*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706549 φορές)

0 μέλη και 89 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2758 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 08:25:24 πμ »
20 ευρώ το δίωρο κάθε μέρα? Δηλαδή 100 ευρώ τη βδομάδα.?? Δεν έχουν όλοι οι γονείς τόσα χρήματα...

Η μητέρα του μου ζήτησε 1 ώρα την ημέρα, εγώ θα προτείνω 1.5 ώρα τη μέρα για 70 ευρώ τη βδομάδα.. Και βλέπουμε πως θα το πάρει.. Αν επιμείνει στη 1 ώρα, τότε η τιμή θα παραμείνει 10 ευρώ,δηλαδή 50 ευρώ τη βδομάδα... Αν θέλει... Αλλιώς θα την παραπέμψω στο παραπάνω μήνυμά σου, να δει πόσο πάνε οι τιμές για μαθητές με δυσλεξία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:21:50 »

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2759 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:53:58 πμ »
Εγω παιρνω για μαθητη ε δημοτικου 10 ευρω την ώρα εχει καποιες δυσκολιες αλλα οχι δυσλεξία. ? Ειναι κοντα στο σπίτι μου και κανουμε καθε μερα μια ώρα.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2760 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 11:26:51 πμ »
Από τη στιγμή που χρειάζεσαι αρκετή ώρα να πηγαινοέρχεσαι θεωρώ πως κάτω από 10 είναι λίγα αφού θα πηγαίνεις για μία και μόνο ώρα! Βέβαια εσύ θα το κρίνεις το πόσο ανάγκη τα έχεις τα χρήματα! Απλά θα πρέπει να καταλάβουν και οι γονείς ότι δεν μπορούμε να παίρνουμε και 7 € την ώρα που παίρνουν οι καθαρίστριες!! Έλεος πια!!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2761 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 12:41:41 μμ »
Αφού κάνεις περίπου 1 ώρα να πας και μία να γυρίσεις, να μην πέσεις κάτω από 10 ευρώ. Και κανονικά για δυσλεξία ή άλλες μαθησιακές δυσκολίες έπρεπε να αμοίβεσαι και περισσότερα (!), γιατί απαιτούν πολλή εξειδίκευση και πείρα αυτές οι περιπτώσεις μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:21:50 »

mathpower

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2762 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 02:31:22 μμ »
Αναλόγως την δυσκολία. Πόσα παίρνουν οι απόφοιτοι Λογοθεραπείας; Έχετε ρωτήσει;
Καλό είναι και χρήσιμο να ξέρουμε που κινείται η "αγορά" όσο αφορά τις τιμές αλλά το σημαντικότερο (πλέον) είναι να πληρωνόμαστε σύμφωνα με τα συμφωνημένα.
Και στην τελική, αν δεν κάνετε φιλανθρωπία, δεν επιβληθήκατε σε κανέναν: οι γονείς σας επέλεξαν για τα παιδιά τους.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2763 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 04:12:13 μμ »
20 ευρώ το δίωρο κάθε μέρα? Δηλαδή 100 ευρώ τη βδομάδα.?? Δεν έχουν όλοι οι γονείς τόσα χρήματα...

Η μητέρα του μου ζήτησε 1 ώρα την ημέρα, εγώ θα προτείνω 1.5 ώρα τη μέρα για 70 ευρώ τη βδομάδα.. Και βλέπουμε πως θα το πάρει.. Αν επιμείνει στη 1 ώρα, τότε η τιμή θα παραμείνει 10 ευρώ,δηλαδή 50 ευρώ τη βδομάδα... Αν θέλει... Αλλιώς θα την παραπέμψω στο παραπάνω μήνυμά σου, να δει πόσο πάνε οι τιμές για μαθητές με δυσλεξία...

Αν έχεις ανάγκη τα χρήματα κάντο έτσι..Αλλιώς άστο..θεωρω πως είναι τσάμπα ο κόπος..θα χάνεις 1,5-2 ώρες στο πήγαινε-έλα..

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2764 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 09:13:32 μμ »
Ενδέχεται να αναλάβω ένα παιδί Γ Δημοτικού με ελαφράς μορφής Δυσορθογραφία. Με σύστησε ο γονιός μιας μαθήτριάς μου και ειναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ξεκινήσουμε. Βέβαια δεν έχουμε συζητήσει ακόμη για τα χρήματα και εκεί θα ήθελα τη γνώμη σας. Κανονικά για καθημερινή μελέτη Δημοτικού ζητάω 8-10 ευρώ και είναι δίπλα στο σπίτι μου. Αυτή τη φορά όμως πρόκειται για ιδιαίτερο μίας - μιάμισης ώρας.. Τί χρήματα να ζητήσω? Να χρεώσω 10-12 ευρώ; Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο παιδί μένει 10 λεπτά με το αυτοκίνητο από το σπίτι μου, μόνο που εγώ δεν οδηγώ και θα πρέπει να με πάει ο φίλος μου και ίσως να γυρίσω με λεωφορείο?  ??? Δε ξέρω.. Δε θα ήθελα να μην το αναλάβω γιατί με έχουν συστήσει..

