*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706380 φορές)

0 μέλη και 72 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2716 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 09:29:27 πμ »
Η άγνοια φταίει, Κωνσταντίνε, και των δυο πλευρών. Γιατί να κατηγορήσω τους γονείς αφού ο κλάδος μας το ξεκίνησε όλο αυτό το "πανηγύρι"; Εδώ συνάδελφός μου θα ξεκινήσει Γαλλικά (ως μαθήτρια) και μου είπε ότι βρήκε με €12 και θα το "παλέψει" για €10! Τι συζητάμε τώρα..... Εγώ αυτό που λέω στους γονείς είναι ότι με €10 να μην περιμένουν ούτε τόνους έξτρα υλικού, ούτε παρακολούθηση επιμορφωτικών σεμιναρίων. Δεν ιδρώνει το αυτί τους, βέβαια, αλλά και πάλι τονίζω ότι όταν καταλάβουν το λάθος θα είναι πολύ αργά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:45 »

Αποσυνδεδεμένος afrodimzaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2717 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 09:33:45 πμ »
Η άγνοια φταίει, Κωνσταντίνε, και των δυο πλευρών. Γιατί να κατηγορήσω τους γονείς αφού ο κλάδος μας το ξεκίνησε όλο αυτό το "πανηγύρι"; Εδώ συνάδελφός μου θα ξεκινήσει Γαλλικά (ως μαθήτρια) και μου είπε ότι βρήκε με €12 και θα το "παλέψει" για €10! Τι συζητάμε τώρα..... Εγώ αυτό που λέω στους γονείς είναι ότι με €10 να μην περιμένουν ούτε τόνους έξτρα υλικού, ούτε παρακολούθηση επιμορφωτικών σεμιναρίων. Δεν ιδρώνει το αυτί τους, βέβαια, αλλά και πάλι τονίζω ότι όταν καταλάβουν το λάθος θα είναι πολύ αργά.

με βρισκεις απολυτα συμφωνη!!
το εθεσες/εξεφρασες πολυ σωστα!!
καλημερααα!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2718 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 09:38:12 πμ »
Καλημέρα, afrodimzaf! :)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2719 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 09:40:27 πμ »
Εγώ πιστεύω να φταίει το ότι θυσιάζουν την ποιότητα στο βωμό του κέρδους!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:45 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2720 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 10:14:59 πμ »
Παιδιά δεν τους ενδιαφέρει τίποτα όπως ποιότητα, σημειώσεις, σεμινάρια, καθαρά κόστος.
Βέβαια και παλιά ήτανε υπερ-τιμημένα, θυμάμαι εγώ ως αδύναμος μαθητής στα Μαθηματικά
ήρθε καθηγητής να μου δείξει τις ταυτότητες. Ωραία τα εξηγούσε και μεταδοτικός πολύ δεν λέω αλλά το
κουστουμάκι 5.000 δραχμές εν έτη 1996 (ΕΛΕΟΣ!!), φυσικά το πρώτο μάθημα ήταν το τελευταίο
ΥΓ εγώ είπα στους γονείς μου να τον σταματήσουμε, εκτός αν έμπαινα Ιατρική με καμία άλλη σχολή
δεν θα έκανα break-even για τα εκατομμύρια που θα χρειαζόταν να δώσω σε ιδιαίτερα  >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2721 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 11:11:23 πμ »
panickos όταν λες τόνους έξτρα υλικού και σημειώσεις, τί εννοείς; Το βλέπω σε πολλές αγγελίες, αλλά αδυνατώ να καταλάβω και δράττομαι της ευκαιρίας να ρωτήσω τώρα μιας και το ανέφερες.

George999 την εποχή εκείνη τόσο πήγαιναν τα ιδιαίτερα (μιλάω μάλιστα για Δυτική Θεσ/νίκη και όχι Πανόραμα, Ωραιόκαστρο, Καλαμαριά κλπ.). Και πλέον όχι, δεν τους ενδιαφέρει η ποιότητα, αλλά το να βρούνε κάποιον/α με 4-5 ευρώ την ώρα. Φέτος έχασα 2 νέα παιδάκια, επειδή οι γονείς τους προτίμησαν κάποια που χρεώνει 5 ευρώ/ώρα και μάλιστα είπαν ότι ούτε που τους νοιάζει τί είναι, τόσα μπορούν να διαθέσουν και αφού βρήκαν κοπέλα με τόσα, είναι ευχαριστημένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2012, 11:13:58 πμ από dreamer »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2722 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 11:14:32 πμ »
Δηλαδή τώρα δε μπορούμε να δουλέψουμε ούτε με τιμές του 1996; Έλεος!

