*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706627 φορές)

0 μέλη και 89 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2590 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 05:06:56 μμ »
Τουλάχιστον εσύ τα πήρες! Υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν τα έχουν πάρει ακόμα και λογικά δε θα τα πάρουν ποτέ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:26:38 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2591 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 02:51:33 μμ »
Φέτος παρατηρώ το εξής: με παίρνουν τηλέφωνο για ιδιαίτερα άτομα που τους έχουν συστήσει είτε γνωστοί μου είτε μαθητές μου και ενώ φαίνονται να έχουν συγκεκριμένο στόχο, δεν ξεκινούν ποτέ. Σκέφτομαι φυσικά ότι τους φαίνεται ακριβή η εκάστοτε τιμή, η οποία (σε επαρχιακή αλλά όχι μικρή ούτε φτωχή πόλη) κινείται σε απόλυτα λογικά πλαίσια, δεδομένης της γενικής οικονομικής κατάστασης. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό; Θα μειώνατε και άλλο την τιμή ή θα ελπίζατε ότι θα βρείτε άλλους μαθητές που να ανταποκρίνονται οικονομικά στην ποιότητα της δουλειάς σας;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2012, 02:53:48 μμ από Nandia Pts ΠΕ 06 »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2592 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 03:45:30 μμ »
Φέτος παρατηρώ το εξής: με παίρνουν τηλέφωνο για ιδιαίτερα άτομα που τους έχουν συστήσει είτε γνωστοί μου είτε μαθητές μου και ενώ φαίνονται να έχουν συγκεκριμένο στόχο, δεν ξεκινούν ποτέ. Σκέφτομαι φυσικά ότι τους φαίνεται ακριβή η εκάστοτε τιμή, η οποία (σε επαρχιακή αλλά όχι μικρή ούτε φτωχή πόλη) κινείται σε απόλυτα λογικά πλαίσια, δεδομένης της γενικής οικονομικής κατάστασης. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό; Θα μειώνατε και άλλο την τιμή ή θα ελπίζατε ότι θα βρείτε άλλους μαθητές που να ανταποκρίνονται οικονομικά στην ποιότητα της δουλειάς σας;

Σε εμένα..
Το προηγούμενο Σάββατο περίμενα ένα παιδί για να κάνουμε το πρώτο μάθημα(που μάλιστα δεν το χρεώνω) γιατί το θεωρώ περισσότερο αναγνωριστικό,παρά ουσιαστικό μάθημα.
Δεν με πήραν ούτε καν τηλέφωνο ότι δεν θα εμφανιστούν.

Και πέρσι κάποιος που φαινόταν πολύ ορεξάτος,δεν άρχισε τελικά.

Είναι πολλά στη μέση,οικονομικές δυσκολίες,ίσως μια καλύτερη προσφορά,κ.λ.π.

Όσο για την τιμή, έχω θέσει ένα οικονομικό όριο που δεν είμαι διατεθειμένος να το κατέβω,χωρίς φυσικά να κατακρίνω όσους κινούνται πολύ χαμηλά..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2012, 04:09:01 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2593 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 04:01:26 μμ »
Θα μειώνατε και άλλο την τιμή ή θα ελπίζατε ότι θα βρείτε άλλους μαθητές που να ανταποκρίνονται οικονομικά στην ποιότητα της δουλειάς σας;

Προσωπικά, δεν μειώνω την τιμή. Προσπαθώ να έχει ποιότητα και αποτέλεσμα η δουλειά μου και για αυτό αφιερώνω και χρόνο αρκετό για προετοιμασία, αλλά και δίνοντας πρόσθετο υλικό είτε φωτοτυπίες είτε κάποιο παιχνίδι λέξεων ή γραμματικής, που μπορεί να έχω φτιάξει.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:26:38 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2594 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 04:17:56 μμ »
Και εγώ έχω ένα minimum τιμής από το οποίο δε διατίθεμαι να κατέβω (μέχρι στιγμής), αλλά βλέπω ότι και πάλι τους φαίνονται ακριβά προφανώς. Δε μου λένε τίποτα, απλά δεν εμφανίζονται ξανά. Εσάς σας προβήματίζει/ στενοχωρεί; Ρωτώ γιατί βλέπω ότι φέτος οι τιμές που προφανώς επιλέγουν είναι κατά πολύ κάτω των 10 ευρώ/ ώρα και απ' ό, τι φαίνεται εκεί κλίνουν, αγνοώντας την ποιότητα του μαθήματος.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2595 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 04:28:45 μμ »
Ισως παει αναλογα και με το μαθημα στο οποιο ο καθενας αναφερεται... π.χ. αλλο αγγλικα (που αρκετοι πλεον γονεις θεωρουν οτι και οι ιδιοι μπορουν να κανουν στα παιδια τους μεχρι καποια ταξη και γενικα δεν βλεπουν καποια δυσκολια) και αλλο αρχαια, λατινικα, μαθηματικα, φυσικη, που οι περισσοτεροι θυμουνται με το ζορι τα βασικα, και με το λυσσαρι ακομα μπερδευονται, το θεωρουν δυσκολοτερο, οποτε πιστευουν οτι αξιζει να δωσουν περισσοτερα χρηματα... Ετσι τουλαχιστον καταλαβαινω.....

