιο τους ευρω στο μελλον των παιδιων τους...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #867 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 11:54:56 μμ »

κ εγω μια απο τα ιδια. δεν μου παει καρδια να ζητησω πολλα χρηματα. αλλα τουλαχιστον στο ηρακλειο εχουν τη νοοτροπια ακριβος=καλος.
για να παιρνεις μονο 10 ευρω την ωρα πρεπει να εισαι του πεταματου. αν ομως παιρνεις 20 τοτε πρεπει να εισαι πολυ καλος. ειναι η ψυχολογια του αγοραστη. πρεπει να πουλαμε τον εαυτο μας ακριβα για να μας θεωρουν καλους. κ βαλτε τον εαυτο σας στη θεση τους.

πχ παω να αγορασω μια μπλουζα

βλεπω την ιδια ακριβως μπλουζα στη βιτρινα 2 μαγαζιων.
στο 1 μαγαζι κανει 20 ευρω κ στο αλλο 50. οπως ομως τη βλεπεις απο τη βιτρινα ειναι ακριβως ιδια.
αν θελετε να παρετε καλης ποιοτητας μπλουζα ποια θα προτιμησετε? υποσεινηδητα δεν θα θεωρησετε οτι αυτη των 50 ειναι καλυτερη?

Εξαρτάται και από το πού βρίσκεται το μαγαζί.
Αν βάλει ένα μαγαζί στο Κολωνάκι, την μπλούζα κάτω από 50 € δεν θα την πουλήσει. Αυτό δεν μπορεί να γίνει στο Πέραμα π.χ. έστω και αν είναι το ίδιο ακριβώς εμπόρευμα.
Εξαρτάται δηλαδή σε ποιον απευθύνεσαι. Το ίδιο ισχύει και για την παροχή υπηρεσίας.

 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 646
Σύνολο: 654

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.