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2723 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 11:38:14 πμ »
Δηλαδή τώρα δε μπορούμε να δουλέψουμε ούτε με τιμές του 1996; Έλεος!

Δυστυχώς ούτε να αγοράσουμε με τιμές 1996.

Εγώ βλέπω ότι εξαιτίας της  κρίσης πολλοί έχουν βγει παγανιά και όποιον πάρει ο χάρος.
Ξέρω μια λογίστρια που το παίζει μαθηματικός και έναν φοιτητή του Φυσικού που το παίζει αδιόριστος αναπληρωτής..

Εδώ στα ιδιαίτερα της μουσικής βλέπω κάτι αγγελίες για γέλια και για κλάμματα.
Μουσικός παραδίδει μαθήματα κιθάρας,μπάσου,φυσαρμόνικας,ακορντεόν... και πάει λέγοντας..

Κάτι για τα μαθήματα κιθάρας.
Έχουν αρχίσει να ψάχνουν ιδιαίτερα παλιοί κιθαρίστες με μεγάλη δισκογραφία,που πριν λίγα χρόνια έπαιζαν σε μεγάλες μουσικές σκηνές ακόμη και με 500 ευρώ νυχτοκάματο.
Το νούμερο 500 είναι ακριβέστατο.
Επίσης υπάρχουν ωδεία που δέχονται μαθητές για 20λεπτο :o μάθημα.
Δηλαδή ο μαθητής βγάζει την κιθάρα από την θήκη,παίζει καμιά κλίμακα για ζέσταμα και μόλις μπει στο ψητό,πρέπει να φύγει.

Όσο για τους γονείς...Άγνοια έχουν οι γονείς και όπως όλοι έχουν μπει στο τριπάκι της οικονομίας παντού.
Έτσι όπως θα πάρει το τρόφιμο από τον πάγκο των ληγμένων,θα βρει και μια "παιδαγωγό" με 5 ευρώ για το παιδί του και τελειώνει η υπόθεση..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2012, 11:43:06 πμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2724 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 12:28:08 μμ »
Οντως! Το '97 ο μαθηματικος που μου εκανε ιδιαιτερο για πανελληνιες μας επαιρνε 5.000 και να φανταστειτε οτι ο συγκεκριμενος δουλευε απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 9 το βραδυ (τα σχολεια τοτε ηταν πρωι-απογευμα). Παντως οποιος καταφερνει ακομα και παιρνει τα 15 - 20 την ωρα να ειναι πολυ ευττχισμενος. Πιστευω οτι φυσικοι - μαθηματικοι δεν εχουμε ριξει ακομα τις τιμες ισως γιατι ειμαστε λιγοι. Μαλλον οι φιλολογοι εχουν υποχωρησει λιγο στις τιμες λογω του οτι οποια πετρα κι αν σηκωσεις βρισκεις και κανα δυο.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2725 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 01:07:05 μμ »
panickos όταν λες τόνους έξτρα υλικού και σημειώσεις, τί εννοείς; Το βλέπω σε πολλές αγγελίες, αλλά αδυνατώ να καταλάβω και δράττομαι της ευκαιρίας να ρωτήσω τώρα μιας και το ανέφερες.
Στα πτυχία φωτοτυπίες με: επαναληπτικές ασκήσεις/θεωρία γραμματικής, επαναληπτικό τεστ μετά από κάθε βιβλίο practice tests, διάφορα διαγωνίσματα (αναλόγως με τις ανάγκες), past papers, έξτρα υλικό για practice οποιουδήποτε skill ανάλογα με τις αδυναμίες του εκάστοτε μαθητή, άρθρα από εφημερίδες/περιοδικά/internet κλπ κλπ κλπ Ακόμα και στα μικρά, έδινα φωτοτυπίες με ασκησούλες και παιχνιδάκια κατάλληλα για το επίπεδό τους. Μη σου πω για σελίδες με εικόνες για μπογιάτισμα στο σπίτι σαν τρόπο επιβράβευσης (Batman, Barbie κλπ  :P). Είχα φτιάξει ακόμα και ένα "βιβλίο" με ό,τι phrasal verb είχα βρει (με μετάφραση και παράδειγμα) με σπιραλ και το έδινα στους μαθητές μου στην D τάξη! Ε, αν όλ'αυτά βγαίνουν με €5, να με φτύσετε!

