*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706170 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2086 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 04:07:29 μμ »
Ο χαρακτηρισμός αγενής σαφώς πήγαινε στην αντίδραση της μητέρας να της κοπανήσει, όπως ισχυρίζεται η συνάδελφος, την πόρτα στη μούρη.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:39 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2087 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 04:20:48 μμ »
Εξηγω γιατι προκληθηκε συγχυση.Αφου υπαρχει υπερπληθωρα καθηγητων που κανουν μαθηματα και μερικοι με χαμηλες τιμες και θα βρουν καποιον να διδαξει στο παιδι τους, τι πειραζει που αρνηθηκε η συναδελφος να παρει κατω απο 10 ευρω;Δεν επρεπε η μητερα να δειξει τετοια αγενεια.
υ.γ. Μonogramma καλα εκανες και δεν υπεκυψες στα παζαρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 04:29:04 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2088 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 04:34:20 μμ »
εμμα, το διάβασα και κλασικά συγχύστηκα! τι συμπεριφορά ειναι αυτή ρε παιδιά, δεν πάνε καλά οι άνθρωποι! Θα συμφωνήσω με αυτό που είπατε κι εσείς, ότι αφού βρίσκουν και με τα λιγότερα χρήματα, γιατι τσαντίζονται και θέλουν κάποιες με περισσότερα; Πάντως, επειδή μιλούσα σήμερα με κάποιον ιδιοκτήτη μαγαζιού, είχε δίκιο και μου είπε ότι πλέον οι άνθρωποι έχουμε χάσει τα πάντα, ακόμα και την ευγένεια και την ανθρωπιά μας, βρίσκουμε τον άλλον που έχει ανάγκη και τον πατάμε... ηθική κρίση ειναι αυτό που ζούμε, όχι τόσο οικονομική..  :(

Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2089 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 05:10:01 μμ »
Ακριβώς, ηθική κρίση ζούμε και όχι οικονομική! Βασικά ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι! Ο κάθε γονιός επειδή το παιδί του θέλει μάθημα και έχει κόμπλεξ με τα φροντιστήρια (που μπορεί εκεί το παιδί του να νιώθει μειωνεκτικά λόγω χαμηλής επίδοσης) έχει την απαίτηση να κάνουμε ιδιαίτερα με τιμές κάτω του κόστους (εννοώ έξοδα μετακίνησης και χρόνο μαζί)! Και αν δε δεχτούμε νευριάζει! Αν θέλει να μην πληρώσει πολλά τότε να τον πάει σε φροντιστήριο και να μην έχει πολλές απαιτήσεις! Ακούς εκεί να χτυπούν και την πόρτα! Ευελπιστώ να μη φτάσουμε να χτυπούν και μας τους ίδιους στο τέλος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:39 »

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2090 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:34:38 μμ »
Ακριβώς Konstantinos30!Χθες είχαμε την ίδια συζήτηση με συναδέλφους διαφόρων ειδικοτήτων στην επαρχιακή πόλη όπου διαμένουμε!!!!Γονείς που λόγω της κατάστασης επιδιώκουν μεν την πολυτέλεια του ιδιαίτερου αλλά απαιτούν τιμές πιο χαμηλές και από φροντιστήριο!!!Βέβαια, εδώ η κατάσταση έχει ξεφύγει φέτος!Τα τηλέφωνα πέφτουν βροχή....αλλά μόλις ακούν πάνω από 12 το κλείνουν.Έπιασα συζήτηση με μια μαμά που με βρήκε από αγγελία για τις 2 κόρες της από τις οποίες η μία είναι Γ' Λυκείου.Όταν φτάσαμε στο οικονομικό τη δυσαρέστησα, γιατί τόλμησα να της πω 15 (μένει 20 λεπτά εκτός πόλης) και με την προϋπόθεση ότι θα κάνω μάθημα με τη μία και αμέσως μετά με την άλλη για να γλιτώνω δρομολόγια....Ήδη απασχολεί μία φιλόλογο που απλά δεν κάνει όλα τα μαθήματα και έψαχνε για τα υπόλοιπα της κατεύθυνσης....Η συνάδελφος της παίρνει για προετοιμασία Γ' Λυκείου 10 την ώρα!!!!Πού πάω εγώ λοιπόν ξυπόλητη στ' αγκάθια;;;;;

