*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706347 φορές)

0 μέλη και 69 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1106 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 05:55:28 μμ »
Εγω αφού την έπαθα μερικές φορές, ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι σε περίπτωση ακύρωσης λιγότερο από μία ώρα πριν, χρεώνω την πρώτη ώρα. Δεν το ξανακανε κανένας. Μόνο μια κοπέλα που έπαθε ο πατέρας της εφραγμα (και δυστυχώς τελικα πέθανε), αλλά δεν το χρεωσα εννοείται!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:08:49 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1107 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 06:24:27 μμ »
Εγω αφού την έπαθα μερικές φορές, ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι σε περίπτωση ακύρωσης λιγότερο από μία ώρα πριν, χρεώνω την πρώτη ώρα. Δεν το ξανακανε κανένας. Μόνο μια κοπέλα που έπαθε ο πατέρας της εφραγμα (και δυστυχώς τελικα πέθανε), αλλά δεν το χρεωσα εννοείται!

υπαρχει ομως ο κινδυνος,αν τους το πεις αυτο, να παθουν το εμφραγμα πριν καν αρχισουν τα μαθηματα !!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1108 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 11:38:15 μμ »
Εγω αφού την έπαθα μερικές φορές, ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι σε περίπτωση ακύρωσης λιγότερο από μία ώρα πριν, χρεώνω την πρώτη ώρα. Δεν το ξανακανε κανένας. Μόνο μια κοπέλα που έπαθε ο πατέρας της εφραγμα (και δυστυχώς τελικα πέθανε), αλλά δεν το χρεωσα εννοείται!

υπαρχει ομως ο κινδυνος,αν τους το πεις αυτο, να παθουν το εμφραγμα πριν καν αρχισουν τα μαθηματα !!
δλδ σε οσους το λες εσυ μαρκο παθαινουν εμφραγμα;;  :Pγιατι ειπες οτι και εσυ αυτα τα ξεκαθαριζεις απο την αρχη... ;) ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1109 στις: Ιανουάριος 31, 2010, 02:14:56 πμ »
Εγω αφού την έπαθα μερικές φορές, ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι σε περίπτωση ακύρωσης λιγότερο από μία ώρα πριν, χρεώνω την πρώτη ώρα. Δεν το ξανακανε κανένας. Μόνο μια κοπέλα που έπαθε ο πατέρας της εφραγμα (και δυστυχώς τελικα πέθανε), αλλά δεν το χρεωσα εννοείται!

υπαρχει ομως ο κινδυνος,αν τους το πεις αυτο, να παθουν το εμφραγμα πριν καν αρχισουν τα μαθηματα !!
δλδ σε οσους το λες εσυ μαρκο παθαινουν εμφραγμα;;  :Pγιατι ειπες οτι και εσυ αυτα τα ξεκαθαριζεις απο την αρχη... ;) ;D

Ναι. και οποιος αντεξει !!! μιλησα απο προσωπικη πειρα. χαχα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:08:49 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1110 στις: Ιούνιος 09, 2010, 09:28:49 μμ »
Είπα να το ξεθάψω το θεματάκι και να γράψω τους προβληματισμούς μου, τώρα που μας ήρθε και η κρίση...
Μέχρι τώρα, με κάθε νέα χρονιά, συνήθιζα να αυξάνω την τιμή από τάξη σε τάκη στους μαθητές μου. Όχι κανένα τρομερά ποσό, 2-3 ευρώ την ώρα, κάτι που άλλωστε συμβαίνει και σε όλα τα φροντιστήρια. Φέτος όμως 2-3 γονείς μου ζήτησαν να κάνω μάθημα στα παιδιά τους και του χρόνου, κρατώντας όμως την ίδια τιμή, ενώ ένας μου ζήτησε αν γίνεται να τη μειώσουμε κιόλας. Προσπαθώ να μην είμαι άπληστη και πραγματικά καταλαβαίνω τις δυσκολίες κάθε οικογένειας, αλλά τί να ζητήσω βρε παιδιά, 15 ευρώ για κατεύθυνση? Οι φωτοτυπίες σε κάθε μάθημα πιο πολύ κοστίζουν.

Προβληματίζομαι πολύ εδώ και 2-3 μέρες. Από τη μία δε θέλω να τα αφήσω τα παιδάκια μου, που τα ξέρω και με ξέρουν και που τα πάμε τόσο καλά, από την άλλη φοβάμαι μήπως δε θα μπορώ στο τέλος να καλύψω τα έξοδά μου...

Help... ??? ???

