*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706433 φορές)

0 μέλη και 78 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1568 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 09:10:09 μμ »
Στα τμήματα νηπιαγωγών δεν γίνονται μαθήματα μόνο καλλιτεχνικών όπως πολλοι νομίζουν, γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά (τουλάχιστον στο ΤΕΠΑΕΣ Ρόδου). Θεωρώ λοιπόν, ότι όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για την εκπαίδευση (ψάχνει, διαβάζει, ρωτάει εμπειρότερους κ.α) μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά στα οποία κάνει μαθημα  να κατακτήσουν την γνώση. Αυτός είναι και ο ρόλος όλων των εκπαιδευτικών "διαμεσολαβητικός". Το βασικό στοιχείο για όλους τους εκπαιδευτικούς είναι το ενδιαφέρον για την εκπαίδευση και η αγάπη για το παιδί. Άρα, δεν βλέπω το λόγο να μην μπορεί να κάνει ένας νηπιαγωγός που ενδιαφέρεται και αγωνίζεται από την πλευρά του μάθημα σε παιδιά δημοτικού. Αυτά από μια νηπιαγωγό...ελπίζω να σε διαφώτισα λίγο από τη σκοπιά μου σχετικά με το θέμα "νηπιαγωγός και ιδιαίτερα". Ευελπιστώ στο εξής να μην κρίνεις έναν εκπαιδευτικό από την ειδικότητά του αλλά από την αγάπη και το σεβασμό γι' αυτό που κανει. :)
Συμφωνώ και προσθέτω: To συγκεκριμένο τμήμα έχει ένα μεγάλο κομμάτι σπουδών που αφορά τον "εκπαιδευτικό σχεδιασμό" που δεν αφορά βέβαια μόνο το κομμάτι του Νηπιαγωγείου αλλά γενικότερα. Και είναι απο τα πολύ σοβαρα τμήματα.

Όσο για τον παραπάνω διαπλητισμό, νομίζω οτι δεν είναι όμορφο βρε παιδιά να συζητάμε επι προσωπικού. Δεν μπορουμε νομίζω να βγάλουμε τόσο εύκολα συμπεράσματα για κάποιον απο το γραπτό του λόγο σε ένα φορουμ. Λεω εγώ τωρα :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2010, 09:15:11 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:39 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1569 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 02:06:17 πμ »
Το εμμάκι έχει δηλώσει ουκ ολίγες φορές ότι ζει και σπουδάζει στο εξωτερικό,ότι είναι νηπιαγωγός και ότι ασχολείται με την ειδική αγωγή.
Τώρα άρχισε να μας λέει ότι τη ζητάνε στην Ελλάδα για να κάνει ιδιαίτερα στα παιδιά τους και τις δίνουν 60 ευρώ.
Στο Σέξπηρ δε θα έδινα τόσα λεφτά για να μου κάνει μάθημα.
Συγνώμη,αλλά δε μπορεί το κάθε εμμάκι να υποτιμάει τη νοημοσύνη μας δημόσια και εμείς να του απαντάμε ιδιωτικά.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1570 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 02:21:56 πμ »
η emmaki   την αποψη της ειπε, οπως και μεις τη δικη μας.Αλιμονο αν δεν μπορουμε να μιλησουμε χωρις προσωπικη επιθεση!
Οσο για τους γονεις, ειναι οι μονοι που ΔΕΝ φταινε. Εγω εντοπιζω το προβλημα σε μας που ζηταμε 60 και 100 ευρω.τους λογους τους εχω ηδη αναλυσει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1571 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 02:37:13 πμ »
Το εμμάκι έχει δηλώσει ουκ ολίγες φορές ότι ζει και σπουδάζει στο εξωτερικό,ότι είναι νηπιαγωγός και ότι ασχολείται με την ειδική αγωγή.
Τώρα άρχισε να μας λέει ότι τη ζητάνε στην Ελλάδα για να κάνει ιδιαίτερα στα παιδιά τους και τις δίνουν 60 ευρώ.
Στο Σέξπηρ δε θα έδινα τόσα λεφτά για να μου κάνει μάθημα.
Συγνώμη,αλλά δε μπορεί το κάθε εμμάκι να υποτιμάει τη νοημοσύνη μας δημόσια και εμείς να του απαντάμε ιδιωτικά.

