*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706379 φορές)

0 μέλη και 72 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #868 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 12:04:58 πμ »
Ακριβώς !! Επίσης αυτό που θα σκεφτώ εγώ είναι ότι και οι δύο την έχουν αγοράσει από Κινέζους ( δεν έχω κάτι εναντίον τους ) με 5 ευρώ και μετά την πουλάνε στα μαγαζιά τους όσο θέλουν, προφανώς επειδή ο ένας έχει ακριβότερο ενοίκιο, είναι σε πιο κεντρικό σημείο κ.λπ. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:45 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #869 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 12:19:24 πμ »
εχετε δικιο γι'αυτο κ στις αγγελιες οι τιμες πρεπει να ειναι χαμηλες. δλδ αν καποιος εχει να διαθεσει χρηματα σιγουρα δεν θα ψαξει καθηγητη για το παιδι του απο αγγελιες αλλα απο γνωστο.
απλα θεωρω οτι ειμαστε ο,τι δηλωνουμε. ή τουλαχιστον ο αλλος μας βλεπει ως το ο,τι δηλωνουμε.
κ εγω ειμαι εναντιον αυτης της αποψης αλλα δυστυχως αυτο ισχυει... :-\

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #870 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 12:44:11 πμ »
Παιδιά έχετε δίκιο σ' αυτό που λέτε, αλλά νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να ρισκάρουμε κάποιες φορές. Το έχω ξαναγράψει και σε έλλο σημείο ότι προσωπικά δύο φορές που ρίσκαρα φέτος και ζήτησα 25 ευρώ (τη μία μάλιστα σε Γυμνάσιο), μου τα δώσανε και μου είπανε κι ευχαριστώ. Και μιλάω για μικρή επαρχιακή πόλη (Κομοτηνή).

Οπότε πλέον κάνω το εξής: σε ορισμένους μαθητές που θέλω να τους κρατήσω πάσει θυσία γιατί συνεργαζόμαστε καλά και δε δημιουργούνται προβλήματα, κάνω με χαμηλότερη τιμή μάθημα. Σε όσους καινούριους με παίρνουν τηλέφωνο για να συνεργαστούμε, τους ζητάω αρκετά περισσότερα. (πάντα σε λογικά πλαίσια, έτσι?) Από τη στιγμή που θα δεχτούν, κάνω την καλύτερη δυνατή προσπάθεια από μέρους μου να τους αποδείξω ότι τα χρήματα που δίνουν πιάνουν τόπο κάνοντας το καλύτερο που μπορώ.

Αν μια οικογένεια σε δοκιμάσει και δει ότι κάνεις καλή δουλειά, θα σε κρατήσει και την επόμενη χρονιά, θα σε συστήσει και σε κόσμο, και δε θα την πειράξουν τα 5 ευρώ παραπάνω που θα δώσει. Οπότε αν σε συστήσουν, θα σε συστήσουν με αυτή την τιμή, κι εσύ πάλι στους καινούριους θα ζητήσεις και 2 ευρώ παραπάνω και πάει λέγοντας. Πραγματικά νομίζω ότι πιάνει αυτό το σύστημα.

