*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706324 φορές)

0 μέλη και 65 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1526 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 11:07:57 μμ »
Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους, πολύ για τις απαντήσεις σας!Ναι, θέλει πολύ διάβασμα η τρίτη λυκείου.Χώρια ο χρόνος που χρειάζεται για τις διορθώσεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:07:26 »

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1527 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 11:20:24 μμ »
Δεν ξέρω τί να πω πια στο θέμα των ιδιαιτέρων. Από τη μια σκέφτομαι ότι είναι καλύτερο τα παιδιά να είναι μέσα από οικογένειες φιλικών ή συγγενικών προσώπων, από την άλλη όμως εκεί πρέπει να κάνεις καλύτερες τιμές και φυσικά να κρατάς τις ισορροπίες.
Εγώ κάνω ιδιαίτερα στο κοριτσάκι (Ε' Δημοτικού) μιας κουμπάρας μας και παίρνω 7 ευρώ την ώρα. Όλοι μου λένε πως είναι πάρα πολύ λίγα (με δεδομένο μάλιστα ότι το παιδί με 3 ώρες μαθηματικά έγραψε 9,5). Εγώ λυπάμαι όμως και τους γονείς και βλέπω πως τα πράγματα είναι δύσκολα για όλους οικονομικά και έτσι είπα 7.
Αυτό που με εκνευρίζει σε κάποιες περιπτώσεις όμως δεν είναι τα λιγότερα χρήματα, αλλά η ασυνέπειες στα ωράρια και η αναβολή μαθημάτων .Πιστεύω ότι έτσι σε "κρεμάνε"...

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1528 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 12:41:44 μμ »
30αρια?
εγω ακουω 50αρια και τρελαινομαι...εχω ακουσει κ για 60αρια......απο εκπαιδευτικο λεει που δουλευει ως συμβουλος......................... :-\ :-X
εγω το θεωρω ντροπη παντως οσο πειρα κ να εχει καποιος καθηγητης , οσο καλος και να ειναι.....δλδλ τι 50 την ωρα?????????κανει μαγικα και τα βαζει μεσα στο κεφαλι των παιδιων????
ειναι απαραδεκτο...κ κακως οι γονεις εμπιστευονται τετοιους ανθρωπους..... :-\
Βασικά το πρόβλημα δεν είναι αυτός που τα ζητάει αλλά αυτός που τα δίνει. Και 100 να ζητούσαν εντύπωση δεν θα μου έκανε...ελεύθερη αγορά. ;)
Εκτός αν μιλάμε για περίπτωση "βρωμοδουλειας" όπου έχεις συναλλαγή και από τις 2 πλευρές π.χ καθηγητής σχολείου που κάνει ιδιαίτερα σε μαθητή του. Πάντως είμαι  περίεργος για το τι δουλειά κάνουν όσοι δίνουν τόσο εύκολα 50ευρώ...
Να σας πάω λίγο παραπάνω.... διορισμένος μαθηματικός κάνει ιδιαίτερα με μόλις 60 euro την ώρα!!! ;D ;D ;D
Για γέλια ή για κλάμματα;
Και ναι έχει παιδιά και γονείς που τα ακουμπάνε. Και στο κάτω κάτω τι τα θέλει τα πολλά παιδιά; Αφου την ώρα παίρνει τα 3πλάσια απο εναν συνάδελφο του. Αντιστρόφως ανάλογα ποσά βλέπετε.... Λιγότεροι μαθητές, περισσότερα λεφτά, το αποτέλεσμα ίδιο.

