*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706423 φορές)

0 μέλη και 75 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1904 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:53:40 πμ »
Καλα κανεις και δε λες. Ειναι αυτο που ειπα στην αρχη, ειναι προσωπικη υποθεση  καθενος ξεχωριστα. Να γιατι δεν "κατηγορω"κανεναν.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:01 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1905 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 01:41:47 μμ »
Σε σεμινάριο αγγλικών που παρακολούθησα πρόσφατα η εισηγήτρια περιέγραφε την κατάσταση στην Αθήνα, όπου οι γονείς έχουν την τάση να σταματούν τα μικρότερα παιδιά τους από τα φροντιστήρια επείδή δεν έχουν να πληρώσουν κ επιλέγουν να συνεχίσει μόνο το μεγαλύτερο παιδί που είναι κοντά στο lower. Γι'αυτό το λόγο οι φροντιστηρούχοι έχουν πλέον προσφορές τύπου "στα 2 το 1 δώρο" ή προκειμένου να γεμίσουν τις τάξεις βάζουν μαθητές χωρίς δίδακτρα.

Αν όντως έτσι κάπως είναι η κατάσταση εντός ή εκτός Αθήνας, λογικό κ επόμενο να πέφτουν συνεχώς οι τιμές των μαθημάτων κ να υποτιμάται η δουλειά μας είτε σε φροντιστήρια είτε σε ιδιαίτερα μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1906 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 01:59:47 μμ »
Σε σεμινάριο αγγλικών που παρακολούθησα πρόσφατα η εισηγήτρια περιέγραφε την κατάσταση στην Αθήνα, όπου οι γονείς έχουν την τάση να σταματούν τα μικρότερα παιδιά τους από τα φροντιστήρια επείδή δεν έχουν να πληρώσουν κ επιλέγουν να συνεχίσει μόνο το μεγαλύτερο παιδί που είναι κοντά στο lower. Γι'αυτό το λόγο οι φροντιστηρούχοι έχουν πλέον προσφορές τύπου "στα 2 το 1 δώρο" ή προκειμένου να γεμίσουν τις τάξεις βάζουν μαθητές χωρίς δίδακτρα.

Αν όντως έτσι κάπως είναι η κατάσταση εντός ή εκτός Αθήνας, λογικό κ επόμενο να πέφτουν συνεχώς οι τιμές των μαθημάτων κ να υποτιμάται η δουλειά μας είτε σε φροντιστήρια είτε σε ιδιαίτερα μαθήματα.
ωραία δυο σε ενα , σαν το σαμπουάν wash and go  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1907 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 02:12:45 μμ »
Προσωπικα δεν κατηγορω κανεναν, ουτε αυτον που παιρνει 7 ευρω την ωρα ουτε τον αλλον που παιρνει 25 ευρω την ωρα.

Παραδειγμα:
Αποφοιτη φιλολογιας ετων 22 που μολις τελειωσε τη Σχολη, μενει με την οικογενεια της και θελει να εργαστει. Δεν βρισκει ομως πουθενα δουλεια, εστω και ασχετη με το αντικειμενο της. Απ την αλλη, θελει να μην αισθανεται "βαρος" και να καλυψει εστω και στο μισο τα προσωπικα της εξοδα, διευκολυνοντας την οικογενεια της. Μενει σε περιοχη της Αθηνας. Ακομα και τα ιδιαιτερα ειναι δυσκολο να βρεθουν, κυκλο γνωριμιων σχεδον ανυπαρκτος.
Τί κανει? ....εγω λεω, καλα κανει και δεχεται να δουλεψει με 7 ευρω την ωρα . Δεν ειναι μονο το οικονομικο, ειναι και το πως γεμίζει το χρονο της.

Δυστυχως καποιες ειδικοτητες ειναι στο κοκκινο απο πλευρας αριθμου αποφοιτων και αυτοι τραβανε προς τα κατω και τους υπολοιπους οι οποιοι εχουν αρκετα χρονια στην πλατη τους.
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:01 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1908 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 02:17:53 μμ »
Σωστα! και δεν ειναι ο μονος λογος. Ειναι πολλες οι αιτιες που τραβουν προς τα κατω τις τιμες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1909 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 02:24:56 μμ »
Αν ο γονιός δεν έχει για ιδιαίτερο, ούτε κακό είναι, ούτε ντροπή είναι. Μπορεί κάλλιστα να το στείλει σε φροντιστήριο και όχι να έχει την απαίτηση να τρέχει ο εκπαιδευτικός στο σπίτι του, να τρώει το κρύο για πενταροδεκάρες.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1910 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 02:35:15 μμ »
δεν νομίζω ότι είναι απαίτηση του γονιού μια πρόταση έκανε  το αν θα δεχτείς ή όχι είναι άλλο θέμα. 12 χ 2 φορές τη εβδομάδα επί 4 το μήνα είναι 96 το μήνα κάποιοι αανάμεσα στα 120 που είναι με δεκαπέντε και στο μηδέν διαλέγουν τα 96. επίσης το ένα ιδαίτερο έστω και με 20 ευρώ τον μήνα λιγότερα μπορεί να σου φέρει και άλλα αν μπείς στο παιχνίδι έστω και με λιγότερα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1911 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 02:38:06 μμ »
Δεν διαφωνω μαζι σου. Μακαρι ομως τα θελω,τα πρεπει και τα μπορω να βρουν εδαφος.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1912 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 02:39:03 μμ »
Απαίτηση ήταν, πρόταση θα ήταν να μου έλεγε
πόσα θες?
18
μέχρι 15 μπορώ να δώσω

όχι να μου πει το πολύ 12
και να με κρίνει και να μου λέει. γιατί ? 12 λίγα είναι?
στην τελική αυτός ως γονιός γιατί θέλει να σπουδάσει το παιδί του?
για να μη βγάζει ούτε 15 ευρώ την ώρα?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1913 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 03:04:06 μμ »
δεν νομίζω ότι είναι απαίτηση του γονιού μια πρόταση έκανε  το αν θα δεχτείς ή όχι είναι άλλο θέμα. 12 χ 2 φορές τη εβδομάδα επί 4 το μήνα είναι 96 το μήνα κάποιοι αανάμεσα στα 120 που είναι με δεκαπέντε και στο μηδέν διαλέγουν τα 96. επίσης το ένα ιδαίτερο έστω και με 20 ευρώ τον μήνα λιγότερα μπορεί να σου φέρει και άλλα αν μπείς στο παιχνίδι έστω και με λιγότερα χρήματα.