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2726 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 01:30:43 μμ »
panickos όταν λες τόνους έξτρα υλικού και σημειώσεις, τί εννοείς; Το βλέπω σε πολλές αγγελίες, αλλά αδυνατώ να καταλάβω και δράττομαι της ευκαιρίας να ρωτήσω τώρα μιας και το ανέφερες.
Στα πτυχία φωτοτυπίες με: επαναληπτικές ασκήσεις/θεωρία γραμματικής, επαναληπτικό τεστ μετά από κάθε βιβλίο practice tests, διάφορα διαγωνίσματα (αναλόγως με τις ανάγκες), past papers, έξτρα υλικό για practice οποιουδήποτε skill ανάλογα με τις αδυναμίες του εκάστοτε μαθητή, άρθρα από εφημερίδες/περιοδικά/internet κλπ κλπ κλπ Ακόμα και στα μικρά, έδινα φωτοτυπίες με ασκησούλες και παιχνιδάκια κατάλληλα για το επίπεδό τους. Μη σου πω για σελίδες με εικόνες για μπογιάτισμα στο σπίτι σαν τρόπο επιβράβευσης (Batman, Barbie κλπ  :P). Είχα φτιάξει ακόμα και ένα "βιβλίο" με ό,τι phrasal verb είχα βρει (με μετάφραση και παράδειγμα) με σπιραλ και το έδινα στους μαθητές μου στην D τάξη! Ε, αν όλ'αυτά βγαίνουν με €5, να με φτύσετε!

Επειδή τα δίνουμε λίγα-λίγα, δε μου φαίνεται ο όγκος του, οπότε ένα δίκιο το έχεις. Μαζεύεται αρκετό υλικό στο τέλος της χρονιάς. Με τη μαμά που μου έλεγε ότι 2 άλλες μαμάδες ζήτησαν το τηλ μου το καλοκαίρι, αλλά τελικά αποφάσισαν να πάρουν άλλη με 5 ευρώ, αυτή τη συζήτηση είχαμε. Η κατάληξη είναι ότι για πιο φτηνά παίρνεις λεωφορείο (για το αμάξι δεν το συζητάμε!!) 2 ευρώ τα εισητήρια και περισσεύουν 3. Ούτε για καφέ δε μπορείς να κάτσεις ... στο χέρι και πολύ σου είναι χαχαχαχαχα Για να συντηρήσεις σπίτι, δεν το συζητώ, ούτε γι'αστείο. Ετοιμάζω σούπερ ντούπερ αγγελία και έχω πολύ μεγάλη περιέργεια να δω τί απήχηση θα έχει. Stay tuned  ;D

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2727 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 03:12:31 μμ »
Μου'ρχεται να ζητήσω €5 και με το πρώτο μάθημα να αρχίσω: "Εκτός από τα βιβλία, να αγοράσετε και τα cds". Και αργότερα να πηγαίνω με τις αποδείξεις από τις φωτοτυπίες. :P Α, και να ξοδεύω ώρες μαθήματος γράφοντας όλα τα τεστς και τις ασκήσεις μέσα στο μάθημα. Μπούρδες λέω αλλά εκεί που φτάσαμε........

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2728 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 03:39:56 μμ »
Μα οι περισσοτεροι στελνουν τους μαθητες να παρουν και να πληρωσουν οι ιδιοι(οι μαθητες) τις φωτοτυπιες. Και δεν τους αδικω οταν οι σημειωσεις ή οι προτεινομενες ασκησεις φτανουν π.χ. τις 30 σελ.
Αυτα που λες panickos, οσον αφορα το γραψιμο ασκησεων και λεξιλογιου την ωρα του μαθηματος, τα κανει διορισμενη καθηγητρια στην πολη μου. Σχηματιζει γκρουπακια των 4 μαθητων (40 ευρω/ωρα) και την θεωρουν ολοι οι γονεις ''σπουδαια''.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2729 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 04:51:20 μμ »
Σκέψου να κάνεις όλη τη θεωρητική τί φωτοτυπίες χρειάζεσαι... Χώρια τα λεξικά και τα συντακτικά...

Δε ζητάω χρήματα για τις φωτοτυπίες, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση με τέτοια έξοδα να κάνω κάτω από 20 ευρώ την Κατεύθυνση στην Γ Λυκείου. Μιλάμε, ο φωτοτυπάς με βλέπει απ' έξω και τρίβει τα χέρια του... 20-30 σελίδες είναι το κάθε μάθημα τη φορά... :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 592

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.