*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706564 φορές)

0 μέλη και 88 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2842 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:44:50 μμ »
Έτσι ειναι! Αν δεν μπορουν να πληρώσουν ιδιαίτερο μάθημα ας τα στείλουν φροντιστήριο. Είναι απλά τα πράγματα.. Και νομίζω τελευταία κάποιοι γονείς έχουν πολύ θράσος.. Ή νομίζουν ότι στο φροντιστήριο θα μπορούν να κάνουν και παζαρια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2843 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:46:16 μμ »
γω συνάδελφε σε ένα ιδιαίτερο που είχα πέρσι με είχαν καθυστερήσει πάρα πολύ να μου δώσουν τα χρήματα!!
Ευτυχώς βέβαια τα πήρα στο τέλος αλλά με πολλή πίεση!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2844 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:48:25 μμ »
Έτσι ειναι! Αν δεν μπορουν να πληρώσουν ιδιαίτερο μάθημα ας τα στείλουν φροντιστήριο. Είναι απλά τα πράγματα.. Και νομίζω τελευταία κάποιοι γονείς έχουν πολύ θράσος.. Ή νομίζουν ότι στο φροντιστήριο θα μπορούν να κάνουν και παζαρια?
Ούτε παζάρια κάνουν ούτε ο φροντιστής πάει στα σπίτια τους και να έχει έξοδα γι' αυτό!
Και πάνε τα ίδια τα παιδιά στο φροντιστήριο και αν μία φορά λείψουν το μάθημα χρεώνεται κανονικά!!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2845 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:49:02 μμ »
To πιο εξοργιστικό δεν είναι το παζάρι, πες ότι θέλει να πετύχει μια καλύτερη τιμή, αλλά το να παρακαλάς μετά για τα χρήματα που έχεις δουλέψει. Έτυχε σε φίλο μου να του χρωστάνε 600€ και του λέει ο τύπος "κάνε ότι θέλεις δεν έχω να σε πληρώσω".
Ναι αυτο ειναι ανεπιτρεπτο
Συμφωνώ απόλυτα! Το ότι δεν υπάρχουν χρήματα δε σημαίνει πως πρέπει να δουλεύουμε για 5€ την ώρα ούτε ότι πρέπει να δεχόμαστε το φέσι. Όποιος δεν έχει δεν κάνει, κατά το no money no honey!  ;D ;D ;D ;D ;D

Αυτο δεν μπορειτε να καταλαβετε. Οτι ο γονιος θελει να κανει ιδιαιτερα,  αλλα με 5€ η 7 η 8 , οχι παντως με 16 η 20 η 30 .
Εσεις ειστε αγκιστρωμενοι στις παλιες καλες εποχες, ενω ο γονιος βλεπει τα πιο δυσκολα που ερχονται.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 10:03:01 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2846 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:50:42 μμ »
Συνάδελφε τα περισσότερα φροντιστήρια χρεώνουν από 5 έως 8 € την ώρα!!
Γιατί δεν τα στέλνουν εκεί και θέλουν ιδιαίτερα;;

