*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706529 φορές)

0 μέλη και 87 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος npindeos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • εκπαίδευση πλέον και μόνο εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2548 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 01:47:07 μμ »
 τη επόμενη φορά ρώτησέ τη και εξήγησέ της πως έχει η κατάσταση και τουλάχιστον αν υπάρχει πρόβλημα θα έπρεπε να σας το είχε πει ......... καλη επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:20:26 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2549 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 02:00:53 μμ »
Δε μας φτανει το αγχος μας να ειμαστε συνεπέστατοι, να κανουμε υπευθυνα και σοβαρα τη δουλεια μας, να φροντιζουμε για τη πρόοδο του παιδιου κλπ κλπ, έχουμε να αγχωνόμαστε και για την υποχρεωση των γονιων, και κυριως για τη γενικοτερη σταση τους στην αντιμετωπιση τετοιων προβληματων...λες και δε θα δειχναμε κατανόηση ...

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2550 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 03:40:22 μμ »
Δε μας φτανει το αγχος μας να ειμαστε συνεπέστατοι, να κανουμε υπευθυνα και σοβαρα τη δουλεια μας, να φροντιζουμε για τη πρόοδο του παιδιου κλπ κλπ, έχουμε να αγχωνόμαστε και για την υποχρεωση των γονιων, και κυριως για τη γενικοτερη σταση τους στην αντιμετωπιση τετοιων προβληματων...λες και δε θα δειχναμε κατανόηση ...

+++++++++

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2551 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 10:24:12 πμ »
Τελικά, η Πέμπτη ήρθε, παρήλθε και για 4η συνεχόμενη εβδομάδα παραμένω απλήρωτη. Μάλιστα, η μητέρα, αυτή τη φορά δεν μπήκε καν στον κόπο να μου πει έστω  κάτι. Οπότε αναγκάστηκα να τη ρωτήσω μήπως θέλει να γίνει διαφορετικός διακανονισμός ως προς την πληρωμή. Για μια ακόμη φορά, η απάντηση ήταν ότι ξέχασε να πάρει η ίδια χρήματα από την επιχείρησή τους , αλλά και ο σύζυγός της αμέλησε να της αφήσει χρήματα και φυσικά ούτε μια συγγνώμη για την καθυστέρηση. Τελικά, συμφωνήσαμε να με πληρώνει με το μήνα, άρα στο τέλος της επόμενης εβδομάδος καθυστερημένα έστω, συμφώνησε να πληρωθώ. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δε γίνεται μια τίμια συζήτηση και τουλάχιστον, αν υπήρχε σοβαρό οικονομικό πρόβλημα θα ήταν καλύτερα να μου το αναφέρει για να δούμε τι θα κάνουμε. Της εξήγησα ότι πρέπει να ρυθμίσω τα έξοδα μετακίνησής μου, άρα τουλάχιστον βάσει μήνα θα πρέπει να πληρώνομαι. Πάντως βρε συνάδελφοι, δε γίνεται να μένουν σε ακριβό σπίτι να στέλνουν και τους δυο γιους τους σε ένα από τα πιο ακριβά ιδιωτικά της πρωτεύουσας και να μην μπορούν να πληρώσουν εμένα. Τι να πω! Έχω πραγματικά απογοητευτεί.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:20:26 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2552 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 10:25:15 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Εχτές με πήρε μια συνάδελφος φιλόλογος από το περσινό σχολείο να κάνω μάθημα (χημεία θετικής Β λυκείου) στην κόρη της! Της είπα για 20 € την ώρα και δέχτηκε! Καταλαβαίνει τι σημαίνει ιδιαίτερο και ξέρει και μένα! Οπότε θα επαληθευτώ για ακόμα μια φορά ότι τις μεγάλες τιμές τις ζητάς μόνο όταν σε προτείνουν γνωστοί! Με κάρτες και χαρτιά είναι δύσκολο να ζητήσεις καλή τιμή!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2553 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 10:27:51 πμ »
Έχεις σκεφτεί να επισκεφτείς την επιχείρησή τους για να αναγκαστούν να σου τα δώσουν;

