*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706457 φορές)

0 μέλη και 79 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 01:53:27 μμ »
Στα πολύ βόρεια του νομού Αττικής οι τιμές κυμαίνονται από 20 ευρώ την ώρα για μαθήματα Γυμνασίου, 25 για Α' και Β' Λυκείου και 30 για προετοιμασία πανελληνίων. Φυσικά οι τιμές είναι ενδεικτικές και σημειώνεται σε πολλές περιπτώσεις τάση ανόδου (σαν οικονομικός αναλυτής γράφω). Απλά έχω να κάνω την εξής παρατήρηση. Πριν δυο χρόνια περίπου ανέλαβα μαθητή της Γ' Γυμνασίου σε όλα τα φιλολογικά μαθήματα (4 ώρες τη βδομάδα). Μετά από εξωφρενικά παζάρια και δικαιολογίες τύπου "έχουμε στην καμπούρα μας την αποπληρωμή δανείου για το σπίτι", "συντηρούμε οικονομικά και τον κατάκοιτο πεθερό μου" κατέβασα την τιμή στα 15 ευρώ. Αποτέλεσμα; Μου βγήκε η πίστη να εισπράξω τα δεδουλευμένα μου, γιατί η κυρία έβαζε προτεραιότητα να αγοράσει τη συλλεκτική τσάντα γνωστού οίκου, να ντύνει την οικογένεια μόνο με επώνυμες μάρκες και να κάνει διακοπές στη Χαλκιδικά 2 μήνες το καλοκαίρι... το χειρότερο;.. Δε μάζευε το στόμα της! Και αναφέρομαι σε οικογένεια που διέμενε σε σπίτι φτωχικό. Και διερωτώμαι... Αξίζει τον κόπο να ρίχνεις τόσο νερό στο κρασί σου από τη στιγμή που αισθάνεσαι ότι το λειτούργημα που ασκείς γίνεται έρμαιο κοροϊδίας; Κολάζεσαι ή δεν κολάζεσαι; Αφήνεις την παιδαγωγική σου διάθεση παράμερα ή όχι; Προσωπικά τοποθετώ τις παραπάνω τιμές ως όριο για τη μάθηση που προσφέρω. Κι αν μείνω ευχαριστημένη από τη συμπεριφορά κυρίως των γονιών, μπορώ μέχρι και να "σκλαβωθώ"...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:31 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 02:08:09 μμ »
Τέτοιες περιπτώσεις έχω συναντήσει κι εγώ πάμπολλες. Πρόσφατα προσπαθούσαν να μου ρίξουν με κάθε τρόπο την τιμή σε ιδιαίτερο αγγλικών αλλά δεν το έκανα για τον εξής λόγο: γιατί ήταν ΠΑΡΑΛΟΓΟΙ. Υπάρχουν 3 φροντιστήρια στην περιοχή κι εκείνοι επέλεξαν εξαρχής ιδιαίτερο. Έλα, όμως, που είχαν και την απαίτηση να πληρώνουν το ιδιαίτερο με τιμή φροντιστηρίου!!! Κάποιοι τελικά ψάχνουν για κορόιδα. Προτίμησα να μην το πάρω καθόλου παρά να πέσω στην τιμή (για την οποία σημειωτέον ότι κανείς δεν μου είχε εκφράσει παράπονο ως τώρα).
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 03:44:40 μμ »
Εγω ειδα οτι εργατικοι ανθρωποι, πολλες φορες μεροκαματιαρηδες με πλήρωναν κανονικα και χωρις παζαρια. Και άνθρωποι που πήγαιναν καθε Σαββατοκυριακο και αλλου για τριημερα και που έκαναν πλουσια ζωη μου εβγαζαν τη ψυχη στο παζαρι και επαιρνα τα λεφτα μου μετα από εκατο χρονια. Γι'αυτό τωρα τα μαθηματα μου ειναι από γνωστους που μου  εγγυώνται οτι θα εχω σωστη αντιμετωπιση.

