*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706414 φορές)

0 μέλη και 73 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1890 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 10:43:36 μμ »
"Οι φτωχοι σεβονται τη δουλεια και τον κοπο. Αν τους φανεις ακριβος πηγαινουν αλλου. Αλλιως στα δινουν καθε δυο μαθηματα, με χιλιες δυσκολιες, αλλα στα δινουν. Και δεν παζαρευουν. Απο τη δικη μου εμπειρια... "

συμφωνώ απόλυτα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:12:41 »

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1891 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 09:58:00 μμ »
Ωραία, καλά και χιλιοειπωμένα ρε παιδιά όλα αυτά, αλλά νομίζω ότι αφορούν τις μικρότερες τάξεις που το ιδιαίτερο λειτουργεί ως το υποκατάστατο του γονιού που δεν μπορεί να βοηθήσει, οπότε κάνει ότι παζάρι μπορεί, το πολύ πολύ να του πεις όχι. Θα πάρει άλλον.

Στις μεγάλες τάξεις όμως, β και κυρίως γ λυκείου,  ο γονιός που επιλέγει το ιδιαίτερο για το παιδί του, το κάνει συνειδητά. Ξέρει ότι θα του κοστίσει μάλλον ακριβά, αλλά ξέρει επίσης πολύ καλά τα πλεονεκτήματα που του προσφέρει.
Θέλω να πω πως υπάρχουν γονείς που βλέπουν τις αγγελίες και τηλεφωνούν σ αυτόν με τα 15-20-25 ευρώ και όχι σ αυτόν με τα 5 ευρώ, γιατί ξέρουν τι θέλουν. Θέλουν συγκεκριμένα αποτελέσματα χωρίς ρίσκα. Είναι λίγοι, αλλά υπάρχουν.

Ας μην απελπιζόμαστε, διανύουμε δύσκολες μέρες αλλά, όπως σε όλες τι δουλειές, εφόσον αξίζεις, θα επιβιώσεις στο επάγγελμα και θα ανταμοιφθείς.


Αποσυνδεδεμένος claire_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1892 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:28:51 πμ »
"Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα ελιτισμου οταν η πελατισσα μου.."

 :o :o :o
Πολύ λυπάμαι να βλεπω εκπαιδευτικούς να αντιλαμβάνονται τους γονείς και τους μαθητές ως πελάτες.. 
 
Προσωπικά έναν γονιό ή ένα παιδί δε θα μπορούσα ποτέ να το δω ως πελάτη.
Πελάτες έβλεπα τον κοσμο που ερχόταν να πιει καφέ, στην καφετέρια που δούλευα όταν σπούδαζα...

Κι εμένα μου έχουν κοπεί πολλές ώρες από τα ιδιαίτερα γιατί σε κάποια παιδιά οι γονείς τους είναι σε πολύ δεινή θέση (άνεργοι κτλ), κι όμως δε θα μπορούσα να τα εγκαταλείψω,  επειδή δε μπορούν να με πληρώσουν, ούτε ποτέ είδα όλο αυτο το παζάρεμα του μισού ευρώ που γράφτηκε πιο πάνω, μόνο και μόνο για να χαίρεται ο γονιός ότι παζαρεύει.
Πολλές Κυριακές πλέον φέρνω παιδιά στο σπίτι μου και κάνω μάθημα για 2-3 ώρες δωρεάν. Σε παιδιά που ξέρω πως δεν έχουν να πληρώσουν και πως αν δεν κάνω κάτι τέτοιο για αυτά, απλά θα μείνουν χωρίς βοήθεια.

Τί να πω. Σε τέτοιους καιρούς που ζούμε, προτιμώ να μένω άνθρωπος. Και ξέρω πως κάποια στιγμή, αν έχω ανάγκη, κάποιος θα βρεθεί να με βοηθήσει, όπως κάποτε βοήθησα κι εγώ κάποιους άλλους.
Μπράβο πολύ καλό αυτό που κάνεις. Ηθελα να το κανω περυσι σε ενα παιδακι που το ειχα ηδη δυο χρονια και σταματησαμε γιατι οι γονεις του ειχαν μαγαζι που ηταν ετοιμο να κλεισει και να μεινουν χωρις δουλεια. Δεν δεχτηκαν οταν τους ειπα να κανουμε δωρεαν σπιτι μου. Ή θα σε πληρωνουμε ή δεν κανουμε καθολου, μου ειπαν. Στεναχωρεθηκα γιατι ειναι μια μαθητρια με πολλες δυνατοτητες, ήταν αριστη οταν την ειχα αναλαβει..

