*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706700 φορές)

0 μέλη και 76 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1134 στις: Ιούλιος 15, 2010, 07:47:41 μμ »
Παίρνοντας το ρίσκο να εκνευρίσω το Μάρκο :P, αποφάσισα να αναλάβω έναν πιτσιρικά στη Β Λυκείου που έμεινε (κρατηθείτε) σε 13 μαθήματα. Μαζί θα κάνουμε Έκθεση, Αντιγόνη και Κείμενα (Τεχνολογική είναι).

Αρχικά θα ήθελα κάποιες συμβουλές για την Έκθεση, γιατί πολύ φοβάμαι ότι δε θα προλάβω. Λίγο περίληψη, λίγο παράγραφος, λίγο λεξιλογικές, λίγο η θεωρία του βιβλίου για την είδηση, λίγο θεματικές ενότητες, μου βγαίνει προγραμματισμός στο... τρίμηνο!

Από την άλλη, δε ξέρω τί χρήματα να ζητήσω. Σκεφτόμουν γύρω στα 15, αλλά δεδομένου ότι χρωστάει 13 μαθήματα, οι γονείς του θα πρέπει να πληρώσουν μια περιουσία αυτό το καλοκαίρι.... Αλλά και πάι κάτω από 10 είναι κοροϊδία. Οι άνθρωποι δε μου είπαν τίποτα και ξέρω πως όσα και να τους ζητήσω θα μου τα δώσουν, αλλά δε θέλω να τους φέρω και σε δύσκολη θέση... ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:32:01 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1135 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:09:00 μμ »
θεωρω οτι κατω απο 10 με ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ !!!!!
για την Εκθεση τωρα, επειδη χρονος δεν υπαρχει και ειναι ενα μαθημα που δεν μπορεις εσυ να κανεις και παρα πολλα, αν ο ιδιος δεν διαβαζει, πες του τα της περιληψης, κανετε καποιες βασικες ασκησεις και ας προσεξει μερικα στανταρ πραγματα πανω στη δομη της εκθεσης, να παρει τουλαχιστον καποιο βαθμο προαγωγης.

θα ηθελες να με εκνευρισεις ,...ε? Αλλα δεν το πετυχες!!!!   ;)


Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος stell@74

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1136 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:31:38 μμ »
Παίρνοντας το ρίσκο να εκνευρίσω το Μάρκο :P, αποφάσισα να αναλάβω έναν πιτσιρικά στη Β Λυκείου που έμεινε (κρατηθείτε) σε 13 μαθήματα. Μαζί θα κάνουμε Έκθεση, Αντιγόνη και Κείμενα (Τεχνολογική είναι).

Αρχικά θα ήθελα κάποιες συμβουλές για την Έκθεση, γιατί πολύ φοβάμαι ότι δε θα προλάβω. Λίγο περίληψη, λίγο παράγραφος, λίγο λεξιλογικές, λίγο η θεωρία του βιβλίου για την είδηση, λίγο θεματικές ενότητες, μου βγαίνει προγραμματισμός στο... τρίμηνο!

Από την άλλη, δε ξέρω τί χρήματα να ζητήσω. Σκεφτόμουν γύρω στα 15, αλλά δεδομένου ότι χρωστάει 13 μαθήματα, οι γονείς του θα πρέπει να πληρώσουν μια περιουσία αυτό το καλοκαίρι.... Αλλά και πάι κάτω από 10 είναι κοροϊδία. Οι άνθρωποι δε μου είπαν τίποτα και ξέρω πως όσα και να τους ζητήσω θα μου τα δώσουν, αλλά δε θέλω να τους φέρω και σε δύσκολη θέση... ???
Λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι τρως το καλοκαίρι σου μ' ένα μεταξεταστέο, που κακά τα ψέματα, είναι από τις δύσκολες περιπτώσεις, θα σου έλεγα 20 ευρώ και λίγα είναι. Αν ζορίζονται τόσο υπάρχουν και τα φροντιστήρια.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1137 στις: Ιούλιος 15, 2010, 09:10:08 μμ »
stell@ μου, δεν συμφωνω και να σου πω το γιατι. Κοιτα, οι ωρες που θα του κανει ειναι μετρημενες στα δακτυλα, οποτε τι εχει να κερδισει αν παρει τα διπλασια ? Υπαρχει ομως η πιθανοτητα να τον αναλαβει και την επομενη σχολικη χρονια, ανεβαζοντας τη τιμη στα 15 ευρω ας πουμε, αλλα αυτο θα πρεπει να το ξεκαθαρισει απο τωρα.
επισης, η gringa, επειδη τη παρακολουθω ουτως ή αλλως εχει αναλαβει και αλλα παιδια αυτο το καλοκαιρι, συνεπως δεν "καταστρεφει" τις διακοπες για αυτο το μαθημα.(αν κανω λαθος ας με διορθωσει)