αυτά που θα σου φέρει όμως θα θέλουν φυσικά αυτές τις χαμηλές τιμές. Γιατί όταν απο τον έναν παίρνεις 12 εννοείται ότι και απο τον άλλον 12 θα πάρεις.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1914 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 03:07:03 μμ »
δεν νομίζω ότι είναι απαίτηση του γονιού μια πρόταση έκανε  το αν θα δεχτείς ή όχι είναι άλλο θέμα. 12 χ 2 φορές τη εβδομάδα επί 4 το μήνα είναι 96 το μήνα κάποιοι αανάμεσα στα 120 που είναι με δεκαπέντε και στο μηδέν διαλέγουν τα 96. επίσης το ένα ιδαίτερο έστω και με 20 ευρώ τον μήνα λιγότερα μπορεί να σου φέρει και άλλα αν μπείς στο παιχνίδι έστω και με λιγότερα χρήματα.

αυτά που θα σου φέρει όμως θα θέλουν φυσικά αυτές τις χαμηλές τιμές. Γιατί όταν απο τον έναν παίρνεις 12 εννοείται ότι και απο τον άλλον 12 θα πάρεις.
πραγματικα οι φτηνες τιμες φερνουν και αλλους αλλα δεν ερχονται και οι καλυτεροι μαθητες.............αρα προσοχη σε ποιον κατεβαζεις την τιμη και τι ατομα θα σου φερει ο συκεκριμμενος αφου η μητερα του θα το πει σε γνωστους για να κανει την εξυπνη

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1915 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 03:13:20 μμ »
δεν νομίζω ότι είναι απαίτηση του γονιού μια πρόταση έκανε  το αν θα δεχτείς ή όχι είναι άλλο θέμα. 12 χ 2 φορές τη εβδομάδα επί 4 το μήνα είναι 96 το μήνα κάποιοι αανάμεσα στα 120 που είναι με δεκαπέντε και στο μηδέν διαλέγουν τα 96. επίσης το ένα ιδαίτερο έστω και με 20 ευρώ τον μήνα λιγότερα μπορεί να σου φέρει και άλλα αν μπείς στο παιχνίδι έστω και με λιγότερα χρήματα.

αυτά που θα σου φέρει όμως θα θέλουν φυσικά αυτές τις χαμηλές τιμές. Γιατί όταν απο τον έναν παίρνεις 12 εννοείται ότι και απο τον άλλον 12 θα πάρεις.
πραγματικα οι φτηνες τιμες φερνουν και αλλους αλλα δεν ερχονται και οι καλυτεροι μαθητες.............αρα προσοχη σε ποιον κατεβαζεις την τιμη και τι ατομα θα σου φερει ο συκεκριμμενος αφου η μητερα του θα το πει σε γνωστους για να κανει την εξυπνη

έχει σημασία τι μαθητές θα σου φέρει; αν είναι καλοί ή όχι; Δεν το βλέπω έτσι. Κάνεις ό,τι μπορείς και μέχρι εκεί που πάει το παιδί. Είσαι ξεκάθαρος με τους γονείς (π.χ. λές 'εγώ αν θέλετε το γράφω το παιδί σας να δώσει Lower αλλά σας ξεκαθαρίζω οτι δεν θα το πάρει γιατί δεν έχουμε τελειώσει την προετοιμασία/ γιατί δεν διάβαζε συστηματικά για να πιάσει τα ποστοστα κτλ').

Αποσυνδεδεμένος ΔΟΥΚΑΣ ΧΑΤΖΗΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1916 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 03:28:02 μμ »
δεν νομίζω ότι είναι απαίτηση του γονιού μια πρόταση έκανε  το αν θα δεχτείς ή όχι είναι άλλο θέμα. 12 χ 2 φορές τη εβδομάδα επί 4 το μήνα είναι 96 το μήνα κάποιοι αανάμεσα στα 120 που είναι με δεκαπέντε και στο μηδέν διαλέγουν τα 96. επίσης το ένα ιδαίτερο έστω και με 20 ευρώ τον μήνα λιγότερα μπορεί να σου φέρει και άλλα αν μπείς στο παιχνίδι έστω και με λιγότερα χρήματα.

αυτά που θα σου φέρει όμως θα θέλουν φυσικά αυτές τις χαμηλές τιμές. Γιατί όταν απο τον έναν παίρνεις 12 εννοείται ότι και απο τον άλλον 12 θα πάρεις.

Δεν είναι απαραίτητο.
Εγω εχω 2 ιδιαίτερα. Στο ένα παιδί παίρνω 14 ευρώ και στο άλλο 6 γιατί αυτά μπορούν να δώσουν.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1917 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 03:32:55 μμ »
Πιστεύω κατανοείς πόσο αντιεπαγγελματικές είναι οι τιμές σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2012, 05:08:44 μμ από γιουχου »
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 609
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.