*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706690 φορές)

0 μέλη και 78 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2072 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 09:08:42 μμ »
Παιδιά τα πράγματα είναι δύσκολα για τον περισσότερο κόσμο και είναι επόμενο ότι θα δυσκολέψουν και για εμάς.
Και σχετικά με το ζήτημα της χαμηλής τιμής θεωρώ ότι δεν θα μπορέσουμε στο κοντινό μέλλον να αποφύγουμε τις χαμηλές τιμές αν θέλουμε να έχουμε δουλειά.
Προσωπικά ε΄γω δέχτηκα ένα τηλεφώνημα από μία μητέρα για παιδί γ δημοτικού. Ήθελε μία ώρα την ημέρα μάθημα, διάβασμα δηλαδή καθημερινό. Παλαιότερα έπαιρνα 10 ευρώ. Της είπα 8 Ευρώ την ώρα και δεν δέχτηκε. Ήθελε να δίνει 6 ευρώ όπως έδινε πέρσι σε μια κοπέλα. Φέτος δεν δέχτηκα αλλά νομίζω ότι του χρόνου αν δεν έχω πολλά ιδιαίτερα θα το κάνω. Δεν γίνεται αλλιώς.  Όταν έχεις υποχρεώσεις που τρέχουν θα πας και για 6 ευρώ και για χαμηλότερα γιατί είναι καλύτερο από το τίποτα. Εξαρτάται τι ανάγκες έχει ο καθένας από εμάς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:05 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2073 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 09:11:31 μμ »
Εσείς που αποφασίσατε να κάνετε μειώσεις, παίρνατε τόσα χρήματα, ώστε να μπορείτε να βγάλετε με άνεση τον μήνα σας ΚΑΙ το καλοκαίρι, που συνήθως δεν κάνει κανένας μάθημα και να έχετε τώρα το περιθώριο για μειώσεις;
Στους περσινους δεν εκανα μειωση αλλα δεν εκανα και αυξηση. Σε φετινους αναλογα με το τι θελουν(εννοω ωρες, να πηγαινω σπιτι τους κτλ) τους λεω. Αν πω π.χ. 15(σε μεγαλο επιπεδο) και μου πει πολλα μπορει να πω 14 και να ερχεται στο σπιτι μου.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2074 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 09:45:06 μμ »
Καλη επιτυχια!!!  ;)

Ευχαριστώ catwoman και EmmaB! Να'στε καλά, ειλικρινά!  :)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2075 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 10:42:11 μμ »
Είναι λογικό βρε παιδιά αφού έχουν γίνει τόσες περικοπές να έχουν και τα ιδιαίτερα πρόβλημα. Είναι το φαινόμενο της χιονοστιβάδας..
Βέβαια, υπάρχουν ακόμα γονείς που πληρώνουν καλά, αλλά αυτοί οι γονείς είναι μειοψηφία. Η μεσο-αστική και κυρίως η μικρο-αστική τάξη έχει μεγάλο πρόβλημα.. :-\

Ούτε εγώ φέτος έκανα αυξήσεις. Τηλέφωνο για καινουριο ιδιαίτερο δεν είχα κανένα. Συνεχίζω με τα περσινά. Ευτυχώς είχα τηλέφωνα από 2 γονείς και ανέλαβα για καθημερινή μελέτη 2 παιδιά δημοτικού όπου είναι καλά τα χρήματα κάθε μήνα..

Δεν ξέρω..δεν πάει καθόλου καλά το πράγμα. Και ειλικρινά δε με ανησυχεί μόνο το οικονομικό. Αν και είναι άσχετο με το θέμα μας, εμένα αυτό που με προβληματίζει πάρα μα πάρα πολύ είναι το κοινωνικό κομμάτι..είναι ένα καζάνι που βράζει και δε ξέρω πού θα καταλήξει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:05 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2076 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:01:15 πμ »
Είναι λογικό βρε παιδιά αφού έχουν γίνει τόσες περικοπές να έχουν και τα ιδιαίτερα πρόβλημα. Είναι το φαινόμενο της χιονοστιβάδας..
Βέβαια, υπάρχουν ακόμα γονείς που πληρώνουν καλά, αλλά αυτοί οι γονείς είναι μειοψηφία. Η μεσο-αστική και κυρίως η μικρο-αστική τάξη έχει μεγάλο πρόβλημα.. :-\

Ούτε εγώ φέτος έκανα αυξήσεις. Τηλέφωνο για καινουριο ιδιαίτερο δεν είχα κανένα. Συνεχίζω με τα περσινά. Ευτυχώς είχα τηλέφωνα από 2 γονείς και ανέλαβα για καθημερινή μελέτη 2 παιδιά δημοτικού όπου είναι καλά τα χρήματα κάθε μήνα..