Αν και εγώ έχω την απορία.... γιατί έχει έστω και ένα παιδί; Τι νομίζουν οι γονείς; Ότι με 60 euro ο καθηγητής ανοίγει το κεφάλι και τους βάζει τη γνώση του σύμπαντος μέσα;
Απο την άλλη γιατί αποδέχονται την χουντική συμπεριφορά, έλα να σου κάνω ιδιαίτερο για να πάρεις καλούς βαθμούς στο σχολείο.... Γιατι το κάνει και αυτό. Βαθμοθηρία των γονέων, απληστία μερίδας εκπαιδευτικών.
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1529 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 12:59:15 μμ »
Γι΄αυτό και τώρα εμείς πληρώνουμε τα... κερατιάτικα! >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:07:26 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1530 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 01:01:31 μμ »
Για ποιο λόγο ακριβώς σας ενοχλεί κάποιος που χρεώνει 60Ε την ώρα;

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1531 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 04:34:08 μμ »
Νομίζω πως η απάντηση είναι προφανής. Για μια οικογένεια μικρομεσαία, που δυσκολεύεται, είναι υπερβολικό να ζητήσεις 60 ευρώ. Είναι τραγικά υπερβολικά, τουλάχιστον για μένα. Και μάλιστα τη στιγμή που είσαι διορισμένος αυτό είναι και παράνομο και καταχρηστικό και υπερβολικό. Αυτή είναι η άποψη η δική μου.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1532 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 06:31:09 μμ »
Εκτός κι αν πρόκειται για οικογένεια των β.π., οπότε εκεί θα θεωρήσουν και ύποπτο να ζητήσεις λιγότερα από 40 ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1533 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 06:47:02 μμ »
Να σας πάω λίγο παραπάνω.... διορισμένος μαθηματικός κάνει ιδιαίτερα με μόλις 60 euro την ώρα!!! ;D ;D ;D
Για γέλια ή για κλάμματα;
Και ναι έχει παιδιά και γονείς που τα ακουμπάνε. Και στο κάτω κάτω τι τα θέλει τα πολλά παιδιά; Αφου την ώρα παίρνει τα 3πλάσια απο εναν συνάδελφο του. Αντιστρόφως ανάλογα ποσά βλέπετε.... Λιγότεροι μαθητές, περισσότερα λεφτά, το αποτέλεσμα ίδιο.
Αν και εγώ έχω την απορία.... γιατί έχει έστω και ένα παιδί; Τι νομίζουν οι γονείς; Ότι με 60 euro ο καθηγητής ανοίγει το κεφάλι και τους βάζει τη γνώση του σύμπαντος μέσα; Απο την άλλη γιατί αποδέχονται την χουντική συμπεριφορά, έλα να σου κάνω ιδιαίτερο για να πάρεις καλούς βαθμούς στο σχολείο.... Γιατι το κάνει και αυτό. Βαθμοθηρία των γονέων, απληστία μερίδας εκπαιδευτικών.
Όση ευθύνη έχει ο καθηγητής άλλη τόση έχει και η οικογένεια που αγοράζει τους βαθμούς του σχολείου.
Η ευθύνη δεν αφορά μόνο την μια πλευρά ;)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1534 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 06:58:21 μμ »
Νομίζω πως η απάντηση είναι προφανής. Για μια οικογένεια μικρομεσαία, που δυσκολεύεται, είναι υπερβολικό να ζητήσεις 60 ευρώ. Είναι τραγικά υπερβολικά, τουλάχιστον για μένα. Και μάλιστα τη στιγμή που είσαι διορισμένος αυτό είναι και παράνομο και καταχρηστικό και υπερβολικό. Αυτή είναι η άποψη η δική μου.
Εμένα η απάντηση δε μου φαίνεται καθόλου προφανής. Δεν μπορείς να ξέρεις ούτε πόσο καλή δουλειά κάνει κάποιος ούτε πόσο κουράστηκε για να βελτιωθεί στη δουλειά του ούτε πόσα χρήματα έχει η κάθε οικογένεια να δώσει. Δικαίωμά του καθενός είναι να ζητάει όσα νομίζει ό,τι αξίζει. Δικαίωμα του κάθε πελάτη είναι να τα δώσει ή αρνηθεί. Έτσι έχει η αγορά. Όσο για το παράνομο που αναφέρθηκε, έχει απαντηθεί επαρκώς παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1535 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 06:59:15 μμ »
άντε να ζητήσω εγώ 60 αρια και διορισμένη να ήμουν στην Αμφιάλη ή στο Περιστέρι .....θα είχα και υπογλώσσιο για τους γονείς ,δεν ξέρεις ποτέ.....