και παλι λεω ειναι δικη μου αποψη. Ισως stell@, να κανω λαθος  ;)

υ.γ. τρελαρας ε? καλαααααα....θα σου δειξω εγω.... ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:32:01 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1138 στις: Ιούλιος 16, 2010, 10:23:12 πμ »
Έχει δίκιο ο Μάρκος, δε θα καταστρέψω τις διακοπές μου, μιας και αποφάσισα φέτος το καλοκαίρι να δουλέψω. Όσο για το αν θα τον έχω του χρόνου, δε νομίζω, είναι τεχνολογική κατεύθυνση κι εγώ φιλόλογος. Τώρα αν προκύψει το 2ωρο της Έκθεσης, περισσότερο ταλαιπωρία θα είναι, παρά ουσιαστικό μάθημα με το συγκεκριμένο μαθητή. Μπορεί να σας φανεί ηλίθιο, αλλά σκέφτομαι τους γονείς, που θα πρέπει να πληρώσουν πολλά χρήματα για να καλύψουν όλα αυτά τα μαθήματα, δεδομένου ότι στιν περιοχή μου τα οργανωμένα φροντιστήρια συνήθως δεν αναλαμβάνουν τμήματα μετεξεταστέων...

Μάλλον γύρω στα 13 θα πω...

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1139 στις: Ιούλιος 16, 2010, 01:00:55 μμ »
13! Τι 13? Ρε! Αυτό δε ξέρει ούτε ορθογραφία και θα ζητήσεις 13! Μόνο 13!
Ας το έστελναν φροντιστήριο όλη τη χρονιά για να μη μείνει. Που και πάλι τα ίδια λεφτά θα τους έρθουν κάνοντας όλα τα μαθήματα ιδιαίτερα!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1140 στις: Ιούλιος 16, 2010, 01:30:20 μμ »
 ;D ;D ;D

Η αντίδρασή σου είναι όλα τα λεφτά!


Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1141 στις: Ιούλιος 16, 2010, 01:33:34 μμ »
Ξέρεις πόσο καιρό θέλω να σε στολίσω για τον τιμοκατάλογό σου και κρατιέμαι?
Από το μήνυμα 1125!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1142 στις: Ιούλιος 16, 2010, 01:58:11 μμ »
Καλέ στο 1125 ήταν ξάδερφος... :-[