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 03:58:32 μμ »
Εγω ειδα οτι εργατικοι ανθρωποι, πολλες φορες μεροκαματιαρηδες με πλήρωναν κανονικα και χωρις παζαρια. Και άνθρωποι που πήγαιναν καθε Σαββατοκυριακο και αλλου για τριημερα και που έκαναν πλουσια ζωη μου εβγαζαν τη ψυχη στο παζαρι και επαιρνα τα λεφτα μου μετα από εκατο χρονια. Γι'αυτό τωρα τα μαθηματα μου ειναι από γνωστους που μου  εγγυώνται οτι θα εχω σωστη αντιμετωπιση.
Εμένα δήλαδή που μου χρωστάνε μόνο από την περσινή χρονιά, πρέπει να αισθάνομαι τυχερός!! ;D Αλλά τα 600 ευρώ για να πάρει  το πιτσιρίκι σανίδα για σνόουμπορντ τα δώσανε!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:31 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 05:40:43 μμ »
Φίλη μου στα Φάρσαλα πληρώνεται όποτε πληρωθούν οι αγρότες για τα μπαμπάκια!!!  ;D
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος elenik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 06:11:19 μμ »
Καλησπέρα.Η τιμή που ζητάει κανείς για τα ιδιαίτερα θα πρέπει σαφώς να εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Θα πρέπει να έχουμε κατά νου πως ανάλογα με τον μαθητή και την τάξη η προετοιμασία για κάθε διδακτική ώρα είναι απο 20 λεπτά έως και ώρες - ώρες για τις οποίες δεν αμοιβόμαστε- πως απο τα ιδιαίτερα δεν έχουμε ούτε ένσημα, ούτε δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα , ούτε επιδόματα αδείας, για να μην αναφερθώ στις ακυρώσεις μαθημάτων ελαφρά τη καρδία απο γονείς και μαθητές, σε τέτοιο σημείο που εκεί που υπολογίζεις πως οι αποδοχές σου θα είναι τόσες , στο τελος κάθε μήνα υπάρχουν πάντα απώλειες . Θεωρώ λοιπόν πως ως πτυχιούχοι θα πρέπει να ζητάμε τόσα χρήματα ώστε να ζούμε αξιοπρεπώς και κυρίως ώστε να μην υποτιμάμε ούτε τη δουλειά μας , ούτε τους κόπους ετών.Εγώ προσωπικά έχω ξεκινήσει να εργάζομαι απο φοιτήτρια και αυτό που δεν ανέχομαι πλέον είναι να με κοροϊδεύουν λέγοντας πως δεν βγαίνουν οικονομικά και τα παιδιά τους να έχουν πάντα τα πιο εξελιγμένα μοντέλα κινητών τηλεφώνων , ένα desktop και ένα laptop στα δωμάτιά τους και να είναι ντυμένα πάντα με επώνυμες φίρμες.Δεν διαπραγματεύομαι πλέον και ξέρω πως ακόμη κι αν απορρίψω ένα μάθημα πολύ γρήγορα θα βρεθεί κάποιος άλλος μαθητής, ακριβώς επειδή γνωρίζω τη δουλειά μου. Θεωρώ πως εάν μπαίνουμε στη διαδικασία να παζαρεύουμε τις τιμές των ιδιαιτέρων είναι σα να υποτιμάμε τη δουλειά μας.
αιεν αριστεύειν

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 07:16:16 μμ »
Έτσι είναι. Έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα παράπονα για την τιμή που ζητάω και μία φορά που πήγαν να με παζαρέψουν τελικά προτίμησα να μην το πάρω το ιδιαίτερο. Έχω τώρα 2 ερωτήσεις να σας κάνω:

1ον: τί ρόλο παίζουν οι χιλιομετρικές αποστάσεις στην τιμή; Μου ζητήθηκε ιδιαίτερο σε ένα χωριό περίπου 40 χιλιόμετρα από το μέρος που ζω (έχει χαρακτηριστεί δυσπρόσιτο από το ΥΠΕΠΘ). Με την εκδοχή να μαζευτούν 2-3 παιδιά και να κάνουμε γκρουπάκι το σκέφτομαι, αν μάλιστα δεχτούν να ανεβαίνω 1 φορά την εβδομάδα και να κάνουμε 4ωρο (λατινικά, έκθεση β' λυκείου). Θα θέλω γύρω στα 10-12 ευρώ βενζίνη, βέβαια. Σε νορμάλ συνθήκες θα έπαιρνα 15 ευρώ. Τώρα τί να ζητήσω;

2ον: Φέτος σκέφτομαι να μετακομίσω σε μεγαλύτερη πόλη όπου υπάρχουν συνάδελφοι που, λόγω μεγάλου ανταγωνισμού στην περιοχή , κάνουν μάθημα και με 7,8, 10 ευρώ την ώρα. Ως εκ τούτου, κερδίζουν και τη μερίδα του λέοντος. Πιστεύετε πως ο ανταγωνισμός πρέπει να μας αναγκάσει και τους υπόλοιπους να ζητάμε λιγότερα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2007, 07:17:59 μμ από morgan »
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 07:51:39 μμ »
Εγω ειμαι της αποψης οτι ειναι στο χερι σου να κανονισεις την τιμη σου. Δηλαδη αν σε ρωτουν και σου λενε οτι οι άλλοι παιρνουν τοσο εσυ θα λες: Εξαρταται από το ποσο κοστολογει ο καθε εκπαιδευτικος τις σπουδες του, την προυπηρεσια του και τις επιτυχιες του. Εγω τις κοστολογω τοσο. Εαν ενας εκπαιδευτικος σεβεται τον εαυτο του ενημερωνεται παρακολουθει σεμιναρια και διαλεξεις, προετοιμαζεται σωστα τοτε για να ζησει αξιοπρεπως πρεπει να παιρνει τοσα χρηματα. Δεν κατηγορω τους συναδελφους που παιρνουν αυτα αλλά εγω εχω αρκετα μαθηματα και επειδη με ζητουν εχω την πολυτελεια της επιλογης.