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1893 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 02:24:41 πμ »
Οι γονείς του ενός παιδιού δυσκολεύτηκαν να το δεχτούν. Στον μπαμπά του δεν το είχαμε πει στην αρχή και όταν το έμαθε με πήρε τηλ και ήταν πολύ στεναχωρημένος. Τελικά το δέχτηκε..

Η κατάσταση δεν είναι καθόλου καλή, και το χειρότερο είναι ότι δεν ξέρει κανείς που θα καταλήξει..
Προσωπικά έχω αρχίσει και σκέφτομαι να την κάνω για Καναδά. Πολλές οικογένειες φεύγουν..κάθε δεύτερη μέρα τέτοια ακούω, και φαντάζομαι τα ακούτε και εσείς. Δεν ξέρω για τους πιο παλιούς, αλλά για εμένα που είμαι μικρότερη, ο διορισμός και η ασφάλιση μοιάζουν πλέον με ανέκδοτο και τα ιδιαίτερα όχι αρκετά για να ζήσω αποκλειστικά από αυτό, είτε γιατί μειώνονται οι ώρες, είτε γιατί οι γονείς δυσκολεύονται να πληρώσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2011, 02:26:40 πμ από monogramma »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:12:41 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1894 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 09:55:37 πμ »
Τα άσχετα μηνύματα με το θέμα έχουν διαγραφεί. Παρακαλούμε παραμείνετε στο θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα.

Καλημέρα σε όλους  :)
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1895 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 02:03:09 μμ »
Nickitol το μήνυμά σου ήταν εκτός θέματος, καθώς και οι ακόλουθες απαντήσεις.Μπορείς πάντα να ανοίξεις συναφές θέμα και να παραθέσεις εκεί τις απόψεις σου.Κανείς δεν σου στερεί αυτό το δικαίωμα.Εδώ το θέμα είναι οι τιμές στα ιδιαίτερα που για χψ λόγους γίνονται.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1896 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 03:46:31 μμ »
Κρατάω το τελευταιο μηνυμα της  tinkerbell ως απαντηση σας στο "ασχετο" των μηνυματων.
θα πρεπει τουλαχιστον να κατανοούμε το θέμα!
Ευχαριστω!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2011, 03:48:12 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Έχουμε ξεφύγει τελείως!!!!!
« Απάντηση #1897 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 09:40:25 πμ »
Τις προάλλες με πιάνει μαμά μαθητή α λυκείου για ιδιαίτερο στη φυσική.
Δε με άφησε καν να μιλήσω, δεν πρόλαβα να πάρω σειρά.
Είχε την απαίτηση να κάνω μάθημα με 12 ευρώ την ώρα.
Συγνώμη...........αλλά δεν μου βγήκε εμένα η Παναγία να πάρω το πτυχίο μου ,για να μη βγάζω ούτε 1 5χίλιαρο την ώρα.
Της είπα "καταλαβαίνω ότι οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά κι εγώ δουλεύω για να ζήσω, εξάλλου αν δεν υπάρχουν αυτά τα χρήματα, μπορείτε να στείλετε το παιδί σε φροντιστήριο όπου η τιμή θα είναι πιο χαμηλή και να μην έχετε την απαίτηση να τρέχει ο καθηγητής σπίτι σας βρέξει χιονίσει, ενώ το παιδί σας θα είναι με τις μπιτζάμες του".
Μου είπε ότι οι φιλόλογοι παίρνουν και 7 και 8 ευρώ την ώρα.
Εκεί έμεινα παγωτό. Αλήθεια υπάρχουν φιλόλογοι που δουλεύουν στο λύκειο για 7 ευρώ την ώρα?
Εγώ προσωπικά ντρέπομαι να βγάλω το 1/3 από αυτά που βγάζει μια μανικιουρίστα.
Άσε που με τόσο λίγα λεφτά δε θα έχω και όρεξη να δουλέψω δηλαδή.....αγγαρεία θα πηγαίνω.
Εντάξει , καταλαβαίνω ότι θέλουν να δουλέψουν, νομίζω όμως ότι είναι ντροπή να ρίχνουν σε τόσο εξευτελιστικές τιμές το μεροκάματό τους. Άσε που ο γονιός, 8 του πεις, 5 θα απαιτήσει. Δηλαδή που θα φτάσει αυτό στο τέλος? στα 3 ευρώ την ώρα?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1898 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 09:58:40 πμ »
Δηλαδη  Ψιτ γαι να καταλαβουμε,...εσυ, ποσα θα ζητουσες την ωρα? (αυτο δεν το αναφερεις στο μηνυμα σου)  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1899 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:18:09 πμ »
Για λύκειο?????
τουλάχιστον 15 ευρώ
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1900 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:24:11 πμ »
Προσωπικα δεν κατηγορω κανεναν, ουτε αυτον που παιρνει 7 ευρω την ωρα ουτε τον αλλον που παιρνει 25 ευρω την ωρα.