Πάντως γενικά, εδώ που τα λέμε, νομίζω ότι η καλύτερη βιτρίνα μας είναι η ίδια η δουλειά μας. Αν κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε για το μαθητή, αργά ή γρήγορα αυτό θα εκτιμηθεί. Ίσως όχι από όλους, αλλά τουλάχιστον από αρκετούς ώστε να μας συστήνουν σε άλλους και να υπάρχει ροή μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #871 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 09:54:00 μμ »
Το αν θα μείνει ευχαριστημένη μία οικογένεια είναι σχετικό. Μπορεί η μάνα να θέλει να κάνεις κωλοτούμπες και να έχει την απαίτηση να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο τις ώρες των μαθημάτων κτλ και στην περίπτωση που εσύ δεν της κάνεις τα χατίρια όχι μόνο φεύγουν από εσένα,αλλά φροντίζουν και να σε κατηγορούν όπου βρεθούν κι όπου σταθούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:45 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #872 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 10:46:18 μμ »
Συμφωνώ. Καθένας ζητάει ό,τι θέλει, χωρίς να νοιάζεται για το πρόγραμμα του καθηγητή. Εμένα μου έχουν τύχει περιπτώσεις που μου ζητούν να πηγαίνω 2 φορές το μήνα ( !! ) και μέσα σε δύο 2ωρα να καλύπτω ό,τι έκαναν στο σχολείο όλο το μήνα !! Έλεος δηλαδή, από εκεί πάνε να κόψουν χρήματα;; Στο ξεκίνημά μου το δεχόμουν, πολύ ψυχοφθόρο και ψυχαναγκαστικό. Φέτος δεν ανέλαβα κανένα τέτοιου τύπου μάθημα. Ή τα ιδιαίτερα που εμφανίζονται στη μέση της χρονιάς ή μόνο για τις εξετάσεις...Πονεμένη ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #873 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 02:40:39 μμ »
φετος εχω 2 κοπελες (αποφοιτες) στις οποιες κανω εκθεση 2 ωρες την εβδομαδα και παιρνω 60 ευρω συνολικα. ητοι η καθε μια δινει 30 ευρω για 2 ωρες εκθεση.
Η μια μαλιστα μου ζητησε να της κανω και αγνωστο στα αρχαια. της ειπα το 2ωρο 25 ευρω.
σκεφτηκα ομως οτι ηδη δινει 30 ευρω την εβδομαδα για την εκθεση σε μενα,οποτε άλλα 25 ευρω για αρχαια ειναι καλα.
αφηστε,οτι ειναι και ευχαριστημενες με το μαθημα και μου ειπαν οτι θα το πουν και σε αλλα παιδια.
Να, αυτο τελικα εχει σημασια και ετσι κανεις αποκτα τα μαθηματα. το οικονομικο ειναι ενας παραγοντας αναγκαιος αλλα οχι επαρκης.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #874 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 03:49:18 μμ »
Καθε πότε σας πληρώνουν; Ανα εβδομάδα; Γενικα με την κρίση τι γίνετε; Πληρώνουν;

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #875 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:58:27 μμ »
Προσωπικά ζητώ να με πληρώνουν κάθε βδομάδα, για να μην τους μαζύονται πολλά. Ορισμένοι ωστόσο ζήτησαν να με πληρώνουν κάθε μήνα ή κάθε δεκαπενθήμερο, ανάλογα με το πότε πληρώνονται οι ίδιοι. Δε με πειράζει και τόσο να σου πω την αλήθεια, έτσι κι αλλιώς το ίδιο πράγμα είναι. Απλά προσέχουμε να σημειώνουμε τις ώρες στο τέλος κάθε μαθήματος. Στις τελευταίες σελίδες του τετραδίου του μαθητή σημειώνω στο τέλος του μαθήματος την ημερομηνία και πόσες ώρες έκανα μάθημα κάθε φορά. Έτσι δεν μπορεί να μου πει κανένας "όχι δεν ήρθες εκείνη τη μέρα" και τέτοια.

Γενικώς, όλως παραδόξως, φέτος δεν έχω πρόβλημα με τα χρήματα. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι όσους κακοπληρωτές είχα πέρυσι, φέτος επέλεξα να τους αφήσω, γιατί κουράστηκα να κάνω τη ζητιάνα για χρήματα που έχω δουλέψει.

Μόνο μία οικογένεια δε με πληρώνει τακτικά, αλλά μου το είπαν από την αρχή ότι μπορούν να με πληρώσουν όταν πάρουν τις επιδοτήσεις για τα χωράφια (αγροτική περιοχή γαρ). Δε με πειράζει, και πέρυσι έτσι έγινε και ήταν πολύ εντάξει οι άνθρωποι. Πρέπει άλλωστε ορισμένες φορές να κατανοούμε και τις ανάγκες της οιγογένειας.

Τέλος, έχω άλλη μία οικογένεια, η οπόια με πληρώνει προκαταβολικά! Για δεύτερη συνεχή χρονιά, μόλις πήγα να κάνω το πρώτο μάθημα ήρθε ο μπαμπάς και μου έδωσε 1000 ευρώ, γιατί λέει δε θέλει να ζαλίζει το κεφάλι του κάθε μήνα. Έτσι μου δίνει πάντα στο πρώτο μάθημα 1000 ευρώ και τα υπόλοιπα στο τελευταίο μάθημα. (Έχει 3 παιδιά που τους κάνω μάθημα, οπότε μαζεύονται αρκετά στο τέλος).