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2091 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:35:39 μμ »
Ακριβώς, ηθική κρίση ζούμε και όχι οικονομική! Βασικά ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι! Ο κάθε γονιός επειδή το παιδί του θέλει μάθημα και έχει κόμπλεξ με τα φροντιστήρια (που μπορεί εκεί το παιδί του να νιώθει μειωνεκτικά λόγω χαμηλής επίδοσης) έχει την απαίτηση να κάνουμε ιδιαίτερα με τιμές κάτω του κόστους (εννοώ έξοδα μετακίνησης και χρόνο μαζί)! Και αν δε δεχτούμε νευριάζει! Αν θέλει να μην πληρώσει πολλά τότε να τον πάει σε φροντιστήριο και να μην έχει πολλές απαιτήσεις! Ακούς εκεί να χτυπούν και την πόρτα! Ευελπιστώ να μη φτάσουμε να χτυπούν και μας τους ίδιους στο τέλος!
Λες να φτασουμε και κει;Γιατι ολα τ'αλλα τα ειδαμε!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2092 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:37:57 μμ »
Ακριβώς Konstantinos30!Χθες είχαμε την ίδια συζήτηση με συναδέλφους διαφόρων ειδικοτήτων στην επαρχιακή πόλη όπου διαμένουμε!!!!Γονείς που λόγω της κατάστασης επιδιώκουν μεν την πολυτέλεια του ιδιαίτερου αλλά απαιτούν τιμές πιο χαμηλές και από φροντιστήριο!!!Βέβαια, εδώ η κατάσταση έχει ξεφύγει φέτος!Τα τηλέφωνα πέφτουν βροχή....αλλά μόλις ακούν πάνω από 12 το κλείνουν.Έπιασα συζήτηση με μια μαμά που με βρήκε από αγγελία για τις 2 κόρες της από τις οποίες η μία είναι Γ' Λυκείου.Όταν φτάσαμε στο οικονομικό τη δυσαρέστησα, γιατί τόλμησα να της πω 15 (μένει 20 λεπτά εκτός πόλης) και με την προϋπόθεση ότι θα κάνω μάθημα με τη μία και αμέσως μετά με την άλλη για να γλιτώνω δρομολόγια....Ήδη απασχολεί μία φιλόλογο που απλά δεν κάνει όλα τα μαθήματα και έψαχνε για τα υπόλοιπα της κατεύθυνσης....Η συνάδελφος της παίρνει για προετοιμασία Γ' Λυκείου 10 την ώρα!!!!Πού πάω εγώ λοιπόν ξυπόλητη στ' αγκάθια;;;;;
Και γω σ'επαρχιακη πολη μενω και σε καταλαβαινω. Οι τιμες εχουν πεσει κατακορυφα. Τι θα κανουμε;Ή θ'αλλαξουμε ή θα βουλιαξουμε;
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2093 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:44:58 μμ »
Δε λέω να μη ρίξουμε τις τιμές αλλά όχι να υποβαθμίσουμε κι άλλο το ήδη υποβαθμισμένο πτυχίο μας! Να έχουμε και μία αξιοπρέπεια! Αν δε θέλουν να δώσουν κάποια παραπάνω χρήματα για ιδιαίτερα σε σχέση με το φροντιστήριο τότε να χτυπήσουν την πόρτα του φροντιστηρίου και όχι τη δική μας!

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2094 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:50:12 μμ »
Δε λέω να μη ρίξουμε τις τιμές αλλά όχι να υποβαθμίσουμε κι άλλο το ήδη υποβαθμισμένο πτυχίο μας! Να έχουμε και μία αξιοπρέπεια! Αν δε θέλουν να δώσουν κάποια παραπάνω χρήματα για ιδιαίτερα σε σχέση με το φροντιστήριο τότε να χτυπήσουν την πόρτα του φροντιστηρίου και όχι τη δική μας!