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1111 στις: Ιούνιος 09, 2010, 10:30:15 μμ »
Αφού πρόκειται για παιδιά που ήδη έχεις συμβουλή μου είναι 1. να κρατήσεις τη τιμή ως έχει (και να τους πεις για ποιο λόγο το κάνεις) 2. σε αυτόν που σου ζήτησε να μειώσεις τη τιμή να το συζητήσεις μαζί του και αν δεν δέχεται την ίδια τιμή να την μειώσεις λίγο.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1112 στις: Ιούνιος 09, 2010, 10:58:45 μμ »
Είπα να το ξεθάψω το θεματάκι και να γράψω τους προβληματισμούς μου, τώρα που μας ήρθε και η κρίση...
Μέχρι τώρα, με κάθε νέα χρονιά, συνήθιζα να αυξάνω την τιμή από τάξη σε τάκη στους μαθητές μου. Όχι κανένα τρομερά ποσό, 2-3 ευρώ την ώρα, κάτι που άλλωστε συμβαίνει και σε όλα τα φροντιστήρια. Φέτος όμως 2-3 γονείς μου ζήτησαν να κάνω μάθημα στα παιδιά τους και του χρόνου, κρατώντας όμως την ίδια τιμή, ενώ ένας μου ζήτησε αν γίνεται να τη μειώσουμε κιόλας. Προσπαθώ να μην είμαι άπληστη και πραγματικά καταλαβαίνω τις δυσκολίες κάθε οικογένειας, αλλά τί να ζητήσω βρε παιδιά, 15 ευρώ για κατεύθυνση? Οι φωτοτυπίες σε κάθε μάθημα πιο πολύ κοστίζουν.

Προβληματίζομαι πολύ εδώ και 2-3 μέρες. Από τη μία δε θέλω να τα αφήσω τα παιδάκια μου, που τα ξέρω και με ξέρουν και που τα πάμε τόσο καλά, από την άλλη φοβάμαι μήπως δε θα μπορώ στο τέλος να καλύψω τα έξοδά μου...

Help... ??? ???

Είναι κατανοητό πως πολλές οικογένειες θα δυσκολευτούν οικονομικά τις επόμενες χρονιές ,περισσότερο από τις προηγούμενες ,όμως το ίδιο ισχύει για τους περισσότερους από εμάς επίσης..
Θεωρώ πως πρώτα εμείς οι ίδιοι πρέπει να μην υποτιμάμε τον εαυτό μας και την αξία της προσφοράς μας ,άλλωστε οι γονείς που επιθυμούν να ενισχύσουν την προσπάθεια των παιδιών τους με ιδιαίτερα μαθήματα ,τα προτιμούν γνωρίζοντας την ποιοτική διαφορά ...
Ο καθένας μας αποφασίζει λαμβάνοντας υπόψη πλήθος παραγόντων(σχέση με οικογένεια,απόσταση,επίπεδο μαθητή,αμοιβή κλπ). Κανείς δεν έχει την πρόθεση να "γδάρει" οικονομικά μια οικογένεια ,όμως πρέπει να υπερασπίζει με αξιοπρέπεια τη δουλειά του μη επιτρέποντας να την μειώνουν..Καταλαβαίνω απόλυτα το συναισθηματικό δέσιμο σου με τα παιδιά (ήδη έχω αποφασίσει κι εγώ να βοηθήσω κάποιο μαθητή ,χωρίς αμοιβή) όμως έχει να κάνει η απόφαση σου με πολλά ,δε σημαίνει ότι πάντα έχει προτεραιότητα το οικονομικό ,είναι όμως βασικό να είσαι ευχαριστημένος/η απο τις συνθήκες εργασίας.


" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1113 στις: Ιούνιος 10, 2010, 01:08:26 μμ »
Ζήτα τους τα ίδια λεφτά, ή και λίγο λιγότερα, αλλά να σου προμηθεύουν μία κούτα Α4 και ένα τόνερ κάθε μήνα.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1114 στις: Ιούνιος 10, 2010, 01:17:59 μμ »
καλό θα είναι φέτος στην εκπαίδευση αλλα και σε καθε ειδους συναλλαγες καποιος να απαιτησει να πληρωνεται με την ωρα και οχι με το μηνα...ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΦΕΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ...

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1115 στις: Ιούνιος 10, 2010, 01:20:40 μμ »
 ;D ;D

Πλάκα-πλάκα δεν έχεις κι άδικο...

Δε ξέρω ακόμα τί θα κάνω πάντως... Ίσως να περιμένω λιγάκι να δω αν θα υπάρχει γενικότερη ζήτηση μαθημάτων μέσα στο καλοκαίρι και θα πρέξω αναλόγως. Το πρόβλημα είναι ότι και οι 3 οικογένειες είναι αξιοπρεπέστατες, έχουμε πολύ καλή συνεργασία και γνωρίζω πως δεν το κάνουν για να εκμεταλλευτούν, αλλά γιατί πραγματικά δυσκολεύονται.

Σκέφτηκα επίσης να τους προτείνω να βρουν ένα συμμαθητή των παιδιών και να κάνουμε γκρουπάκι, έτσι ώστε να είμαστε και οι δύο ευχαριστημένη, αν και ειδικά για το ένα παιδί, δε νοίζω να δουλέψει το γκρουπάκι...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1116 στις: Ιούνιος 10, 2010, 01:23:46 μμ »
Είπα να το ξεθάψω το θεματάκι και να γράψω τους προβληματισμούς μου, τώρα που μας ήρθε και η κρίση...
Μέχρι τώρα, με κάθε νέα χρονιά, συνήθιζα να αυξάνω την τιμή από τάξη σε τάκη στους μαθητές μου. Όχι κανένα τρομερά ποσό, 2-3 ευρώ την ώρα, κάτι που άλλωστε συμβαίνει και σε όλα τα φροντιστήρια. Φέτος όμως 2-3 γονείς μου ζήτησαν να κάνω μάθημα στα παιδιά τους και του χρόνου, κρατώντας όμως την ίδια τιμή, ενώ ένας μου ζήτησε αν γίνεται να τη μειώσουμε κιόλας. Προσπαθώ να μην είμαι άπληστη και πραγματικά καταλαβαίνω τις δυσκολίες κάθε οικογένειας, αλλά τί να ζητήσω βρε παιδιά, 15 ευρώ για κατεύθυνση? Οι φωτοτυπίες σε κάθε μάθημα πιο πολύ κοστίζουν.