Προσπαθώ όταν συζητάω για χρήματα να μπαίνω στηη θέση του γονιού. Ποιά τιμή θα πρότεινες εσύ σ'αυτή την περίπτωση?θα με ενδιέφερε η γνώμη σου.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1143 στις: Ιούλιος 16, 2010, 02:16:31 μμ »
Ε και? Και επειδή είναι ξάδερφος? Κι εσύ ξαδέρφη είσαι σε έκαναν κανα χατίρι?
Μη ζητήσεις 25 ευρώ,ζήτα 15. Πάλι 10 ευρώ λιγότερα θα δίνουν.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1144 στις: Ιούλιος 16, 2010, 02:17:56 μμ »
Οκ! Θα ζητήσω 15 αν είναι. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου :)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1145 στις: Ιούλιος 16, 2010, 02:23:32 μμ »
Ακούς εκεί 13! Γομάρι β λυκείου 13! Μα έλεος δηλαδή!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1146 στις: Ιούλιος 16, 2010, 02:47:39 μμ »
Πάντως οι τιμές που "κυκλοφορούν" σ' αυτό το τόπικ συγκρίνονται με τα χρήματα που παίρνουν καθαρίστριες. Αγγλόφωνες νταντάδες παίρνουν περισσότερα.
10 - 15 ευρώ την ώρα παίρνουν άπειροι εκπαιδευτικοί ή εκπαιδευτικοί που κάνουν ιδιαίτερα για ένα μικρό συμπλήρωμα. Δεν είναι επαγγελματισμός αυτά που διαβάζω εδώ, είναι κοινωνική προσφορά!
Ένα παράδειγμα. Κάποιος παίρνει 12 ευρώ την ώρα και κάνει 25 ώρες την εβδομάδα. Με την προετοιμασία, τις διαδρομές κλπ-->έχουμε 40 ώρες την εβδομάδα.
 Έχουμε 25 * 12 * 4,3 = 1300 ευρώ τον μήνα περίπου.
επί 9 μήνες=11700 τον χρόνο. Αφαιρούμε 1700 ευρώ για αναβολές, ασθένειες (και λίγα λέω) μένουν 10000ευρώ τον χρόνο. Αφαιρούμε και 30% (και λίγα λέω) για ιατροφαρμακευτική, συνταξιοδοτική ιδιωτική ασφάλεια, μένουν 7000 ευρώ τον χρόνο. Διαιρούμε με το 14 (διατηρείται ακόμη ο 13ος και 14ος μισθός στον ιδιωτικό τομέα ακόμη) και έχουμε 7000 : 14 = 500 ευρώ τον μήνα!
Ταυτόχρονα έχει και την ανασφάλεια, ότι τα χρήματα δεν είναι σίγουρα...

Και 50 ώρες την εβδομάδα να κάνει κάποιος για 12 ευρώ την ώρα, θα φτάσει στο "ιλιγγιώδες" ποσό των 1000 ευρώ τον μήνα...

Το ξαναλέω: Σαν βασική δουλειά τα 12-15 ευρώ την ώρα είναι κοινωνικό έργο. Οι πελάτες σας σαν εκτιμούν κατα πλειοψηφία ανάλογα με το τι πληρώνουν...
Μην εγκλωβίσεστε σε τέτοια ιδιαίτερα, ανοίξτε το μυαλό σας και κάντε κάτι άλλο!!

ΥΓ. Το λάθος αυτό το έκανα και εγώ για πολλά χρόνια. Πολλές φορές το κάνω ακόμη.
      Αν πετύχει ο μαθητής θα καμαρώνουν οι άσχετοι γονείς με τις ικανότητες του,  που με φθηνό   
      ιδιαίτερο τα κατάφερε.   
      Αν αποτύχει θα πουν, πως ήταν και αναμενόμενο με τον "φθηνό" που επέλεξαν...

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1147 στις: Ιούλιος 16, 2010, 03:01:51 μμ »
Και στην τελική όσες φορές φέρθηκα φιλότιμα μου έβγαλαν την Παναγία με τα χούγια και τις απαιτήσεις τους.

Περίπτωση 1η
Τι θες κυρία μου? Θες ιδιαίτερο? Θα το πληρώσεις κι ας είσαι συνάδελφος. Και δε γουστάρω να κάθεσαι μέσα στο μάθημα,ούτε γουστάρω να επεμβαίνεις και να κάνεις ερωτήσεις,ούτε γουστάρω να προσβάλεις το παιδί μπροστά μου όταν δε ξέρει και ποσός με νοιάζει αν έχεις εσύ δάνεια! Ας μην έπαιρνες 3 αυτοκίνητα.

Περίπτωση 2η
Τι θες κυρία μου? Έχεις 4 παιδιά και το 1 έχει νοητική υστέρηση? Ας μη γεννοβολούσες για να διοριστεί ο άντρας σου!
Άμα δεν έχεις να το στείλεις σε ομαδικό τμήμα!


Περίπτωση 3η
Τι θες κυρία μου? Σε φάνηκαν πολλά τα 75 ευρώ το μήνα σε κλειστό τμήμα στο φροντιστήριο για όλα τα θετικά μαθήματα και ψάχνεις για ιδιαίτερο? Θα σε φανεί φθηνότερο νομίζεις το ιδιαίτερο? Έχει απορίες ο Πετράκης για το μάθημα? Πάρτε με να το κουβεντιάσουμε γιατί μισή ώρα που μιλάμε πληρώνω εγώ.

Ε ΜΑ! ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 661
Σύνολο: 670

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.