Τελικά δεν είμαι η μόνη... ;)


Πρόεδρε, κι εμείς είπαμε τη δική μας άποψη και ο καθένας την παίρνει οπως θέλει. Αυτός που έχει διάθεση για πόλεμο τη βλέπει ως επίθεση, κάποιος που δεν έχει τη βλέπει απλά ως ένα σχόλιο και είτε απαντάει είτε αδιαφορεί. ;)

Όσο για τα χρήματα (γιατί ξεφύγαμε πολύ από το θέμα), εγώ μπορεί να ζητησω και 200 γιατί τόσο θεωρώ ότι αξίζω. Αν ο γονιός μου τα δώσει την επόμενη φορά θα ζητήσω και 300 και δεν θα φταίω!! Κοντά στο νου κι η γνώση που λένε!! Αν όμως γυρίσω σε 2-3 και δε μου δώσουν ούτε τα μισά τότε θα το ξανασκεφτώ το θέμα και θα ξεκαβαλήσω λίγο για να έχω δουλειά, αλλιώς... Μονακό!! ;) Για μένα φταίνε οι γονείς σε μεγάλο βαθμό.
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:39 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1572 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 02:39:39 πμ »
Και γιατί? Για αγγλικά που δεν είναι καν η ειδικότητά της!
Η κοπέλα είναι μυθομανής!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1573 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 03:00:55 πμ »
Θα παρακαλέσω συνάδελφοι να επανέλθουμε στο θέμα μας και όπου υπάρχουν προσωπικές διαφορές να λύνονται με προσωπικά μηνύματα.
Δε θέλω να αναγκαστώ να κλειδώσω το θέμα ούτε να διαγράψω μηνύματα.

Ευχαριστώ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Alcibiades

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1574 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 10:05:08 πμ »
πρεπει του χρονου να αρχισω μαθηματα και εχω αρχισει απο τωρα τις προετοιμασιες ...(ιστορικο, οποτε φιλολογικα)
αρχικα κανα δυο χρονια σκεφτομαι μονο δημοτικο και γυμνασιο απο το τριτο χρονο λυκειο  και κατευθυνση.
σκεφτομαι για 15 ευρα μικροτερη τιμη.
τι νομιζετε ?
προσωπικα δεν θελω χαμηλοτερη τιμη (αν και σε γνωστους προτιθεμαι να κανω παραχωρησεις) γιατι λενε πχ πως αν παιρνεις λιγα=δεν κανεις καλη δουλεια.
διαβασα πριν για τιμες 50, 60 και 70 ... οντως υπαρχουν τετοιες τιμες αλλα για σοβαρα μαθηματα οπως φυσικη , εκθεση, αρχαια  και μαθηματικα κατευθυνσης. ξερω τετοιους καθηγητες.
"Τους μεν ασκούς το πνεύμα διίστητι, τους δε ανοήτους το οίημα".

(Τα σακιά τα φουσκώνει το φύσημα, τους δε μωρούς η έπαρση!)

(Σωκράτης)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1575 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 10:11:57 πμ »
πρεπει του χρονου να αρχισω μαθηματα και εχω αρχισει απο τωρα τις προετοιμασιες ...(ιστορικο, οποτε φιλολογικα)
αρχικα κανα δυο χρονια σκεφτομαι μονο δημοτικο και γυμνασιο απο το τριτο χρονο λυκειο  και κατευθυνση.
σκεφτομαι για 15 ευρα μικροτερη τιμη.
τι νομιζετε ?
προσωπικα δεν θελω χαμηλοτερη τιμη (αν και σε γνωστους προτιθεμαι να κανω παραχωρησεις) γιατι λενε πχ πως αν παιρνεις λιγα=δεν κανεις καλη δουλεια.
διαβασα πριν για τιμες 50, 60 και 70 ... οντως υπαρχουν τετοιες τιμες αλλα για σοβαρα μαθηματα οπως φυσικη , εκθεση, αρχαια  και μαθηματικα κατευθυνσης. ξερω τετοιους καθηγητες.
Δεν υπάρχει αντικειμενική απάντηση :)
Αναλόγως την περιοχή, την πόλη, τις συνολικές ώρες που θα κάνεις σε κάθε παιδί.
Άλλη τιμή για Δημοτικό άλλη για Γυμνάσιο, άλλη για Λύκειο άλλη για Γ Λυκείου και κατεύθυνση.
Μ' αρέσει που προετοιμάζεσαι από φέτος για του χρόνου ;D Ο σωστός προγραμματισμός σ' αυτά τα πράγματα είναι πολύ σημαντικός.
Καλή μελέτη!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1576 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 10:31:35 πμ »
πρεπει του χρονου να αρχισω μαθηματα και εχω αρχισει απο τωρα τις προετοιμασιες ...(ιστορικο, οποτε φιλολογικα)
αρχικα κανα δυο χρονια σκεφτομαι μονο δημοτικο και γυμνασιο απο το τριτο χρονο λυκειο  και κατευθυνση.
σκεφτομαι για 15 ευρα μικροτερη τιμη.
τι νομιζετε ?
προσωπικα δεν θελω χαμηλοτερη τιμη (αν και σε γνωστους προτιθεμαι να κανω παραχωρησεις) γιατι λενε πχ πως αν παιρνεις λιγα=δεν κανεις καλη δουλεια.
διαβασα πριν για τιμες 50, 60 και 70 ... οντως υπαρχουν τετοιες τιμες αλλα για σοβαρα μαθηματα οπως φυσικη , εκθεση, αρχαια  και μαθηματικα κατευθυνσης. ξερω τετοιους καθηγητες.