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2596 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 04:36:59 μμ »
Σίγουρα παίζει ρόλο τι μάθημα θα διδάξεις, αλλά και πόσες ώρες ενδεχομένως την εβδομάδα.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2597 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 09:13:11 μμ »
Θα μειώνατε και άλλο την τιμή ή θα ελπίζατε ότι θα βρείτε άλλους μαθητές που να ανταποκρίνονται οικονομικά στην ποιότητα της δουλειάς σας;
Αυτο Ναντια εξαρταται απο σενα.Σε ''παιρνει'' οικονομικα να περιμενεις το μαθητη που θα μπορεσει ν'αναταποκριθει;Ξερω καθηγητρια ισπανικων που παιρνει 20 ευρω και δεν την πειραζει να εχει 1 μονο μαθητη(δεν εχει βεβαια μονο 1) αρκει να πληρωνει αυτα που ζηταει.Και ξερω και καθηγητρια που επειδη εχει σοβαρο προβλημα εχει δεχτει σε 1-2 περιπτωσεις να πεσει στα 9 ευρω χωρις να κανει καμια εκπτωση στη δουλεια της.Ειναι δυσκολα τα πραγματα και φοβαμαι πως θα γινουν ακομη χειροτερα.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2598 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 09:19:36 μμ »
Δεν ξέρω... με προβληματίζει ακριβώς αυτό που λες, γι'αυτό και το συζητώ. Απλά, έχοντας ήδη κάποιος κανονικές προς χαμηλές τιμές, δεν ξέρω κατά πόσο ακόμα να τις ρίξει προκειμένου να συναγωνιστεί την κατρακύλα των τιμών...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2599 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 09:28:09 μμ »
Αυτο σκεφτομαι κ γω.Ποσο ακομα να ριξουμε τις τιμες;Τι θα κανουμε ειδικα εμεις που τα ιδιαιτερα ειναι η κυρια απασχοληση μας;Ειναι πολλα τα 12 ευρω για Γ2 επιπεδο;Αν ειναι δυνατον.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2600 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 09:42:50 μμ »
Δυστυχώς δεν το βλέπουν έτσι και άλλοι προφανώς...

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2601 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 09:57:32 μμ »
Δυστυχώς οι περισσότεροι κοιτάζουν πλέον τις τιμές και λιγότερο ποιος θα διδάξει. Όσον αφορά τους ξενόγλωσσους, όπου μεγάλη μερίδα πλέον ζει μόνο από αυτά τα ιδιαίτερα, πόσο έκπτωση πια να κάνεις;;;;Αλλά και αυτό το να παίρνει κάποιος κάτω από 10 ευρώ για πτυχίο;Ο κόπος που θα κάνει, η βενζίνη που θα κάψει, αυτά δεν πρέπει να τα συνυπολογίζουμε εμείς, αλλά και οι γονείς ή όποιος ενήλικας τέλος πάντων;! Ναι, υπάρχει κρίση, αλλά αυτή η κρίση έχει επηρεάσει και εμάς και θα μας επηρεάζει όπως όλους, επομένως... Ειλικρινά ίσως ακούγομαι κάπως, αλλά επειδή καίω και μια άλφα βενζίνη για την απόσταση από τα ιδιαίτερα την τιμή δεν την έχω κατεβάσει και ούτε καν σκέφτομαι να την κατεβάσω. Ούτε στο ελάχιστο, γιατί μου φαίνεται ότι σε λίγο θα πληρώνω για να πηγαίνω και όχι το αντίθετο!
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2602 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 10:38:38 μμ »
Δυστυχώς δεν το βλέπουν έτσι και άλλοι προφανώς...
Η τιμη ειναι πολυ καλη.Το αν καποιος δε μπορει/θελει να τα δωσει ειναι αλλο θεμα.Καπου εκει εχει χαθει η ''μπαλα'' των τιμων.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2603 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 11:06:00 μμ »
Δυστυχως/ ευτυχως (αναλογα με την περιπτωση) ο νομος προσφορας-ζητησης σχετικα με την τιμη του προιοντος/υπηρεσιας ειναι αμειλικτος... Στα αγγλικα οποιοσδηποτε εχει Proficiency και εχει παρει την επαρκεια μπορει να διδαξει... δηλαδη παιδια που  μολις εβγαλαν το Λυκειο μεχρι οπου παει σε ηλικια... Δεν εννοω βεβαια οτι το παιδι θα διδαξει αλλα νομιζω αναδεικνυεται ξεκαθαρα η προσφορα σε αυτο το θεμα..... Επισης γνωριζω βοηθο μικροβιολογου που παραδιδει ιδιαιτερα μαθηματικων, δεν γνωριζω τιμη αλλα καταλαβαινετε και παλι τι γινεται..... οποτε τι το συζηταμε... τωρα πια τα ιδιαιτερα θα γινονται μονο σε λυκειο και σε επιπεδο πανελληνιων...αλλη σκαση δεν ειχε ο γονιος αν το παιδι β'γυμνασιου δεν εμαθε καλα τα συνηρημενα οταν δεν εχει χρηματα για να την βγαλει ως το τελος του μηνα......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 655

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.