Δεν ξέρω..δεν πάει καθόλου καλά το πράγμα. Και ειλικρινά δε με ανησυχεί μόνο το οικονομικό. Αν και είναι άσχετο με το θέμα μας, εμένα αυτό που με προβληματίζει πάρα μα πάρα πολύ είναι το κοινωνικό κομμάτι..είναι ένα καζάνι που βράζει και δε ξέρω πού θα καταλήξει..
Συμφωνω σε ολα και κυριως στο τελευταιο.Μακαρι να μη δουμε χειροτερα!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2077 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 05:56:24 πμ »
Απλά συνάδελφοι πρέπει να σκεφτούμε και το χρόνο και τα έξοδα για να κάνουμε αυτή τη μία ώρα!! Αν ξοδεύουμε λίγο λιγότερα από όσα παίρνουμε, τότε αξίζει; Ήξερα γνωστό μου που πήγαινε για μία ώρα και έπαιρνε 6 € και ξόδευε 4 €! Εξάλλου έκανε μισή ώρα να πάει και μισή ώρα να επιστρέψει! Σε μία τέτοια περίπτωση πιστεύετε ότι συμφέρει; Εγώ πάντως κατηγορηματικά όχι!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2078 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 01:22:42 μμ »
Μήπως ξέρει κανείς που κυμαίνονται οι τιμές για ιδιαίτερα στο προγραμμα SPSS;

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2079 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 02:17:08 μμ »
Απλά συνάδελφοι πρέπει να σκεφτούμε και το χρόνο και τα έξοδα για να κάνουμε αυτή τη μία ώρα!! Αν ξοδεύουμε λίγο λιγότερα από όσα παίρνουμε, τότε αξίζει; Ήξερα γνωστό μου που πήγαινε για μία ώρα και έπαιρνε 6 € και ξόδευε 4 €! Εξάλλου έκανε μισή ώρα να πάει και μισή ώρα να επιστρέψει! Σε μία τέτοια περίπτωση πιστεύετε ότι συμφέρει; Εγώ πάντως κατηγορηματικά όχι!
Φυσικα και δε συμφερει. Μιλωντας σημερα με γνωστη  μου καθηγητρια ΠΕ06 μου ειπε οτι σε μαθητρια της που κανει proficiency 2 ωρες/ εβδομαδα παιρνει 12 ευρω( που εισαι planety ν'ακουσεις) . Ολοι οι συναδελφοι της λενε οτι ειναι λιγα αλλα δεν την πειραζει και ειναι ευχαριστημενη παροτι εχει αυξημενες υποχρεωσεις(μικρο παιδι κτλ.)Συνεπως ο καθενας ειναι ελευθερος να ζητησει ο,τι θελει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 04:29:48 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2080 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:00:20 μμ »
EmmaB εγώ σήμερα τόλμησα να ζητήσω 14 ευρώ/ώρα για τάξη Lower (που ήταν και μαθητής της "τελευταίας στιγμής") και μου είπανε "α ευχαριστώ".. *κλικ* .. το κλείσανε στα μούτρα. Η ευγένεια στο μεγαλείο της, ειδικά όταν δεν τους συμφέρει..  ::)

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2081 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:35:24 μμ »
EmmaB εγώ σήμερα τόλμησα να ζητήσω 14 ευρώ/ώρα για τάξη Lower (που ήταν και μαθητής της "τελευταίας στιγμής") και μου είπανε "α ευχαριστώ".. *κλικ* .. το κλείσανε στα μούτρα. Η ευγένεια στο μεγαλείο της, ειδικά όταν δεν τους συμφέρει..  ::)
Και που 'σαι ακομη Αντιγονη! ;)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2082 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:47:00 μμ »
Είχα τηλέφωνο από μητέρα για να αναλάβω το γιο της στη Γ Γυμνασίου στα φιλολογικά όπου δε διαβάζει και στις εξετάσεις δεν τα πήγε καθόλου καλά. Της είπα 13 ευρώ/ώρα  και η απάντηση ήταν : "Τον είδες το μαθηματικό που έφυγε; Έρχεται από πιο μακριά από ότι εσύ και παίρνει 9 ευρώ/ώρα". Τί να  της πεις τώρα; Της απάντησα πως δεν ξέρω τί κάνει ο μαθηματικός (έλεος δηλαδή  >:() η τιμή είναι αυτή, απαιτείται προετοιμασία απο μέρους μου στο σπίτι και ότι μπορεί να το σκεφτεί και να μου τηλεφωνήσει αν τελικά το αποφασίσει. Μου λέει: "Εντάξει, ας συμφωνήσουμε στα 10ευρώ"..
Ούτε πατάτες να παζαρεύαμε. Αρνήθηκα και έφυγα ευγενικά. Αυτή μου κοπάνησε την πόρτα στη μούρη.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2083 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:49:00 μμ »
Είχα τηλέφωνο από μητέρα για να αναλάβω το γιο της στη Γ Γυμνασίου στα φιλολογικά όπου δε διαβάζει και στις εξετάσεις δεν τα πήγε καθόλου καλά. Της είπα 13 ευρώ/ώρα  και η απάντηση ήταν : "Τον είδες το μαθηματικό που έφυγε; Έρχεται από πιο μακριά από ότι εσύ και παίρνει 9 ευρώ/ώρα". Τί να  της πεις τώρα; Της απάντησα πως δεν ξέρω τί κάνει ο μαθηματικός (έλεος δηλαδή  >:() η τιμή είναι αυτή, απαιτείται προετοιμασία απο μέρους μου στο σπίτι και ότι μπορεί να το σκεφτεί και να μου τηλεφωνήσει αν τελικά το αποφασίσει. Μου λέει: "Εντάξει, ας συμφωνήσουμε στα 10ευρώ"..
Ούτε πατάτες να παζαρεύαμε. Αρνήθηκα και έφυγα ευγενικά. Αυτή μου κοπάνησε την πόρτα στη μούρη.