Παραδειγμα:
Αποφοιτη φιλολογιας ετων 22 που μολις τελειωσε τη Σχολη, μενει με την οικογενεια της και θελει να εργαστει. Δεν βρισκει ομως πουθενα δουλεια, εστω και ασχετη με το αντικειμενο της. Απ την αλλη, θελει να μην αισθανεται "βαρος" και να καλυψει εστω και στο μισο τα προσωπικα της εξοδα, διευκολυνοντας την οικογενεια της. Μενει σε περιοχη της Αθηνας. Ακομα και τα ιδιαιτερα ειναι δυσκολο να βρεθουν, κυκλο γνωριμιων σχεδον ανυπαρκτος.
Τί κανει? ....εγω λεω, καλα κανει και δεχεται να δουλεψει με 7 ευρω την ωρα . Δεν ειναι μονο το οικονομικο, ειναι και το πως γεμίζει το χρονο της.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1901 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:28:13 πμ »
Έτσι κοστολογούμε τη δουλειά μας? Την προετοιμασία μας? Τη διδασκαλία των αρχαίων?
Με βάση το αν καλύπτουμε τον ελεύθερο χρόνο μας ή όχι?
Και ο 35άρης που δε δουλεύει για να γεμίσει το χρόνο, αλλά για να ζήσει, πόσο θα πρέπει να ζητάει?
Και τι θα πει δουλεύει για να γεμίσει το χρόνο της?
Ας πάει γυμναστήριο, ας λύσει σουντόκου ,ας πάει να μάθει ξυλογλυπτική.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1902 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:39:16 πμ »
Κοιτα, ....δεν λεω πως εχεις αδικο, αλλα πρεπει να καταλαβουμε πως ολοι δεν σκεπτονται το ιδιο με μας.
Δεν σου μιλαω για "γεμισμα" χρονου με δραστηριοτητες, αλλα με απασχοληση σε αυτο που σπουδασε....και με μια συνδρομη ,εστω μι9κρη" στα εξοδα της οικογενεια της.Νομιζω πως αυτο την τιμαει. Οσο για το κλαδο φιλολογων....ασε καλυτερα..

εγω θα σε ρωτουσα κατι αλλο: αν τελικα δεν βρεις μαθημα με 14- 15 ευρω, αλλα με 12 ευρω δεν θα το παρεις? προτιμας να χασεις και αυτα?

Μη το παρεις προσωπικα. Συζητηση κανουμε.(θελω να πω πως το ζητημα με τα ιδιαιτερα ειναι , ειδικα σημερα, ακομα πιο συνθετο)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1903 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:45:22 πμ »
Δε θα σου πω τι θα έκανα.
Σου λέω μόνο ότι δεν πήρα το ιδιαίτερο.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 603

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.