Eγώ νομίζω το εξής: ΟΤΙ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΤΡΙΦΤΕΙΣ.

Άσε τα δημοτικά και τα γυμνάσια. Θα περιμένεις να περάσουν 2-3 χρόνια για να ασχοληθείς με το λύκειο?
Και ποιος σου εγγυάται ότι τότε θα σου έρθουν μαθητές λυκείου αν εσύ ασχολείσαι με το δημοτικό?
Θα πουν "δεν κάνει μωρέ.....στο δημοτικό διδάσκει,που να ξέρει από λύκειο.....".

Λοιπόν.........δε σηκώνω κουβέντα.
Θα κάνεις τον αγώνα σου σε ότι σου κάτσει. ΤΕΛΟΣ._

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1577 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 11:39:33 πμ »
Συμφωνώ με τον Αλκιβιάδη ως προς το διάβασμα και τις μεγάλες τάξεις του Λυκείου. Δεν είναι και τίποτα το τρομερό, αλλά για όσους είμαστε άπειροι μας φοβίζει λίγο η (ας την πω έτσι) ευθύνη. Αλλά έχει δίκιο η ΤΕΜ, αν δεν έχεις αυτοπεποίθηση να ξεκινήσεις και να σταθείς στα πόδια σου από την αρχή, τότε δε σου εγγυάται κανείς ότι μετά από 2-3 χρόνια δεν θα βολευτείς στα εύκολα και δεν θα ασχοληθείς με τα άλλα ή ότι θα έχεις ήδη "χαλάσει" το όνομά σου γιατί θα ασχολείσαι με τα μικρά. Ο καθένας όπως το βλέπει, έχω φίλη που τελειώσαμε την ίδια σχολή και κάνει κανονικότατα έκθεση Γ Λυκείου, πολλά βοηθήματα, σημειώσεις, διάβασμα και αυτό είναι... Εδώ τα καταφέρναμε ως μαθητές, δεν μπορούμε να πούμε δυο πράγματα παραπάνω σε ένα παιδί να καταλάβει τι γίνεται;.. ;)
Όσο για τις τιμές συμφωνώ με τον Στέλιο, εξαρτάται από την περιοχή, την τάξη, τις ώρες, την απόσταση από σένα και τη σχέση που έχεις και με τα άτομα, όπως είπες κι εσύ... 15€ είναι καλά για γυμνάσιο νομίζω, για δημοτικό που δεν έχεις και τόσο διάβασμα γύρω στα 10 είναι καλά θα έλεγα. Αλλά ο καθένας ξέρει και κρίνει αναλόγως τι χρειάζεται για τις ανάγκες και τον εαυτό του. :)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1578 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 02:56:31 μμ »
συμφωνω και γω με ΤΕΜ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Alcibiades