Προβληματίζομαι πολύ εδώ και 2-3 μέρες. Από τη μία δε θέλω να τα αφήσω τα παιδάκια μου, που τα ξέρω και με ξέρουν και που τα πάμε τόσο καλά, από την άλλη φοβάμαι μήπως δε θα μπορώ στο τέλος να καλύψω τα έξοδά μου...

Help... ??? ???

οχι, μη τα αφησεις τα παιδακια σου!!!!
τα αγαπαμε τα παιδια και θελουμε να τα βοηθαμε.
στο οικονομικο κρατα τις ιδιες τιμες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1117 στις: Ιούνιος 11, 2010, 03:34:29 μμ »
Αυτους τους προβληματισμούς έχω και εγώ  για την νέα χρονιά, εν'οψη και της κρίσης. Εγώ συνήθως κρατώ 2-3 χρονια ιδιες τιμές, εκτος αν αλλαξει ο μαθητης επίπεδο (δημ->γυμν->λυκ), οπότε και τις ανεβάζω 2-3€. Το θέμα είναι οτι κάποιοι μαθητές φέτος θα πανε Γ λυκειου. Σκεφτομαι να κρατησω τις τιμες ιδιες, λαμβανοντας υποψιν μου και των δυσκολων ημερων, και καποιων αλλων παραγόντων, ομως πάνω που το αποφασίζω, αρχιζω να αμφιβάλλω, γιατί: σκέφτομαι τον κόπο μου, τις ατελείωτες ώρες προετοιμασιας μαθηματος, τις συνεχεις αυξησεις της βενζινης κ πολλά άλλα, και λυπάμαι τον εαυτό μου γιατί ξέρω ότι η δουλειά που βγάζω αξίζει πολλά περισσότερα.
Ωστόσο πιστεύω ότι ακόμη και αν "ζημιωθώ" σήμερα, τελικά δουλεύοντας όπως ξέρω, θα έχω αποτέλεσμα που θα είναι η καλύτερη διαφήμηση της δουλειάς μου μελλοντικά. Οπότε το βουλώνω και κάθομαι στ' αυγά μου.  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1118 στις: Ιούνιος 11, 2010, 04:13:12 μμ »
............ και λυπάμαι τον εαυτό μου γιατί ξέρω ότι η δουλειά που βγάζω αξίζει πολλά περισσότερα.

ολων  οι αμοιβες οποια δουλεια κι αν κανουν ειναι χαμηλες....δεν ειναι μονο για τους εκπ/κους.

Ωστόσο πιστεύω ότι ακόμη και αν "ζημιωθώ" σήμερα, τελικά δουλεύοντας όπως ξέρω, θα έχω αποτέλεσμα που θα είναι η καλύτερη διαφήμηση της δουλειάς μου μελλοντικά. Οπότε το βουλώνω και κάθομαι στ' αυγά μου.  ;D ;D ;D


πολυ σωστα σκεπτεσαι. μακαρι ολοι να σκεπτονται ετσι. Το ειχα πει και γω αυτο πριν απο πολυ καιρο. οτι η δουλεια μας (ως ελευθεροι επαγγελματιες) ειναι πρωτα απο ολα "διαφημιση" .......

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2010, 09:14:10 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1119 στις: Ιούνιος 11, 2010, 07:02:12 μμ »
............ και λυπάμαι τον εαυτό μου γιατί ξέρω ότι η δουλειά που βγάζω αξίζει πολλά περισσότερα.

ολων  οι αμοιβες οποια δουλεια κι αν κανουν ειναι χαμηλες....δεν ειναι μονο για τους εκπ/κους.

Ωστόσο πιστεύω ότι ακόμη και αν "ζημιωθώ" σήμερα, τελικά δουλεύοντας όπως ξέρω, θα έχω αποτέλεσμα που θα είναι η καλύτερη διαφήμηση της δουλειάς μου μελλοντικά. Οπότε το βουλώνω και κάθομαι στ' αυγά μου.  ;D ;D ;D


πολυ σωστα σκεπτεσαι. μακαρι ολοι να σκεπτονται ετσι. Το ειχα πει και γω αυτο πριν απο πολυ καιρο. οτι η δουλεια μας (ως ελευθεροι επαγγελματιες) ειναι πρωτα απο ολα "διαφημηση" .......


Και ακόμα καλύτερα όταν γίνεται.. διαφήμιση ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 609
Σύνολο: 617

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.