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2554 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 10:32:22 πμ »
Επειδή, ο σύζυγός της είναι γνωστός του δικού μου σε επαγγελματικό επίπεδο-εξάλλου έτσι βρήκα και το συγκεκριμένο ιδιαίτερο- περνάει αρκετά συχνά ο σύζυγός μου από την εταιρεία τους. Ωστόσο, δεν έχει γίνει καμία αναφορά ως προς το συγκεκριμένο ζήτημα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2555 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 10:35:11 πμ »
ΝΑι αλλά μήπως το κάνουν συστηματικά; Εγώ θα πρότεινα ο σύζυγός σου να έλεγε κάτι όταν πέρναγε από εκεί για να δει το πως θα το έπαιρναν!

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2556 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 10:48:20 πμ »
Χωρίς να έχω κάνει ιδιαίτερα, πιστεύω πως η πληρωμή σου με το μήνα είναι κάπως πιο επισφαλής, αφού κατά κανόνα μαζεύεται μεγαλύτερο ποσό. Ίσως θα ήταν καλύτερο να σε πληρώνουν ανά 15 ημέρες...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2557 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 10:58:55 πμ »
Συγνωμη που που επεμβαινω αλλα προσωπικα διαφωνω στο να μιλησει ο συζυγος γι αυτο το θεμα... Ο καθενα εχει την δικη του επαγγελματικη απασχοληση, δηλαδη θα μου φαινοταν ακυρο επισης και η marion να πηγαινε να συζητουσε με πελατη του συζυγου της για τις οικονομικες του οφειλες (εκτος αν εργαζεται και η ιδια στην επιχειρηση του συζυγου)... Εξαλλου οπως ειπε δεν ειναι φιλοι αλλα γνωστοι σε επαγγελματικο επιπεδο. Προτεινω απλως να εισαι ξεκαθαρη με τις απαιτησεις σου, οπως και ησουν, τα πραγματα ακομα δεν ειναι εντελως τραγικα εξαλλου, ωστε να παρεμβουν αλλα τριτα προσωπα, στον μηνα πανω αν δε σε πληρωσει φυγε εντελως και πες οτι περιμενεις την πληρωμη σου για να ξεκινησεις. Ξεκαθαρα και ξεκομμενα, Στην τελικη αν δεν τους κανεις να ψαξουν αλλη απο το να περιμενεις εσυ αιωνια αν θα θυμηθουν να σε πληρωσουν και να ζητας τα χρηματα που δικαιουσαι σε καθε μαθημα. Αυτο που με "φοβιζει" ειναι η αλλαγη του χρονου πληρωμης. Γιατι με την πληρωμη/ εβδομαδα τους ελεγχες περισσοτερο, εννοω οτι ξερεις οτι σου χρωστανε ηδη... ενω με το μηνα που κανατε τωρα, αν τους εχει γινει συστημα η αργοπορια, μπορει να σε πληρωνουν απο 15 μερες μεχρι κανα μηνα μετα την ολοκληρωση του πρωτου ημερολογιακου μηνα. Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη, αλλα αλλο ειναι να ξερουν οτι σου χρωσταν π.χ 4 εβδομαδες και αλλο ενα μηνα..  (τουλαχιστον στα δικα μου αφτια αλλιως ακουγεται το οτι δεν πληρωσα καποιον 4 φορες και αλλο 1 και ας ειναι στην συγκεκριμενη περιπτωσει χρονικα το ιδιο)  και μπορει να γινουν ακομα πιο χαλαροι.... Γνωμη μου παντα.... :)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2558 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 11:06:04 πμ »
Στο ότι είναι λίγο τραβηγμένο να πάει ο σύζυγος στην επιχείρηση έχεις δίκιο, αλλά μην ξεχνάμε πως αν τους διακόψει το μάθημα θεωρώ ότι θα υπάρχουν τριβές στις μεταξύ τους σχέσεις!

