*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706400 φορές)

0 μέλη και 72 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #910 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 12:05:31 μμ »
Όταν φτάνουμε σε τέτοιες καταστάσεις το μόνο που κάνουμε είναι να απαξιώνουμε τη δουλειά μας και μόνο...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:53 »

Αποσυνδεδεμένος lostin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #911 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 12:24:54 μμ »
Παιδιά, το πιο κουλό που μου έχει συμβεί σε ιδιαίτερο, ήταν όταν πήγα στο σπίτι μιας οικογένειας, για να συζητήσουμε το ενδεχόμενο να αναλάβω τα παιδιά, β' γυμνασίου. Δύο φορές πήγα (δεν έκανα μαθημα), και τις δύο είχα την.. τιμή να το πω;;; να δω τον πατέρα με το σώβρακο (το πιο κουλό είναι ότι ούτε καν τον γνώρισα τον άνθρωπο, ήταν για μένα ο ξεβράκωτος άγνωστος κύριος χαχα)! Η κατάσταση στο σπίτι εκτός ορίων, όπως καταλαβαίνετε. Το εξοργιστικό όμως είναι ότι η μητέρα είχε την απαίτηση να πηγαίνω για μια βδομάδα 2-2,5 ώρες τη μέρα χωρίς πληρωμή, δοκιμαστικά και καλά. Η κυρία είναι ιδιοκτήτρια γνωστών αλυσίδων καταστημάτων και τα παιδιά πηγαίνουν σε δύο διαφορετικά ιδιωτικά. Και απ' ό,τι έχω ακούσει κι από άλλους γνωστούς και φίλους, σε πλούσιες οικογένειες βρίσκονται οι κακοπληρωτές. Βέβαια, έχει τύχει και σε οικογένεια μέτριας οικονομικής κατάστασης να ζητάω τα δεδουλευμένα μου από Χριστούγεννα και να πληρωθώ 25η Μαρτίου, αλλά με πολλή επιμονή. Το ποσό δεν ήταν μεγάλο, αλλά με είχε διαολίσει το γεγονός ότι, όταν έπαιρνα τηλ. δεν το σήκωναν, ενώ πριν μιλούσε.. Από εκείνη τη στιγμή και μετά, κανονίζω πάντα να πληρώνομαι μετά από κάθε μαθημα ή το πολύ κάθε βδομάδα. Είμαι κι εγώ της άποψης ότι, αν δεν έχεις χρήματα, στείλε το παιδί σου σε φροντιστήριο. Αλλά αύριο μεθαύριο που και το δικό σου παιδί θα βγει στην αγορά εργασίας, θα σου αρέσει να δουλεύει τζάμπα ή να κυνηγάει το αφεντικό για χρήματα που έχει δουλέψει και δικαιούται; Συγγνώμη για την πολυλογία!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #912 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 01:00:32 μμ »
Όταν φτάνουμε σε τέτοιες καταστάσεις το μόνο που κάνουμε είναι να απαξιώνουμε τη δουλειά μας και μόνο...

γιαυτο ισχυριζομαι οτι πρεπει να ειμαστε ακομα και στις τιμες των μαθηματων πιο αυστηροι αλλα και συνεπεις σε οτι συμφωνησαμε απο την αρχη. Οπως δηλ.κανουμε και για τη σωστη διαχειριση της ταξης.

θελω να πω το εξης: οταν εμεις "ριχνουμε"την τιμη για να παρουμε το μαθημα, στην ουσια απαξιωνουμε τη δουλεια μας και υποτιμαμε τον εαυτο μας. Πώς μετα θελουμε να μας εκτιμουν οι αλλοι?
απο την αρχη λεμε: θελω τοσα και πληρωνομαι καθε εβδομαδα. οπότε, βαζουμε ασφαλιστικες δικλειδες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #913 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 01:27:12 μμ »
Προσωπικά δεν έχω "χαρίσει" ούτε 1 ευρώ σε τέτοιες οικογένειες. Αντίθετα, σε οικογένεις που ξέρω ότι δυσκολεύονται, και εξευτελιστικές τιμές έχω κάνει, και μια στις τόσες τους κάνω και το μάθημα "δώρο".