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1579 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 09:57:28 μμ »
πρεπει του χρονου να αρχισω μαθηματα και εχω αρχισει απο τωρα τις προετοιμασιες ...(ιστορικο, οποτε φιλολογικα)
αρχικα κανα δυο χρονια σκεφτομαι μονο δημοτικο και γυμνασιο απο το τριτο χρονο λυκειο  και κατευθυνση.
σκεφτομαι για 15 ευρα μικροτερη τιμη.
τι νομιζετε ?
προσωπικα δεν θελω χαμηλοτερη τιμη (αν και σε γνωστους προτιθεμαι να κανω παραχωρησεις) γιατι λενε πχ πως αν παιρνεις λιγα=δεν κανεις καλη δουλεια.
διαβασα πριν για τιμες 50, 60 και 70 ... οντως υπαρχουν τετοιες τιμες αλλα για σοβαρα μαθηματα οπως φυσικη , εκθεση, αρχαια  και μαθηματικα κατευθυνσης. ξερω τετοιους καθηγητες.


Eγώ νομίζω το εξής: ΟΤΙ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΤΡΙΦΤΕΙΣ.

Άσε τα δημοτικά και τα γυμνάσια. Θα περιμένεις να περάσουν 2-3 χρόνια για να ασχοληθείς με το λύκειο?
Και ποιος σου εγγυάται ότι τότε θα σου έρθουν μαθητές λυκείου αν εσύ ασχολείσαι με το δημοτικό?
Θα πουν "δεν κάνει μωρέ.....στο δημοτικό διδάσκει,που να ξέρει από λύκειο.....".

Λοιπόν.........δε σηκώνω κουβέντα.
Θα κάνεις τον αγώνα σου σε ότι σου κάτσει. ΤΕΛΟΣ._


με προβληματιζει το ποστ σου ...εχεις δικιο σε αυτο που λες.   πρεπει μαλλον να μπω κατευθειαν στα βαθεια.
οταν λεω προετοιμαζομαι δεν εννοω πως καθομαι ...μπηκα τεταρτο ετος τωρα και παιρνω χωρις κανενα απροοπτο κανονικα το πτυχιο ... ενοσω εχω χρονο κανω τα αναλογα διαβασματα ... ανυπομονω παντως, παντα ηθελα να το κανω!
"Τους μεν ασκούς το πνεύμα διίστητι, τους δε ανοήτους το οίημα".

(Τα σακιά τα φουσκώνει το φύσημα, τους δε μωρούς η έπαρση!)

(Σωκράτης)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1580 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 10:21:52 μμ »
Δεν κατάλαβες........Δεν ήθελα να σε προβληματίσω.
Απλά θα κάνεις αυτό που σου λέω. ::)
Πες ότι πας σε φροντιστήριο και σου δίνουν γ λυκείου. Θα πεις όχι? Κι αν πεις όχι θα σου ξαναδώσουν θαρρείς?
Πες ότι σου έρχεται ένα ιδιαίτερο για γ λυκείου. Θα πεις όχι? Κι αν πεις όχι να χάσεις την ευκαιρία να τριφτείς?
Έτσι κι αλλιώς αρχικά μόνο αδύναμοι μαθητές θα σου έρχονται,γιατί θα θέλουν ναι μεν ιδιαίτερο,αλλά όχι με τις οικονομικές απαιτήσεις που έχουν τα μεγάλα ονόματα.


 :-*

Αποσυνδεδεμένος Alcibiades

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1581 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 09:54:38 πμ »
Δεν κατάλαβες........Δεν ήθελα να σε προβληματίσω.
Απλά θα κάνεις αυτό που σου λέω. ::)
Πες ότι πας σε φροντιστήριο και σου δίνουν γ λυκείου. Θα πεις όχι? Κι αν πεις όχι θα σου ξαναδώσουν θαρρείς?
Πες ότι σου έρχεται ένα ιδιαίτερο για γ λυκείου. Θα πεις όχι? Κι αν πεις όχι να χάσεις την ευκαιρία να τριφτείς?
Έτσι κι αλλιώς αρχικά μόνο αδύναμοι μαθητές θα σου έρχονται,γιατί θα θέλουν ναι μεν ιδιαίτερο,αλλά όχι με τις οικονομικές απαιτήσεις που έχουν τα μεγάλα ονόματα.


 :-*

με επεισεςθα πιασω τον ταυρο απο τα κερατα ...οπως εκεγε μια παλια φιλολογος μου ...
"Τους μεν ασκούς το πνεύμα διίστητι, τους δε ανοήτους το οίημα".

(Τα σακιά τα φουσκώνει το φύσημα, τους δε μωρούς η έπαρση!)

(Σωκράτης)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 609
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.