Το ό,τι δε δέχτηκες, δε σημαίνει ότι η μητέρα δικαιούται να είναι και αγενής. Ήμαρτον δηλαδή!
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2084 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:58:06 μμ »
Είχα τηλέφωνο από μητέρα για να αναλάβω το γιο της στη Γ Γυμνασίου στα φιλολογικά όπου δε διαβάζει και στις εξετάσεις δεν τα πήγε καθόλου καλά. Της είπα 13 ευρώ/ώρα  και η απάντηση ήταν : "Τον είδες το μαθηματικό που έφυγε; Έρχεται από πιο μακριά από ότι εσύ και παίρνει 9 ευρώ/ώρα". Τί να  της πεις τώρα; Της απάντησα πως δεν ξέρω τί κάνει ο μαθηματικός (έλεος δηλαδή  >:() η τιμή είναι αυτή, απαιτείται προετοιμασία απο μέρους μου στο σπίτι και ότι μπορεί να το σκεφτεί και να μου τηλεφωνήσει αν τελικά το αποφασίσει. Μου λέει: "Εντάξει, ας συμφωνήσουμε στα 10ευρώ"..
Ούτε πατάτες να παζαρεύαμε. Αρνήθηκα και έφυγα ευγενικά. Αυτή μου κοπάνησε την πόρτα στη μούρη.

Το ό,τι δε δέχτηκες, δε σημαίνει ότι η μητέρα δικαιούται να είναι και αγενής. Ήμαρτον δηλαδή!
Γιατι γινονται οι γονεις αγενεις δε μπορω να καταλαβω; Αφου απ'οτι φαινεται μπορουν να βρουν καθηγητες  με 9 και 8 ευρω,ποιο ειναι το προβλημα τους;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 04:27:51 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2085 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 04:03:07 μμ »
Είχα τηλέφωνο από μητέρα για να αναλάβω το γιο της στη Γ Γυμνασίου στα φιλολογικά όπου δε διαβάζει και στις εξετάσεις δεν τα πήγε καθόλου καλά. Της είπα 13 ευρώ/ώρα  και η απάντηση ήταν : "Τον είδες το μαθηματικό που έφυγε; Έρχεται από πιο μακριά από ότι εσύ και παίρνει 9 ευρώ/ώρα". Τί να  της πεις τώρα; Της απάντησα πως δεν ξέρω τί κάνει ο μαθηματικός (έλεος δηλαδή  >:() η τιμή είναι αυτή, απαιτείται προετοιμασία απο μέρους μου στο σπίτι και ότι μπορεί να το σκεφτεί και να μου τηλεφωνήσει αν τελικά το αποφασίσει. Μου λέει: "Εντάξει, ας συμφωνήσουμε στα 10ευρώ"..
Ούτε πατάτες να παζαρεύαμε. Αρνήθηκα και έφυγα ευγενικά. Αυτή μου κοπάνησε την πόρτα στη μούρη.

Το ό,τι δε δέχτηκες, δε σημαίνει ότι η μητέρα δικαιούται να είναι και αγενής. Ήμαρτον δηλαδή!
Γιατι ειναι αγενεις δε μπορω να καταλαβω; Αφου απ'οτι φαινεται μπορουν να βρουν καθηγητες  με 9 και 8 ευρω,ποιο ειναι το προβλημα τους;

Είναι αγένεια του στυλ "μα ποιος νομίζεις ότι είσαι και δε χαμηλώνεις εξευτελιστικά τις τιμές σου όταν υπάρχει κρίση για να με συμφέρει;".. Δεν το εξηγώ αλλιώς..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 658
Σύνολο: 668

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.