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2847 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:55:02 μμ »
Συνάδελφε τα περισσότερα φροντιστήρια χρεώνουν από 5 έως 8 € την ώρα!!
Γιατί δεν τα στέλνουν εκεί και θέλουν ιδιαίτερα;;
Για προφανεις λογους.. Αλλα θελουν ομως  να πληρωνουν 6€ την ωρα. Τοσο απλο.
Εσυ γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις οτι αδυνατει  να πληρωνει παραπανω και αυτοχρονα δε θελει να δινει αυτα τα χρηματα για φροντιστηριο?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 10:03:31 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2848 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:56:45 μμ »
Γoυρλώνεις το μάτι με το θράσος ορισμένων γονιών που σου ζητούν ιδιαίτερο και αξιώνουν να τους το προσφέρεις για την ψυχή της μάνας σου... Λες και ο καθηγητής δεν είσαι άνθρωπος και δεν έχεις εξ ίσου ανάγκες...
Γουρλώνεις το μάτι με το θράσος ορισμένων γονιών που σου ζητούν ιδιαίτερο και αξιώνουν να μην κόβεις αποδείξεις, αλλά σε γειώνουν στην αποπληρωμή, γιατί σε σένα μπορούν να το πράξουν ("δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα!" καυχιούνται με μειδίαμα), ενώ στο φροντιστήριο θα είχαν τρεχάματα, αν λάχαιναν σε καπάτσο ιδιοκτήτη...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2849 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:02:39 μμ »
Συνάδελφε τα περισσότερα φροντιστήρια χρεώνουν από 5 έως 8 € την ώρα!!
Γιατί δεν τα στέλνουν εκεί και θέλουν ιδιαίτερα;;
Για προφανεις λογους.. Αλλα θελουν να πληρωνουν 6€ την ωρα. Τοσο απλο.
Εσυ γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις οτι αδυνατει  να πληρωνει παραπανω και αυτοχρονα δε θελει να δινει αυτα τα χρηματα για φοντιστηριο?
Να σου πω συνάδελφε ένα άλλο παράδειγμα:
Αν εγώ έχω την απαίτηση να αγοράσω μία Porsche καινούρια και θέλω να δώσω μόνο 10000 €... Θα μου φταίει ο καταστηματάρχης όταν δε θα μου τη δίνει;; Αφού διαθέτω τόσα χρήματα ας πάω σε αγορά άλλου αυτοκινήτου!!
Το ίδιο ισχύει και με τα ιδιαίτερα!! Πρέπει να πληρώνονται!!

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2850 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:08:57 μμ »
To πιο εξοργιστικό δεν είναι το παζάρι, πες ότι θέλει να πετύχει μια καλύτερη τιμή, αλλά το να παρακαλάς μετά για τα χρήματα που έχεις δουλέψει. Έτυχε σε φίλο μου να του χρωστάνε 600€ και του λέει ο τύπος "κάνε ότι θέλεις δεν έχω να σε πληρώσω".
Ναι αυτο ειναι ανεπιτρεπτο
Συμφωνώ απόλυτα! Το ότι δεν υπάρχουν χρήματα δε σημαίνει πως πρέπει να δουλεύουμε για 5€ την ώρα ούτε ότι πρέπει να δεχόμαστε το φέσι. Όποιος δεν έχει δεν κάνει, κατά το no money no honey!  ;D ;D ;D ;D ;D

Αυτο δεν μπορειςτε να καταλαβετε. Οτι ο γονιος θελει να κανει,  αλλα με 5€ η 7 η 8 , οχι πσντως με 16 η 20 η 30 .
Εσεις ειστε αγκιστρωμενοι στις παλιες καλες εποχες, ενω ο γονιος βλεπει τα πιο δυσκολα που ερχονται.
Άμα βρει με 5 και 7€ μαγκιά του, μπορεί να μου προτείνει αυτές τις τιμές κι εγώ κάλλιστα να αρνηθώ. Αν συμφωνήσουμε στα 15 και 20 όμως απαιτώ να πληρωθώ τα μαθήματα που έχω κάνει.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2851 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:17:29 μμ »
 Να σκεφτούμε όμως οτι άλλο να κάνεις με 5, 6, 8 ευρώ π.χ. τον μετεξεταστέο της Α Γυμνασίου ή του ΕΠΑΛ που θέλει να περάσει στις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου και άλλο μαθητή Γ Λυκείου Κατεύθυνσης!
  