Εσυ στην αρχη μπορει να μην εχεις ουτε ενα αλλά ετσι πρεπει να πεις γιατι καλυτερα να σου βγει το ονομα της καλής και ακριβης παρα να σε βαλουν στο σωρο. Εαν δεν μπορουν μπορεις να τους πεις: τοτε βρειτε και ενα συμμαθητη του παιδιου σας να ειναι δυο για να μοιραζεστε τα εξοδα.

Το ξερω οτι στην αρχη θα ζοριστεις αλλα ομως αν ξεκινησεις χαμηλα, μετα δεν θα μπορεις να ανεβεις. Θα λενε, η ψωναρα έπαιρνε 10 ευρω και τωρα θελει 20.

Δημιουργησε μια καλη εντυπωση από την αρχη. Να εισαι τυπικη στο ωραριο, να καθεσαι λιγο παραπανω για να συζητας με τους γονεις, να προετοιμαζεσαι, να δινεις σημειωσεις για να φαινεται η δουλεια σου και ασε αυτη να σου φερει τα μαθηματα. Βεβαια θα πρεπει να κανεις υπομονη στην αρχη αλλά καλυτερα  1 ώρα των 20 παρα 2 ωρες των 10 . Καταλαβες τι εννοω? Προσπαθησε λιγα και καλά. Και προσπαθησε να περασεις την ποιοτητα σου για να μπορεσεις να παρεις αυτα που αξιζεις.   

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 08:02:40 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Η αλήθεια είναι ότι στο μέρος που μένω τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την τιμή, δεν ξέρω όμως τί θα αντιμετωπίσω εκεί που θα πάω τώρα. Κι εγώ όμως είμαι της άποψης που λες: χτίζεις ένα προφίλ εξαρχής και εν καιρώ και ανάλογα με την αξία σου καθιερώνεσαι.

Για το άλλο ερώτημά μου τί έχεις να πεις;
1ον: τί ρόλο παίζουν οι χιλιομετρικές αποστάσεις στην τιμή; Μου ζητήθηκε ιδιαίτερο σε ένα χωριό περίπου 40 χιλιόμετρα από το μέρος που ζω (έχει χαρακτηριστεί δυσπρόσιτο από το ΥΠΕΠΘ). Με την εκδοχή να μαζευτούν 2-3 παιδιά και να κάνουμε γκρουπάκι το σκέφτομαι, αν μάλιστα δεχτούν να ανεβαίνω 1 φορά την εβδομάδα και να κάνουμε 4ωρο (λατινικά, έκθεση β' λυκείου). Θα θέλω γύρω στα 10-12 ευρώ βενζίνη, βέβαια. Σε νορμάλ συνθήκες θα έπαιρνα 15 ευρώ. Τώρα τί να ζητήσω;


Και μία διευκρίνηση:
Εαν δεν μπορουν μπορεις να τους πεις: τοτε βρειτε και ενα συμμαθητη του παιδιου σας να ειναι δυο για να μοιραζεστε τα εξοδα.


Αυτό σημαίνει ότι αν π.χ κάποιος παίρνει 15 την ώρα από το 1 άτομο, από τα δύο θα πάρει 7,5 + 7,5 δηλαδή και πάλι 15;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 08:25:36 μμ »
Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει τα ιδιαίτερα να φαντάζουν φτηνά, διότι υπάρχουν και τα φροντιστήρια! Κακά τα ψέμματα, αν η οικογένεια επιλέξει ιδιαίτερο πρέπει να έχει υπόψη της ότι θα πρέπει ο καθηγητής να πληρωθεί καλά! Προσωπικά δεν παίρνω κάτω από 15 στο γυμνάσιο και 20-25 λύκειο( το δεύτερο για τη γ λυκείου). Ακόμα και αν έχω 2 παιδιά η τιμή ειναι σταθερή. Υπολογίστε πέρα από την ώρα που θα κάνετε μάθημα , την προετοιμασία, τις φωτοτυπίες, τα βιβλία! Ε, πιστεύω πως δεν είμαι παράλογη!  ;)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 16, 2007, 02:37:08 πμ »
Kαταρχη εγω δε θα πηγαινα αποσταση 40 χιλιομετρων για κατω από 40 ευρω γιατι 1 ωρα να πας και 1 να ερθεις και 1 να διδαξεις, μας κανουν 3 ώρες. Με τιμες φροντιστηριου ειναι 30 ευρω. Βαλε και τα 10 της βενζινης. Συνολο 40 ευρω . Γιατι λοιπον να με φανε οι δρομοι αφου αυτα τα παιρνω στο φροντιστηριο ξεκουραστα και να με φαει η διαδρομη? Αρα εγω εκει θα πηγαινα μονο αν ειχα γκρουπακι των 3 με 15 ευρω εκαστος, συνολο 45 ευρω. Καθολου λιγοτερα γιατι εσενα θα σου κλεισει ενα ολοκληρο απογευμα και δε θα μπορεις να παρεις κανενα άλλο μαθημα για εκεινη τη μερα.