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2559 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 11:11:00 πμ »
Πάντως βρε συνάδελφοι, δε γίνεται να μένουν σε ακριβό σπίτι να στέλνουν και τους δυο γιους τους σε ένα από τα πιο ακριβά ιδιωτικά της πρωτεύουσας και να μην μπορούν να πληρώσουν εμένα.

Το δεύτερο είναι ενδεικτικό για να βγάλεις συμπεράσματα,το πρώτο όμως,δηλαδή το ακριβό σπίτι δεν είναι πια..

Ακριβά σπίτια,αυτοκίνητα,εξοχικά,κ.λ.π. μπορεί να είναι ανήκουν σε ένα μακρινό παρελθόν ευημερίας.
Ξέρω ανθρώπους που τους έχουν ξεμείνει όλα τα παραπάνω και από ρευστότητα μηδέν.

Πριν 2 βδομάδες σταμάτησα μια συνεργασία όταν μου προτάθηκε μεγάλη μείωση(μονοψήφιο ποσό/hour :o),
ενώ το παιδάκι μου έλεγε ότι τα χριστούγεννα θα πανε Ταϊλάνδη..
Εγώ απορώ που μερικοί δεν ντρέπονται κιόλας..

Επίσης δεν υπάρχει λόγος να εμπλακεί ο σύζυγος.
Πρόκειται για μια παροχή υπηρεσιών,όπως οι υπόλοιπες της καθημερινότητας για τις οποίες καταβάλουμε συγκεκριμένο αντίτιμο.
Απλά και πολιτισμένα,θα ζητήσεις αυτό που δικαιούσαι.




Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2560 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 11:22:03 πμ »
΅Εχει δικιο ο Aris81, τα σπιτια δεν σημαινουν πια τιποτα... αν ομως γνωριζεις απο πρωτο χερι οτι ακομα κανουν ζωη χλιδατη και καλα, δηλαδη συχνες εκδρομες, μεγαλες αγορες κτλ. τοτε μη σου πω εξαφανισου απο σημερα... γιατι ειναι ξεκαθαρη κοροιδια... Επισης σκεφτηκα και το αλλο, οτι ο συζυγος μπορει και να μην εχει ιδεα για την οφειλη... οτι δηλαδη η μητερα τα παιρνει μεν αλλα τα κραταει για εκεινη... πολλοι το κανουν και το εκαναν ασχετα με το αν περνουσαν οικονομικες δυσκολιες... Αν παλι μαθεις οτι π.χ. χρωσταν παντου.. στο ιδιωτικο σχολειο που λες, σε καταστηματα, σε πελατες ο συζυγος κτλ και παλι εξαφανισου, παιζει να μην τα παρεις και ποτε αν εχουν πολυ πιο σοβαρες οφειλες (δανεια, γραμματια που τρεχουν και ο,τι αλλο). Αφου ειναι ψιλογνωστοι σου μαθε τι παιζει απο κανενα γυρω τους και αναλογως πραττεις, οπως ο Aris81 που το παιδι του ανοιξε -κατα λαθος- τα ματια και καταλαβε τι γινεται... ;)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2561 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 01:01:33 μμ »
Τελικά, συμφωνήσαμε να με πληρώνει με το μήνα, άρα στο τέλος της επόμενης εβδομάδος καθυστερημένα έστω, συμφώνησε να πληρωθώ.

Δεν ξέρω αν έκανες καλά που συμφώνησες να πληρωθείς με το μήνα αφού ήδη σου χρωστάει..
Για να στέλνουν κ τα 2 παιδιά σε ιδιωτικό σίγουρα θα έχουν χρήματα. Μπορεί τώρα κάτι να συνέβη και να μη μπορει να σε πληρώσει (πολύ κακώς φυσικά και ακόμη χειρότερο που δεν είναι ειλικρινής ή δε ζητάει μια συγγνώμη). Περίμενε μέχρι κ την επόμενη αφού έτσι συμφωνήσατε, αλλά από εκεί κ πέρα αν δεν πληρωθείς πάλι μάλλον θα πρέπει να σταματήσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 621
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.