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2765 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 08:39:20 πμ »
10-12 € για μία ή μιάμιση ώρα;
Αν είναι για μία είναι καλά!
Αν είναι για μιάμιση δεν είναι λίγα;

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2766 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 10:30:38 πμ »
Ενδέχεται να αναλάβω ένα παιδί Γ Δημοτικού με ελαφράς μορφής Δυσορθογραφία. Με σύστησε ο γονιός μιας μαθήτριάς μου και ειναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ξεκινήσουμε. Βέβαια δεν έχουμε συζητήσει ακόμη για τα χρήματα και εκεί θα ήθελα τη γνώμη σας. Κανονικά για καθημερινή μελέτη Δημοτικού ζητάω 8-10 ευρώ και είναι δίπλα στο σπίτι μου. Αυτή τη φορά όμως πρόκειται για ιδιαίτερο μίας - μιάμισης ώρας.. Τί χρήματα να ζητήσω? Να χρεώσω 10-12 ευρώ; Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο παιδί μένει 10 λεπτά με το αυτοκίνητο από το σπίτι μου, μόνο που εγώ δεν οδηγώ και θα πρέπει να με πάει ο φίλος μου και ίσως να γυρίσω με λεωφορείο?  ??? Δε ξέρω.. Δε θα ήθελα να μην το αναλάβω γιατί με έχουν συστήσει..

monogramma έτσι όπως το περιγράφεις, στη θέση σου θα ζήταγα 12 ευρώ minimum λόγω 1)της δυσορθογραφίας και 2) της απόστασης και του παιδέματος που θα έχεις με τα μεταφορικά μέσα, απεργίες, εισιτήρια, κτλ. Κι εγώ έχω μαθητές σε απόσταση 7-8 λεπτών με το αυτοκίνητο που όμως μου παίρνει 45 λεπτά τουλάχιστον με την αναμονή στη στάση και τη διαδρομή με το λεωφορείο. Άσε δε το τι τραβάω όταν έχει απεργίες! Δυστυχώς ούτε εγώ οδηγώ, όπως καταλαβαίνεις. Εγώ παίρνω 10 ευρώ την ώρα σε αυτά τα μαθήματα, αλλά μόνο να σκεφτόσουν το πόσο χρόνο μου παίρνει το πήγαινε-έλα και η ταλαιπωρία με τις απεργίες και τα μέσα, θα συμφωνούσες κι εσύ ότι παίρνω πολύ λίγα. Κατά τη γνώμη μου, 12 ευρώ τουλάχιστον (με το ρίσκο πάντα να σε θεωρήσουν ακριβή βέβαια, αλλά τουλάχιστον δε θα ταλαιπωρείσαι για ψίχουλα). Ζύγιασέ τα και αποφάσισε.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2767 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 11:47:05 πμ »
Αντιγόνη σε ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ 12 ευρώ σκεφτόμουν, αλλά είναι λίγο περίπλοκη περίπτωση..

Δηλαδή: αυτός που με σύστησε έχω αναλάβει τα τρία παιδιά του σε δημοτικό, γυμνάσιο και λύκειο. Φυσικά όπως καταλαβαίνεις του έχω κάνει πολύ καλές τιμές γιατί πρόκειται για τρία παιδιά. Στο παιδί που πάει Α' Δημοτικού και κάνω καθημερινή μονόωρη μελέτη παίρνω 8 ευρώ και σε αυτό που πάει Β Γυμνασίου παίρνω 12 ευρώ και μένουν δίπλα μου. Πώς να ζητήσω τώρα 12 ευρώ για Γ Δημοτικού όταν τόσα παίρνω στο Γυμνάσιο; Είναι ξαδέρφια και φοβάμαι μήπως έχουν συζητήσει την τιμή.  :-\  Βέβαια, εγώ είχα ξεκαθαρίσει ότι κανονικά δεν ζητάω τόσα, για Γυμνάσιο παίρνω 15ε αλλα το έκανα επειδή είναι τρία τα παιδιά και πολλές οι ώρες..

Αφού θα είναι μια φορά την εβδομάδα θα ζητήσω μιάμιση ώρα. Τώρα να πω 15ε ή 18ε ?  ::)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2768 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:04:58 μμ »
Ζήτα 18 και αν δεις ότι τους φαίνονται πολλά μπορείς να τους πεις ότι μόνο για σας μπορώ να το κάνω 15!
Απλά θεωρώ πως λιγότερα δε θα συμφέρει και σένα!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2769 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:42:05 μμ »
Ζήτα 18 και αν δεις ότι τους φαίνονται πολλά μπορείς να τους πεις ότι μόνο για σας μπορώ να το κάνω 15!
Απλά θεωρώ πως λιγότερα δε θα συμφέρει και σένα!

Συμφωνώ! Μιάμιση ώρα και 18 ευρώ ακούγονται καλά. Μην ξεχνάς πως θα έχεις έξοδα τα εισιτήρια του λεωφορείου και τις φωτοτυπίες.

Επίσης, για να μην αγχώνεσαι για το αν συζητήσουν μεταξύ τους τις τιμές, ξεκαθάρισε από την αρχή ότι η τιμή ανά διδακτική ώρα δεν καθορίζεται αποκλειστικά από το τι τάξη πάει ο μαθητής! Είναι πολλοί παράγοντες που την καθορίζουν όπως η απόσταση, ο αριθμός των ωρών ανά εβδομάδα, εάν έχεις μαθητές που είναι αδέρφια, κτλ. Κανονικά αυτά έπρεπε να είναι αυτονόητα και να τα ξέρουν ήδη οι γονείς, αλλά.. κάτι τέτοιο δεν ισχύει, το μόνο που αντοιχεί στα αυτιά τους είναι ένα σκέτο νούμερο (αυτό της αμοιβής σου) και δεν λαμβάνουν υπόψην τους τίποτε άλλο. (ουφ, γκρίνιαξα και για σήμερα, χεχε) ;) Καλή τύχη

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2770 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 03:24:11 μμ »
10 Ευρώ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2771 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 03:25:19 μμ »
10 € Μάρκο προτείνεις για τη 1 ή τη μιάμιση ώρα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 623
Σύνολο: 631

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.