Εγώ από την άλλη έχω άλλο πρόβλημα: Ορισμένες μαμάδες έχουν την απαίτηση ανά πάσα στιγμή να "πετάγομαι" στο σπίτι τους για να βοηθάω το παιδί τους, και μάλιστα χωρίς πληρωμή. Αυτό συμβαίνει στο Γυμνάσιο κυρίως. Αν για παράδειγμα κάνω μάθημα σε ένα πιτσιρίκι Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή, ε, θα με πάρει την Τρίτη το βράδυ η μαμά να "πεταχτώ" να δω κάποιες ασκήσεις που ο μικρός τις "ξέχασε" να μου τις δείξει τη Δευτέρα. Πάω καμιά φορά η δόλια να πιω μια μπύρα μετά τη δουλειά, και έχω και τα κινητά να βαράνε μονίμως. Και άντε, θα τύχει 1-2 φορές να το κάνω, να τα παρατήσω όλα και να πάω. Προχθές είχα κόσμο το βράδυ και την έστειλα κανονικότατα και η μαντάμ παρεξηγήθηκε.... Και φυσικά για παραπάνω χρήματα ούτε λόγος... Σκέφτομαι να της πω ή να με πληρώνει όταν πηγαίνω, η να κόψει τα βραδινά τηλεφωνήματα. Είναι παράλογο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:53 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #914 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 01:33:00 μμ »
τι πετάγματα και μπούρδες; να πληρώσει η μαντάμ να πετάγεσαι.. αλλιώς να λές ότι πνίγεσαι στη δουλειά!

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #915 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 01:34:38 μμ »
Να σας πω μία δική μου εμπειρία...
Είχα ένα ιδιαίτερο, που η εξαιρετικά χαμηλή οικονομική κατάσταση φαινόταν όχι μόνο από το σπίτι, αλλά και από το ψυγείο που όταν το άνοιγε η μικρή να μου βάλει γάλα στον καφε....αυτό ήταν το μόνο προιόν που υπήρχε +βούτυρο....
Όταν ήρθε η χρονιά να της κάνω γ'λυκείου....η μαμά της μου έκανε από μόνη της αυξηση(όπως και κάθε χρονιά) από 20 σε 25 την ώρα....εγώ δεν τη δεχόμουνα....και μου είπε:"Μα πρέπει να αμοιφθείς για τον κόπο σου, είναι γ΄λυκείου πια, ξέρω τι τιμές κυκλοφορούν και δε θέλω να σε ρίξω....Γιατί κολώνεις να κάνεις αυξήσεις?"...και της είπα γιατί δεν ξέρω αν θα είναι σε θέση να τα πληρώνουν και λυπάμαι...και τότε μου είπε:"Κι εγώ που πήγα να πληρώσω τη ΔΕΗ ντράπηκε ο υπάλληλος να πάρει τα χρήματα γιατί είχαν αυξηθει τα τιμολόγια και με ρώτησε πρώτα αν με φτάνουν τα εσοδα μου να πληρώσω"....
Σας το έγραψα αυτό γιατί εμένα με βοήθησε πολύ αυτή η γυναίκα, να μην έχω αναστολές στο πόσα χρήματα την ώρα και για τις πληρωμές....και στο ότι ανεξάρητα από το πόσα είναι τα χρήματα, αν υπάρχει φιλότιμο και εκτιμά ο γονιός τη δουλεια μας....δε θα γκρινιάζει για τίποτα!!!
Σημειωτέον ότι ήταν χωρισμένη, μεγάλωνε μόνη της το παιδί της, χωρίς οικονομική βοήθεια-προφανως- από τους ευπορους γονείς της και τον πολύ εύπορο πρώην άντρα της, δουλέυοντας σε σπίτια όποτε έβρισκε δουλειά και γι'αυτό -όπως έμαθα αργότερα-ήταν καταχρεωμένη σε τράπεζες, για να πληρώνει τα ιδιαίτερα του παιδιού της!!