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2852 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:17:55 μμ »
Ακριβώς..
Έχει και διαφορά!!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2853 στις: Αύγουστος 18, 2013, 11:19:56 μμ »
Οτι εχει συμφωνηθει εννοειται οτι πρεπει να τηρειται.
Εξακολουθω ομως και πιστευω οτι εαν η επομενη γεννια ειναι η χαμενη, τοτε η (περιπου) δικη μας ειναι η καταραμενη.
Και τουτο γιατι με τις πραξεις μας και τις συμπεριφορες μας παραδιδουμε στην επομενη γεννια ενα απολυτο τιποτα.
Τα μεγιστα συνεβαλε στην πληρη καταρρευση της ελληνικης κοινωνιας η παραπαιδεια και οι εραστες της.
Καλο βραδυ, εχουμε διαφορετικη θεωρηση του πραγματος .
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2013, 11:21:48 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2854 στις: Αύγουστος 19, 2013, 01:33:26 πμ »
Οτι εχει συμφωνηθει εννοειται οτι πρεπει να τηρειται.
Εξακολουθω ομως και πιστευω οτι εαν η επομενη γεννια ειναι η χαμενη, τοτε η (περιπου) δικη μας ειναι η καταραμενη.
Και τουτο γιατι με τις πραξεις μας και τις συμπεριφορες μας παραδιδουμε στην επομενη γεννια ενα απολυτο τιποτα.
Τα μεγιστα συνεβαλε στην πληρη καταρρευση της ελληνικης κοινωνιας η παραπαιδεια και οι εραστες της.
Καλο βραδυ, εχουμε διαφορετικη θεωρηση του πραγματος .

Από περιέργεια και μόνο, συνάδελφε nickitol... Ανήκεις στους διορισμένους; Πολύ σίγουρο σε βρίσκω για την ευθύνη της παραπαιδείας στην ΠΛΗΡΗ κατάρρευση της ελληνικής κοινωνίας... Για μία παραπαιδεία που θεμελιώθηκε και οικοδομήθηκε ως κράτος εν κράτει στο εκπαιδευτικό σύστημα... Προσωπική άποψη, την οποία και δε θα τολμούσα να υποστηρίξω τόσο ακράδαντα... Αν πάλι, ανήκεις στους εκπαιδευτικούς της παραπαιδείας, με όλο το θάρρος και δίχως να σε προσβάλλω, θα μπορούσες να μας αναφέρεις ενδεικτικά ποιο είναι το ποσό που ζητάς ανά ώρα ιδιαιτέρου;
Και να μην μπερδευόμαστε... Κοστολογείται ο κόπος και το ποσό που σπαταλάς με σκοπό να υποστηρίξεις την προσφορά του λειτουργήματος που υπηρετείς (βενζίνη, φωτοτυπίες κ.ά.). Δεν κοστολογείται ούτε η ποιότητα της δουλειάς σου, ούτε οι ώρες που γίνεσαι αποδέκτης των ιδιωτικών προβλημάτων του κάθε γονέα, ούτε οι στιγμές που ψυχολογικά υποστηρίζεις τον κάθε μαθητή (όποιος δεν είναι προετοιμασμένος για αυτές τις καταστάσεις, διάλεξε λάθος). Αν ο μαθητής μένει 10 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου (εμείς και οι ταξιτζήδες γνωρίζουμε τόσο καλά την περιοχή μας), αν οι σημειώσεις του μαθήματος είναι πολυσέλιδες κάθε φορά, αν οι ώρες που αφιερώνονται, για να προσαρμόσεις το μάθημα στις ιδιαιτερότητες του κάθε μαθητή ισούνται περίπου με τις μισές εκ των διδαχθεισών ωρών, αν..., αν..., αν... θα κοστολογήσω την ώρα με το ποσό των 10 εώς 20 ευρώ (περίπου το 70% των απαντήσεων), το οποίο θεωρώ λογικό για μία αξιοπρεπή διαβίωση. Αν πάλι το ποσό φαντάζει αστρονομικό, υπάρχει ο κανόνας της προσφοράς και της ζήτησης (όπως εξάλλου σε κάθε επάγγελμα), για να απευθυνθεί αλλού ο κάθε γονέας...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2855 στις: Αύγουστος 19, 2013, 01:43:52 πμ »
Angel1ca με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο!!
Έτσι είναι!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 625
Σύνολο: 633

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.