couldn't agree more!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2095 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:52:43 μμ »
Χιλια δικια εχεις. Δεν ξερω ειλικρινα πως εφτασε το ιδιαιτερο να θεωρειται πιο φτηνο απ'το φροντιστηριο.Συναδελφος των θετικων μαθηματων μου ειπε οτι τα φροντιστηρια εχουν πολυ υψηλα διδακτρα και πολλες ωρες την εβδομαδα γι'αυτο οι γονεις τα αποφευγουν. Μου ειπε οτι στη β' και γ' λυκειου φτανουν τα 800 και 900 ευρω το μηνα. Οποτε αν μπορουν οι γονεις να βρουν καποιον με λιγοτερες ωρες και κυριως χρηματα τον προτιμουν.Ο συγκεκριμενος παιρνει απο 8-12 ευρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:58:53 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2096 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 07:01:16 μμ »
Χιλια δικια εχεις. Δεν ξερω ειλικρινα πως εφτασε το ιδιαιτερο να θεωρειται πιο φτηνο απ'το φροντιστηριο.Συναδελφος των θετικων μαθηματων μου ειπε οτι τα φροντιστηρια εχουν πολυ υψηλα διδακτρα και πολλες ωρες την εβδομαδα γι'αυτο οι γονεις τα αποφευγουν. Μου ειπε οτι στη β' και γ' λυκειου φτανουν τα 800 και 900 ευρω το μηνα. Οποτε αν μπορουν οι γονεις να βρουν καποιον με λιγοτερες ωρες και κυριως χρηματα τον προτιμουν.Ο συγκεκριμενος παιρνει απο 8-12 ευρω.
πραγματικα συγκρινοντας τις τιμες μου με των φροντηστηριων της περιοχης διαπιστωσα οτι εχουμε πανω -κατω τις ιδιες τιμες, εκτος απο τα juniorακια που ειναι χαμηλοτερα στο φροντηστηρια. Ασε που στο ιδιαιτερο οσα μαθηματα κανεις τοσα πληρωνεις σε αντιθεση με το φροντιστηριο....τι αλλο να πεις??

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2097 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 07:07:29 μμ »
Έχω παράδειγμα από φροντιστήριο χημείας επαρχειακής πόλης δυτικής Αττικής που με 6 παιδιά στο τμήμα ΄Γ λυκείου παίρνει 9 € την ώρα από τον κάθε μαθητή! Δηλαδή του έρχεται 54 € η ώρα! Μετά από αυτό εμείς πάμε για 5 και 6 €; Και εννοείται ότι ο φροντιστής τους περιμένει να έρθουν στο χώρο του και δεν περιπλανιέται από δω και από εκεί χάνοντας χρόνο και χρήμα!

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2098 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:35:55 μμ »
Ναι, με εκνεύρισε απίστευτα ο τρόπος που μου μίλησε και ο τόνος της φωνής της. Ένιωσα να προσβάλει τη δουλειά μου έτσι όπως μίλησε. Αν μου έλεγε: "Ξέρεις κοπέλα μου, έχουμε σοβαρό οικονομικο πρόβλημα, το παιδί έχει ανάγκη από βοήθεια, μήπως γίνεται να κάνεις κάτι καλύτερο" μπορεί και να κατέβαζα την τιμή αν και δεν παζαρευω τη δουλειά μου. Αλλά μόνο και μόνο ο τρόπος της..τί να πω. Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι  >:(

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2099 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 11:08:09 μμ »
Ναι, με εκνεύρισε απίστευτα ο τρόπος που μου μίλησε και ο τόνος της φωνής της. Ένιωσα να προσβάλει τη δουλειά μου έτσι όπως μίλησε. Αν μου έλεγε: "Ξέρεις κοπέλα μου, έχουμε σοβαρό οικονομικο πρόβλημα, το παιδί έχει ανάγκη από βοήθεια, μήπως γίνεται να κάνεις κάτι καλύτερο" μπορεί και να κατέβαζα την τιμή αν και δεν παζαρευω τη δουλειά μου. Αλλά μόνο και μόνο ο τρόπος της..τί να πω. Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι  >:(
Καταλαβαινω τον εκνευρισμο σου. Οταν σε υποτιμα και προσβαλει ο αλλος πραγματικα σου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. Αλλα δυστυχως μονο τον εαυτο μας και την υγεια μας χαλαμε. Οι γονεις θα συνεχισουν αταραχοι το κυνηγι του πιο ''φτηνου'' καθηγητη!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 637
Σύνολο: 652

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.