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1536 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 12:34:56 πμ »
Εμένα η απάντηση δε μου φαίνεται καθόλου προφανής. Δεν μπορείς να ξέρεις ούτε πόσο καλή δουλειά κάνει κάποιος ούτε πόσο κουράστηκε για να βελτιωθεί στη δουλειά του ούτε πόσα χρήματα έχει η κάθε οικογένεια να δώσει. Δικαίωμά του καθενός είναι να ζητάει όσα νομίζει ό,τι αξίζει. Δικαίωμα του κάθε πελάτη είναι να τα δώσει ή αρνηθεί. Έτσι έχει η αγορά. Όσο για το παράνομο που αναφέρθηκε, έχει απαντηθεί επαρκώς παραπάνω.

Καταρχάς είπα την άποψή μου, ούτε είπα να μη ζητάτε τόσα λεφτά ούτε σας "αφαιρώ το δικαίωμα". Είπα απλά ότι για μένα είναι παράνομο, καταχρηστικό και υπερβολικό. Ο τρόπος σκέψης ότι "έτσι έχει η αγορά" είναι άκρως καπιταλιστικός. Αδιαφορώ για το τι μου επιβάλλει η αγορά όταν ο κοσμάκης δεν έχει να φάει. Στο μόνο που συμφωνώ είναι στο γεγονός ότι πλούσιες οικογένειες έχουν τη δυνατότητα. Εκεί δε θα πω κουβέντα. Αλλά όχι και για την προετοιμασία ή την εμπειρία του κάθε καθηγητή. Αυτό που πληρώνεται είναι το αποτέλεσμα και όχι τα προαναφερθέντα, διότι κάποιος μπορεί να τα έχει και να μην έχει π.χ. μεταδοτικότητα, λέγειν, διδακτική δυνότητα κ.τλ. Ξαναλέω ότι αυτή είναι η άποψή μου.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1537 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 09:12:30 πμ »
να πω και γω την αποψη μου:

εχουν αυτοι ηθικο φραγμο? εχουν ηθικες αναστολες? οταν ο μπαμπακας και η μανουλα τους εμαθαν να μη ξερουν τι θα πει δουλεια?
γιαυτο ζητουν 60 ευρω την ωρα! Ποιοι/ες ειναι?
οταν ο εργατης δουλευει στα ναυπηγεια για 50 ευρω την ημερα,
οταν ο υπαλληλος στο Γερμανο παιρνει 30 ευρω την ημερα,
οταν...οταν....
ειναι θεμα ηθικης και ανθρωπισμου!
ε, μερικοι πως να το κανουμε ΔΕΝ τον εχουν.(ευτυχως ειναι λιγοι)

πιο πολυ με στεναχωρει το 60 ευρω την ωρα παρα το 7 ευρω η ωρα!
επισης, οι γονεις φταινε που τα δινουν,
επισης, εμεις οι ιδιοι φταιμε που τα ζηταμε....(εκτος β.π. οπως ειπε ο συναδελφος  Landau οποτε εκει δεν ξερω τι "παιζει" )
συμφωνω και με τη συναδελφισσα Ερση  
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1538 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 08:15:16 μμ »
ειδα σημερα αγγελια σε τοπικη εφημεριδα : νηπιαγωγος  ??? κανει μαθηματα σε παιδια δημοτικου - γυμνασιου ??? με 6/ωρα.

αντιπαρερχομαι την τιμη(το εχουμε αναλυσει) αλλα η νηπιαγωγος τι μαθηματα θα κανει σε παιδι γυμνασιου ακομα κ δημοτικου (οταν μιλαμε για παιδι γ' δημοτικου κ πανω). ??

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1539 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 08:24:47 μμ »
το ίδιο μάθημα που κανουν εκατοντάδες φοιτητες κ δεκάδες αποφοιτοι λυκειου...άστο, μεγάλο θέμα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 607

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.