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #876 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:52:07 μμ »
Εγω πάλι τα γράφω σε ένα excel αρχειάκι και τους τα εκτυπώνω σε χαρτάκια να τα έχουν.
Προς το παρόν δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Αν και έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει μία τάση να φάνε καμιά ώρα....
Για αυτό σε κανέναν δεν έχω 100% εμπιστοσύνη παρα μόνο σε όσους με πληρώνουν με την εβδομάδα.

Ούτε και μένα με πειράζει πότε θα με πληρώσουν αρκεί να ξέρω ότι δεν θα τα χάσω...





Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #877 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 12:10:54 πμ »
Προτιμώ με την εβδομάδα,κάτι που το ζητάνε και οι ίδιοι.Αυτό με τον μήνα με αγχώνει,είναι εύκολο να γίνει παρεξήγηση...αν και τελικά αυτό το σύστημα να σημειώνεις στο τετράδιο του μαθητή είναι καλή ιδέα  ;)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #878 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 12:22:28 πμ »
Για μένα, αν έχεις αρκετά ιδιαίτερα, το καλύτερο είναι ο συνδυασμός. Δηλαδή 1-2 μαθήματα να πληρώνουν ανά βδομάδα, οπότε με τα ψιλούρια αυτά βγάζεις τα τρέχοντα έξοδα και τα υπόλοιπα με το μήνα, για τις πιο μεγάλες υποχρεώσεις.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #879 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:10:56 πμ »
και 10 καλά είναι.. δε μου πάει να παίρνω 30 ευρώ την ώρα το θεωρώ υπερβολικό..Ηράκλειο είμαι που υποτίθεται πως έχουν και λεφτά αλλά όλο κλαίγονται.. όχι όλοι έχω τύχει και σε καλές περιπτώσεις δεν έχω παράπονο

καλα τα λες στρουμφιτα...κι εγω ηρακλειο ειμαι κ ετσι ειναι τα πραγματα....ολο χαζα βεβαια κανω κι εγω, γιατι ολοι μου λενε 20 να ζηταω στη γ λυκειου για ιδιαιτερο, αλλα κ εμενα δε μου παει καρδια....αλλα ξερεις τι γινεται; εμεις φτιαχνουμε τη φημη μας, παιδια....εγω ειχα 2 διδυμες, τους εκανα β λυκειου με 20 ευρω την ωρα, δηλ 10 την καθεμια, και τωρα που τις αφησα για καποιους λογους εν πασει περιπτωσει, πηγαν σε αλλον με 20 ευρω το ατομο, δηλ ο μπαμπας τους πληρωνει 80 για ενα διωρο, και λεεν κι ευχαριστω, γιατι, οπως μου ειπαν, θα ειναι πολυ καλος για να παιρνει τοσα!!! τα συμπερασματα δικα σας......

εμένα γυρνά και μου λέει μαθήτρια γ λυκείου που της έπαιρνα 15 ευρώ την ώρα γιατί κάναμε 8 ώρες την εβδομάδα ότι η φίλη της κάνει με 25 ευρώ και γιατί εγώ παίρνω 15... υποτιμητικά δηλαδή... άσχετα αν η μάνα της μου τα χρωστά ακόμα κι αυτά εδώ και 5 μήνες.....

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #880 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:12:20 πμ »
Για μένα, αν έχεις αρκετά ιδιαίτερα, το καλύτερο είναι ο συνδυασμός. Δηλαδή 1-2 μαθήματα να πληρώνουν ανά βδομάδα, οπότε με τα ψιλούρια αυτά βγάζεις τα τρέχοντα έξοδα και τα υπόλοιπα με το μήνα, για τις πιο μεγάλες υποχρεώσεις.

συμφωνώ σε αυτό γιατί αν μας τα δίνουν με τη βδομάδα όλοι φεύγουν πιο ευκολα από το πορτοφόλι μας μετά..

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #881 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:14:04 πμ »
stroumfita..............τα 30 € απο περυσι εμενα ακομα μου τα χρωστανε...και ουτε φωνη ουτε ακροαση....και ο πατερας παρακαλω..........δασκαλος δημοτικου..............(και διευθυντης σε εξωτερικη δουλεια!) κοινως ματσωμενος.....  :-\ >:( αστα να πανε.....................

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.