Για το δευτερο θεμα, οταν ζητας 15 ευρω και σου λενε δεν μπορω εσυ θα λες για να κοστισει λιγοτερο βρειτε αλλο ενα παιδακι για να πληρωνεται 10 ευρω εκαστος. Σε καμια περιπτωση δε θα παιρνεις για 2 ή 3 παιδια την τιμη του ενος, γιατι σκεψου και την περιπτωση που καποια στιγμη το ενα αποτα δυο αποχωρησει. Θα μεινεις με 7 ευρω την ωρα?
Αν θες για ενα παιδι 15 ,για δυο θα παιρνεις 2χ10=20
Αν θες για ενα παιδι 20 ,για δυο θα παιρνεις 2χ15=30
Αν θες για ενα παιδι 30, για δυο θα παιρνεις 2χ20=40
Παντα για δυο παιδια θα παιρνεις λιγοτερα απο το ατομικο απο το καθε παιδι αλλα στο συνολο πρεπει να σου βγαινουν περισσοτερα από το ατομικο. Σε καμια περιπτωση μην εχεις ατομικο ή δυο ή γκρουπακι με τα ιδια λεφτα. Δεν μπορει να κανουν ιδιαιτερο με 5 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 16, 2007, 08:56:38 πμ »

Αυτό σημαίνει ότι αν π.χ κάποιος παίρνει 15 την ώρα από το 1 άτομο, από τα δύο θα πάρει 7,5 + 7,5 δηλαδή και πάλι 15;
Εγώ αν π.χ. σε κάποιον έπαιρνα 20 την ώρα, στα δύο άτομα έπαιρνα από 15. Δε μοίραζα στη μέση την τιμή, γιατί τότε τι κέρδος θα είχα από το γκρουπάκι;

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 16, 2007, 01:11:28 μμ »
Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας  :-*, ήταν πολύτιμες καθότι έχω ασχοληθεί πολύ λίγο με ιδιαίτερα και δεν ήξερα πολλά "μυστικά". Πάλι καλά που δεν με πιάσανε και κορόιδο μέχρι στιγμής!
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος alexmaths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρχή άνδρα δείκνυσι
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 16, 2007, 03:04:20 μμ »
Παράθεση
ια το δευτερο θεμα, οταν ζητας 15 ευρω και σου λενε δεν μπορω εσυ θα λες για να κοστισει λιγοτερο βρειτε αλλο ενα παιδακι για να πληρωνεται 10 ευρω εκαστος. Σε καμια περιπτωση δε θα παιρνεις για 2 ή 3 παιδια την τιμη του ενος, γιατι σκεψου και την περιπτωση που καποια στιγμη το ενα αποτα δυο αποχωρησει. Θα μεινεις με 7 ευρω την ωρα?
Αν θες για ενα παιδι 15 ,για δυο θα παιρνεις 2χ10=20
Αν θες για ενα παιδι 20 ,για δυο θα παιρνεις 2χ15=30
Αν θες για ενα παιδι 30, για δυο θα παιρνεις 2χ20=40
Παντα για δυο παιδια θα παιρνεις λιγοτερα απο το ατομικο απο το καθε παιδι αλλα στο συνολο πρεπει να σου βγαινουν περισσοτερα από το ατομικο. Σε καμια περιπτωση μην εχεις ατομικο ή δυο ή γκρουπακι με τα ιδια λεφτα. Δεν μπορει να κανουν ιδιαιτερο με 5 ευρω.

Πολύ σωστό!
Όχι στα ιδιαίτερα - ξεφτίλα. Αν κάνουμε ιδιαίτερα με 8, 9, 10 ευρώ την ώρα, καλύτερα να δουλέψουμε σε μπαράκι. Και τα ίδια λεφτά και τζάμπα ποτα!
Careful with that axe Eugene...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.