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #916 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 01:38:40 μμ »
τι πετάγματα και μπούρδες; να πληρώσει η μαντάμ να πετάγεσαι.. αλλιώς να λές ότι πνίγεσαι στη δουλειά!
Συμφωνώ!!Άλλο να γίνει μία φορά και άλλο συνέχεια...
Εγώ που είχα μία τέτοια περίπτωση....και έιχα κάνει "τηλεμάθημα" δεν έιπα τίποτα...απλά δε σήκωνα το τηλέφωνο....

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #917 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 01:45:54 μμ »
τι πετάγματα και μπούρδες; να πληρώσει η μαντάμ να πετάγεσαι.. αλλιώς να λές ότι πνίγεσαι στη δουλειά!
Συμφωνώ!!Άλλο να γίνει μία φορά και άλλο συνέχεια...
Εγώ που είχα μία τέτοια περίπτωση....και έιχα κάνει "τηλεμάθημα" δεν έιπα τίποτα...απλά δε σήκωνα το τηλέφωνο....

Μου έχει σπάσει τα νέυρα η συγκεκριμένη. Εν τω μεταξύ, όταν ήθελα να βάλω μάθημα στον πιτσιρικά 9-10, δεν μπορούσε λέει, γιατί κοιμάται νωρίς. Για να πηγαίνω 11 η ώρα το βράδυ και να φεύγω 12 με όλα αυτά που "ξεχνάει" δεν κοιμάται! Χώρια που με έχει ενοχλήσει για ένα σωρό άσχετα πράγματα (Γεωγραφία, Θρησκευτικά, Οικιακή Οικονομία ??? ???) Φιλόλογος είμαι, δεν είμαι ο φωτεινός παντογνώστης! Και όταν της απάντησα ότι δεν τα ξέρω μου λέει "ε, τί πανεπιστήμιο έβγαλες?". Αυτό που δεν έβγαλες εσύ ανόητη >:( >:( >:(

Τεσπα. Δεν ξανασηκώνω το τηλέφωνο, κι ας πάει να παρεξηγηθεί. Ξύδι

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #918 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 02:05:49 μμ »
τι πετάγματα και μπούρδες; να πληρώσει η μαντάμ να πετάγεσαι.. αλλιώς να λές ότι πνίγεσαι στη δουλειά!
Συμφωνώ!!Άλλο να γίνει μία φορά και άλλο συνέχεια...
Εγώ που είχα μία τέτοια περίπτωση....και έιχα κάνει "τηλεμάθημα" δεν έιπα τίποτα...απλά δε σήκωνα το τηλέφωνο....

Μου έχει σπάσει τα νέυρα η συγκεκριμένη. Εν τω μεταξύ, όταν ήθελα να βάλω μάθημα στον πιτσιρικά 9-10, δεν μπορούσε λέει, γιατί κοιμάται νωρίς. Για να πηγαίνω 11 η ώρα το βράδυ και να φεύγω 12 με όλα αυτά που "ξεχνάει" δεν κοιμάται! Χώρια που με έχει ενοχλήσει για ένα σωρό άσχετα πράγματα (Γεωγραφία, Θρησκευτικά, Οικιακή Οικονομία ??? ???) Φιλόλογος είμαι, δεν είμαι ο φωτεινός παντογνώστης! Και όταν της απάντησα ότι δεν τα ξέρω μου λέει "ε, τί πανεπιστήμιο έβγαλες?". Αυτό που δεν έβγαλες εσύ ανόητη >:( >:( >:(

Τεσπα. Δεν ξανασηκώνω το τηλέφωνο, κι ας πάει να παρεξηγηθεί. Ξύδι

Απαράδεκτη η τύπισα. Δεν αξίζει καν να κρατάς τέτοιο ιδιαίτερο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #919 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 02:12:15 μμ »
Ρε συ το παιδάκι είναι πολύ καλό.... Είναι φρόνιμος, διαβάζει και, αν και δεν είναι και πολύ καλός μαθητής, προσπαθεί πραγματικά. Τα πάμε πολύ καλά οι δυό μας και ξέρω ότι με αγαπάει, όπως κι εγώ.

Και η μάνα εδώ που τα λέμε στα λεφτά της είναι πολύ εντάξει. Τέλος της βδομάδας πάνω στο γραφείο όλα κομπλέ. Και δεν της παίρνω και λίγα... Αλλά μάλλον έχει την εντύπωση ότι "εφημερεύω" κάθε μέρα, τί να πω...

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #920 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 11:52:49 μμ »
gringa μην τα δέχεσαι αυτά. Κάνεις τη δουλειά σου σωστά, πληρώνεσαι, τέλος. Και στο λέω εγώ που έχω κάνει όλα αυτά που προανέφερες και άλλα τόσα. Να ξυπνάω από τις 5 να τρέχω στο σχολείο τις μέρες πανελλαδικών, να προσφέρω ψυχολογική υποστήριξη στις 4 τα ξημερώματα, να κάνω δωρεάν επαναληπτικά μαθήματα, να κάνω μείωση τιμής τη 2η χρονιά κ.λπ. Λοιπόν, αυτοί στους οποίους φέρθηκα με τον καλύτερο τρόπο, και ηθικά και οικονομικά, αυτοί ήταν που μου φέρθηκαν με τον χειρότερο...Δεν ξέρω, μήπως τελικά είναι ίδιον της ανθρώπινης φύσης, να ''πουλάμε'' αυτόν που μας φέρεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο;; Τι να πω...Γι αυτό να βάζουμε όριο στο τι δίνουμε. Όχι ό,τι θέλουν και όχι ανά πάσα στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #921 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 12:19:50 πμ »
Νομίζω ότι ο μεγάλος Θουκυδίδης μας έχει καλύψει απόλυτα με τη φράση ο δε αντοφείλων αμβλύτερος... αποδώσων. (40). Επίσης να θυμηθούμε και το ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος!
Δηλαδή, προσπαθείς να βρεις τη χρυσή τομή που θα εφαρμόζεται σε όλα τα μαθήματα και μόλις νομίζεις ότι τη βρήκες έρχεται ένα πιτσιρίκι και σου διαλύει το νευρικό σύστημα!
Πάντως, ρε παιδιά, δεν είναι φοβερή η ευρηματικότητά τους... όταν πρόκειται για μ***κία;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #922 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 10:28:52 πμ »
gringa μην τα δέχεσαι αυτά. Κάνεις τη δουλειά σου σωστά, πληρώνεσαι, τέλος. Και στο λέω εγώ που έχω κάνει όλα αυτά που προανέφερες και άλλα τόσα. Να ξυπνάω από τις 5 να τρέχω στο σχολείο τις μέρες πανελλαδικών, να προσφέρω ψυχολογική υποστήριξη στις 4 τα ξημερώματα, να κάνω δωρεάν επαναληπτικά μαθήματα, να κάνω μείωση τιμής τη 2η χρονιά κ.λπ. Λοιπόν, αυτοί στους οποίους φέρθηκα με τον καλύτερο τρόπο, και ηθικά και οικονομικά, αυτοί ήταν που μου φέρθηκαν με τον χειρότερο...Δεν ξέρω, μήπως τελικά είναι ίδιον της ανθρώπινης φύσης, να ''πουλάμε'' αυτόν που μας φέρεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο;; Τι να πω...Γι αυτό να βάζουμε όριο στο τι δίνουμε. Όχι ό,τι θέλουν και όχι ανά πάσα στιγμή.

πολυ σωστα μιλας semeli ΠΕ02, αλλα δυστυχως αν εισαι "δοτικος" ειναι δυσκολο να το αλλαξεις. αργοτερα οταν δεις την αναρμοστη προς εσενα  συμπεριφορα του αλλου, τοτε σκεπτεσαι οτι δεν αξιζε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #923 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 07:03:42 μμ »
Ακριβώς έτσι Μάρκο. Έτσι την ''πάτησα'' κι εγώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.